build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 23-Oct-2012 at 22:23
ИЗМЕНИ НА ПЛАНОТ ЗА ПОШИРОKОТО ЦЕНТРАЛНО ПОДРАЧЈЕ

Стокатниците ќе се смалат на 60 ката



Kоја е причината за корекција на висините, дали поради општопознатите факти за сеизмичката активност во скопското трусно подрачје, ќе биде познато на јавната расправа, која ќе се одржи в петок

Ќе се намали висината на трите стокатници предвидени да се градат во центар кај поранешен „Дрводекор“, и тоа од 98 на 60 ката, се предвидува со измените на планот „Голем ринг - Јужен дел“ за кој во моментов тече јавна анкета. Kоја е причината за намалувањето на висините на овие објекти, дали поради општопознатите факти за сеизмичката активност во скопското трусно подрачје, ќе биде познато на јавната расправа, која ќе се одржи в петок во 13 часот во урбаната заедница „Роберт Гајдиќ“.

Намената на солитерите, кои државната власт пред четири години ги промовира како скопски Менхетн, останува иста како и во стариот план - домување и деловно-комерцијални простории. Исто така, и дека ќе бидат меѓусебно поврзани и ќе формираат круг. Новина е дека во средишниот дел ќе се гради фонтана со површина од 317 квадратни метри. Вкупниот капацитет на подземниот паркинг, кој ќе биде на три нивоа, е за 6.330 возила. Според замислата, тоа ќе биде мал град, со деловни и јавни функции, училишта, градинки, галерии, дуќани и други содржини. Во тој реон, најверојатно, ќе се гради и пешачки мост преку Вардар.

Реакции за ова урбанистичко решение имаше уште при усвојување на планот во 2008 година. Укажаа дека осмислен е прескап и преамбициозен план за наши услови и уверуваа дека тој ќе остане само на хартија. Притоа го поставија и прашањето на стабилноста на високи згради среде сеизмичко подрачје, а забележаа и дека недоволно е изградена инфраструктурата во градот за вакво нешто. Акцент беше ставен на сообраќајниот пристап, како и на организираноста на Противпожарната служба. Образложението на локалната власт, како нарачувач на планот, беше дека Правилникот за стандарди и нормативи не ја ограничува висината во Скопје.

И покрај ваквиот скептицизам, идејата е блиску да стане стварност, особено ако се земе предвид дека пред неколку месеци почна изградбата на четирите 42-катници во Аеродром за чија реализација исто така мислењата не беа позитивни. Исто како и за тамошните солитери, така и за овие, се очекува инвеститорите да бидат избрани на меѓународен конкурс.

Целокупната површина на која облакодерите ќе се градат изнесува 37.469 метри квадратни.

Измените и дополнувањата на урбанистичкиот план за „Голем Ринг - Јужен дел“, граѓаните ќе може да ги видат во просториите на урбаната заедница „Роберт Гајдиќ“. Јавната анкета трае од вчера, па с` до 6 ноември годинава. На неа ќе може да ги дадат своите забелешки или предлози, и тоа секој работен ден од 10 до 17 часот. (А.П.)

Дневник

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 23-Oct-2012 at 22:24

Еве screen-shots од планот

 

 

А еве и линк до него: Тука

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 23-Oct-2012 at 22:31

Е сега мој коментар...

Ок е... претходната висина беше навистина претерана и нереална.... Anyways... 

Тоа што мене ми фати око е тоа што.... овој пат... маркичката е многу, многу попрецизирана од претходната... со висини, со линии, форми, делови...

Тоа ми се допаѓа... но ме тера да мислам на две работи... 

Или општинава сериозно си ја сфатила работава онака од разонода... или пак нешто има... нешто што ја турка... си викам случајно да не се крчка нешто за местово... со оглед на тоа што општинава скоро све да испрецизирала... ко готов проект да направила... па да не е... нешто во координација со евентуалниот иден инвеститор тука?

Како и да е... Има некои форми кои не ми прават нешто многу смисла... поготово ова ко дупка зеленото што е на маркичката 1.3 од лева страна... тоа и највише ме тера да мислам дека најверојатно е така поради тоа што веќе се има во предвид некој идеен проект па планов е правен спрема него...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1339
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 23-Oct-2012 at 23:47
Нещо е сомнителна целата ситуация около тиа стокотници.Какви 90 ,какви 60 ката???Тоа значи дека трева да бидат високи над 250 метра. За сека зграда повисока от 40 ката се копае ров за основи дълбок поне 20 метра и се забиват стоманен колони кои се полнат с цимент за основа на зградата. Такав ров и колони не се гледат тука.
Тиа основи , кои се гледат са за конвенциовална градба висока 20-22 ката. Да не излезе дека 90 и 60 са метрите , а не катовете....
Во секи случаи , ако со тиа основи турците построят зрада 60 ката и без пари да ми дават не бих живел там.

Edited by Galileo - 24-Oct-2012 at 00:53
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 23-Oct-2012 at 23:51

Не не... ова се други згради... 

Тие турците што ги градат се 42 ката, односно 130 метри и се во Аеродром...

А планот пред малку што го пуштив е за друга локација... во центарот на градот... висина 180 метри, односно 60 ката...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 24-Oct-2012 at 00:08
Не ја долови поентата.
И јас ја забележав истата работа: темелите на овие според најавите 42 ката високи згради се скандалозно мали. Треба за таа височина да има барем некои 8 подземни спрата, а тоа тука не го гледаме. Според мене можните сценарија се:

-продавање на становите според проектот од 42 ката, кои подоцна ќе се претворат во 20.

-згради според турски стандарди. Не сакам да звучам злокобно, но еден земјотрес од 6 по Рихтер овие ги рамни со земја без проблеми бидејќи практично немаат темели.

Сума сумарум, не би живеел во турски згради и беспари да ми се даваат (како што кажа Галилео).
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 24-Oct-2012 at 00:19

Пак не разбирам за што и за кои кули зборите...

Ако е за тие во Аеродром... врз основа на што го зборите тоа...

А и плус они се веќе во добро тргната изградба... имаат мислам, барем по тоа што ми кажува брат ми... два три нивоа изградени...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 24-Oct-2012 at 00:23
Човек, колку висококатници се градат во моментов во Скопје и колку проекта течат паралелно?
Врз основа на сликите, тоа го приметија многу луѓе дека темелите се симптоматично и апсолутно нестандардно плитки. А брат ти што ти кажал е ирелевантно, бидејќи темелите се завршени и што е изградено е изградено.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 1339
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 24-Oct-2012 at 00:25
Явно моя грешка , не съм разбрал добре.
Се пак моето притеснение си остава и се питам как никои не е обратил внимание ,че тиа основи 5 метра дълбоки са несериозни , па било и за 42 катна зграда од 130 метра.
За споредба ровот от основите на високата зграда на Capital Fort коя реялно е висока 118 метри.Се гледа дека ровът е дълбок кон 15-17 метри.


Во секи случаи имам скепсис кон турските градежни компании , кои освен во Турция , бившите советски републики , Македония и частност България не се допускат до големи проекти во Европа.

Edited by Galileo - 24-Oct-2012 at 00:28
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 24-Oct-2012 at 00:28

Како и да е... Еве нешто попат нацртав... според новиот дуп за кулите во центар... еве како би изгледало сето тоа....

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 15-Nov-2012 at 19:51
Originally posted by Andrej_LJ

Не ја долови поентата.
И јас ја забележав истата работа: темелите на овие според најавите 42 ката високи згради се скандалозно мали. Треба за таа височина да има барем некои 8 подземни спрата, а тоа тука не го гледаме. Според мене можните сценарија се:

-продавање на становите според проектот од 42 ката, кои подоцна ќе се претворат во 20.

-згради според турски стандарди. Не сакам да звучам злокобно, но еден земјотрес од 6 по Рихтер овие ги рамни со земја без проблеми бидејќи практично немаат темели.

Сума сумарум, не би живеел во турски згради и беспари да ми се даваат (како што кажа Галилео).

Какви са сеизмичните стандарти за градби во Македониja? Регулирано е со закон, коефиценти за видовите градби и така натаму? На колко се рачунат зградите во Скопje?
Извинувам се отнапред ако има веке отговорено на слични прашаниja.


Edited by ink - 15-Nov-2012 at 19:52
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2084
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 15-Nov-2012 at 23:20
Стандарди и закон спомна? Па тоа ти е знак на добра воља од страна на инвеститорот. Доволно е да стојат и да се исправни во моментот кога треба да добијат имотен лист и да ги помине инспекција...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 16-Nov-2012 at 00:04
Originally posted by alexsend

Стандарди и закон спомна? Па тоа ти е знак на добра воља од страна на инвеститорот. Доволно е да стојат и да се исправни во моментот кога треба да добијат имотен лист и да ги помине инспекција...

Па како се рачунат инжинерите новите градби?! Jaс стварно не сакам да поверувам,дека никоj не си е зел урок от земетрасот во 60-те години.
Поне мапа на сеизмологиjaта во Македониja нема ли?
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 16-Nov-2012 at 00:18
хи хи како сте го затера муабетов небаре инвестираат толку камен турците за да си го изгорат,ајде оправдано е чоек да паничи доколку не му се јасни работите!

пред се зависи какво е земјиштето односно таа микро локација какви карактеристики има,потоа има различни видови темелење и базна изолација,и посекако не е правило дека мора темелите да бидат огромни,може да одат со големи шипови во земја на кои потоа ги врзуваат темелите http://www.allaboutskyscrapers.com/construction/skyscraper_concrete_foundations

а зошто некој не отиде и да се распраша на градилиште што,како,зошто вака или онака стојат работите

Edited by +Protagorist - 01-Feb-2014 at 15:36
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 16-Nov-2012 at 00:36
Originally posted by ink

Originally posted by alexsend

Стандарди и закон спомна? Па тоа ти е знак на добра воља од страна на инвеститорот. Доволно е да стојат и да се исправни во моментот кога треба да добијат имотен лист и да ги помине инспекција...

Па како се рачунат инжинерите новите градби?! Jaс стварно не сакам да поверувам,дека никоj не си е зел урок от земетрасот во 60-те години.
Поне мапа на сеизмологиjaта во Македониja нема ли?

 
Македонците, а особено Македонците во Скопје, кога купуваат станови, претежно се заинтересирани за станови изградени пред почетокот на 1990-те години, бидејќи се до тогаш имало строги и ригорозни правила и инспекции, а денес потребна е само градежна дозвола, па слободно гради колку ти душа сака.
 
Особено атрактивни се становите во таканаречените воени згради, кои имаат подземни засолништа и биле тестирани за силни земјотреси, за воената кула во Автокоманда, изградена во 1970-те години, слушнав дека наводно можела да издржи земјотрес и до 9 Рихтерови степени, е сега колку е тоа вистина, појма немам и не дај Боже да му се случи таква природба катастрофа на Скопје од толкава магнитуда.
 
Инспекцијата е само мисловна именка, еве токму летото 2012, за кое јас лично мислам дека засега е најжешкото лето за Македонија во втората деценија на 21-от век, инспекциите затвораа градилишта на најголемите летни горештини, само за да веќе наредниот ден продолжат градежните работи на истите тие штотуку затворени градилишта, а тоа повеќе од доволно говори колку функционираат градежните правила и регулативите во Македонија.
 
Дури и изградбата на 42 катниците во Аеродром беше доведена во прашање, бидејќи македонските институции задолжени за воспоставување на правила, норми и регулативи при изградбата на објекти со таква височина, повеќе од 20 години не си ја сфаќале сериозно работата, па едвај ги издадоа сите потребни дозволи за изградба на 42 катниците во Аеродром.


Edited by Dexter26 - 16-Nov-2012 at 00:38
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 16-Nov-2012 at 11:01
 Еве една сеизмолошка мапа на Западниот Балкан со степенот на ризик од земјотрес на одредени подрачја:
 


Edited by phenomenon - 16-Nov-2012 at 11:01
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 22-Oct-2015 at 10:04
stvarno nes te mi jasni sto tropate zeleni koga nemate pojma od statiki temeli oblakoderi i ostanati tehnicki raboti...
Si ima be institucija koja se vika IIZIS i toa e edna od pojakite na balkanot i se naoga kaj nas na Vodno. Lugeto od zemjotresot pa navamu rabotat naucno na temata gradeznistvo, i toa na svetsko nivoo...
Toa sto vie nemate pojma za niv koj vi e kriv koga gledate relni show stanija gazovi i slicni gluposti.

eve nesto pokonkretno,...

Скопје ќе го допре небото - се најавуваат облакодери кај Холидеј Ин


По неколку години мирување, идејата за изградба на облакодери на паркинг просторот спроти хотелот „Холидеј Ин“ повторно се актуелизира.

Турскиот инвеститор „Окан Јатарм“ сака да гради седум висококатници на оваа атрактивна локација во строгиот центар на Скопје. За реализација на овој крупен проект, неопходни се измени во Деталниот урбанистички план „Голем ринг – Исток“.

Самото градежно земјиште се наоѓа во мешовита сопственост, дел од парцелите се во државна сопственост, додека преостанатите локации ги поседуваат приватни лица. Од друга страна, идејата на турскиот инвеститор не завршува тука, па така тој би сакал да добие во своја сопственост и дел од земјиштето во Ново маало.

Општина Центар се изјасни дека нема детални податоци за намерите на компанијата од Турција, ниту пак за барањето измените во урбанистичките планови да се постават на следната седница на Советот на општина Центар. Дел од приватните сопственици на земјиштето бараат повеќе информации за целокупната постапка која се одвива далеку од очите на јавноста.

Во рамките на урбанистичкиот план „Голем ринг – Исток“ стои атрактивно градежно земјиште со спектакуларни 600.000 метри квадратни на вкупна изградена површина, поделена на три парцели на кои е зацртано да се градат 60-катни објекти за колективно домување, како и објекти за комерцијални и деловни дејности. Паркирањето би било решено со вкупно 6.330 паркинг места.

http://www.skopjeinfo.mk/skopje-kje-go-dopre-neboto-se-najavuvaat-oblakoderi-kaj-holidej

Edited by Portal - 22-Oct-2015 at 11:07
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 22-Oct-2015 at 13:48
Значи колку што се сеќавам, фирмата Окан се спомна дека сака да гради висококатници (не облакодери, има разлика) во делот меѓу затворениот базен и Веро, кај куќите на „Ново Маало“, а не на паркингот спроти Холидеј Ин. Овој дел целосно треба да се среди, за тоа дилема нема, но мора да се размислува на постоечката инфраструктура колку може да опслужи, како и „турски“ згради со таков лик и квалитет во центарот . Мене некако ми личи дека некој веќе почнал да се занимава со предизборна кампања, слично како еднаш споменатиот израелски комплекс на кеј кај Александар Палас.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19642
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 23-Oct-2015 at 15:33
Zitelite na ovoj del imaat dobieno pred dogovori I imaat ostvareno edna sredba so Mehmet Okan. Pogolem del veke se imaat slozeno no nekoi stravuvaat da ne bidat izigrani.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 23-Oct-2015 at 19:17
И јас имам познати што беа повикани на разговориве, но сеуште нема ништо подетално
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.