build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за земјоделство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Министерство за земјоделство
    Posted: 12-Nov-2009 at 22:16
42° 0'10.38"N  21°25'35.55"E

СЕ УРИВААТ БАРАКИТЕ НА ЛЕНИНОВА
Нова зграда за Земјоделство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе гради нова зграда на истата локација на улицата Ленинова, каде што досега беше сместено во бараки. Според портпаролката Соња Трајкова, во моментот веќе се уриваат старите бараки. - Просторот е наш и тука ќе градиме нова зграда за Министерството. Имаме проект изработен од Светска банка и пари оттаму се обезбедени. Зградата ќе биде на три ката, а во тек е изборот на градежна фирма - вели Трајкова. Од Министерството не прецизираа кога треба да биде готов новиот објект. Додека трае изградбата, службите се преселени во зградата на Министерството за економија, во населбата Капиштец.

Р.П.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1865&ArticleID=126453
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Nov-2009 at 01:19
Е сега сите бараки или само се ослободува простор за новата зграда?! А колку што се сеќавам низ градов уште на едно мето имам видено нивни канцелларии, само не ми текнува каде. Што е до мене, јас сите би ги срушил, не дека само зашто се бараки, него и зашто се едни од постарите, а и на некој начин го пресекуваат паркот и само фаќаат простор, аможе многу да се направи на тој простор.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Dec-2009 at 11:41
Најава за нова административна зграда у Скопје...
.........

Новата зграда на Министерството за земјоделство, пак, ќе се гради на истото место во Градски парк каде што моментно се наоѓаат бараките на Министерството. Отписот на комуналиите за овој објект се' уште не дошол на дневен ред на Советот на Општината.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F36783F478B81E49B1C7BE074E764C83
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Jan-2010 at 01:37

Простени комуналии за новата зграда

Општина Центар ќе се откаже од надоместокот за уредување градежно земјиште за новата зграда на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство што ќе се гради на местото на сегашните бараки на локацијата на улица „Ленинова“ во близина на Градскиот парк. Општинарите простуваат 13,5 милиони денари или малку повеќе од 200.000 евра, односно 40 проценти од комуналиите што треба да ги наплати Општината.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=61EDBCF73506184D99380346C75C316E
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Feb-2010 at 17:28
Се размонтирува стариот објект на министерството за шумарство земјоделство и водостопанство. За тука имаме најава за нова зграда на министерството.


Edited by lslcrew - 25-Feb-2010 at 17:29
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5281
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Mar-2010 at 18:14

Урната зградата на Министерство за земјоделствоНекогашниот воен објект на улицата Ленинова, во кој беше сместено Министерството за земјоделство, водостопанство и шумарство, од вчера се урива. На местото на интересната ниска зграда ќе се гради нов објект, исто така наменет за администрацијата на Министерството.

Новиот објект ќе биде со модерен изглед од стакло и метал и ќе има четири ката. Во Министерството велат дека во инвестицијата им помага Светска банка, но не открија колку пари ќе чини изградбата на објектот. Рокот на изградбата е 17 месеци или август 2011 година, кога се очекува сите административни единици да се соберат на едно место.

- Според стандардите што ги налага Европската Унија, задолжително е сите служби на Министерството да бидат во една зграда. Сега Министерството е поделено во објектите на Македонската телевизија, „Македонија табак“, а дел од службите се во Министерството за економија - велат во Министерството за земјоделство.

Градежните работи ги изведува „Мавровоинженеринг“ од Скопје.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8C5A0458AE081E41B91C9040DF16939C

Мислам дека освен build и дневник сериозно се интересира за ваквите работи низ државата. Дури и сликале! Ќе биде убаво да се следи напредокот на изградбата на зградава. Најмногу ме чуди што се случува без некоја помпа на телевизија. Или тоа за камен-темелникот е само?

P.S. Зграда од стакло и метал колку и да звучи информативно и описно, е премногу смешно за да биде напишано од сериозен новинар!

Edited by гитардемон - 05-Mar-2010 at 18:17
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Mar-2010 at 18:59
Originally posted by гитардемон


P.S. Зграда од стакло и метал колку и да звучи информативно и описно, е премногу смешно за да биде напишано од сериозен новинар!

Не не. Убаво си е напишано. Најпријатно изненадување е тоа што зградава нема да го следи стилот на Скопје 2014 а ќе се гради во тој ист период. До сега барем за мене најубава вест после објавувањето на отпочнување со градбата на филхармонијата. Сепак ќе почекам дур го објават изгледот, да не зборам преку рака
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5281
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Mar-2010 at 19:38

Па кој рече дека не? Можеби ќе биде аквариум, ама барем нема да биде копија на некој хотел во Лас Вегас Туку сакав да кажам дека зграда од стакло и метал е исто како да кажеш автомобил од стакло и метал. Нормално дека е од тоа, да не треба од глина да биде?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Mar-2010 at 20:14
Добро е, се работи турбо  Cheers
Колку за споредба, еве слики од завчера:

1


2


3

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Mar-2010 at 04:12
Во нова зграда според стандардите на Европската унија


Според стандардите кои ги налага Европската унија, задолжително е сите служби на Министерството да бидат во една зграда за да може услугата на граѓаните да се одвива во пократок временски рок


Со тешка механизација, багери и камиони, на улицата "Ленинова" каде постоеше некогашниот воен објект во кој беше сместено Министерството за земјоделство, водостопанство и шумарство, деновиве започна неговото уривање. На истото место на интересната ниска зграда ќе се гради нов објект, кој исто така ќе биде наменет за администрацијата на Министерството.

Инаку новиот објект ќе биде со модерен изглед од стакло и метал, а ќе има четири ката. Од Министерството за земјоделство, водостопанство и шумарство, ни рекоа дека по нивно барање за реализација на овој проект побарале помош од Светска банка, но не открија колку пари ќе чини изградбата на објектот.
-Рокот на изградбата на новата зграда е за година и пол, кога се очекува сите административни единици да се соберат на едно место, бидејќи во овој момент сите сме сместени на различни места. Според стандардите кои ги налага Европската унија, задолжително е сите служби на Министерството да бидат во една зграда за да може услугата на граѓаните да се одвива во пократок временски рок. Во овој момент Министерството е поделено во објектите на Македонската телевизија, "Македонија табак", Водостопанство, а дел од службите се и во Министерството за економија - ни изјавија од Министерството за земјоделство.

Градежните работи ги изведува "Мавровоинженеринг" од Скопје.

http://vecer.com.mk/?ItemID=CB7E41DEA29AD444B5BE68E56CFB265C

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Mar-2010 at 08:53
Не ми е јасно како Вечер и Дневник можат да го имаат истиот текст?!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Mar-2010 at 14:42

го превзеле од миа! а немаат истакнато извор! мислам и други написи имам сретнато каде не се наведува извор, а подоцна ги имам најдено како изворни од миа!

туку ова министерствово требаше да го однесат некаде кај расадник ете чисто како би се истерало утре таму и повеќе простор за семинари под отворено, па и ботаничка градина, и така кај земјоделски и шумарски ја нема а единствено нешто ситно се наоѓа кај хемиски факултет... исто прилично збутан објект на ленинова ни државен функционер не може да се снајде за локацијата така речи а не па земјоделец! ова требаше да го направат административен кварт локацијата на молот на веро, вклучително и ново маало, ама различна власт различен есап, едните во центар насадија молови, другиве во центар ја набутаа администрација... кој од кој понепрактичен!

Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Mar-2010 at 21:19
Одлично полека се ослободуваме од времените објекти наречени бараки.
Следно мора да бидат оние кај Парк во кои е сместена општина Центар и Град Скопје.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-Mar-2010 at 21:42
Колку што имам ја информации зградата на Македонија табак во Зјаје полу празна а нејзината градба е доста модерна. По ликвидација на Македонија табак таа и припадна на државата, зошто владата не донесе одлука таму да го пресели министерството за земјоделие има доволно простор на 5 ката е и доста е во исправна состојба. Зашто да се троши пари за нова зграда за која ќе треба тендер и тендерот ќе го добие некоја фирма а вредноста по правило кога гради држава се зголемува 4-5 пати, тоа се пари на даночните обврзници. Мене ова ми личи малку на градежна мегаломанија. Немој да ме злонамерно да ме сватите но стварно има доста слободен простор во таа Македонија табак освен ако некој не ја продал на некој чуден начин, а тој што можел да ја продаде тоа е само дотичната власт во некоје време.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5281
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Mar-2010 at 22:27
Добро ти е прашањето што го постави, и ако навистина таму може да се смести министерство, а не се планира да се смести, треба и да добиеме одговор какви матни игри тука има. Ама делот каде што викаш дека кога гради држава дека се плаќа 4-5 пати повеќе многу ме буни, како да не ти се јасни некои работи. Па зошто тогаш има тендер и се бара најповолна цена?

Edited by гитардемон - 08-Mar-2010 at 22:50
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Mar-2010 at 18:51
Гитар. Тендерите треба да имаат најмалку 3- понудовачи и јавно да се отворат. Тоа не е ништо спорно, проблемот настанува кога тој што го добил тендерот почнува со градба и веднаш носи куп документи за разно разни нерешени состојби(имотни, такси, зголемини цени на репро материјали) и што не така да ресорното министерство тоа го прифаќа како нужно дека е тоа така па се прават додатни решениа со кои се доделуваат додатни пари под изговор дека целиот проект не бил доволно стручнои прецизно изработен и дека потфрлил 20-30 %. Бидејќи градбата почнала а е од  ''витален државан интерес'' не е добро да се  прекине. Се влечат пари од разни програми наменети за градбата а се покираат со документи да речеме за '' вакцинирани'' 100 илјдаи овци од бруцелоза. Е ова ти е брате класичен пример како држава гради 4-5 пати поскапо од приватни. Но не се секирај она што знам и во ЕУ на пример Белгија по мои сознаниа гради 7-8 пати поскапо од колку нашата држава. Има примери кој сум ги сознал каде фирма добива тендер да гради а две недели по тоа оди во стечај а половина од парите како аванс и се пуштени а градбата застанала кој ќе настави?. Засега толку да не претерам ако сакаж може подетално да кажеме за тоа.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Mar-2010 at 00:42
1.


2.


3.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9117
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Apr-2010 at 08:32
1.

2.

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Apr-2010 at 15:59
сеуште нема рендери како ке изгледа објектов?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Jun-2010 at 15:40
MIA FOTO - www.mia.com.mk


Edited by lslcrew - 20-Jun-2010 at 15:43
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.