build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гема II

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
3 [7.69%]
1 [2.56%]
5 [12.82%]
10 [25.64%]
11 [28.21%]
5 [12.82%]
2 [5.13%]
2 [5.13%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 39   Average: 6.51

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Гема II
    Posted: 10-Nov-2007 at 14:32
Ова нека биде "работно име" на објектот па можеби ќе му смислат вистинско име понатака

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Nov-2007 at 14:34
Неколку слики од градилиште. Му се гледа полека крајот на ова

1


2 Поглед од раскрсницата кај Соборна црква


3
Еден детал што ми фати око... Некаква одвратна розова боја на фасадата, но верувам дека е само некаква подлога

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Nov-2007 at 18:07
Пола саат го барав рендеров да го лоцирам на ССЦ кај беше Nuts Big%20smileBack to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Nov-2007 at 22:39
Многу му се радувам на проектов... ќе ме згази еден ден кола на Партизанска пошто неможам погледот да го тргнам од ова чудо.

pbanks: На рендерот нема ништо розово, којзнае што изиграваат...
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Nov-2007 at 04:22
Originally posted by gotsomekicks

Многу му се радувам на проектов... ќе ме згази еден ден кола на Партизанска пошто неможам погледот да го тргнам од ова чудо.

pbanks: На рендерот нема ништо розово, којзнае што изиграваат...

hehe:p
I jas mnogu go sakam, edvaj chekam da go dovrshat i da vidime kako ke izgleda vo toj del megju drugite zgradi.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Dec-2007 at 20:57
eden quickshot od mobilen preeska


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Dec-2007 at 13:25
Еве, и јас да допринесам на овој thread. Ништо посебно, само онака, да се види како изгледа од Партизанска.Знам дека се тапа слики, ама зашто да не...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Dec-2007 at 14:20
Fala la linea
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 14-Dec-2007 at 14:55
Екстра Smile


Зградава ваљда ке биде добра. Ама нема да се гледа баш од партизанска... Само да не се најде некој шабан да залепи некое чудовиште на таа локација спрема партизанска!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Dec-2007 at 15:24
Originally posted by Cloverstack

Екстра Smile


Зградава ваљда ке биде добра. Ама нема да се гледа баш од партизанска... Само да не се најде некој шабан да залепи некое чудовиште на таа локација спрема партизанска!
 
Под чудовиште ваљда мислиш грда зграда бидејќи ако збориме за габарит јас се надевам дека на Партизанска ќе никне чудовиште барем со оваа висина. Глеаш оставен е простор и за лепенка, јес да просторот што останува до Партизанска е прилично мал, но сепак може да се збрца таму зграда.
 
@La Linea супер слики, убаво е да ја имаме документирано зградата и од тој агол
 
Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Dec-2007 at 15:45
Да де нормално дека на ружна мислев Crazy
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Dec-2007 at 15:48

ок ок, ја да проверам
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Dec-2007 at 21:06
Ова е уште еден стабено-деловен комплекс или?

Навистина ви се допаѓа како изгледа и како е ориентирана? Question
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Dec-2007 at 21:26
Originally posted by La Linea

Ова е уште еден стабено-деловен комплекс или?

Навистина ви се допаѓа како изгледа и како е ориентирана? Question


Ваљда е станбено деловен.

Зградава ја следиме поради доброто искуство со претходниот проект на ГЕМАБарем мене таа зграда ми е една од поомилените во Скопје изградена во последниве 15 години.

Кога почна да се гради имаше подеднакво одвратен рендер како и оваа и немав големи очекувања. Бојата на стаклата беше плава рефлектирачка (Puke) а не зелена транспарентна како што искочи на крај. Види и самиотРендерот за оваа зграда е иста школа како претходната. Јас сум оптимиста дека ќе искочи далеку подобро во живо отколку што е на рендер. Е сега дали ќе биде стварно добра останува да видиме али за скопски стандарди најбитно е да не биде лоша и тоа би било напредок.

Во која смисла прашуваш за ориентацијата? Мислам дека зградата е на битна локација (ќош) и затоа заслужува внимание посебно што локацијата и е во поширокиот центар.


Edited by pbanks - 16-Dec-2007 at 21:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Dec-2007 at 22:31
Originally posted by La Linea

Ова е уште еден стабено-деловен комплекс или?

Навистина ви се допаѓа како изгледа и како е ориентирана? Question


Ова би требало да е чисто деловен објект

За изгледот - финална оценка ќе дадам кога ќе ја видам зградата готова во живо. Бар според рендерот ми е ОК. Не е нешто до толку специјална, ама во споредба со просекот од новоградбите во Дебар-маало е добра.

За ориентацијата - тоа сигурно произлегува од ДУП-от, маркицата, имотно-правните односи... Многу е побитно како ќе изгледа лепенката спрема Партизанска. Затоа и реков дека ваљда таму нема да никне некоја шабанска зграда.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 04-Jan-2008 at 10:20
Navistina dobar proekt no koga ke vidam sto se ima vo okolinata mi izgleda kako da go pravat na 100km od centar na Skopje. Improvizirai baraki kebapcilnici stari nedoruseni kuki i seto toa od stranata na partizanska. Sega skoro go usvoija urbanistickiot plan za toj prostor no seuste nikoj nisto ne gradi. Steta vakov objekt da ostane sam da strci. Ednostano ne mi e jasno drugata strana od partizanska se gradi na golemo a tuka imame tampon zona. Pozdrav.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Jan-2008 at 10:24
I uste nesto sto e so tie nedoizgradeni zgradi pozadi obketot sto se gledaat na prethodnite sliki. Mislam deka gi ima 2 ili tri i samo go nagrduvaat gradot. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Jan-2008 at 12:07
Здравo 46&2!

    Сега останува да се привлекуваат инвеститори кои ќе сакаат да го откупат земјиштето и да рушат куќи - па тогаш да градат. + Добивање градежна дозвола во Македонија е сеуште долг процес, ама сега ќе усвојуваат нов закон, со кој, ако не добиеш одговор на барањето за изградба во некој рок(3 месеци можеби, година ли беше) тогаш се рачуна како да имаш дозвола. Не ме фаќај за збор.

 И јас ги имам приметено тие две згради, и долго време седат таму - највероватно без намера да продолжат со изградба. Изгледа станува збор за дивоградби...


Edited by pbanks - 25-Jul-2008 at 13:15
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 04-Jan-2008 at 12:48
здраво 46&2 Cheers
 
Цел тој простор плаче за урбанизација но искрено ни ми се брза. Дебар маало се преплави со станбени медиокритети и не би сакал тоа да го снајде и овој преостанат, можеби и најбитен простор (најбитен бидејќи гледа и на Партизанска и на Св. Климент Охридски, фаќа голема аголна локација...).
 
Се надевам на некој сериозен инвеститор ќе изгради нешто поголемо на таа локација и дека нема да се исполни со некои борании.


Edited by pbanks - 25-Jul-2008 at 13:16
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-Jan-2008 at 13:23
Originally posted by La Linea

Добивање градежна дозвола во Македонија е сеуште долг процес, ама сега ќе усвојуваат нов закон, со кој, ако не добиеш одговор на барањето за изградба во некој рок(3 месеци можеби, година ли беше) тогаш се рачуна како да имаш дозвола. Не ме фаќај за збор.


Првпат слушам за ваква иницијатива. Ако е тоа точно тогаш може прилично да ги забрза работите CheersИмаш некои подетални информации околу ова?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.