build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Космос - Ќерамидница
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космос - Ќерамидница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1847
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 09-Mar-2019 at 05:49
Конечно, онака за инает
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 10-Mar-2019 at 11:21
Не треба да е за инает работава, мислам дека треба да се размисли околу изгледот на самиот комплекс, мене ми личи на некој застарен концепт погоден за некој мал град во Сибир. Кога веќе се фрлаат толку пари (ако е вистина износот од шеесетина милиони евра), треба да се размисли и малку за крајниот изглед на тоа што ќе остане да виси во просторот во наредните 50 или 100 години.

Само за пример, видете што ќе се гради во Тирана наредниве неколку години:

Blloku Cube
Construction of golden cube building by Stefano Boeri Architetti begins in Tirana

Stefano Boeri designs Tirana Vertical Forest

One project

Само овие три проекти надминуваат сѐ што е изградено досега во градов, вклучувајќи го и комплексот Скај Сити кој испадна обична азиска станбена архитектура, ништо посебно.

Edited by Џоле - 10-Mar-2019 at 11:29
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1847
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 10-Mar-2019 at 19:59
Точно.
Трагично е што ние немаме модерни зданија во Центар и Карпош, што најголемите градежни компании си ги брукаат имињата, а за керамидница се е гратис.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1532
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 10-Mar-2019 at 20:08
„Брукаат имињата“ Калатрава може да си го избрука името, Настел не може.
Се надевам дека има барем мали промени во проектот, да не биде Нижни Новгород 1997.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 10-Mar-2019 at 20:40
Кој е инвеститорот? СДСМ, Турци, Арапи?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 18-Apr-2019 at 16:32
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 02-May-2019 at 18:31
Од фб,патем нишкава може да добие кранчеBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 03-May-2019 at 16:00
Од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 18-May-2019 at 12:57
Од фбBack to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 225
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 18-May-2019 at 20:15
Која страница на фб?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 18-May-2019 at 21:15

Nemaat svoj fb profil ustvari ne sum ni baral,fotkite se od profilite na kompaniite koi rabotat kako izveduvaci na proektot ili dostavuvaci na beton.
Potocno stanuva zbor za FA-RI arming i Mujo-Ba.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 24-Aug-2019 at 09:19
Од фб,веќе издигнале неколку ката можно е веќе да е видливо од кеј негдеBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 24-Aug-2019 at 17:16
Градбата е веќе видлива од кеј, минатиот викенд возев велосипед и се забележува од делот меѓу спортската сала Ј. Сандански и хотелот Double Tree Hilton. Јас само се надевам дека надворешниот изглед на проектот ќе претрпи промени, стариот проект има дизајн што личи како е смислуван во 1990-тите.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 26-Aug-2019 at 17:08
Од фб на FINE i Mujo-Ba

Би требало според овој рендер да градат

Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 26-Aug-2019 at 18:23
Астана, Казахстан.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 27-Aug-2019 at 06:50
Имаат и своја веб страна www.fine.mk

Зградата ќе има 14 ката и 505 станови.Дефинитивно градат според овие рендериЕве и видео презентација мислам дека веќе еднаш беше постирана

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12470
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 27-Aug-2019 at 07:17


Edited by Џоле - 27-Aug-2019 at 07:17
За сè има вторпат
Back to Top
Enzo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 25-Jun-2019
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote Enzo Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 27-Aug-2019 at 11:04
Бооо није ваљда ???

Замисли даваш 60 милиони,во комшии ги имаш Мерцедес и Хилтон,а ти се решаваш да го градиш ОВА и што е најјако од се имаш ликови што со нетрпение ја исчекуваат изградбата,онака од инат лол.

А што убаво ќе дојдеше тој дел онака модерен,со ист гејт а у...

П.С. Заебанции на страна,нема бе некој да му посочи на човеков и да го внесе во 2019 година ? Ај стариот пролупан е и господ знае како ги добил парите за пак да го гради срањево,туку син му јас мислев попаметен е малце од малце,бар за естетика.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 27-Aug-2019 at 13:47
За 2008 можеби е во ред рендерот, но во меѓувреме неколкукратно се наполнија квотите за вакви грдосии.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3239
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 04-Sep-2019 at 12:38
Од фбBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.