build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космос - Ќерамидница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 12-May-2020 at 16:21
07.05.2020https://www.facebook.com/Mujoba1/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 06-Jun-2020 at 10:26
Излезен е нов каталог со инфо за проектот и понуда на станови еве линк

https://fine.mk/каталог/

Во продолжение неколку фоткиhttps://fine.mkBack to Top
Seco View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Dec-2019
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote Seco Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 10-Jun-2020 at 02:22
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2522940021142300&id=100002789797366
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 10-Jun-2020 at 11:46
Извадоци од горниот линк...

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1950
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 13-Jun-2020 at 19:13
Колкава е зградава Огромно нешто
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 13-Jun-2020 at 20:49
Доста е масивно,ќе има 505 станови. Но во иднина космос имаат план да градат уште 3 згради веројатно нешто помали.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 14-Jun-2020 at 15:46
ова мислам дека ќе биде најголемиот објект во македонија во поглед на квадратна површина према висина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 14-Jun-2020 at 17:59
Поглед кон овој комплекс од кејот во АеродромЗа сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 23-Jun-2020 at 09:51


https://www.facebook.com/RealEstateConnectionSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 23-Jun-2020 at 09:52


https://www.facebook.com/RealEstateConnectionSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6291
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 23-Jun-2020 at 15:30
Уште една од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 23-Jun-2020 at 15:46
И што сега, монструмов ќе си остане со стариот изглед? ФОН на стероиди?
За сè има вторпат
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 23-Jun-2020 at 16:29
Мене па ми се допаѓа. Нека има некоја ваква огромна зграда репрезентативна за градот. Барем има простор во околината кој токму ради неа ќе се развива, за разлика од начичкување на фушерајски зградички на веќе уреден простор и зелени површини.
Само да не се случи кога ќе се промени мафијашката екипа повторно да му го рушат.

Edited by Graditelot - 23-Jun-2020 at 16:31
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 23-Jun-2020 at 16:39
Што дека е огромна? И така ќе излезе како во рендерите -вакво нешто ќе доминира во тој дел
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 23-Jun-2020 at 17:42
Тоа и сакам да го кажам, кога веќе ќе доминира во просторот, да личи на нешто, а не како зграда од некој сибирски град, изградена во 1991 г.

Не треба да се оди далеку, погледнете само што се гради во Тирана, ова во споредба со она таму изгледа како најголемо ѓубре, што од естетска гледна точка и не е далеку од вистината.Edited by Џоле - 23-Jun-2020 at 18:02
За сè има вторпат
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 200
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 23-Jun-2020 at 19:17
По сите отстапки од рендерите што редовно ги гледаме, јас се плашам дека завршниот изглед ќе биде толку лош што на крај ќе сакаме пак да ја минираат. Crazy
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 23-Jun-2020 at 21:13
Ај па не бидете до толку негативни, може ќе има квалитетна фасада.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 23-Jun-2020 at 22:23
Сега сваќам на што мислеле кога рекле таму со динамит влезете. Каков чмар на градот ќе биде зградуријава...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7346
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 25-Jun-2020 at 00:01
Originally posted by Graditelot

Мене па ми се допаѓа. Нека има некоја ваква огромна зграда репрезентативна за градот. Барем има простор во околината кој токму ради неа ќе се развива, за разлика од начичкување на фушерајски зградички на веќе уреден простор и зелени површини.
Само да не се случи кога ќе се промени мафијашката екипа повторно да му го рушат.
све супер, ама во 2020 градиме објекти кои се еднакви на коминустичката мегаломанија од источниот блок... just sayin
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 63
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 25-Jun-2020 at 07:30
Не сме ни кадарни, ни имаме визија за нешто друго помодерно, ниту па народот сака нешто такво, а е многу сиромашен да си го дозволи тоа.
Ете земи го Џевахир, две од четири згради не се ни довршени, а тие две што се завршени ни половина станови не се продадени. Скапо е за одржавање, сиромав народ. Зградите се само слика на економската, менталната состојба на народот.

Мене ми е мило што барем тие скапаните куќарки во Керамидница конечно ќе се рушат и целиот простор, што патем е толку близу до центар ќе се урбанизира.
За 10-20 години целиот тој простор ќе се направи релативно добро, многу подобро од сегашната мизерија.

Другите инвеститори градат во веќе уреден простор(Карпош, Аеродром) и ја нарушуваат неговата функционалност. Овие барем на нов простор градат и придонесуваат за развојот. Тоа е за поздравување.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.