build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Космос - Ќерамидница
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космос - Ќерамидница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23242526>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 26-Aug-2020 at 16:17


https://www.pazar3.mk/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 26-Aug-2020 at 17:33


Според обликов, да не градат некоја од седумте сестри во Москва?

(мала шега)

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1957
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 26-Aug-2020 at 17:39
И мене ептен ми личи на тие згради во Москва
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 274
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 27-Aug-2020 at 06:54
Хахах камо среќа тоа да градеа...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 01-Sep-2020 at 10:54


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 01-Oct-2020 at 17:27


https://www.facebook.com/FineCosmos/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 15-Oct-2020 at 12:58


https://www.facebook.com/FineCosmos/
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 15-Oct-2020 at 14:59
Pochnuvam da svakjam zasto go miniraa prosliot pat
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 15-Oct-2020 at 16:16
Многу подобро ќе биде него шутот,руинираните ромски населби и ѓубрето што беше таму порано
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 15-Oct-2020 at 16:32
Пак ќе мрчам за изгледот на овој комплекс, можеа да се потрудат да личи барем на зграда од 2000-те, ако веќе не можат од 2020-те. А не вака, 1980-ти на стероиди.
За сè има вторпат
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 15-Oct-2020 at 16:54
Vidi mnogu raboti se podobri od ruinirani romski naselbi. Po taa logika se zivo i divo izgradeno vo gradov treba da ni e prifatlivo. Da se prasuvam jas, pak bi ja miniral grdosijava. Na Skopje mu trebaat naselbi so kukji, prizemje i potkrovje max i da nema gradenje zgradi megu niv. Nie treba da zemame primer od razvienite zemji a ne da vikame podobro e od romska naselba...
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 15-Oct-2020 at 17:40
Не ја знаеш населбата. Јас отспротива живеам 40 години. Само вакви големи згради ќе повлечат изградба на булевари, електрична и топлификациска инфраструктура, училишта и градинки, паркови и друго.
За куќи, секако е подобро, но ова е преблизу до центар. Куќи би било најдобро да се градат према Илинден, Трубарево, па накај Петровец.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 103
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 15-Oct-2020 at 20:28
Куќи во Илинден, а не центар. Скопје е просечен град со ниски згради. Подобро да има дваесетина згради како овие на Џеваир, отколку комунистичките заостанати џуџиња од 5 ката кои зафаќаат простор. Повеќе проток на воздух би имало, а помалку површина би зафаќале, при што и загадувањето би се намалило, нормално придружено со задолжителни зелени површини, паркови итн. За споредба погледнете слики што град е Панама Сити, слични по број на население, а разлика земја воздух.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 15-Oct-2020 at 20:56
Според планот освен оваа габаритната зграда од 17-18 ката во план се уште 3 згради источно од карабинава така да потегот дефинитивно ќе се урбанизира но каков квалитет и изглед ќе добиеме ќе видиме,секако дека е важно овој потег да заживее и да се среди.
Убаво ќе беше целиот овој потег од дивата ромска населба спроти ПИОМ па се до ФОН да се направи некаков комплекс со неколку висококатници(над 20 ката) со паркови и други содржини измеѓу.Според сегашната состојба ФИНЕ ќе изградат неколку згради,Трим Љум градат една кај Комуна и ќе биде доста шаренолико и по изглед и по квалитет. Истото важи и за делот спроти Фон од другата страна каде никнуваат згради со дизајн од осумдесетите.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 16-Oct-2020 at 05:48
Originally posted by Graditelot

Не ја знаеш населбата. Јас отспротива живеам 40 години. Само вакви големи згради ќе повлечат изградба на булевари, електрична и топлификациска инфраструктура, училишта и градинки, паркови и друго.
За куќи, секако е подобро, но ова е преблизу до центар. Куќи би било најдобро да се градат према Илинден, Трубарево, па накај Петровец.


Ти изгледа сакаш многу да си блиску до центар чим Маџари ти е многу блиску до Центар

Цела Европа е преполна со главни градови каде надомак центарот има населби од куќи...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 497
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 16-Oct-2020 at 12:30
Не би било лошо во тој дел да се направат и деловни згради, а не само станбени.
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 16-Oct-2020 at 13:05
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Graditelot

Не ја знаеш населбата. Јас отспротива живеам 40 години. Само вакви големи згради ќе повлечат изградба на булевари, електрична и топлификациска инфраструктура, училишта и градинки, паркови и друго.
За куќи, секако е подобро, но ова е преблизу до центар. Куќи би било најдобро да се градат према Илинден, Трубарево, па накај Петровец.


Ти изгледа сакаш многу да си блиску до центар чим Маџари ти е многу блиску до Центар

Цела Европа е преполна со главни градови каде надомак центарот има населби од куќи...

А ти изгледа не знаеш дека зградата не се наога во маџари, туку во керамидница. И да, близу е до центар, на 3км од плоштад, за град како скопје со 15км должина од горче до ново лисиче.

И не, не сакам да живеам во центар, не дај боже. Тука кај што сум кај три бисери супер ми одговара.
Најубавата населба од инаку грдото Скопје.

Edited by Graditelot - 16-Oct-2020 at 13:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 16-Oct-2020 at 15:59
Во моментов на објектот КОСМОС фасадната столарија на ламела 1 и ламела 2 е во завршна фаза. Фасадната столарија на катовите на објектот е во PVC изведба. Истата ќе биде застаклена со трослојно термопан стакло.https://www.facebook.com/FineCosmos/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 20-Oct-2020 at 10:51


https://www.facebook.com/FineCosmos
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 6897
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 21-Oct-2020 at 15:59
Преглед на активности по ламелиhttps://www.facebook.com/FineCosmos
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23242526>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.