build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космос - Ќерамидница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11663
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Космос - Ќерамидница
    Posted: 18-Jan-2017 at 17:38
Голема придобивка ќе биде и видоизменувањето на проектот, зашто стариот проект за комплексот Космос ми изгледаше како некој руски станбен комплекс од 1990-те. Потребни се повеќе современи, модерни и креативни згради, а не copy & paste архитектура што ја гледаме низ Аеродром и другите скопски населби.
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Jan-2017 at 13:37
Најпрвин би требало да изгради десетина споменици, за идиотите да помислат дека се од Скопје 2014 и да не го чепкаат повеќе, па дури тогаш да продолжи со градба, за да се среди колку-толку и тој крајнозапуштен дел од Скопје, како еден од многуте такви во близина на централното градско подрачје.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1612
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Jan-2017 at 09:47
Неверојатно задоволство ми причинува упорното инсистирање на Фијат да го изгради станбениот комплекс. И покрај сите опструкции и противења. Ние како жители на Скопје имаме 3 бенефити:
-Ќе се среди дел од градот кој е катастрофален и ќе охрабри и други да градат во тој дел.
-Ќе ги принуди другите градежни компании (на чело со адора) да го сменат концептот на градба од оние евтини и досадни касарни со кои го преполнија Скопје.
-И дефинитивно ќе ја сруши цената барем за 10%
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3633
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Jan-2017 at 19:14

“КОСМОС” заминува во историјата: Компанијата Титаниум Капитал ЛТД од САД влегува во проектот ФИНЕ на Фијат Цаноскиfijat

“КОСМОС” заминува во историјата. Компанијата Титаниум Капитал ЛТД од САД влегува во проектот на компанијата ФИНЕ на Фијат Цаноски.

Името на проектот ќе биде променет во “TITANIUM CAPITAL eco building” и истиот ќе биде видно изменет и ќе биде прв тип на регенеративен станбен комплекс во регионот,со Hi-tech-интегрирано менаџирање на населбата и на сите ресурси за храна, вода, енергија и отпад.

Фејсбук статус на Сефер Цаноски

http://daily.mk/ekonomija/kosmos-zaminuva-istorijata-kompanijata-titanium-kapital-ltd
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Mar-2015 at 18:28
Повторно исфрламе на површина небитни информации, овде темата е Космос. Кој сака да говори на оваа тема бујрум, форуми за образование во земјава има колку сакате.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Mar-2015 at 22:07
Originally posted by FoSsiL

нови генерации Македонци хахахаххахахаах... нешто ко Пред и По Грујо...

Нема спас за вас...

Инаку не генерализирај приватни високо-образовни установи, зашто има доста кои можат да бидат пример за доста работи и за државните. Без разлика дали се државни или приватни, проблемите во високото образование се резултат на многу состојби во државава од различен карактер, што постоеле и постојат. И тие не се решаваат ни со 12-тина адхок законски измени, ниту пак со било кој „концепт“ што го имаат оние у Влада. Со новиот закон што се подготвува од страна на студентите се отвара простор за надеж, но искрено јас сум скептик како ќе се имплентира поучен од безбрај слични примери, а и како што реков проблемите во високото образование не се ограничени во просторот на високо-образовните институции туку се нешто што постои поради состојбите во нашето општество и држава.


Јас не зборувам за новиот закон и владата, туку за помладите деца од моја населба. Приметувам дека не се запишуваат толку на приватни универзитети. Тоа ми беше поентата.

Денес на ФОН мнозинството ако не и најголем дел од студентите се Албанци и Турци, а пред 10 години беше сосема друга демографска слика таму.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Mar-2015 at 22:04
.....................

корегирано


ПС.Се извињавам за офтопикот

Edited by gjoko - 30-Mar-2015 at 18:42
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Mar-2015 at 21:39
нови генерации Македонци хахахаххахахаах... нешто ко Пред и По Грујо...

Нема спас за вас...

Инаку не генерализирај приватни високо-образовни установи, зашто има доста кои можат да бидат пример за доста работи и за државните. Без разлика дали се државни или приватни, проблемите во високото образование се резултат на многу состојби во државава од различен карактер, што постоеле и постојат. И тие не се решаваат ни со 12-тина адхок законски измени, ниту пак со било кој „концепт“ што го имаат оние у Влада. Со новиот закон што се подготвува од страна на студентите се отвара простор за надеж, но искрено јас сум скептик како ќе се имплентира поучен од безбрај слични примери, а и како што реков проблемите во високото образование не се ограничени во просторот на високо-образовните институции туку се нешто што постои поради состојбите во нашето општество и држава.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Mar-2015 at 21:01
Originally posted by Џоле

„КОСМОС“ ОД СТАНБЕН КОМПЛЕКС ЌЕ ПРЕРАСНЕ ВО УНИВЕРЗИТЕТСКИ ГРАД

Универзитетот ФОН денеска прослави 12 години од своето постоење. На денешната свечена академија одржана по тој повод претседателот на УО Сефер Цаноски најави неколку новини меѓу кои заеднички студии со Политехнико ди Милано, неколку универзитети од Р.Турција, нови факултети од областа на оштествени и природни науки за додипломски и последипломски студии.

Цаноски истакна и дека ќе продолжат активностите за изградба на „Космос“, но дека комплексот ќе добие пренамена.

„Станбениот центар Космос ќе биде преструктуриран во Универзитетски град и ќе биде изграден како футуристичка архитектонска целина чија цел ќе биде за прв пат во Македонија да етаблира студентски кварт во главниот град за повеќе од 3000 студенти. Во рамките на комплексот ќе бидат понудени најквалитени услуги за студените, простор за дообука, рекреација и иновација“ изјави Цаноски.

Зборувајќи за високото образование во Македонија и регионот Цаноски најави неколку новини меѓу кои заеднички студии со Политехнико ди Милано, неколку универзитети од Р.Турција, нови факултети од областа на оштествени и природни науки за додипломски и последипломски студии.

“Македонија е мала земја без излез на море, слаба инфраструктура и голема невработеност. Единственото поле за битка кое го имаме со останатите земји кои се повисоко рангирани се младите умови. За нас единствена опција е да инвестираме во интелектуален капацитет, вложување во иновација и да ги стимулираме квалитетот“, вели Цаноски.

Универзитетот во изминатите 12 години прерасна во најголемиот приватен универзитет на Балканот со повеќе од 7000 студенти на четири депанданси во Скопје, Струга, Струмица и Гостивар. Како општествено одговорна институција Универзитетот стипендираше повеќе од 2000 млади луѓе за прв и втор циклус на студии кои денес прераснаа во вистински професионалци во својата професија, рече Цаноски, на манифестацијата по повод јубилејот на оваа образовна институција.

http://fokus.mk/kosmos-od-stanben-kompleks-k-e-prerasne-vo-univerzitetski-grad/


Дипломата од ФОН и сличните приватни универзитети на пазарот за труд вредат како да си ја купил дипломата на сточен пазар.

Додека има овци и наивни родители коишто трошат илјадници евра нивното мрзеливо дете да се каже дека студира толку и ликови како Цановски ќе се полнат со пари и ќе живеат во луксузни вили.

Приватните универзитети ненорамално многу го спуштија критериумот на образование.

Меѓу новите генерации Македонци приметувам дека има слаб интересе за студирање на приватни универзитети. Веројатно сфатија дека тие дипломи се безвредни.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Mar-2015 at 20:36
Originally posted by Virus

....запамтете ја оваа реченица.....

   ОПАСНО Е ДА СИ ВО ПРАВО КОГА ВЛАДАТА ГРЕШИ !!!!


Ма какви бе,денес Грујо ни ја качи платата

Вива влада,вива покачување
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Mar-2015 at 20:16
Originally posted by kultuzin

Се убаво ама шо направи со оние кои уплатиле? Фијат им понуди две варијанти
1. Да им ги врати парите
2. Да почекаат и доколку продолжи изградбата да ги добијат становите

Најголем дел имаа уплатено нецелосни суми, а Фијат им вети дека доколку продолжи градбата ќе ги добијат становите со тоа што неколку рати нема потреба да плаќаат (еден вид на извинување, ако може така да се каже)

Back to Top
Virus View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jan-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Virus Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Mar-2015 at 19:47
....запамтете ја оваа реченица.....

   ОПАСНО Е ДА СИ ВО ПРАВО КОГА ВЛАДАТА ГРЕШИ !!!!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Mar-2015 at 22:45
Се убаво ама шо направи со оние кои уплатиле? 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Mar-2015 at 21:27

аман од муабетиве на Фиат, прво нека си го досреди објектот што му остана во карабина и објектот што е полу карабина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11663
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Mar-2015 at 20:28
„КОСМОС“ ОД СТАНБЕН КОМПЛЕКС ЌЕ ПРЕРАСНЕ ВО УНИВЕРЗИТЕТСКИ ГРАД

Универзитетот ФОН денеска прослави 12 години од своето постоење. На денешната свечена академија одржана по тој повод претседателот на УО Сефер Цаноски најави неколку новини меѓу кои заеднички студии со Политехнико ди Милано, неколку универзитети од Р.Турција, нови факултети од областа на оштествени и природни науки за додипломски и последипломски студии.

Цаноски истакна и дека ќе продолжат активностите за изградба на „Космос“, но дека комплексот ќе добие пренамена.

„Станбениот центар Космос ќе биде преструктуриран во Универзитетски град и ќе биде изграден како футуристичка архитектонска целина чија цел ќе биде за прв пат во Македонија да етаблира студентски кварт во главниот град за повеќе од 3000 студенти. Во рамките на комплексот ќе бидат понудени најквалитени услуги за студените, простор за дообука, рекреација и иновација“ изјави Цаноски.

Зборувајќи за високото образование во Македонија и регионот Цаноски најави неколку новини меѓу кои заеднички студии со Политехнико ди Милано, неколку универзитети од Р.Турција, нови факултети од областа на оштествени и природни науки за додипломски и последипломски студии.

“Македонија е мала земја без излез на море, слаба инфраструктура и голема невработеност. Единственото поле за битка кое го имаме со останатите земји кои се повисоко рангирани се младите умови. За нас единствена опција е да инвестираме во интелектуален капацитет, вложување во иновација и да ги стимулираме квалитетот“, вели Цаноски.

Универзитетот во изминатите 12 години прерасна во најголемиот приватен универзитет на Балканот со повеќе од 7000 студенти на четири депанданси во Скопје, Струга, Струмица и Гостивар. Како општествено одговорна институција Универзитетот стипендираше повеќе од 2000 млади луѓе за прв и втор циклус на студии кои денес прераснаа во вистински професионалци во својата професија, рече Цаноски, на манифестацијата по повод јубилејот на оваа образовна институција.

http://fokus.mk/kosmos-od-stanben-kompleks-k-e-prerasne-vo-univerzitetski-grad/
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1612
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Mar-2015 at 17:47
Браво!
Кога ќе видам цена од 1.100 евра за квадрат во Аеродром ми се мачи.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3633
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Mar-2015 at 09:13
ФИЈАТ ЦАНОСКИ НЕ СЕ ОТКАЖА ОД „КОСМОС“

„Со изградбата започнувам идниот месец“

Дозволата ми важи уште десет месеци, но нема  причина да чекам. Ако општината и Градот не ги изградат пристапните улици и булеварот, јас ќе ги изградам и ќе им доставам фактури, изјави сопственикот на „Космос“ Фијат Цаноски.


За еден месец ќе стартува повторната изградба на станбениот комплекс „Космос", што беше урнат пред речиси четири години, најави за Алсат - М, сопственикот Фијат Цаноски. Тој рече дека дозволата за градба важи уште десет месеци, но дека тој нема што да чека.

- Дозволата има важност пет години, ние имаме уште десет месеци за да започнеме со градбите и во тој рок да биде готова дури и карабината. Ако влезе странски инвеститор таа дозвола се продолжува уште пет години. Но, јас нема да чекам толку многу. Во наредниот месец започнувам со градбите и до Нова година, додека важи дозволата, ќе биде затворена зградата и карабината. Комуналиите нѝ се платени и кон градот и кон општината. И, иако досега тие требаше да ги завршат булеварот и улиците,не се ниту започнати. Доколку не ги завршат, јас со сопствени средства ќе ги изградам булеварот и улиците и потоа ќе им испратам фактура, изјави Цаноски.

http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/so-izgradbata-zapochnvam-idniot-mesec


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1612
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Mar-2015 at 21:23
Фијат од самиот старт збореше дека ќе продава по 800, дури и десетина станови му беа однапред продадени. Доколку на нашиот пазар знаеме колкав е понудиш 1000 станови по таа цена голем број на други станови кои се нуват по далеку повисоки цени ќе останат непродадени подолг период со што газдите ќе бидат принудени да ги намалат. Чиста економија, понуда-побарувачка.
Моментално во Скопје нереално се држи цената на високо ниво, но таа е нереална и ќе паден!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 01-Mar-2015 at 17:27
Originally posted by Bojan10

Истите тие што му дозволиле да отстапи во висина, форсираа рушење.
ова е најбитниот момент кој не знам како сите си дозволуваат да го пропуштат... да беше државата сериозна и правна, проектот воопшто немаше да се случи
нека не продаваат м*да за бубрези како Космос бил дивоградба, кога тие самите го одобриле
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 01-Mar-2015 at 17:25
Не ми се верува дека цената на становите можи да се турни со зграда како Космос.штом Адора и четирите кули не ја спуштија цената,нема ни космос тоа да го направи.Пред се е политички реваншизам.

А Алекс,јас ги немам слушано снимките,ама гарантирам дека можам да ги раскажам со точност од 90%
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.