build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Космос - Ќерамидница
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космос - Ќерамидница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 19-Mar-2015 at 21:27

аман од муабетиве на Фиат, прво нека си го досреди објектот што му остана во карабина и објектот што е полу карабина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 19-Mar-2015 at 22:45
Се убаво ама шо направи со оние кои уплатиле? 
Back to Top
Virus View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jan-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Virus Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 29-Mar-2015 at 19:47
....запамтете ја оваа реченица.....

   ОПАСНО Е ДА СИ ВО ПРАВО КОГА ВЛАДАТА ГРЕШИ !!!!
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 29-Mar-2015 at 20:16
Originally posted by kultuzin

Се убаво ама шо направи со оние кои уплатиле? Фијат им понуди две варијанти
1. Да им ги врати парите
2. Да почекаат и доколку продолжи изградбата да ги добијат становите

Најголем дел имаа уплатено нецелосни суми, а Фијат им вети дека доколку продолжи градбата ќе ги добијат становите со тоа што неколку рати нема потреба да плаќаат (еден вид на извинување, ако може така да се каже)

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 29-Mar-2015 at 20:36
Originally posted by Virus

....запамтете ја оваа реченица.....

   ОПАСНО Е ДА СИ ВО ПРАВО КОГА ВЛАДАТА ГРЕШИ !!!!


Ма какви бе,денес Грујо ни ја качи платата

Вива влада,вива покачување
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 29-Mar-2015 at 21:01
Originally posted by Џоле

„КОСМОС“ ОД СТАНБЕН КОМПЛЕКС ЌЕ ПРЕРАСНЕ ВО УНИВЕРЗИТЕТСКИ ГРАД

Универзитетот ФОН денеска прослави 12 години од своето постоење. На денешната свечена академија одржана по тој повод претседателот на УО Сефер Цаноски најави неколку новини меѓу кои заеднички студии со Политехнико ди Милано, неколку универзитети од Р.Турција, нови факултети од областа на оштествени и природни науки за додипломски и последипломски студии.

Цаноски истакна и дека ќе продолжат активностите за изградба на „Космос“, но дека комплексот ќе добие пренамена.

„Станбениот центар Космос ќе биде преструктуриран во Универзитетски град и ќе биде изграден како футуристичка архитектонска целина чија цел ќе биде за прв пат во Македонија да етаблира студентски кварт во главниот град за повеќе од 3000 студенти. Во рамките на комплексот ќе бидат понудени најквалитени услуги за студените, простор за дообука, рекреација и иновација“ изјави Цаноски.

Зборувајќи за високото образование во Македонија и регионот Цаноски најави неколку новини меѓу кои заеднички студии со Политехнико ди Милано, неколку универзитети од Р.Турција, нови факултети од областа на оштествени и природни науки за додипломски и последипломски студии.

“Македонија е мала земја без излез на море, слаба инфраструктура и голема невработеност. Единственото поле за битка кое го имаме со останатите земји кои се повисоко рангирани се младите умови. За нас единствена опција е да инвестираме во интелектуален капацитет, вложување во иновација и да ги стимулираме квалитетот“, вели Цаноски.

Универзитетот во изминатите 12 години прерасна во најголемиот приватен универзитет на Балканот со повеќе од 7000 студенти на четири депанданси во Скопје, Струга, Струмица и Гостивар. Како општествено одговорна институција Универзитетот стипендираше повеќе од 2000 млади луѓе за прв и втор циклус на студии кои денес прераснаа во вистински професионалци во својата професија, рече Цаноски, на манифестацијата по повод јубилејот на оваа образовна институција.

http://fokus.mk/kosmos-od-stanben-kompleks-k-e-prerasne-vo-univerzitetski-grad/


Дипломата од ФОН и сличните приватни универзитети на пазарот за труд вредат како да си ја купил дипломата на сточен пазар.

Додека има овци и наивни родители коишто трошат илјадници евра нивното мрзеливо дете да се каже дека студира толку и ликови како Цановски ќе се полнат со пари и ќе живеат во луксузни вили.

Приватните универзитети ненорамално многу го спуштија критериумот на образование.

Меѓу новите генерации Македонци приметувам дека има слаб интересе за студирање на приватни универзитети. Веројатно сфатија дека тие дипломи се безвредни.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 29-Mar-2015 at 21:39
нови генерации Македонци хахахаххахахаах... нешто ко Пред и По Грујо...

Нема спас за вас...

Инаку не генерализирај приватни високо-образовни установи, зашто има доста кои можат да бидат пример за доста работи и за државните. Без разлика дали се државни или приватни, проблемите во високото образование се резултат на многу состојби во државава од различен карактер, што постоеле и постојат. И тие не се решаваат ни со 12-тина адхок законски измени, ниту пак со било кој „концепт“ што го имаат оние у Влада. Со новиот закон што се подготвува од страна на студентите се отвара простор за надеж, но искрено јас сум скептик како ќе се имплентира поучен од безбрај слични примери, а и како што реков проблемите во високото образование не се ограничени во просторот на високо-образовните институции туку се нешто што постои поради состојбите во нашето општество и држава.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 29-Mar-2015 at 22:04
.....................

корегирано


ПС.Се извињавам за офтопикот

Edited by gjoko - 30-Mar-2015 at 18:42
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 29-Mar-2015 at 22:07
Originally posted by FoSsiL

нови генерации Македонци хахахаххахахаах... нешто ко Пред и По Грујо...

Нема спас за вас...

Инаку не генерализирај приватни високо-образовни установи, зашто има доста кои можат да бидат пример за доста работи и за државните. Без разлика дали се државни или приватни, проблемите во високото образование се резултат на многу состојби во државава од различен карактер, што постоеле и постојат. И тие не се решаваат ни со 12-тина адхок законски измени, ниту пак со било кој „концепт“ што го имаат оние у Влада. Со новиот закон што се подготвува од страна на студентите се отвара простор за надеж, но искрено јас сум скептик како ќе се имплентира поучен од безбрај слични примери, а и како што реков проблемите во високото образование не се ограничени во просторот на високо-образовните институции туку се нешто што постои поради состојбите во нашето општество и држава.


Јас не зборувам за новиот закон и владата, туку за помладите деца од моја населба. Приметувам дека не се запишуваат толку на приватни универзитети. Тоа ми беше поентата.

Денес на ФОН мнозинството ако не и најголем дел од студентите се Албанци и Турци, а пред 10 години беше сосема друга демографска слика таму.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 30-Mar-2015 at 18:28
Повторно исфрламе на површина небитни информации, овде темата е Космос. Кој сака да говори на оваа тема бујрум, форуми за образование во земјава има колку сакате.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3637
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 17-Jan-2017 at 19:14

“КОСМОС” заминува во историјата: Компанијата Титаниум Капитал ЛТД од САД влегува во проектот ФИНЕ на Фијат Цаноскиfijat

“КОСМОС” заминува во историјата. Компанијата Титаниум Капитал ЛТД од САД влегува во проектот на компанијата ФИНЕ на Фијат Цаноски.

Името на проектот ќе биде променет во “TITANIUM CAPITAL eco building” и истиот ќе биде видно изменет и ќе биде прв тип на регенеративен станбен комплекс во регионот,со Hi-tech-интегрирано менаџирање на населбата и на сите ресурси за храна, вода, енергија и отпад.

Фејсбук статус на Сефер Цаноски

http://daily.mk/ekonomija/kosmos-zaminuva-istorijata-kompanijata-titanium-kapital-ltd
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1725
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 18-Jan-2017 at 09:47
Неверојатно задоволство ми причинува упорното инсистирање на Фијат да го изгради станбениот комплекс. И покрај сите опструкции и противења. Ние како жители на Скопје имаме 3 бенефити:
-Ќе се среди дел од градот кој е катастрофален и ќе охрабри и други да градат во тој дел.
-Ќе ги принуди другите градежни компании (на чело со адора) да го сменат концептот на градба од оние евтини и досадни касарни со кои го преполнија Скопје.
-И дефинитивно ќе ја сруши цената барем за 10%
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2359
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 18-Jan-2017 at 13:37
Најпрвин би требало да изгради десетина споменици, за идиотите да помислат дека се од Скопје 2014 и да не го чепкаат повеќе, па дури тогаш да продолжи со градба, за да се среди колку-толку и тој крајнозапуштен дел од Скопје, како еден од многуте такви во близина на централното градско подрачје.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11964
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 18-Jan-2017 at 17:38
Голема придобивка ќе биде и видоизменувањето на проектот, зашто стариот проект за комплексот Космос ми изгледаше како некој руски станбен комплекс од 1990-те. Потребни се повеќе современи, модерни и креативни згради, а не copy & paste архитектура што ја гледаме низ Аеродром и другите скопски населби.
За сè има вторпат
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3637
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 12-Dec-2018 at 09:45

Цаноски најде инвеститор за повторна изградба на „Космос“


Бизнисменот Фијат Цаноски пронајде инвеститор за повторна изградба на станбено-деловниот комплекс „Космос“. За „Фактор“ вели дека нема негови расположливи финансиски средства за оваа скапа инвестиција, но дека договорил партнер од Источна Европа кој ги има за повторно да никне градбата која беше срушена од политички мотиви во 2011, односно неколку недели по победата на ВМРО-ДПМНЕ на параментарните избори.

- Проектот ќе се гради по идентична замисла како првиот објект кој беше урнат. Јас немам пари, бидејќи се работи за повеќемилионски проект, но партнерот со кој се договорив ги има средствата. Можам да кажам дека ќе биде сосема ист, од подземните гаражи па се до самиот кров. Ќе се гради и оној фамозен метар и половина повеќе од дозволената висина за кој наводно немало дозвола и за истото беше поставен динамит. Ќе се исправи неправдата и ќе се види дека е дозволено да се изгради до таа висина - изјави Цаноски.

Во однос на неговите тужби и евентуалното обештетување, вели дека многу работи ќе зависат од тоа како се одвива судскиот процес во случајот на СЈО под името „ТНТ“.

- Процесот е се уште во тек и се ќе зависи какви пресуди ќе се донесат, па според тоа и јас ќе имам некаква претстава за евентуална оштета. Најважно сега е тоа што постои партнер кој сака да инвестира. Мојот дел од инвестициите ќе биде тоа што ќе му го отстапам земјиштето, инфраструктурата и другата логистичка поддршка, а се другото е негова обврска - истакна бизнисменот.

Самиот комплекс, според проектот, требаше да биде седумнаесеткатница, поделена на пет ламели, и помалата зграда, која ќе била поставена полукружно. Двете згради заедно требало да имаат околу 560 стана. Изградбата на комплексот беше предвидено да чини на околу 30 милиони евра. На долните катови од големата зграда предвидени беа деловни простории и шопинг - центар, а на последниот кат беше предвиден луксузен ротирачки ресторан со површина од 1.500.до 2.000 квадратни метри од кој ќе можеше да се гледа целата панорама на Скопје. Во средишниот дел на овој последен кат планирано било да се сместат и фитнес - центар, базен и сауна за рекреација на станарите. Беше предвидена и детска градинка. Меѓу двете згради, кои требаше да се оддалечени 120 метри, превиден бил парк и шеталиште. Паркирањето било решено со две подземни гаражи од по два ката под подрумите на зградите, а странично од комплексот била предвидена и гаража на два ката со околу 562 паркинг-места.

Сопственикот на градежната компанија ФИНЕ вторпат стави камен-темелник на станбено-деловниот комплекс наречен Космос во 2012, но истата не започна.

Три и пол години по решението за рушење на станбениот комплекс на истото било препорачано дека објектот треба да се сруши за три дена, а тогаш му станало јасно на Цаноски дека станува збор за политичка одлука. Тогаш тој рече дека имал и средба со тогашниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, и му  пизнал дека наредбата за рушење е дојдена од „горе“. 

- На самата анкетна комисија, што се одржа во македонското собрание, се виде дека токму надлежните, конкретно инспекторката, немаше одговори на многу прашања.Одговараше, збунето, непрецизно,и со многу нелогичности во одговорите. Тие не знаеја како да го одбранат она што го направија, коментираше тогаш Цаноски.

A.K.

https://faktor.mk/canoski-najde-investitor-za-povtorna-izgradba-na-kosmos?utm_source=daily.mk&utm_medium=daily.mk
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1725
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 12-Dec-2018 at 17:20
Ајде со среќа нека е!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11964
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 12-Dec-2018 at 17:46


Originally posted by Џоле

Голема придобивка ќе биде и видоизменувањето на проектот, зашто стариот проект за комплексот Космос ми изгледаше како некој руски станбен комплекс од 1990-те. Потребни се повеќе современи, модерни и креативни згради, а не copy & paste архитектура што ја гледаме низ Аеродром и другите скопски населби.


За сè има вторпат
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3637
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 08-Mar-2019 at 13:08
 

Инвестиција од скоро 60 милиони евра: Цаноски ја почнува изградбата на Космос


ФИНЕ ДОО и Фијат Цаноски од денес ја започнуваат градбата на комплексот КОСМОС. Компексот КОСМОС чија градба треба да заврши најдоцна до почетокот 2021 ќе биде најелитниот станбен комплекс кој е некогаш изграден во Македонија. Ивестицијата на комплексот изнесува близу 60 милиони евра. Сместен покрај реката Вардар, во населбата Ќерамидница, комплексот е предвидено да биде како град во град.

Целиот комплекс се гради врз елаборатите за енергетска самоодржливост со што ќе се придонесе кон заштитување на животната средина и елиминирање на над 40 тони CO2 годишно кои инаку би биле испуштани во атмосферата. На овој начин се придонесува и со проблемот со загадување кој го има Скопје посебно во зимскиот период. 

Големата зграда- седумнаесеткатница од комплексот, ќе биде поделена на пет ламели, а ќе има повеќе посебни влезови. Ќе има и помала зграда, која ќе биде поставена полукружно.


Двете згради заедно ќе имаат околу 560 стана. Поголемата зграда зафаќа бруто-површина од околу 80.000, а помалата околу 40.000 квадратни метри. „Постои навистина голем интерес за купување станови во „Космос“. Тоа причинува големо задоволство затоа што целиот објект се гради по многу високи стандарди, со квалитетни материјали и добро е што купувачите тоа го ценат и покажуваат интерес за живот во ваков мини град.

Во долниот дел од големата зграда на „Космос“ ќе има деловни простории и шопинг-центар, а на последниот кат ќе има луксузен ресторан, кој ќе ротира и ќе биде со површина од 1.500 до 2.000 квадратни метри. Од него ќе може да се гледа целата панорама на Скопје.

Во средишниот дел на овој последен кат ќе бидат сместени и фитнес-центар, базен и сауна за рекреација на станарите, а ќе има и детска градинка.

Меѓу двете згради, кои ќе бидат оддалечени 120 метри, ќе има парк и шеталиште. Паркирањето е решено со две подземни гаражи од по два ката под подрумите на зградите, а странично од комплексот е предвидена и гаража на два ката со околу 562 паркинг-плацови, така што ќе бидат задоволени потребите на станарите.

Комплексот е 800 метри оддалечен од централното градско подрачје а со изградбата на придружната инфраструктура и мост со кој се поврзува со транспорниот центар, станарите за 10 минути пешачење ќе бидат на главниот плоштад.

https://faktor.mk/video-investicija-od-skoro-60-milioni-evra-canoski-ja-pochnuva-izgradbata-na-kosmos

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1771
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 08-Mar-2019 at 19:11


Супер тој дел треба да се урбанизира само пак ќе кажам поприоритетни требаше да бидат Ново Маало,Маџир Маало и Крњево кои стојат како чирови среде град ама тоа е...

Патем има ли некој приметено дека се започнати со градба,тоа градилиште речиси и да го заборавив дека постои.Ако има некој можност нека направи некоја фотка.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1771
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 08-Mar-2019 at 19:21
Ако не се лажам ова е градилиштето,веќе отпочнати се со армирање кај некоја од ламелите(од фб)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 16171819>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.