build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Космос - Ќерамидница
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космос - Ќерамидница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 25-Jun-2020 at 07:46
Или со други зборови- ние сме посткомунистичка Вукој*ебина. Барем улици и тротоари ќе се изградат.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 25-Jun-2020 at 08:11
Originally posted by Graditelot

Не сме ни кадарни, ни имаме визија за нешто друго помодерно, ниту па народот сака нешто такво, а е многу сиромашен да си го дозволи тоа.
Ете земи го Џевахир, две од четири згради не се ни довршени, а тие две што се завршени ни половина станови не се продадени. Скапо е за одржавање, сиромав народ. Зградите се само слика на економската, менталната состојба на народот.

Мене ми е мило што барем тие скапаните куќарки во Керамидница конечно ќе се рушат и целиот простор, што патем е толку близу до центар ќе се урбанизира.
За 10-20 години целиот тој простор ќе се направи релативно добро, многу подобро од сегашната мизерија.

Другите инвеститори градат во веќе уреден простор(Карпош, Аеродром) и ја нарушуваат неговата функционалност. Овие барем на нов простор градат и придонесуваат за развојот. Тоа е за поздравување.


Не се согласувам со тебе. Нека се гради полека но убаво а не гради се што е грдо, само да нема куќарки. Ако се гради само грдо, ќе нема место после за убави проекти еве пример маџир маало, види што се случува. Целиот регион не е*а со квалитетни, модерни згради па дури Приштина. Замисли колку модерно се гради таму и колку во Скопје.. За Белград и наваму да не зборуваме.
Еден Џевахир се изгради и тоа не е и баш јак, за нас премиера...

Edited by my Macedonia - 25-Jun-2020 at 08:14
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 25-Jun-2020 at 20:45
Originally posted by Graditelot

Не сме ни кадарни, ни имаме визија за нешто друго помодерно, ниту па народот сака нешто такво, а е многу сиромашен да си го дозволи тоа.
Ете земи го Џевахир, две од четири згради не се ни довршени, а тие две што се завршени ни половина станови не се продадени. Скапо е за одржавање, сиромав народ. Зградите се само слика на економската, менталната состојба на народот.

Мене ми е мило што барем тие скапаните куќарки во Керамидница конечно ќе се рушат и целиот простор, што патем е толку близу до центар ќе се урбанизира.
За 10-20 години целиот тој простор ќе се направи релативно добро, многу подобро од сегашната мизерија.

Другите инвеститори градат во веќе уреден простор(Карпош, Аеродром) и ја нарушуваат неговата функционалност. Овие барем на нов простор градат и придонесуваат за развојот. Тоа е за поздравување.
зборам за типот на објектот и за габаритот, каде прва асоцијација ми е ова

инаку да, се согласувам дека голем удел има менталитетот, ама тука треба да стапи малку и држвата, има еден куп работи кои ни се врежани, како дека мора да има балкон, дека централната вентилација не чини и дека млеко не може да ти загори поради противпожарни системи, ама се тоа се оправа

затоа треба да има категоризација на станови и по тоа да се водат цените, и да има соодветен пазар и клиентела за секој од нив... кај нас нема избор реално, а цените се водат според локација, што е неверојатно глупо
од друга страна народот лапа тоа што му се сервира, а инвеститорите тврдат дека се водат според неговиот менталитет... еве тврдам на пример дека ако објектите се градеа според скроз други стандарди, народот ќе ги купуваше

и искрено, секој проект си е приказна за себе, на џеваир конкретно, проблемот им лежи во тоа што земнаа преголем залак, наполнија една и пол кула и тука им застана све, затоа што толку бил интересот, не дека нема интерес, туку лоша им била пресметката
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 04-Jul-2020 at 11:52
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 05-Jul-2020 at 15:32
Инвеститор Фине,локација Керамидница веројатно ќе се гради во склоп на комплексов затоа ги ставам рендерите тука

https://www.facebook.com/Arhi-Lab-dooel-Skopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 10-Jul-2020 at 12:31


https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 10-Jul-2020 at 14:49
https://www.vecer.press/фотовест-џунгла-покрај-кеј-кај-мостот/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 15-Jul-2020 at 10:30
od fbBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 23-Jul-2020 at 15:54
Некако многу се оптимисти дека ќе биде вселив до март 2021 темпото на работа не е којзнае колку брзо уште ја нема достигнато потребната висина ако продолжат вака до крај на 2021 можеби ќе завршат...од инстаграм
Back to Top
Progress View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote Progress Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 23-Jul-2020 at 16:21
Dali nekoj ima info kolu e momentalmo m2 i garazno mesto vo ovoj kompleks?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 23-Jul-2020 at 16:26
Originally posted by Progress

Dali nekoj ima info kolu e momentalmo m2 i garazno mesto vo ovoj kompleks?


Пред некое време видов некаде некоја агенција нудеше 1050 евра м2 ама не е споменато колку и дали се доплаќа за паркинг место.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 23-Jul-2020 at 16:27
Еве изворно од објавата на агенцијата од фб профил

---------------------------------------------------
Почитувани клиенти, од 1/9/2020, цените на становите во комлексот Космос планираме да ги покачиме на 1.100€ / m2. Побрзајте и профитирајте од неодоливата актуелна понуда од 950 € / m2https://www.facebook.com/RealEstateConnectionSkopje
Back to Top
Progress View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote Progress Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 23-Jul-2020 at 16:40
Blagodaram stef4o.Dali nekoj ima poveke info za ovoj kompleks, vredi li da se investira vo vakvi masivni kompleksi, dali se gradi kvalitetno, odnovo ili nad toa sto ostana pod rusevinite. Postoi li rizik od povtorno rusenje posto neli po istite kvoti ke se gradese? Dali ke ima nepredvideni trosoci za odzuvanje isto kako vo Xhevahir?

Blagodaram odnapred!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 24-Jul-2020 at 11:34
Уште по некој рендер од нивниот каталог,откако ќе ја достигнат висината треба да го прават и оној ротирачки ресторан на покривот така да сето тоа ќе им одземе доста време според мене,патем веројатно ќе потрае и додека се изгради новопроектираната улица до комплексот,инаку целиот овој потег уште 10-тина години ќе биде градилиште бидејќи најавуваат уште 3 помали згради источно од оваа која веќе е карабина.Незнам колкави трошоци ќе наметне живеењето во толкав комплекс со севкупна понуда над 1000 стана,пред се незнам колку е квалитетна градбата а тоа нема баш на почеток да се види.

Edited by stef4o - 24-Jul-2020 at 11:35
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 24-Jul-2020 at 16:17
У-Ж-А-С
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 18-Aug-2020 at 16:02
Od instagram

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 21-Aug-2020 at 15:02
Во фасаден состав на станбено-деловниот комплекс „Космос“ се среќаваат

Во приземјето, алуминиумски носачи и двослојно термопан стакло

По катовите, демит фасада составена од блок со дебелина од 20 сантиметри
и термоизолација од 10 сантиметри, абрип малтер и декоративен панел
како завршна обработка на надворешната страна.

По катовите и структурална фасада од алуминиумски носачи и двослојно
термопан стакло со која се обезбедуваат оптимални вредности за квалитетно
домување во сите четири годишни времиња.https://www.facebook.com/FineCosmos

Edited by stef4o - 21-Aug-2020 at 15:05
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 22-Aug-2020 at 17:33
19.08.2020(od fb)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 24-Aug-2020 at 15:10
Извадоци од видео

https://www.facebook.com/FineCosmos/videos/3249011278539377
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 25-Aug-2020 at 15:04


https://www.pazar3.mk
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2223242526>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.