build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 22-Mar-2019 at 08:50
Макета од 60-катниците кои треба да се градат на паркингот спроти Холидеј Ин(од фб)

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 22-Mar-2019 at 09:50
Стефчо, дај извор на фотографијата.

Ова изгледа премасивно, едноставно, не му е местото за таму. За тука максимум 20-25 ката би биле доволни.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 22-Mar-2019 at 10:06
Без паника И јас малку се залетав пред да видам за што станува збор.

Се работи за макета направена од граѓанската платфрома Здравје пред профит во Центар со која сакале да покажат колку би изгледале масивни зградиве во споредба со околината.Само сега го укинаа мораториумот па незнам што ќе одлучат за просторов.Инаку ако веќе решиле да ставаат згради не треба повеќе од 15-20 ката според мене.

Еве ја целата вест подолу

„Здравје пред профит“: Изложена макета од шеесеткатниците кај „Холидеј Ин“

Граѓанската платформа „Здравје пред профит во Центар“ на својата страна на „Фејсбук“ објави макета, за која вели, дека ги претставува шеесеткатниците што треба да бидат изградени на паркингот кај хотелот „Холидеј Ин“.

Од организацијата посочуваат дека макетата покажува како висококатниците би делувале во однос на опкружувањето.

„Оваа макета е дел од малата изложба на макети во рамки на настанот „Во каков град сакаме да живееме“, која се одвива во моментов во ‘Холидеј Ин’“, велат од „Здравје пред профит во Центар“.

https://vecer.mk/node/8681
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 22-Mar-2019 at 11:47
Па олку масивни згради мислам дека нема никаде во светот.
Само се шират дезинофмации со вакви макети.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 22-Mar-2019 at 12:26
Ова е визуелизација на актуелниот ДУП. Ама инвеститорот кажа дека нема да гради 3 60-катници, туку една 35-катница, неколку помали згради, галерија и чаршија, така да ова горе со сигурност нема да се гради. А и во моментов се прави нов ДУП (дали има или нема мораториум во овој случај е небитно, зашто и инвеститорот нема да гради по сегашниот, туку чека нов), за кој се надевам дека ќе произведе вистински модерен центар во срцето на Скопје.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Online
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 22-Mar-2019 at 12:54
https://www.youtube.com/watch?v=MxPfJdCHDRU

Линк од репортажа на „360 степени“, при крај на видеото зборуваат и за овој дел на центар, чиј план патем е нарававен од фирма која наплатила само 1 денар
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1915
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 22-Mar-2019 at 13:14
Еве уште еден приказ за тоа како би изгледало ако се изградат 60-катниците

Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 161
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 22-Mar-2019 at 13:43
И зградата на Веро има основа со огромни столбови што најверојатно е планирано еден ден да прерасне во висококатница. Како и да е, објектите претставени на сликата се премногу масивни и не ја претставуваат реалната слика.

Јас лично поддржувам изградба на висококатници, меѓутоа согласно сообраќајното решение. Според сегашното решение таа локација дефинитивно неможе да опслужи 3 60-катниците + веро.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 22-Mar-2019 at 14:16
Инвеститорот има, според мене, лоша идеја да ја затвори улицата покрај кејот и да ја претвори во голем зелен кеј. Повеќе зеленило секако дека е добредојдено, но мислам дека тука е нужна двонасочна улица, која потоа подземно ќе продолжи до Партизанска, особено по изградбата на овој комплекс.

Инаку мислам дека многу подобро ќе беше да направат cluster во Маџир Маало или касарна Илинден отколку да расфрлат неколку висококатници низ градов... Треба да се притисне за такво нешто.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 22-Mar-2019 at 19:52
Top kje dojdat zgradickive
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 24-Mar-2019 at 09:20
Вон умот тотално. По слободна проценка 1.1 и 1.2 имаат футпринт од околу 10к квадрати, 1.3 е нешто послабичка. На Менхетн (или Дубаи, Шангај сеедно) нема волку гломазни објекти... не знам кој би се нафатил и со што би ги пополнил просторот.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 24-Mar-2019 at 14:28
Ова се чисти дезинформации. Макетава е направена според градежното земјиште согласно ДУП-от, а не според маркичка за зградите што би се граделе на земјиштето.
Кој би поверувал дека вакво нешто може да се изгради било каде во светот... Во случај да се изгради би бил најмасивниот објект во историјата на човештвото. Но не може повеќе да се очекува од неписмена јавност и неписмени новинари.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.