build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Министерство за земјоделство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 20-Jun-2010 at 22:25
Удрен темел на новата зграда на министерството за земјоделство


Инаку, за реализацијата на новиот објект се обезбедени 4,5 милиони евра обезбедени од Владата на Македонија и Светска банка преку Проектот за зајакнување на земјоделството и пристап кон ЕУ

Премиерот Никола Груевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски вчера го поставија камен-темелникот на новата зграда на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Новиот објект ќе биде со основа од 1.800 метри квадратни и вкупна површина од 5.900 метри квадратни распределена во приземје и три ката ќе треба да се изгради во наредните 17 месеци на постојната локација на Министерството во Градскиот парк.
- Отпочнувањето со градба на овој објект има големо значење за Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и е од исклучителна важност за зајакнување на институционалниот капацитет при имплементацијата на политиката за развој на земјоделството и соочување на Македонија со предизвиците во процесот на подготовка на земјата за пристап кон ЕУ, рече премиерот Груевски, нагласувајќи дека Министерството со години функционираше на пет различни локации.

Во новиот објект, како што кажа, ќе бидат сместени сите оддели на Министерството со што ќе се зголеми нивната ефикасност.
- Инвестирањето во нови објекти, модернизација и подобрување на опременоста на државните институции, а со тоа и подобрување на условите за работа на вработените претставуваат едни од најважните предуслови за нивна нормална, високо функционална и ефикасна работа. Денешниот чин јасно укажува на посветеноста на Владата за изградба на современи и ефикасни државни институции кои ќе одговорат на потребите на граѓаните, истакна премиерот Груевски.

Министерот Димовски посочи дека изградбата на новиот објект ќе овозможи услови за непречено и професионално извршување на работните обврски на вработените во Министерството и подобрување на квалитетот на услугите кон земјоделците, земјоделските асоцијации и останатите корисници на услугите кои на едно место ќе можат да добијат се што им е неопходно.

Инаку за реализацијата на новиот објект се обезбедени 4,5 милиони евра обезбедени од Владата на Македонија и Светска банка преку Проектот за зајакнување на земјоделството и пристап кон ЕУ

извор

Инаку мене проектот вака првично ми се допаѓа особено поради зеленкастите стакла кои одлично ќе се вклопат во околината. Само една работа не ми е јасна, кај ќе биде паркингот за оваа зграда, се надевам ќе си имаат свој подземен паркинг

Edited by Djole88 - 20-Jun-2010 at 22:26
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Jun-2010 at 02:39
Сите очекувавме некој барок да падне тука, ама очигледно ова е некоја каписла кон модерни објекти. Објектот ми изгледа вака не многу нападен, прибран. Е сега за тоа колку се вклопува во околината неможам сеуште да проценам, ќе оставам прво архитектите што се тука да образложат повеќе аспект да можам да изведам заклучок. Делов го доживуваме како Дебар Маало и прва претпоставка што ми паѓа на памет е дека би требало да биде нешто во склад со она што го знаеме како "официјален" изглед на Дебар Маало. Не викам да биде нешто копија на околните стари згради, туку барем да се следи некоја линија како што некој од станбените објекти тука барем се обидоа да следат. е сега ни Дебар Маало не е веќе Дебар Маало така да околу прикладноста проаѓа, ама сепак оваа не е дефинитивен став. Во врска со оние стакла барем од она искуство што досега го имам од форумов слободно можам да заклучам дека рендер лаже, а особено вакви не толку квалитетни. А дополнително знаеме како идат работите кај нас, немам некои големи очекувања дека цилиндерот ќе биде токму цилидер, поверојатно ми е да на крај ќе излезе некој полиедар со рамни стакла (како поефтина опција), сепак оставам простор за сферни стакла со оглед на тоа што не се работи за суров приватен интерес со поткровја и ефтини матерјали, туку за државна институција. Некое црно стакло како на пример Хипериум може драстично да допринесе наместо некое зелено стакло па објектов на крај да личи на средно-индустриски објект прикладен за покрај автопат. Очекувам добар производ на крај, ама има многу точки кадешто лесно може да се зафркне работата, како на пример стаклава.
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 21-Jun-2010 at 18:17
Еве подетално и со точен податок за вкупната површина:

Камен темелник за нов објект на Министерството за земјоделство

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за 17 месеци треба да добие нов објект на улица Ленинова бр.2, на местото каде што до неодамна се наоѓаше и старото седиште на ова министерство. Стариот објект почна да се руши во ноември минатата година, а вчера и официјално беше поставен камен темелникот на новата зграда. Таа се гради на основа од 1.800 метри квадратни и ќе има едно подземно и четири надземни нивоа, со вкупна површина од 7.573 метри квадратни. На подземното ниво кое ќе биде со површина од 1.605 метри квадратни е предвиден паркинг простор за 35 возила, додека вон објектот се зацртани уште 40 паркинг места. Изведувач на градежните работи е „Мавровоинженеринг“, а за надзорот е задолжен „Евроконсалтинг“.

За реализација на оваа инвестиција се обезбедени 4,5 милиони евра од Владата на Република Македонија и Светска банка преку Проектот за зајакнување на земјоделството и пристап кон ЕУ, а Општина Центар на почетокот на годинава се откажа од 200.000 евра кои требаше да ги наплати по основ на комуналии. Инаку Министерството за земјоделство со години имаше просторни проблеми и функционираше на пет различни локации. Во новиот објект ќе бидат сместени сите оддели на Министерството со што се очекува значително зголемување на ефикасноста, како и олеснување на процедурите за корисниците на услугите. Додека трае изградбата, службите се преселени во зградата на Министерството за економија, во населбата Капиштец.


http://www.build.com.mk/?p=4048




1


2


3

Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Jun-2010 at 22:19
Овде 4,5 милиони ЕУР за 7500 квадрата а за уставен суд 20 и нешто милиони ЕУР за 12000 квадрата  Eeek

Може некој што се разбира у овие работи да ми објасни дали може за вакви објекти да биде толкава разлика или не е све баш ко шо требе и дали овој објект е шкарт или па уставен суд го прават со не знам какви луксузни марифети таму


Edited by Cifra - 21-Jun-2010 at 22:19
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 21-Jun-2010 at 23:24
И мене бројките ми се нелогични , и чудно што министерство за земјоделие нема да биде во барок стил =)
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Jun-2010 at 23:36
Previous
 
Речи шуќур Big%20smile
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Aug-2010 at 10:32
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Aug-2010 at 11:22
Previous ne gledam rabotnici!Odmor?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 15-Nov-2010 at 16:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Dec-2010 at 23:01
1


2

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Jan-2011 at 15:01


Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 11-Jan-2011 at 18:43
Originally posted by Cifra

Овде 4,5 милиони ЕУР за 7500 квадрата а за уставен суд 20 и нешто милиони ЕУР за 12000 квадрата  Eeek

Може некој што се разбира у овие работи да ми објасни дали може за вакви објекти да биде толкава разлика или не е све баш ко шо требе и дали овој објект е шкарт или па уставен суд го прават со не знам какви луксузни марифети таму
 objektov e finansiran so Evropski pari, i mora da e izdrzan.
 Ne bi davale EU pari da se luksuzira nekoj i da si pravi stolbovi i slicni gluposti na fasadite koi cinat dosta. Voopsto site ovie barokni fasadi cinat mnooogu poveke od obicnite fasadi, se  e toa specificna rabota i se si ima svoja cena...
 
Objektov ne moze da e ckart bidejki EU dava pari i periodicno si praka kontroli n aobjektot. Se raboti po priblizno evropski standardi i proceduri.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 11-Jan-2011 at 19:46
Пишува дека проектот е кофинансиран од Светската Банка, не од фондовите на ЕУ. Инаку нормално дека елементите на фасадата чинат добри пари, не џабе сите чичковци и кумови на министрите имаат фирми ангажирани во изградбата.

Мене ми е само страв да не испадне ова една катастрофална лименка.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Jan-2011 at 22:48
Pa katastrfoalna limenka najvekje e najeftina fasada, najednostavno reshenie. Za bilo shto povekje vo estetika nikoj ne dava od nadvor pari, davaat za funkcionalnost. Ako e potrben i tuka barok, za nekoja godina ke se rekonstrira objektot i moe da mu se stavi kakva se saka fasada.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Jan-2011 at 09:46
Originally posted by lslcrew

Ako e potrben i tuka barok, za nekoja godina ke se rekonstrira objektot i moe da mu se stavi kakva se saka fasada.

Не знам дали ова ти е сарказам или сериозен си. Министерството седеше во едно распад зградиче до вчера, сега ќе си играме овде - за некоја година ќе ја напраиме во (демек) барок (не е ни тоа), па после ако не ни е по кеиф ќе ја вратиме истата - кога станавме Дубаи, а ја не приметив...вакво (политичко) размислување од кое резултат е општава сиромаштија е многу вулгарно да се поставува во ова време кога пола држава крпи крај со крај...

И баш да ми објасниш (дека очигледно не ме научиле до сега) како тоа се определува каде е „потребен барок“? Која е методата? Архитектонска, политичка, кафанска...

Инаку обработки на фасади има мал милион, тоа што во Скопје во моментов гледаме само најефтин алукобонд и квази-барок декорација како друга крајност е рамно на лудило, ама тоа е...зградата на основното училиште Нова е обложена со убави фасадни панели (Trespa веројатно) и уште неколку добри примери како црните панели на Сан Марко на плоштад, потоа стои опција да биде обложена со некои вештачки или природни камења исл. Тоа што во финансирањето учествува Светска банка, не е баш податок за фалење, ама од друга страна може да значи поголема контрола врз финансиите, затоа што познато ни е од поодамна како сите власти се однесуваат со народните пари...со приватни, грабежот оди малку потешко...


MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Jan-2011 at 10:02
Види да не се праиме наудрени те молам знаеме сите кои се проблемите на државата, лецемерно е сега вака да глумиме гајле за општа сиромаштија, крпешње крај со крај.

Муабетот ми беше дека светска банка кога финансира никој не се зафаќа да прави некои монументални фасади без разлика дали модерниситички дали баркни или било какви. Светска банка финансира проекти а не китење градови, целта е да се задоволи основна функција да една институција функционира. За некоја година некој од олучувачка моќ има фактичка можност да му залепи на објектов што сака.

Не дека не ве научиле, ама заборавиле да ви кажат кои се институциите што го уредуваат јавниот простор и како се доаѓа до нив. Пошто не ви кажале, сега сте осакатени да се фрустрирате дома од двоседи, наместо да дејствувате низ институции.

На нова тоа беа некои вентилирани блокови. Дали се истите како кај Сан Марко незнам, ама без разлика пак однадвор може да потсеќа школото на некоја фабрика. Едноставо обликот и едноставноста на фасадата наметнуваат таков впечаток. Кај Сан Марко мислам едноставно дека друга фасада и нема да с вклопи. Инаку што е тоа на Хипериум?
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Jan-2011 at 10:50
Originally posted by lslcrew

Види да не се праиме наудрени те молам знаеме сите кои се проблемите на државата, лецемерно е сега вака да глумиме гајле за општа сиромаштија, крпешње крај со крај.


Не знам само во што го виде лицемерието...ниту јас ниту некој мој близок не го ограби народов...
И јас не сакам да одам по државни и општински распаднати бараки, ама па ми се крева коса од к***ање со државни пари...

Точно е дека не ме научиле да лижам (знаеш што) по партии, не ме научиле на местење тендери, подмитување, роднински врски и слични ниски форми на практикување на живот...не седам во партиски штаб, ниту седам дома на двосед, него поштено си ги заработувам парите така како што сум научил да работам, а за расфрлање со пари од народ има и мајки и шајки да фрчат...фрустрација имам, што сум опкружен од мнозинство што нема критички однос кон живеењето, него сака да биде водено како животно со ланец и една малцинство што ги сфаќа сите глупости, ама секој збор му се нарекува ерес...
...во истиот фазон ми се гади од вакви изјави и може малку да седнеш и да размислиш пред да почнеш да пишуваш...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Jan-2011 at 11:24
Неможеше подобро да се изразиш во една реченица!

Не ми е јасно како може и да се помисли нешто како ако се увидело ПОТРЕБА од барок за некоја година ќе ја смениме фасадата.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Jan-2011 at 11:49
Originally posted by Dave Gahan


фрустрација имам, што сум опкружен од мнозинство што нема критички однос кон живеењето, него сака да биде водено како животно со ланец и една малцинство што ги сфаќа сите глупости, ама секој збор му се нарекува ерес...


потпис
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Jan-2011 at 12:38
Вие си знаете! Тоа мнозинство наместо да му пристапите со објаснување го навредивте милијарда пати. Брз рецепт е куфер, а спор е да се потрудиш малку да менуваш нешто ако не ти чини, а не да се фрустрираш.

Како што светска банка нема да ти даде пари барок, нема да ти даде ни за матерјали од последни саеми излезени, ни за вентилирани фасади ни за ништо од тоа. Алкобонд е премија за обичен ѕид, така да тое е. Можеме ние кога сакаме ако некогаш ни текне да го реконструираме објектот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.098 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.