build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Космос - Ќерамидница
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космос - Ќерамидница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1870
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 14-Dec-2019 at 12:18
Колку е м2? Кога почнаа првиот пат се збореше за 850 мислам
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 14-Dec-2019 at 16:00
Од фбhttps://www.facebook.com/EuroBetonMix/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 14-Dec-2019 at 19:55
Ако во меѓувреме рендерите не се изменат(искрено не би ме чудело)тогаш крајниот изглед на зградава е овој...

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 15-Dec-2019 at 14:16

А која требало да биде џиновската улица пред комплексот?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 15-Dec-2019 at 14:24
Originally posted by гитардемон


А која требало да биде џиновската улица пред комплексот?

Тоа е булевар, според ГУП, кој треба да биде од раскрсницата кај ФОН до нова раскрсница која би се направила со булеварот на новиот мост (од страната на Гази Баба). Само што проблемот е што булеварот треба да е од другата страна на Космос, а не вака како што е прикажано на рендерот.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 15-Dec-2019 at 16:41
Во ред е прикажана улицата на рендерот. Се работи за „Индустриска 1“. Прашањето е само кој ќе ја направи?
Јас очекувам Космос да се заврши пред пробивањето на бул. „Асном“ низ Ќерамидница, ако не и пред изградбата на мостот (што треба да е втора фаза од проектот), па можеби инвеститорот ќе си направи привремена уличка од пред „ФОН“ до зградата.


Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 15-Dec-2019 at 16:57
Моја грешка.

Инаку, теренот на трасата по кој треба да поминува улицата е расчистен, што може да се види и од најновите сателитски снимки. Претпоставувам дека улицата треба да ја изгради Град Скопје.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 15-Dec-2019 at 19:25
Малку повеќе инфо за објектот...(доста често се споменува изградбата на бул.АСНОМ)
------------------------------------------------------------------------------
ЛОКАЦИЈА

Стамбено-деловниот комплекс „Космос“ е лоциран на само три километри од Камениот мост, покрај самата река Вардар.
На само три минути пеш, се наоѓа Универзитетот ФОН и претставништво на Мерцедес Бенз. На југ, преку реката Вардар е хотелот Double Tree by Hilton и хотелот Русија и погледот на најубавиот дел од Општината Аеродром во чија позадина пејзажно доминира Водно. Комплексот е изграден на адресата „Перо Наков“ бр. 94, а до него преку реката Вардар , градот Скопје планира изградба на нов мост во непосредна близина и во најскора иднина.

ЛОКАЦИЈА

Стамбено-деловниот комплекс „Космос“ е лоциран на само три километри од Камениот мост, покрај самата река Вардар.
На само три минути пеш, се наоѓа Универзитетот ФОН и претставништво на Мерцедес Бенз. На југ, преку реката Вардар е хотелот Double Tree by Hilton и хотелот Русија и погледот на најубавиот дел од Општината Аеродром во чија позадина пејзажно доминира Водно. Комплексот е изграден на адресата „Перо Наков“ бр. 94, а до него преку реката Вардар , градот Скопје планира изградба на нов мост во непосредна близина и во најскора иднина.

СООБРАЌАЈНИ УСЛОВИ

Комплексот „Космос“ е лоциран на само 20 минути возеење од Скопскиот Аеродром, на десет минути до зградата на Собранието на Република Северна Македонија и до него се пристига од повеќе сообраќајни правци. Преку мостот „Близнак“ и булеварот „Киро Глигоров “ низ кракот од улицата „Перо Наков“, се простираат јужнит и источниот дел од градот Скопје, преку сообраќајниот јазол на крстопатот помеѓу булеварите „Александар Велики “ и „Киро Глигоров“ , северниот и западниот, како и брзиот излез кон автопатот А4 „Гоце Делчев“. Преку новиот мост на реката Вардар кој е во фаза на подготовка на техничка документација за изградба, преку булеварот „Асном“, строгиот центар на градот Скопје ќе е достапен за помалку од пет минути, а Меѓународната железничка станица „Скопје“ е на само пет минути возење. Сообраќајниците се димензионирани со стандардни ширини, радиуси и нагибиза соодветниот тип на категоризација и по нив може да пристапат моторни возила, како и возила на интервентните единици без потреба да совладуваат никакви препреки и комуникациски бариери.

АРХИТЕКТОНСКА КОМПОЗИЦИЈА

Во целина, комплексот „Космос“ претставува современа и модерна архитектонска и дизајнерска композиција, интегрирана во најпосакуваниот лендскејп на градот Скопје. Комплексот директно влијае и на забрзување на урбанизацијата на непосредната околина. Архитектонската композиција опфаќа: Три нивоа на гаражен простор, Деловен простор на приземјето и мезанинот, Четиринаесет катови стамбен простор со 505 станови, со различни типови на стамбени единици во зависност од нивната големина, позиција и просторна ориентација, сите во склад со важечките стандарди и нормативи за функционално, современо и квалитетно домување. Секој стан поседува можност за дополнително внатрешно преуредување, адаптација и трансформација во согласност со потребите и желбите на корисниците. Партерот, односно приземна платформа за влез во објектот, хортикуларно обогатена со зелени површини, фонтана, базен и останати решенија за комфорно современо домување.

СТОЛАРИЈА И БРАВАРИЈА

Фасадната столарија на катовите на објектот е во PVC изведба, застаклена со двослојно термоизолационо стакло. На приземјето, столаријата е всушност целосно алуминиумска. Влезниот портал на секоја стамбена единица е со стандардни димензии за влезна врата која ги задоволува сите критериуми за безбедност, огноотпорност и звучна изолација. Внатрешните врати се изработени од комбинација на панел од иверка (како завршна обработка) и термичка изолација од внатрешната страна. Балконските и скаличните огради се предвидени како масивни парапети до одредена височина, над који се надоврзува транспарентно непробојно стакло, кое овозможува поголем квалитет на секој отворен простор во функционален и естетски поглед

ФУНКЦИОНАЛНА ПОСТАВЕНОСТ И СОДРЖИНИ

Комплекс „Космос“ претставува станбено деловен комплекс кој во својот состав содржи:
1. Партер – приземна платформа за влез во објектот и хортикуларно обогатена со зелени и водени површини.
2. Комплетната станбена зграда во својот состав има три ламели, односно, ламела 1, ламела 2 и ламела 3, при што,секоја ламела во својот вертинален пресек се состои од подрум (-3), приземје, мезанин, 14 ката, поткровје и видиковец.
Приказ на проектната содржина во стамбено-деловниот комплекс „Космос“:
1. Приземје и мезанин, влезен хол, ходници, складишен простор, лифтовски простор, деловни простории и локали 2. Катови на кои се лоцирани станови во чиј остав се предвидени: простор за дневен престој (дневна соба), простор за термичка и останата обработка на храна (кујна), простор за конзумирање на храна (трпезарија), гостинско WC, простор за лична хигиена (бања), простор за одмор (спална соба, детска соба) хоризонтални комуникации (влезен хол, ходник, дегажман) отворен простор (балкон/тераса/логија).
3. Скај бар и видиковец , односно ротационен ресторан со панорамски поглед на градот Скопје, обезбеден со посебен влез (наменски лифтови).
4. За полесен пристап до подрумскиот дел ,до деловните простории во приземјето и до мезанинот , становите на катовите се обезбедени современи хоризонтални и вертикални комуникации во вид на скали, лифтови, постојки и рампи. Сите наведении елементи се во согласност со нормативите за нивно проектирање, имплементирање и одржување. Квалитетот и сигурноста се водечки императиви во овој поглед.

ФАСАДНА ОБРАБОТКА

Во фасаден состав на стамбено деловниот комплекс „Космос“ се среќаваат следните фасадни обработки:
1. Во приземјето, алуминиумски носачи и двослојно термопан стакло
2. По катовите, демит фасада составена од блоксо дебелина од 20 сантиметри и термоизолација од 10 сантиметри, абрип малтер и декоративен панел како завршна обработка на надворешната страна.
3. По катовите и структурална фасада од алуминиумски носачи и двослојно термопан стакло со која се обезбедуваат оптимални вредности за квалитетно домување во сите четири годишни времиња.

http://fine.mk/kosmos/
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 16-Dec-2019 at 17:01
Originally posted by alexsend

Колку е м2? Кога почнаа првиот пат се збореше за 850 мислам


Цената што ми е понудена е 900 евра од м2. Од инвестициски аспект, што мислите дали овој објект има потенцијал за рентање или посигурно е да се даде 200,300 евра повеќе за локации поблиску до центарот? Инаку со новата улица центарот ќе биде релативно блиско само незнам колку ќе е атрактивна оваа локација на подолги патеки.

Што мислите вие?
Ви благодарам на мислењето
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 28-Dec-2019 at 15:07


https://www.facebook.com/FineCosmos/
Back to Top
Seco View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Dec-2019
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote Seco Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 30-Dec-2019 at 23:04
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1362360000603959&id=505872559586045
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12540
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 07-Jan-2020 at 17:02
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 24-Jan-2020 at 21:05
Еве фотографија од денеска:
https://imgur.com/6xJidlG

Edited by skopskodete - 24-Jan-2020 at 21:06
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 24-Jan-2020 at 21:07
Originally posted by skopskodete

Еве фотографија од денеска:
https://imgur.com/6xJidlG


Ако може некој да објасни преку кој сервис ги аплоудира сликите бидејќи преку овој и согласно упатството за аплоудирање има проблем да се видат сликите.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 24-Jan-2020 at 22:22

Veke so godini pravam upload preku imgur bez problem,vimavaj pri kopiranje na kodot(treba da izberes BB code namenet za forumi) drugo neznam sto bi mozelo da e problematično.
Ponekogaš koristam TinyPic no veke odamna ne sum odel preku nego...

Edited by stef4o - 24-Jan-2020 at 22:24
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 25-Jan-2020 at 01:18
Originally posted by stef4o


Veke so godini pravam upload preku imgur bez problem,vimavaj pri kopiranje na kodot(treba da izberes BB code namenet za forumi) drugo neznam sto bi mozelo da e problematično.
Ponekogaš koristam TinyPic no veke odamna ne sum odel preku nego...

Фала многу. За следен пат ќе гледам така да направам.

Па еве и проба :


Edited by skopskodete - 25-Jan-2020 at 01:21
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 02-Feb-2020 at 13:59
Денешни

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 13-Feb-2020 at 17:29
Планот е да се заврши март 2021...https://www.facebook.com/FineCosmos

Edited by stef4o - 13-Feb-2020 at 17:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 23-Feb-2020 at 12:45
Денешни...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #420 Posted: Yesterday at 19:45
Бетонирање на столбови на 8-ми кат на една од ламелите...https://www.facebook.com/FineCosmos/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 192021

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.