build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2268
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 09-Mar-2016 at 22:13
Напишав во постот кои држави ги вброив. Ако ја земев и Турција (односно Истанбул), 95% од листата ќе му отпаднеше нему. Затоа намерно го изоставив.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 645
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 10-Mar-2016 at 09:17
ne znam kakva e ovaa fiksacija so soliteri. Koj ziveel vo niv znae kolku se nehumani za prestoj
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7401
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 11-Mar-2016 at 14:24
Него слушам сеа ќе се правеле 40 висококатници низ Аеродром и Ново Лисиче.Незнам зошто безвезе само ги лупаат насекаде.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 11-Mar-2016 at 15:05
Проблемот што се појавува со висококатниците во Аеродром е системски. Спрегата меѓу општините и приватните инвеститори во згради треба да се сврти кон Законот за локална самоуправа и кон немањето начини за полнење на општинските буџети. Ако не појдеме од финансиска децентрализација на буџетот од национално на локално ниво, со префрлање на дел од државните буџетски ставки на општините, тогаш во догледно време нема да видиме откажување од градоначалничките апетити за градење на висококатници. И ова не се однесува само за Општина Аеродром.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7401
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 11-Mar-2016 at 15:32
Да. Ама во аеродром овој проблем е најизразен,секоја педа гледаат да стане деветкатница.Сега читам негде дека паркингот зад Неоком ќе го преполоват и тука ќе бапнат зграда.Со тек на време проблемот со паркирање ќе станува се поголем ако вака продолжат.Ај таму каде има многу простор може да градат ама да узурпираат паркинзи и да создаваат хаос мислам дека стварно нема потреба.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 11-Mar-2016 at 18:45
Previous
 
Затоа си го имаат зонското паркирање.
 
Секоја општина во која цветаат бизнисите на урбаната мафија воведува зонско паркирање.
 
Гледам во последно време и во скопска Автокоманда почнале со обележување на местата за паркирање на улиците, а скопските локални власти не се познати по тоа што сакаат да го олеснат паркирањето онака поради добри намери, односно без некакви прикриени деловни и криминални интереси во позадина.
 
Парковите и шумите се за селата, а зградите и спомениците се за градовите.
 
Па нека си испоцркаат дамите и господата граѓани, пардон, градските деца.


Edited by Dexter26 - 11-Mar-2016 at 18:46
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2268
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 17-Mar-2016 at 16:23
Пред некоја година на Интернет имаше рендери за изградба на облакодери на местото на денешна св. Константин и Елена. Ги барав ама не можам да ги најдам, дали некој можеби има линк/слика?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 08-Apr-2016 at 21:26
na drvodekor ke bidne li nesto od oblakoderive Okan Jatirim, se dogovorija so sopstvenicite na kukite? Ako sakaat da im konkuriraat na prvive ke mora da bidat uste podobri...

Edited by Portal - 08-Apr-2016 at 21:30
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7401
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 09-Apr-2016 at 07:36
Sea za sea nema nisto poznacajno. Nekoi od semejstvata se slozija no ima nekoi koi voopsto ne sakaat da cujat. Stravuvale od toa dali ke rabotele liftovite,na koj sprat ke ziveele,nemale da imaat dvorce,ke im falele skapanite kuki i garazi. Minatoto leto imase pogolema razdvizenost,nosea pred dogovori ama poslednive 7 meseci nema nisto novo. Ke vidime moze posle izbori ke ima nesto novo. Isto taka golem del od zitelite ne sakaat da potpisuvaat pred dogovori i dogovori se dodeka ne izleze planot kako ke izgledaat zgradite,kolkava ke bide katnosta itn.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 11-Apr-2016 at 20:18
bez proekt normalno deka nema nikoj nisto da mu potpisee a sigurno ke ima i takvi sto nemdamu potpisat i so proekt no sepak do nigde e rabotata znacit...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 22-Oct-2017 at 15:03
Originally posted by stef4o

Да. Ама во аеродром овој проблем е најизразен,секоја педа гледаат да стане деветкатница.Сега читам негде дека паркингот зад Неоком ќе го преполоват и тука ќе бапнат зграда.


прво кој им дозволил тоа да биде приватен паркинг, колку што знам тие имаат подземен, второ на тој паркинг нема локациско урбанистички услови за поголема зграда, евентуално некоја катна гаража, но во кој и да е случај така како визура ќе се уништи тој дел здраво, висококатниците заедно со неоком формираат колку толку прозрачна глетка, или пак се да се наџиџа ко од спротива во Мичурин па да имаме од сите страни конзерва до конзерва без парк и паркинг посреди, ќе видиме колку на новата општинска власт им е до зеленило и естетика, но уште сега мириса на загорено како тргна централната власт да распределува стари инвестиции ко во случајот со сајмиште иако навидум приватна купопродажба

ме чуди, тука неоком имаат можност за дупла катност на зградата, бар така е и во дуп-от чинам, имав видено и рендер каде зградата е кула, а и како градба делува масивно па веројатно би можело да се надградува, дали треба, тоа е друго, но ако основниот проект им бил таков и ко таков поминал зошто да не ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 01-Nov-2017 at 05:15

пред некое време го беа привеле сопственикот на Макоил заради спречување во извршување на должност општинска инспекција, принотстранувањето на стара реклама од бензинската, за која сопственикот немал одобрение, иако со години тоа си врвело така, можеби сега новиот градоначалник ќе му ја допушто ...

... но би било убаво а апропо визурата кон кулите, општината да го замоли Мите на горниот дел од прекршената стаклена мансарда, на овој транзиционен објект во склоп бензинската, да стави од сите страни над венец, џамбо рекламни пснос ... нензма како и самиот не се досетил за ова ... просто местото е и повеќе од ачик, а сега со Лисичаркиве и отповеќе привлечно за масивна реклама, можеби и лцд панели доколку им се може, иако ко такви многу лесно можат да завршат како гоа-трснс рекламчиња, наместо 2д/3д анимација ...Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 01-Nov-2017 at 18:21

не дека имаме грд град, но доколку секој еден од нас не се потруди да допринесе за естетиката, помалку грдо а повеќе дрско ќњ биде да не извлечеме максимум и од она што го имаме ...

во случајов визурата спрема кулите, која ама ептен ја ремети ова мансардата на Макоил ... ако некој го знае Мите слободно нека му го предочи ова, а чоекот бар за свој маркетинг нека стави рекламни паноа или лед ѕид, околу цел кров т.е. пред белиот лим на кровот ...

https://static.panoramio.com.storage.googleapis.com/photos/original/105454331.jpg

друга спорна точка би била правење на една сервисна улица која од Лисичаркиве преку воен базен би го растеретила дополнително овој потег сообрќајно ...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 05-May-2018 at 16:17
Dodeka nie seuste cekame, vo Tirana kje pocne naskoro so izgradba, povekje od 100 Kata

https://www.youtube.com/watch?v=kjXq04dVA9E
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13213
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 05-May-2018 at 19:03
А каде тоа ние брзаме?

Вакви проекти не се потребни во Скопје, олку висока зграда само ќе стрчи и нема да се вклопи во урбаниот пејзаж, впрочем, како што нема да се вклопи ни во Тирана, иако таму во центарот има повеќе кули.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7401
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 02-Nov-2018 at 16:58
Се уриваат бараките кај Дрво Декор (фото)

Бараките кај Дрво Декор во моментов се уриваат. Овие бараки се сопственост на АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ и во нив досега под кирија беа сместени “Јаца инженеринг”, Такси “ИН” и кафеаната “Македонска куќа”.
Кираџиите рекоа дека решението за исселување им било дадено минатата среда со рок да ги исчистат просториите во рок од 8 дена, што тие тоа го сториле заклучно со вчера, по што денеска започна уривањето.

Тие велат дека просторот со бараките и паркингот, АД за стопанисување со станбен и деловен простор на РМ го продале на “Фешн груп” кој тука, од пролет, ќе почне да ги гради висококатниците.
Од уривање, сега-засега се спасија киосците од левата страна на улицата со калдрма спроти Дрво Декор. И тие ќе бидат урнати напролет.

https://skopjeinfo.mk/se-urivaat-barakite-kaj-drvo-dekor-foto
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 70
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 17-Nov-2018 at 11:51
Се борува дека плацот кај паркингот кај Холидеј Ин во центарот на Скопје е веќе купен од Балфин Груп (Нептун т.е. истиот албанец што го гради Skopje East Gate).
Дека веќе е договорено изградба на 4 згради од по 25 ката.

https://lider.com.mk/skopje/bogdanovikj-nema-da-se-gradi-zgrada-na-parkingot-sproti-holidej-in/

https://vecer.press/%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%98-%D0%B8%D0%BD-%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%82-%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%BD/
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 179
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 17-Nov-2018 at 16:23
Според катастар, земијиштето гласи на Фешн груп.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 17-Nov-2018 at 16:45
Значи сепак е Самир Мане, обете се негови фирми.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 17-Nov-2018 at 17:44
Во Фешн нели треба да е и Ален Теранова и Камчев
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.