build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Dec-2007 at 15:23

hahahahahahahahhahahahahahahahahahahahaha ne si tacen be Big%20smile

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-Dec-2007 at 01:54
еве ја Аеродромската визија во колор
Edited by pbanks - 10-Dec-2007 at 01:55
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Dec-2007 at 13:08
Супер ќе се уклопат кај МЗТ! Едвај чекам да ги изградат! Кога почнуваат? Nuts
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Dec-2007 at 13:30
Mene mi izgledat interesno, mozhebi ne vo aerodrom...neznam za sto ke sluzhat tie zgradi, ama podobro za nesto kako muzej, jas mislam e cool inace.

Ovakvi zgradi ke se gradat niz svetot. Vidov na SSC za oblakoder vo Pariz, vo nivniot biznis centar sto im e, i ke se gradi nova zgrada koja izgleda chudno i bash ne mu e mesto megju drugite, ama toa e trendot.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Dec-2007 at 13:35
Eve go tuka tuka


Mene ova mi izgleda po katastrofalno, kako iskinata noga ili neshto..sepak e interesno i mi se dopagja od edna strana.

Ovie 'designs' se 'futuristic' i toa mi se dopagja...ama znaat da gi napravat epten 'futuristic' ponekogash, toa mozheme da vidime tuka.


Edited by dejan - 10-Dec-2007 at 13:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Dec-2007 at 13:36
 
vo nekoja pomala dimenzija mozebi od ova i nesto moze da se napravi.... no dve cudovista od po 150m ne bi licele na nisto. zboruvam za aerodromskite zgradi normalno....
 
pariskata.... sto znam da ja razgledam treba prvo da mi legne


Edited by pbanks - 10-Dec-2007 at 13:37
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Dec-2007 at 13:39
'cudovista' hehe epa i taka se znae deka nikogash nema da se izgradat tie dve zgradi
Prvo ke pochne so nesto po malo i slatko, pa posle ke dojdat.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 10-Dec-2007 at 14:41
aj be so ste se fatile pa i vie za zgradite na Kirca.ostajte go coekot neka se fura doeka moze.eeeeeee kakvi ste.ccccccc LOL inace ova pariskava ok e,bas onaka fency i chic izglea LOLNuts
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Dec-2007 at 17:37
Шала на страна, никој не рече дека ќе се градат ТИЕ две згради, тоа е само „визијата“ на Кирил Тодоровски за неговата општина во иднина. Малце ја претерале тука, ама...

Ама сепак Кире и наби рогови на Аеродром.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Dec-2007 at 17:51
Originally posted by La Linea

Шала на страна, никој не рече дека ќе се градат ТИЕ две згради, тоа е само „визијата“ на Кирил Тодоровски за неговата општина во иднина. Малце ја претерале тука, ама...


Не е сеедно... Дури и како визија е надвор од паметот. Добро го отсликува нивното комплетно отсуство на осет за тоа што е поребно, возможно, вклопливо... А тоа што јавно настапија со проектов (макар и како „визија“), зборува дека се на некој начин горди со ова, као да направиле којзнае што, а не само неколку бедни рендери...

Всушност нивнава „визија“ јасно укажува на фактот дека се тотално без визија Roll%20eyes
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Jan-2008 at 00:05
Кире е неуморен Wallbash. Ова стварно не вреди да се коментира.

Нова идеја: во Скопје ќе се граделе три облакодери со по 160 ката!

Градоначалникот на Аеродром, Тодоровски, тврди дека пресуден ќе биде ставот на Владата

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Општина Аеродром планира да гради три сто и шеесеткатници! Оваа футуристичка идеја на општинарите,на која и' нема рамна во светот, веќе се наоѓа во процедура, а за неа е информиран и скопскиот градоначалник. Според Детаљниот урбанистички план, кој се наоѓа во почетна фаза, облакодерите кои ќе можат да достигнат максимална висина до 500 метри, е предвидено да никнат на просторот помеѓу бензинската пумпа „Макоил“ и комплексот на касарната „Гоце Делчев“. Висококатниците би имале комерцијално-станбена намена, а во нив би инвестирала странска компанија.

Градоначалникот на Аеродром, Кирил Тодоровски, вели дека сто и шеесеткатниците се заедничка идеја на повеќе субјекти на повисоко ниво. „Можеби овој проект за некого изгледа утопистички, но е голем предизвик и сметам дека е реално изводлив. Општина Аеродром е урбана општина, европски ориентирана и се стремиме и на таков урбанистички развој“, вели Тодоровски, кој не открива дали изградбата на облакодерите во Аеродром е евентуална компензација на оспоруваниот владин проект за изградба на стокатници, кој почна да се турка преку Општина Центар, а за што од Градот неодамна се спротивставија, или пак, државата планира да изгради два скопски Менхетна.

За најавите од Аеродром градските власти се' уште немаат изграден став, иако неодамна се запознаени со идејата. Таа на скопскиот градоначалник Трифун Костовски му била пренесена на неодамнешната средба на општинарите и градските власти, којашто ја иницирал градоначалникот на Аеродром. „Градоначалникот Костовски со својот тим одржа средба со Кирил Тодоровски на која најмногу се разговараше за урбанистичкото планирање во Аеродром, со оглед на тоа дека општината за кусо време донесе повеќе планови, а голем дел веќе се во процедура на усвојување. Идејата за изградба на облакодерите ни беше пренесена усно. Официјално немаме став по тоа прашање, бидејќи урбанистичкиот план со кој се планирани висококатниците се' уште не ни е доставен на мислење“, велат од кабинетот на градскиот татко и посочуваат дека облакодерите не се предвидени ниту во Генералниот план на Скопје. Во случај Градот и да не даде позитивно мислење по планот, односно ќе има забелешки како за стокатниците во Центар, тоа за градоначалникот на Аеродром нема да претставува пречка. „Иако не сум експерт за процедурата на носење на плановите и нивна реализација, сепак, знам дека мислењата од Градот не се релевантни. Пресудна е согласноста што ја дава Министерството за транспорт и врски. Сакам да кажам и дека, бидејќи висококатниците не се предвидени со постојниот ГУП, ние ќе побараме тој да се смени во полза на нашата идеја“, вели Тодоровски ,кој ги споменува облакодерите и во својот уводник во општинскиот весник „Аеродром“, каде што тие се напомнати како дел од проектите со кои во 2008 година ќе се направи економски бум во општината.http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=050AF9B4B1A36F43946FE73F9D73BD74
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Jan-2008 at 00:58
ој куку ноне

детска работа... си играат децата...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Jan-2008 at 11:14
Градоначалников очигледно ни е на тешки дроги... Suicide
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 12-Jan-2008 at 13:04
Ostaj te go..
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 12-Jan-2008 at 13:21
covekot si gi kazuva fantaziite, ostajtego de sekoj ima pravo da sonuva hi hi hi
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Jan-2008 at 16:05
Еве и тука мој мал допринос

СКОПЈЕ - со три педесетокатници ... (Менхетен во Скопје)

а за бисерот во ајродром ке отворам нов топик

волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Jan-2008 at 17:38
Луѓе, абе што е со бројката три во последно време? Три облакодери кај Холидеј Ин, три облакодери во аеродром... Значи ние кога градиме облакодери, мора да бидат баш три. И не се застанува само кај облакодерите. Куполите исто не смеат да бидат ни помалку ни повеќе туку три.


Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-Jan-2008 at 18:18
toa e vo tesna vrska so trojcata musketari.....trifun, alarova i todorovskiCrazy
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Jan-2008 at 20:09
looooooool Cloverstack me nasmea hahahaha
3x3 rabotava lastik ke igraat
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Jan-2008 at 13:52
хехе, Три мускетари рофл,

Абе баш ме интересира што ќе стани од оваа идеа. Мислам ако облакодеритие се планираат да се  финанцираат од странство па можда  е можно да се изградат. Ама сега јас не ја незнам процедурата за градба и дозволи за тоа, па и ја можда си зборувам фантасии хехе. Ако овие облакодери се изградат, што милсите ќе биде добро за Скопје и Македонија, мислам од аспектот на генералниот дизајн и лик на градот, економски последици и позитиви и негативи од овај пројект, итн.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.