build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Покривање на тераса

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
salevski2000 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote salevski2000 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Покривање на тераса
    Posted: 16-Mar-2010 at 12:55
Дали има некакви законски пречки да покријам тераса на индивидуална куќа?Станува збор за голема тераса од 30 квадрати, која морам да ја покријам оти не можам да го решам одводот зиме кога врне снег, а во другите периоди кога врне дожд.Сакам да си направам некоја дрвенарија, како летните тераси, со убаво дрво.Треба некаква дозвола и за тоа?
Поздрав
< = < =
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Mar-2010 at 21:47
Salevski2000 zdravo.

Gledam si prasal vo vrska so izmena na eksterier i enterier. Mislam deka najdobar odgovor za toa kje ti dadat opstinarite vo tvojata opstina. Mene mi se sluci sega edna zaebancija vo vrska so eden geodetski elaborat za eden kafic na ulica Makedonija. Katastarot ne sakase da go upise i go odbi predmetot po osnov deka nema ARHITEKTONSKI elaborat za izmena na enterierot, pa lugjeto maka macea, prvo vadea proekt od nekoj arhitekt, pa toj da im se odobri vo Opstinata pa duri potoa da se vpise vo Katastar.
2-3 meseca trcanje imaa.

Zatoa bi ti preporacal, prasaj si gi vo opstina za da si bides na cisto, posto mnogu se shashavi po ova instituciive. A, mozes i da protaraskas po zakonite na pravo.org.mk pa vidi dal ti pisuva za vakvo nesto.

Pozdrav
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Feb-2015 at 22:33

ova i mene me interesira, no za vo dvor, kolku shto se sekjavam dokolku e montazen objekt odnosno konstrukcija mislam ne pravat problem, sepak ako nekoj ima aber kako po opshtinite gi tretiraat nastreshnicite ko urban element neka go spodeli slobodno
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Dec-2018 at 13:43
интересно имам ставено Тенда во двор во о.Аеродром а на фрекветно место, но заради икс причини оставајќи незавршена работа околу поплучување на тераса тендата како ја потјкренав така ја оставив до за на пролет ... е сега зорт е како естетски изгледа ко руиниран шатор, та ме интересира дали постојат некакви општински регулативи во однос запуштена дворна атмосфера која ко таква ет на ачик?

лично мене ми одговара за момент и таква прекршена визура да има на објектот налик архаична пвц скулптура, но смешно е колку тоа никому не му боде очи, мислам сакаат туризам бреј до сега требаше бар двапати да добијам опемена од општина откако крајот на летото така ја виснав тенда која всушност е налик оптегнато шаторско крило заштрафено за објектот, пто се вели ако сакам можам и да ја приберам ... Конечно ќе ги стандардизираат ли летните тераси во Скотје, ето оние на Кеј 13.11 кај сите се од различни материјали (ко за некое предградие бувљак павиљони) туку оние кои во средишниот дел не зимуваат си остаиле за напролет пола опрема надвор, настрана испорпакираните возила околу нив, каква лакрдија од вона би туризам имаме тоа е чудесија, иако и од ова може да се напраи бренд но треба тро кцент на скрапјард еуропеан метрополис ко тур етикета ...

од овој аспект убо е да посочам дека кај нас општинската инфраструктура ет параспур, а не пак по приватна да се мери, та на страна ѓубрето и немањето корпи или осветлување на многу места во о.Аеродром, тука се и тротоарите или запуштеното зеленило, илити упадите во тревници ко оној кај Скопјанка на Мезе Бар итн., но ајт има сигурно и побетер, ко руини во сред Центар, Печатница ГоДел ја покрија но платното веројатно избледено, смешно но туристички хотспот како тура кон Водно има попат искривени и рѓави рекламни прегради во зеленило кај НоМа и понеа паркчето, а потака на Водњанска деформирани гелендери на првите скали кон Капиштец, просто ај што на Народ му дреме дали дворот му е параспур та и сред Центар туку и на Општините на толку пари дремеж им е норма, чудно кај Зелен Пазар тоа пролазот од кај Црвен Крст исто на паркчето таму оградата урнисана веќе пола деценија откако е стаена ја демолирале деликвенти и на тоа останало гето оградна скулпура сред Центар ...Edited by Zelenikovo - 30-Dec-2018 at 13:53
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.