build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 09-Oct-2008 at 21:02
Дискусијава навистина не не доведе до некаков заклучок, само некакви нафрлања.

И даваат коментари од типот ни требаат n-број катници како тој n-број да се бира од тепка. Скопје нема потреба од облакодери(мора да се направи некаква дефиниција за овој збор - јас би рекол 25+) туку повеќе мали и исплатливи бизнис центри , како и молови кои ќе ги пополнат празните простори низ центарот на градот.

А и бидете реални: ставете се во улога на еден инвеститор: Дали вие би инвестирале во земја која што ни во догледно време нема да стане членка на ЕУ, НАТО, чиј стандард и куповна моќ на жителите е меѓу најниските во цела Европа, дури и во Скопје, која нема соодветна инфраструктура да поддржи толкави масивни објекти, а има статус на земја со најмалку инвестиции во околината. БИДЕТЕ РЕАЛНИ


Edited by La Linea - 09-Oct-2008 at 21:15
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 09-Oct-2008 at 21:21
Originally posted by La Linea

Дискусијава навистина не не доведе до некаков заклучок, само некакви нафрлања.


Баш така, дискусијава е во празен од а не носи ништо ново.

И искрено во оваа фаза и нема што да се каже повеќе. За висококатници се потребни приватни инвеститори и во моментот кога тие ќе гледаат логика во тоа ќе ги изградат. Во моментов немаме ништо повеќе отколку мегаломански висински ограничувања во урбанистичките планови и типови како Тодоровски кои даваат ретардирани ветувања и тоа за нешто што не ни можат да го ветат тие.

Се додека не се појави инвеститор со конкретен план, дискусијата е излишна.
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 09-Oct-2008 at 21:59
Мене најмногу ме револтира тоа што заради таквиот урбанистички план, кој реално е неостварлив, ке го убијат Ново Маало (така се вика населбата во центар на чиешто место треба да никнат куливе)...а и онака тој простор плаче да се урбанизира. Не сум за Дебар-Маало принцип, ама сепак, нека биде нешто пореално што ќе го направи град тој дел од Скопје во догледно време
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 09-Oct-2008 at 22:24
Originally posted by Mr.Edmund

Мене најмногу ме револтира тоа што заради таквиот урбанистички план, кој реално е неостварлив, ке го убијат Ново Маало (така се вика населбата во центар на чиешто место треба да никнат куливе)...а и онака тој простор плаче да се урбанизира. Не сум за Дебар-Маало принцип, ама сепак, нека биде нешто пореално што ќе го направи град тој дел од Скопје во догледно време
ново маало ја има изгубено смислата, исто како и маџирмаало, да не збориме за тоа што во самите маала си имаат доградувано нови куќи или имаат правено доградби (зарем ова не е убивање), тој дел од центарот мора кога тогаш да се урбанизира, вака личи на селце некое на сред центар, барем да беа цели маала, па да беа средени, тој дел да беше да речеме стар дел на градот, но веќе се само неколку куќички кои немаат смисла
не ме сфаќај погрешно, ги сакам старите маала, ама повеќе не се вклопуваат како што треба во овој град и дури некогаш сметаат
плус куќите немаат некое архитектонско или историско значење



Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 09-Oct-2008 at 22:29


Друга му беше поентата на Mr. Edmund. Со мегаломански неостварлив урбанистички план се уништува можноста тој дел да се урбанизира бидејќи истот нема да се реализира и ќе останат само куќарките што сега ги има на тоа место.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 09-Oct-2008 at 23:32
PreviousИ поентата на Mr. Edmund беше многу добра, најпаметното нешто што беше кажано досега и силен аргумент против изградбата на сите слични нереални проекти. Многу интересен начин на гледање на сета оваа глупост во развивање. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 09-Oct-2008 at 23:48
Originally posted by La Linea

PreviousИ поентата на Mr. Edmund беше многу добра, најпаметното нешто што беше кажано досега и силен аргумент против изградбата на сите слични нереални проекти. Многу интересен начин на гледање на сета оваа глупост во развивање. 


Види, урбанистички веројатно и нема некое ограничување бидејќи ако не се лажам дефинирана е само максималната висина што и не значи дека истата мора да се исполни. Значи ако некој сака да гради и објекти од 6-8-10 ката веројатно може да го истурка тоа.

Но кочницата ќе биде дефинитивно политичка бидејќи некој наумил дека таму ќе треба да има облакодери.

Како одминува времето се повеќе сум против мегаломанштина за таа конкретна локација, мислам дека е подобро во тој дел да се гради на начин на кој предлага Mr. Edmund.

За облакодери има посоодветни локации дефинитивно.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 09-Oct-2008 at 23:57
Да, но ни јас не би дозволил нешто до 6 ката на таа локација, премногу е ретко толку добро место во СК да се најде, и да се потроши на нешто минијатурно. Висината на МТВ е доволен репер за сите да имаат претстава што значи 50 катница и колку е тоа повеќе од доволно. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 17-Oct-2008 at 00:09
i jas se slozuvam na taa lokacija da nema 100Big%20smilekatnici podobro bi izgledale nekoi 30katnici 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 19-Oct-2008 at 19:10
Мислам дека е ова најсоодветна нишка да ја закачам сликава која ја ископав од Фликр. Инаку го имам видено постеров на Кале ама немам претстава што треба да претставува.

Сепак... моќно


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 19-Oct-2008 at 19:28
Еднаш го сликнав ова, ама поради сонцето не можев да направам добра фотка за прецизно да се преслика врз позадината, па еве го во обратен правец, колку подобро да се види за што се работи:

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 19-Oct-2008 at 19:33
Не ја разбирам поентата на ова - уште повеќе ме буни UFO-то над Водно  Nuts
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 19-Oct-2008 at 19:38
Originally posted by La Linea

Не ја разбирам поентата на ова - уште повеќе ме буни UFO-то над Водно  Nuts


Абе ова „пано“ е полутранспарентно, па застануваш на одредено место и се пресликува врз тоа што го гледаш доле и добиваш нечија визија за Скопје од иднината Big%20smile
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 23-Oct-2008 at 00:12
Еден скајскејпер мора да се направи веќе редно е. Таа округлата скрос лево во првата слика многу ми се свиѓа...

Edited by Junkie - 23-Oct-2008 at 00:12
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 23-Oct-2008 at 00:29
Originally posted by Junkie

Еден скајскејпер мора да се направи веќе редно е. Таа округлата скрос лево во првата слика многу ми се свиѓа...


А зошто е веќе редно да се направи „скајсрејпер“ според тебе? Што ти укажува на тоа дека е потребно „еден скајскрејпер“ кога толку многу работи се поприоритетни. На Скопје не му требаат скајскрејпери моментално, ниту пак за некои 5 години...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 23-Oct-2008 at 02:04
Originally posted by La Linea

Originally posted by Junkie

Еден скајскејпер мора да се направи веќе редно е. Таа округлата скрос лево во првата слика многу ми се свиѓа...


А зошто е веќе редно да се направи „скајсрејпер“ според тебе? Што ти укажува на тоа дека е потребно „еден скајскрејпер“ кога толку многу работи се поприоритетни. На Скопје не му требаат скајскрејпери моментално, ниту пак за некои 5 години...
облакодерот е потреба за чалам, па види на телевизија како гледавме до пред некое време иако не беше нешто особено оглема сепак делуваше и сеуште делува моќно, но сега повеќе бидејќи го преместија пасошко во неа LOL но ако веќе се направи некој облакодер во СК тоа мислам дека ќе го прави само ексцентрик, зошто на песоклива почва и на прилично трусно подрачје инвестира само нато или фидел кастро. а дека има поприоритетни муабети за СК тоа мислам дека нема многу да влијаае на приватните инвестиции во скрејпери низ градот, тие се исклучиво финансирани од страна на големи конзорциуми и конгломерати, па негледам некаква оптовареност околу другите поприоритетни проекти кои можат само да извлечат корист од ваква авантура во СК, па и логично е доколку некој вложи пола милијарда во облакодери да даде уште 10-20 мил. евра за инфраструктура т.е. средување на цела околна инфраструктура. единствено што ќе настрада во ваков случај е старата скопска душа Question а и се друго ќе биде во сенка од ваков бетонски столб... но огнометот ќе биде спектакуларен Smile иако има и други предности како sky tower jumping како и  tower climbing
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 23-Oct-2008 at 02:23
зошто на песоклива почва и на прилично трусно подрачје инвестира само нато или фидел кастро


Песокливата почва го прави погоден за изграба на вакви големи згради, кои патем не се воопшто тангирани од земјотреси и тоа ќе ти кажам како. За зграда со висина од 100-тина ката за да се сруши треба да биде погодена од земјотрес со полубранова должина која одговара да n-пати биде сместена во висината на зградата. Таквите земјотреси обично немаат никаков ефект во хипоцентарот него на неколку десетици км. А со самото тоа што се толку оддалечени ја губат силита радиолно со фактор 1/2*р*пи. ЗДругите земјотреси поради масивноста немаат никаков ефект. Значи да не го тупам, со кратки зборови, ваквата зграда највеќе може да биде загрозена од земјотрес кој би бил некаде на оддалеченост колку до Косово, а со самото тоа што е толку оддалечен, го прави земјотресот неефективен у центар на Скопје. Ваквите масивни згради се практично неуштиви од земјотрес. Сите треории на млака вода дека Скопје е трусно подрчаје паќаат во вода, и ми даваат за право да помислам дека градежната фела не си ја врши добро работата. Па зарем, еве најлаички пример ќе ти посочам, зарем Јапонија не е трусно подрачје.

Инаку за почвата. Види вака, секој тип на почва има одреден период додека пропаѓа објектот и после земјиштето застанува тука. Да речеме земја е 7 години пропаѓа и после застанува, глина е бескрајно години, а песок е 0 години. Кога ќе оставиш нешто врз песок и цел век да не го дираш пак ќе си остане горе и нема милиметар надоле да отиде.

единствено што ќе настрада во ваков случај е старата скопска душа Question

Crazy


Edited by lslcrew - 23-Oct-2008 at 02:26
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 23-Oct-2008 at 02:50
абе ептен ме фати со буквар во лево крило, ме отепа од озбилизам Thumbs%20Up ај сега оди ли да ти вратам со смеа Laugh ај ќе пробам и јас поозбилно, види песокот е шекер кога ќе надојде вода се движи со ќеиф, абе како турско кафе посабајле, а уште кога ќе удри некоја ча-ча-ча од повеќе страни шекерот отиде на изгорена сахароза, а може и во папаја да се стори, па на крај кога ќе ги додашеш мрзливо-поспаните проекти одозгора како фил, ќе добиеш карамбол од метаболички процеси кои на крај дефинитивно за ептен кратко време доведуваат до антика а може и праисторија  LOL а за косооките островјани што да кажам? абе нетреба да играш спортска за да знаеш дека самите тие се насадени на камен, па затоа неможел никој да ги истреби ни физички ни културно, а ни економски, но ако тие паднат сите по нив ќе се струполат како кула од карти, макар потресот бил поштенски!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 23-Oct-2008 at 12:43
Originally posted by La Linea

Originally posted by Junkie

Еден скајскејпер мора да се направи веќе редно е. Таа округлата скрос лево во првата слика многу ми се свиѓа...


А зошто е веќе редно да се направи „скајсрејпер“ според тебе? Што ти укажува на тоа дека е потребно „еден скајскрејпер“ кога толку многу работи се поприоритетни. На Скопје не му требаат скајскрејпери моментално, ниту пак за некои 5 години...


А зашто според тебе не е потребно??
Сите метрополи од околината инвестираат во изградба на високи деловни објекти. Глупости од типот дека е трусно подрачје и не знам што не држат вода. Со денешната технологија се се' прави. И да на Скопје му треба некоја висококатница. Види малку наоколу. Загреб, Сараево, Белград. Што има лошо ако се изгради некоја зграда од 300 метри. Сигурен сум дека сите ќе се сложат доколку се најде инвеститор.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 23-Oct-2008 at 13:15
„Видела жабата дека го потковуват коњот и она дигнала нога“

Ја разбирам желбата да градов биде „веград“ но да се запрашаме дали тое е одличје на еден „велеград“.
Или некој сосема други работи, кој во други постови ги критикуваме и кој ни од далеку не се надминати, за да бидеме, да моземе да ја наречеме прво метропола, а потоа да се залагаме и предлагаме  да постане и „велеград“ за кое велите дека треба да има облакодери !!??

Но ако е дискусијава само едно размислување за некоја далечна иднина ... ок, би можел да се сложам, кога ова население ќе нарасне толку да ќе мораме и во висина да идеме, и да го тражиме нашето место.


Edited by Vladimir P - 23-Oct-2008 at 13:15
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.229 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.