build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за земјоделство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Mar-2011 at 02:56
Па 100% подобро ќе се вклопеше барок на таа локација одколку ова ...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Mar-2011 at 19:06
12.03.2011
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2514
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Mar-2011 at 02:08
 
Originally posted by HugoGoulding

Па 100% подобро ќе се вклопеше барок на таа локација одколку ова ...

Не дека нешто ми се допаѓа планираниов изглед, ама на која основа го заклучи тоа дека барок подобро ќе се вклопел?  

Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Mar-2011 at 20:48
На основа на близината на Дебар маало, и куќите по должина на таа улица. Не барок, неокласицизам мислев... Немора ни тоа па, може и модерно нешто, но ова воопшто не ми се допаѓа, моменталниов проект.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Mar-2011 at 21:00
Originally posted by HugoGoulding

На основа на близината на Дебар маало, и куќите по должина на таа улица. Не барок, неокласицизам мислев... Немора ни тоа па, може и модерно нешто, но ова воопшто не ми се допаѓа, моменталниов проект.
каде виде во Дебар маало неокласика? LOL
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-Mar-2011 at 21:46
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Mar-2011 at 22:10
Originally posted by Bulldozerhttp://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433
па зарем неокласика се овие два објекта, вакви има низ дебар маало повеќе ако е за тоа
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Mar-2011 at 22:14
Previous

Благодарам

п.с. не само тие, има и по должина на улицата куќи во овој стил а и во внатрешноста само поскромни во својата декорација, но кој да примети Roll%20eyes

оfftopic. Дебар маало колку поубаво изгледа и изгледало со овие класични објекти кои навистина имаат вредност, за разлика од сегашниве грдосии кои никнуваат насекаде, и се слика за нашата епоха, ние модерните луѓе ... абе иди бегај Big%20smile
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 16-Mar-2011 at 22:18
Originally posted by zabegan

Originally posted by Bulldozerhttp://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433
па зарем неокласика се овие два објекта, вакви има низ дебар маало повеќе ако е за тоа


Aко не се неокласика тогаш кажи што се ?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 16-Mar-2011 at 22:29
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by zabegan

Originally posted by Bulldozerhttp://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=68208
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=62433
па зарем неокласика се овие два објекта, вакви има низ дебар маало повеќе ако е за тоа


Aко не се неокласика тогаш кажи што се ?
па не знам, ни јас не се разбирма до толку, ама неокласика не се
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 16-Mar-2011 at 22:41
Originally posted by zabegan

Originally posted by HugoGoulding


па не знам, ни јас не се разбирма до толку, ама неокласика не се


Eпа еве јас дека се разбирам, ќе кажам дека има елементи на неокласицизам(имитација на антички столбови), елементи на ран модернизам(сводести прозорци со декорација), арт нуво(скромна орнаментика на фасадите но без историски мотиви) 


Добро сеа коа ќе размислам, повеќе би ги сместил во арт нувоLOL


Edited by HugoGoulding - 16-Mar-2011 at 22:45
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 427
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Oct-2011 at 10:05
Dali imame informacii  sto se sluci na objektot sto prestana da se izveduva i toa podolgo vreme?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Jan-2012 at 11:58
1


2

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Jan-2012 at 14:04
колку за информација:МЗШВ на Комерцијална банка и плаќа по 30000 евра(ќе проверам за посигурно) месечна ќирија за бараките кај тутунски комбинат.Голема заштеда ќе биди кога ќе се направат сите административни згради(ама уште поголем трошок се прави со мермерите и гранитите на барокот)
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 06-Jan-2012 at 14:32
30 000 евра за бараки месечно???

Edited by MGS - 06-Jan-2012 at 14:32
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-Jan-2012 at 14:43
мислам дека е толку,точно знаев,ама подзаборавив,иако сум 90% сигурен дека е таа цифра

Edited by gjoko - 06-Jan-2012 at 14:43
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-May-2012 at 22:26
денес поминав се збунив, мислев дека сум некаде кај градска болница, идентично лошо безлично
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2514
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-May-2012 at 01:03
A kakov lik, spored tebe, bi trebala da ima edna bolnica?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-May-2012 at 01:27
Back to Top
Filip777 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Filip777 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-May-2012 at 08:59
Originally posted by fichot

A kakov lik, spored tebe, bi trebala da ima edna bolnica?


без разлика на стилот, мислам дека болниците треба да бидат топли и репрезентативни, места кој ке влеваат надеж а не да изгледаат како место на издржување казна

конкретно минис. за земјоделство е типичен пример за упропастување на модерна градба со лош избор на бои и материјали, дизјнот е ок, но да се посветело внимание на бојата на алкобондот, изборот на прозорци, па и локацијата, ке имавме подобар објект
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.