build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1978
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 15-Feb-2020 at 23:58
Инвеститорот најави една 30-катница и неколку помали згради; максимумот дозволен со ДУП-от никој нема шанси да го реализира.

Штета што овој дел на Скопје не се претвори во Central Business District Cluster, со неколку висококатници и облакодери над 100 метри и голем број деловни згради и хотели, мада уште не е доцна за тоа.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 16-Feb-2020 at 00:42
А нели срушија претходната година некои објекти?
Најверојатно се чека да се види што ќе одлучи општината, па тие кои планираат да градат да започнат со висококатниците.
Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote David Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 16-Feb-2020 at 06:21
Како и што се сомневав,ни О од облакодери нема да види Скопје,барем не на ова место,ни пак некое екстрвагантно зеленило.

Ќе го унаказат просторов со 10 спратни зградички,затоа што нели,тоа му фали на СК.

Траги-комично.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 16-Feb-2020 at 09:48
Originally posted by skopskodete

А нели срушија претходната година некои објекти?
Најверојатно се чека да се види што ќе одлучи општината, па тие кои планираат да градат да започнат со висококатниците.


Da,gi srušija barakite vo koi bea smesteni in taxi i ušte nekoja peralna mislam deka imaše no toa beše za dooformuvanje na parcelata i tuka zastanaa. Krajot na dekemvri dojde edna mašina za ispituvanje na zemjište i podzemni vodi no do denes nema nikakvi najavi se čeka odluka od opština za da se počne so proektot.Mislam deka povtorno ke se svede na zgradi od 10-15 kata... Samo ne mi e jasno kade ke parkiraat site tie vozila koi sega go koristat parkingot ako počne da se gradi vrz nego.??
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4909
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 29-Mar-2020 at 11:23
Еве еден поглед од дрон кон паркингот спроти Холидеј Ин каде ги најавија облакодерите но веќе долго период нема никаква новост,деталниот е уште под мораториум и сеуште немаат донесено одлука за катноста

Back to Top
David View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Online
Posts: 73
  Quote David Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 29-Mar-2020 at 12:13
Не би ме чудело сега во вакво време да се обидат да провнат уште некое коалиционо 11 катно Трум-Љумче на ова место.


Скопје нема да види вистински облакодери,ниту пак ќе биде искористен просторов како што треба,ќе си останат пералните,ромите,сиромаштијата....
Дури и овие облакодери на Чевахир,според мене требаше да бидат различни по изглед,не 4 исти 40 катници...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1978
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 15-May-2020 at 21:11
За ДКСК спорна е продажбата на земјиштето спроти „Холидеј Ин“, Богдановиќ и Сугарески тврдат дека е согласно законот


Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) утврдила дека градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, пред продажбата на земјиштето кај хотелот „Холидеј Ин“ издал извод од планот во кој не назначил оти планот е под мораториум и дека постои ризик да претрпи измени, информираше денеска Билјана Ивановска, претседателка на ДКСК.

Како што рече таа, изводот од планот тој го издал поради наводно решавање на имотно-правни односи, но на истиот извод се повикало Министерството за транспорт и врски при продажбата на земјиштето.

Ивановска укажува дека градоначалникот и Советот на Општина Центар треба да се придржуваат на стандардите и нормативите со кои се обезбедува зголемување на степенот на хуманоста на живеењето.

– Продажбата ја извршило Министерството за транспорт и врски врз основа на извод од ДУП кој не се применува, согласно одлука донесена од Општина Центар за запирање на спроведувањето. Изводот од планот го издал градоначалникот на Општината за наводно решавање на имотно-правни односи. Во барањето на подносителот е наведено дека изводот од ДУП е потребен за дооформување на парцелата. Изводот издаден од градоначалникот не содржи известување или напомена дека планот за кој се издава е под мораториум и може да претрпи некакви измени при негова ревизија – истакна Ивановска.

Таа додаде дека ДКСК ќе испрати барање до Уставниот суд да изврши оценка на членот 64 од Законот за денационализација

(...)

plusinfo.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.