build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 23-Oct-2015 at 21:16
Колку ова е возможно да се реализира? Мислам дека Скопје се пренатрупува со згради. Наместо да се спречи доселувањето во Скопје и изумирање на помалите општини се работи токму спротивното.

http://skopjeid.mk/%D1%81%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B0%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%98-%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%98/
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 24-Oct-2015 at 14:47
А зошто толку сите се секирате за доселувањето во Скопје.
Мене како роден во Скопје - воопшто не ми пречи доселувањето кое само отвара дополнителни можности за развој на градот.
Зошто сите сте склони на заостанати гледишта дека Македонија може успешно да се развива со повеќе од 1000 населени места?
Дали државата е способна на сите овие 1000 населени места да им овозможи еднаков пристап до модерната инфраструктура за да се развиваат на еднакво ниво како Скопје

Не разбирате ли дека наместо дискусии и плачки за проширувањето на Скопје треба да дискутираме како плански Скопје да биде во можност за период од 10 години да хостира половина од населението во Македонија!

Светот се глобализира, населението од провинција се повеќе станува свесно з потребата од модерни услови за живот, пристап до технологија, развиена инфраструктура од секаков вид итн. Ајде да бидеме реални, Македонија не е во можност да обезбеди пристојна инфраструктура за толку населени места.
На долг рок во Македонија нема услови за опстанок и развој на повеќе од 15 градови регионални центри со пристојни услови за живот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 24-Oct-2015 at 18:10
Originally posted by Glava

А зошто толку сите се секирате за доселувањето во Скопје.
Мене како роден во Скопје - воопшто не ми пречи доселувањето кое само отвара дополнителни можности за развој на градот.
Зошто сите сте склони на заостанати гледишта дека Македонија може успешно да се развива со повеќе од 1000 населени места?
Дали државата е способна на сите овие 1000 населени места да им овозможи еднаков пристап до модерната инфраструктура за да се развиваат на еднакво ниво како Скопје

Не разбирате ли дека наместо дискусии и плачки за проширувањето на Скопје треба да дискутираме како плански Скопје да биде во можност за период од 10 години да хостира половина од населението во Македонија!

Светот се глобализира, населението од провинција се повеќе станува свесно з потребата од модерни услови за живот, пристап до технологија, развиена инфраструктура од секаков вид итн. Ајде да бидеме реални, Македонија не е во можност да обезбеди пристојна инфраструктура за толку населени места.
На долг рок во Македонија нема услови за опстанок и развој на повеќе од 15 градови регионални центри со пристојни услови за живот.
па може и да бидеме реални дека Скопје се преоптерестува на секакви можни начини
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 25-Oct-2015 at 12:02
И кога ќе падне смог за некој ден, ќе биде: „Ја сум срчани болесник, мене ово ми пречи, шо мисле градоначалнико?!“
А на таа бројка, пола население на МК да биде во Скопје, доволно е да прднат сите по еднаш па да не може да се дише, а не секој посебно да се вози во автомобил, да се греете на мазут, дрва, пелети, ќумур, каси од стари прозорци и врати, прагови од пруга и сл.

А ова е само една причина, банална, малце подлабоките причини како што е уништувањето на корените на народот со негово трупање во град каде што и кога ќе снема интернет на 2 часа се тресат сите, а не па вода кога ќе нема, одма се пцуе држава све...

Љубљана 1921-54 000 жители
Љубљана 2014 - 277 000 жители

Скопје 1921-41 000 жители
Скопје 2002 - 506 000 жители сега е преку 550 000 сигурно

Дали ова е заради тоа што градовите во Словенија се помалку градови од нашите, или затоа што имаат поголема свест за распоредување на целокупната енергија па и пари во државата. Бројките во последните 20 - 30 години се загрижувачки за Македонија.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 25-Oct-2015 at 12:55
Е добро де имаш 20 години, живееш во некоја дупка, никаква иднина не гледаш пред се себе, се одлучуваш да на боље живиот и се селиш кај роднините/тетка ти во Скопје што е чудно тука. Реално има делови во Македонија каде и озбилно нема што да се прави, посебно за млади луѓе! Дајте ве молам доселувањето е нормална појава, и не е толку интензивна како што ја правите, повеќе се и бракови склучени помеѓу "градовите" да ги наречам а тоа што има загадување и смог не само заради тоа, туку лошата инфраструктура и организација на сообраќајот. Плус, додајдте го и бројот на паркови, проектот-зграда до зграда, тоа дека сите идат накај центар бидејќи таму се институциите, нели и колку луѓе доаѓаат во градот од останатите делови секојдневно.

Според мене ако толку не им се инвестира во транспорт и остало, нека инвестираат во регионалните центри, па нека го спречат доселувањето ако можат иако мислам дека нема да имаат успех..

А во споредбата со Љубљана, во Скопје имаш забрзан развој после 1963..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 25-Oct-2015 at 15:23
Зошто Македонија нема иднина... Споредбата со Словенија. Бидејќи Македонија е централизирана држава а Словенија децентрализирана. Словенија уште во време на СФРЈ се децентрализираше и својот стандард и квалитет на живот подеднаков на целата нејзина територија го живее денес.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 25-Oct-2015 at 23:10
Зошто централизирана Македонија (во Скопје) нема иднина?
Едноставно треба да прифатиме дека Скопје за 20 години ќе има 1 милион жители и да се помириме со тоа.
1 милион жители е ништо во денешно време, а ние правиме баук од 1/2 милион. Ако сакаш да дишеш чист ваздух - живеј во периферија на скопје. Секој избор е компромис помеѓу повеќе работи.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 25-Oct-2015 at 23:48
Originally posted by Glava

Зошто централизирана Македонија (во Скопје) нема иднина?
Едноставно треба да прифатиме дека Скопје за 20 години ќе има 1 милион жители и да се помириме со тоа.
1 милион жители е ништо во денешно време, а ние правиме баук од 1/2 милион. Ако сакаш да дишеш чист ваздух - живеј во периферија на скопје. Секој избор е компромис помеѓу повеќе работи.
збориме за град со мала површина, фалична инфраструктура, лош распоред и недоволна распространетост на институции потребни за секојдневен живот во урбана средина
не е до чистиот воздух, до општиот хаос е... и на тој општ хаос само се трупаат повеќе и повеќе жители, секој со свои потреби, се трупа неконтролирана изградба на станбени објекти, а се друго не е мрднато од мртва точка
да, во светов има многу градови со повеќемилионско население, ама како функционираат тие градови, никој не гледа, а тоа е најважно

Edited by zabegan - 25-Oct-2015 at 23:49
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 26-Oct-2015 at 15:05
Немам ништо против Блгарија и нивниот јазик и онака е наш но од кога почна да се пишува на блгарски на форумов да знам да си симнам подршка 😉
Back to Top
kv View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kv Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 26-Oct-2015 at 15:32
od koga ima Skopje pola milion ziteli...koga site zneeme da ima najmalce 800 000 i nee bas tolku so mnogu pomala povrsina od drugi gradovi okolu

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 26-Oct-2015 at 16:58


Без попис можеме само да си нафрламе бројки за вкупно жители на Скопје. Јас лично сметам дека не се повеќе од 550.000, но ќе видиме колку навистина се...

Originally posted by Dzeksi

Немам ништо против Блгарија и нивниот јазик и онака е наш но од кога почна да се пишува на блгарски на форумов да знам да си симнам подршка 😉


Па, се разбираме горе-долу без проблеми, а постои и нешто што се нарекува Google Translate - не е многу прецизно, но помага. Мене, на пример, не ми е проблем ни да читам ни да разбирам, а глупо ми е да пишуваат на англиски и ние да им враќаме на англиски.

Edited by Џоле - 26-Oct-2015 at 17:01
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 26-Oct-2015 at 18:51

Originally posted by Dzeksi

Немам ништо против Блгарија и нивниот јазик и онака е наш но од кога почна да се пишува на блгарски на форумов да знам да си симнам подршка 😉


Па, се разбираме горе-долу без проблеми, а постои и нешто што се нарекува Google Translate - не е многу прецизно, но помага. Мене, на пример, не ми е проблем ни да читам ни да разбирам, а глупо ми е да пишуваат на англиски и ние да им враќаме на англиски. [/QUOTE]

Сум бил в Блгарија нема потреба за наш јазик да употребувам Google transalte туку да си активирам БГ подршка се зезам нормално изгледа не ме свати првиот пат.
Поентата ми е следна. Форумов си има јасни правила јас сум еднаш опоменат и дај да не пишува со БГ подршка туку со МКД барем може да не испоштува нели веќе ако е он бела мечка!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12003
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 26-Oct-2015 at 20:24
Не те сфаќам, за кого тоа зборуваш?
За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 26-Oct-2015 at 21:38
Мисля че това което искаше да каже не беше предназначено за тук. Просто е объркал мястото.

Този мой пост е протест към това че някой има проблем с това да се пише на български, и същто поткрепа за те които пишат на български тук, защото колкото и да се разбираме, и колкото македонския и българския да са подобни, все пак не можем да очакваме че Българите тук можат да пишат на македонски или да исползват македонската кирилица на български, ще няма смисъл. Същто като и ние Македонците не можеме всички да исползваме българската кирилица или да говорим на български. Аз примерно на българския форум си пиша предимно на македонски, и никой няма проблем с това.

Обаче, нищо изненадващо някой това да вземе като провокация.

Edited by FoSsiL - 26-Oct-2015 at 22:08
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 26-Oct-2015 at 21:51
Иначе во контекст на муабетот за бројот на жители во Скопје последниот пат, а беше скоро, кога проверував процени на население за Скопје на Државниот завод за статистика бројката се движеше околу 550 000, мислам нешто помалку, не знам кои им се параметрите и критериумите, ама со оглед дека прават и статистика на внатрешни миграции, мислам дека бројката е отприлика таа, барем за луѓе со постојано живеалиште во Скопје (повеќе од 1 година константно). Не им работи страницата нешто иначе ќе проверев за точната бројка, и ако не се лажам мислам дека оваа бројка беше за Скопскиот регион вкупно, што иако не може да се земе како Скопје административно, сепак може да се земе како бројка која ги концентрира активностите во градот, а сепак живее во него или во близина.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 27-Oct-2015 at 18:05
Originally posted by Џоле

Не те сфаќам, за кого тоа зборуваш?


Зборувам за Galileo
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 09-Mar-2016 at 19:45
Листа на највисоките згради на Балканот (Поранешна Југославија, Грција, Бугарија, Романија и Албанија). Проектите во италик се во градба или најава.

1. Avaz Twist Tower, Сараево, 2008 (175м.)
2. Belgrade Waterfront Tower, Белград, 2019 (168м.)
3.West 65, Белград, 2016 (146м.)
4. Џевахир Скај Сити, Скопје, 2016 (142м.)
5. Пословни центар „Ушће“, Белград, 1961 (141м.)
6. Западна капија Београда, Белград, 1980 (140м.)

Информациите се преземени од тука.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 09-Mar-2016 at 20:09
Не е ништо точно од ова што си го навел.
Прво, една табела се прави за објекти што се готови а друга за тие што се тек најавувани.
Второ објект облакодер со крајна top out висина се зима до задња плоча а не со се антени што можат да бидат високи и плус 100 метра.
Што значи за Белград ништо не ти е точно, највисока кула во Белград ти е Ушче со едвај 115 м висина и тоа ти го пишува на линкот што си го навел за истата.
Аваз е највисока моментално но со висина од 150 m.

Kapital Fort во Софија е повисока од Ушче.

https://en.wikipedia.org/wiki/Capital_Fort

Edited by one1 - 09-Mar-2016 at 20:13
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 09-Mar-2016 at 20:32
Ги пренесов наведените информации, за кои знаев дека не се сосема точни, но сакав да бидат од еден извор. За Capital Fort на Wikipedia пишува дека има кровна висина од 110 метри, а апсолутна од 126. На листата се прикажани згради повисоки од 135 метри, а се зачудив што ја нема Софија.
Сум изумил да ги додадам облакодерите во Букурешт и Темишвар, обете по 155м. и во градба.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 09-Mar-2016 at 21:27
Originally posted by Staro Skopje

Ги пренесов наведените информации, за кои знаев дека не се сосема точни, но сакав да бидат од еден извор. За Capital Fort на Wikipedia пишува дека има кровна висина од 110 метри, а апсолутна од 126. На листата се прикажани згради повисоки од 135 метри, а се зачудив што ја нема Софија.
Сум изумил да ги додадам облакодерите во Букурешт и Темишвар, обете по 155м. и во градба.


Облакодерите во европскиот дел на Истанбул ги заборави?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.