build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 33>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
23 [25.56%]
6 [6.67%]
18 [20.00%]
16 [17.78%]
11 [12.22%]
8 [8.89%]
2 [2.22%]
3 [3.33%]
1 [1.11%]
2 [2.22%]
You can not vote in this poll
Total votes: 90   Average: 7.41

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: А1 Арена (Спортски центар „Борис Трајковски“)
    Posted: 08-Nov-2007 at 00:17
„Спортската сала „Борис Трајковски“ е започната со изградба во Јануари 2004 година, а ќе биде пуштена во употреба на 22 мај 2008 година. Оваа е првата повеќенаменска спортска сала во Република Макединија. Имена, располага со 2 сали, кои можат да се користат на најразлични спортски активности, како кошарка, одбојка, ракомет, гимнастика, пинг понг, бокс. Салата располага со современа спортска опрема, фитнес и спа центар, куглана, како и три ресторантски објекти. Во склоп на салата постои простор за конференции за печат, но и специјално опремени новинарски ложи од кои медиумите ќе можат да ги проследуваат спортските настани. Салата „Борис Трајковски“ располага со паркинг простор за 800 возила, 32 автобуси, 3 репортажни возила, како и специјално адаптирани влезови за лица со инвалидитет. За изградба на салата, употребени се 500 тони челична кровна конструкција, 9000 м2 алуминиумски покрив, 877 гони арматура во бетон, 2650 м2 стакло, 10,760 м3 бетон...

Контакт тел: 02 30 68 100
Е-mail : boristrajkovskidooel@mt.net.mk“

Edited by Cloverstack - 02-Nov-2008 at 20:36
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Nov-2007 at 00:19
само што спомнав во некоја друга нишка дека треба да ги сликаме активностите околу изградбата на паркинзите еве и медиумска објава за прогресот на салата. Интересен момент е дека се спомнува изградба на катна гаража??? И тоа не во некоја втора фаза како што е редот кај нас туку сега.


Владата даде два милиона евра за доизградба на спортската сала

Објектот ќе биде предаден во употреба во март идната година


Салата ќе биде целосно подготвена за претстојното Европско првенство во ракомет што ќе се одржи во Скопје во декември следната година

САЊА НАУМОВСКА

Владата одвои нови 130 милиони денари за спортската сала „Борис Трајковски“. Парите се наменети за довршување на неколку тендери за изградба на паркинзите околу објектот, внатрешно уредување и набавка на спортски реквизити и за изведба на вентилацијата, ладењето и греењето на салата. Средствата ќе бидат инвестирани до крајот на годинава, а според надлежните, следната година ќе бидат доделени уште пари за конечно довршување на објектот.

Според Борис Змејковски, директор на мешовитото претпријатие кое ја гради салата, останува да се распишат уште неколку помали тендери за инсталирање компјутерски системи и Интернет, како и систем за набљудување и безбедност. Ќе биде инсталирано и модерно осветление според нов проект, со што ќе се обезбеди успешно одржување на повеќе спортови кои бараат различен тип осветление. Консултации за осветлувањето македонските стручњаци направиле во белградската „Арена“ и во други помали сали во Србија.

Според зацртаната динамика, објектот ќе биде предаден во употреба во март в година, а пробното работење во кое се дозволени и некои поситни интервенции во внатрешноста, ќе се прават до есен. Змејковски вели дека салата ќе биде целосно подготвена за претстојното Европско првенство во ракомет што ќе се одржи во Скопје, во декември следната година.

„Изградбата се одвива според планот, ’Маврово’ ја почитува динамиката која ја одредивме, а и сите тендери ни се навреме објавени. Имаме поддршка од Владата која не' следи со финансиите, бидејќи без тоа не би биле во можност да завршиме навреме“, објаснува Змејковски, нагласувајќи дека за салата да биде спортски објект од прва категорија, покрај другото, ревидиран бил и проектот за паркиралиштето кое сега наместо 300 ќе има 600 паркинг-места. Паркингот ќе го гради велешката фирма „Делта“, која ќе ги изведе и катната гаража, пристапните сервисни улици, тревниците, патеките, трафостаници и други делови околу објектот. На тендерот за изработка на системите за вентилација, затоплување и ладење, во меѓународна конкуренција, победи македонската фирма „Кратер“, додека, пак, словенечката „Елан“ заедно со „Енергомаркет“ ќе ги обезбеди спортските елементи потребни за одигрување на сите спортови за кои е предвидена салата, како и делови од внатрешното уредување на објектот.Извор: Утрински весник
Edited by pbanks - 08-Nov-2007 at 00:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Nov-2007 at 01:22
Во март аренава, во април обиколницата Banana


Јес да и едното и другото го градевме три пати подолго него предвиденото, ама бар дочекавме да се гледа крајот... Ваљда во иднина ќе ни дојде памет...
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Nov-2007 at 10:15

Личи дека ќе биде плодна година....И уште деловниве објекти низ Скопје (Соравиа, НЛБ Тутунска, Тинекс....) да бидат готови, ќе биде една од подинамичните години од 90-та навака.

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Nov-2007 at 14:45

Прееска поминав покрај салата еве 2 фотки.

 
 


Edited by UrbanFreak - 08-Nov-2007 at 14:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Nov-2007 at 14:55
DroolDrool
 
 
ekstra... ja kje ja fotnam i od drugi agli denovive posto parkingot e prilicno golem i od drugata strana na salata a i vo pravec na ilindenska
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Nov-2007 at 16:03
Салава изгледа фантастично нема што
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Nov-2007 at 12:45
Epten dobra izgleda! Edvaj chekam da bide celosna izgradena so site detali i sediste staeni
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Nov-2007 at 14:39
Еве една тура фотки од салата и окружението колку што можев да фатам

1


2


3


4


5


6


7 Еве овде може да се види дека се уредува простор скорз околу базенот Карпош во правец на Илинденска. Изгледа точно ќе се дефинира просторот каде ќе се гради оној хипотетички трговски центар што треба да се гради таму меѓу базенот/салата и Илинденска


8


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Nov-2007 at 03:11
Very nice!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Nov-2007 at 20:32
еве уште една новинска објава за салата. Се спомнува капацитет од 8.000 посетители но не наведува за каков тип спортски настан.


ПРИВРШУВА ИЗГРАДБАТА НА САЛАТА "БОРИС ТРАЈКОВСКИ"
Се градат 600 паркинг-места за новата спортска сала
Салата ќе биде завршена и пуштена во употреба во март следната година, вели Борис Змејковски, директор на претпријатието ДООЕЛ "Борис Трајковски"

Надворешното затворање на спортската сала "Борис Трајковски", која се гради кај хотелот "Александар палас", треба да заврши до крајот на годината, а во моментов се работи и на партерното уредување околу објектот. Се расчистува теренот за изградба на паркиралишта, пешачки и пристапни патеки, а се работи и на внатрешно уредување на објектот.
Борис Змејковски, директор на претпријатието ДООЕЛ "Борис Трајковски", кое го формираа Владата и Градот за довршување на салата, вели дека работите на салата се одвиваат со предвидената динамика, но дека при реализацијата на проектот се соочиле со повеќе технички проблеми. Тој објаснува дека додека работеле на изградба на објектот бил сменет Деталниот урбанистички план за овој дел од Општина Карпош, поради што морале да го менуваат проектот за партерно уредување.
"Моравме да го смениме проектот за уредување на околниот простор, бидејќи со измените на Деталниот план малку е намалена парцелата. Сега се работи на паркиралиштата, кои ќе ги има од сите четири страни на салата. Ќе има 600 паркинг-места за автомобили и 20 за автобуси. Во меѓувреме, работиме на пристапните патеки, поставување канделабри и се она што е потребно за безбеден пристап до салата", вели Змејковски.
Тој објаснува дека, паралелно со поставување на фасадата на објектот, работеле и на уредување на ентериерот, односно дека се изградени соблекувални, санитарни јазли, внатрешниот дел е поплочен, а целосно се изведени и водоводната и електричната инсталација.
"Деновиве треба да ни стигнат машините за ладење кои треба да се вградат од предната страна на салата, и во декември треба да ја затвориме фасадата. Останува да поставиме столчиња, телескопски трибини, паркет и со ентериерот ќе бидеме готови до февруари. Ќе го почитуваме рокот што ни го одреди Владата, односно салата ќе биде пуштена во употреба во март следната година", вели Змејковски.
Тој објаснува дека треба да се изведе и безбедносниот систем за надзор на објектот. Салата ќе може да прими 8.000 гледачи, а покрај неа има и помала сала за тренинг со 500 столчиња. Во состав на повеќенаменската сала ќе има куглана, сала за гимнастика и аеробик, сауна, лекарска ординација за брзо интервенирање. (Е.А.)


Извор: Вест


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Dec-2007 at 00:06
Еве нов рендер (додуше мал) на кој може конечно да видиме колку телескопски трибини ќе има и каде/како ќе бидат поставени.

Салата „Борис Трајковски“ ќе се отвори во април со спектакл

Паркетот на кој ќе настапуваат спортистите се набавува од САД и на ист таков играат и НБА-ѕвездите


Столчињата на двете поголеми трибини ќе бидат во жолта и црвена боја и ќе го отсликуваат македонското знаме

САЊА НАУМОВСКА

Спортската сала „Борис Трајковски“ ќе биде отворена во април идната година со голем спектакл. Точниот датум се' уште не се знае, но извесно е дека официјалното предавање во употреба на објектот ќе биде на крајот на март, по што ќе следува и спектакуларното отворање. Засега во опција се неколку идеи за учество на познати музички имиња, па се' до кошаркарски спектакл со Харлем глоб тротерс. Во раководството на спортската сала не ги откриваат деталите, бидејќи се' уште е рано и се размислува за сите опции. Конечната одлука ќе треба да ја донесат заедно со Владата, но велат, сепак, овој објект заслужува да добие отворање што ќе се памети.

Во меѓувреме, изградбата продолжува со несмален интензитет, а деновиве е познато и како ќе изгледа внатрешноста на салата. Договорено е се' ќе уредува словенечки „Елан“, како што е ентериерот и сите спортски елементи потребни за изведување на спортовите. Столчињата на двете поголеми трибини ќе бидат во жолта и црвена боја во форма на македонското знаме. Тоа се висококвалитетни и огноотпорни столчиња. Во рамките на овие трибини ќе има и ВИП-салони опремени со фотелји и со бар. На највисокото ниво на трибините ќе има посебен дел целосно опремен за работа на над 60 новинари и сниматели. Паркетот на кој ќе настапуваат спортистите се набавува од САД и е со највисок квалитет. Според Борис Змејковски, директор на мешовитото претпријатие за изградба на салата, тоа е ист паркет на кој играат НБА-ѕвездите. Сево ова можно е и да ја зголеми првично предвидената цена на изградба на објектот. Според Змејковски, темпото на работа, измените на проектите, тендерите и ситните занаетчиски работи бараат многу финансии. Сепак, потенцира тој, конечната сума ќе се знае напролет.

„Засега најголем приоритет ни е навреме да завршиме со изградбата и да се запази предвидениот рок. Се размислува и за отворањето, ќе биде спектакл, но деталите се' уште се договараат“, вели Змејковски. Тој нагласува дека преостанува да се сработат системите за ладење и греење и за вентилација, потоа внатрешноста и паркингот. Се' уште се размислува дали салата за куглање, амбулантата, сауните, теретаната и фитнес-салата ќе ги опремува фирмата „Борис Трајковски“, или пак, ќе се дадат под концесија. Од тоа, додава Змејковски, зависи и конечната финансиска конструкција на проектот. Има идеја и за поврзување на спортскиот објект со базенот „Младост“, за вклучување и на пливачките спортови, но засега се испитува сопственоста на базенот.Извор: Утрински весник
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Dec-2007 at 01:02
И уште немаме права информација за капацитетот Crazy  Ohno  Nuts Bash
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Dec-2007 at 03:02
Bash ke bide ubavo
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Dec-2007 at 21:57
Originally posted by Cloverstack

И уште немаме права информација за капацитетот Crazy  Ohno  Nuts Bash


edno e sigurno... izgleda prilicno malecka vaka Ohno duri i so teleskopskite tribini.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Dec-2007 at 18:42
aiiiiii tezok kiceraj se stolcinjava be.cccccccc ko objekt e ok ali za vnatre ke pocekame da vidime so ke ni spremat ko surprise Big%20smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Dec-2007 at 21:28
    Многу се радувам на салава, навистина добро испадна, една од подобрите објекти изградени во последните 16 години. Кога и да поминувам од таму во животна опасност сум судар да не направам од што гледам таму а не на патот LOL А не ме радува воопшто решението за внатрешноста... Зашто не може да изгледа како нормална сала?


А имаат и доста работа како што гледам...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Dec-2007 at 21:47


имате право и двајцата и јас преферирам елегантно решение пред нападно решение со национални бои.

Од надвор објектот е топ... Се надевам дека и стадионот ќе искочи исто волку добар. Барем со спортските објекти да имаме среќа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Dec-2007 at 23:05
Од најновиот број на Порта 3 имам конечно конкретен одговор на клучното прашање за капацитетот на салава. Мизерни 6.000 места за кошарка/ракомет (сосе телескопските трибини) а 8.000 за бокс и сл. За концерти до 10.000 за колку што и ќе биде предвиден системот за вентилација.

Bash Bash Wallbash

Салата е стварно многу убава, но неможам да не бидам негативен. Секако грешката не е кај моменталната власт туку кај Пенов кој независно од буџетот на градот не смееше да започне ваков капитален проект кој ќе има толку краток рок на траење. Сигурен сум дека град со големина на Скопје брзо ќе надрасне сала во волкав капацитет и многу брзо ќе дојдеме во ситуација кога повторно ќе треба да инвестираме во нова објект. Се надевам дека следната станица нема да биде 8.000

BTW 6.000 е дури и помалку од 6.500, бројка со која GreatMakedon лицитираше пред некое време.

П.С. Информацијата е од прва рака,  од Борис Змејковски химселф така да поверодостојна неможе да биде. Има интервју со него.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Dec-2007 at 23:45
6,000 sedista se za kosarka bracko (sose onie sto se montiraat dopolnitelno)... za Rakomet beja negde okolu 4,500 sedista, posto nemat mesto zad golovi od rakomet da se stavat onie sediste sto se montiraat i vagaat. a za kosarka ima. pamtam uste odamna dobiv informacii za ova. pamtam na xtratime.org ova mi go kazuvaa pred edna godina, ke go najdam izvestajot...
Bash

Edina pricina zosto mislevne deka salata e golema e bidejki taa navistina e golema od nadvor posto ima uste edna sala vnatre so 450sedista pa ke imalo i za kuglanje i neznam sto uste ne... znaci skoro pola prostor na salata nema da ja opfaka glavnata arena.Wallbash
Edited by GreatMakedon - 22-Dec-2007 at 23:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.189 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.