build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Облакодери во Скопје (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 18-May-2008 at 22:46
oblakoderite ubavo bi izgledale vo skopje ali tesko moze da se rece deka tie ke se izgradat.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 18-May-2008 at 23:21
Неможам да ја разберам желбата за облакодери !

Дали некој од вас се качил на облакодер и осетил како се клати од ветер и по 10 см, и дека нема отварање прозори и дека живееш во лифт и .... гледате по филмови и сами размислете.

Ко пример, најубавите градови во УСА се Орлеанс и Сан франциско (и двата со ниска градба), градови каде има блискост помеѓу луѓето, Јаболкото само да се посети и што подалеку за живот во него.

Дали мислите со тоа ке станеме ЗАПАД ?

Пререков пред некој пост за земјотрес - Кина
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 18-May-2008 at 23:29
види, јас искрено мислам дека коклу толку ќе даде некое повисоко мислње за скопје кај луѓето кој доаѓаат. Барем мене висината на зградите ми игра некој репер у репутацијата на градот. А тоа со земјотресите воопшто не е изговор. Погледнете ја јапонија. А башка и да не биде стандард реплика ова со јапонија, можете и да прашате сеизмолог ќе ви каже дека локален земјотрес нема ефект да бутне ваква зграда. Ваква зграда може да ја тангира земјотрес со епицентар у приштина (таа далечина), што практично значи дека што поголема зграда толку е погломазна и поотпорна на земјотреси.

п.с. ПБАНКС отвори тема за Сеизмоплогија!!!! И за фонтани тема.

п.п.с. Ај ако немаш ништо против може да ви дозволиш пристап у РЕДАКЦИЈА, да не терам офтопик тука!!!
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 29-May-2008 at 17:11
 Зошто??? Не ми е јасно ЗОШТО таква мегаломанија и зансеување за вакви астрономски поими кај нас!?

  Звучи плитко и клише, но ние не сме способни едно парче земја да одрзиме на место, а камоли толкави монолити да проектираме, изведеме и највазно - одрзуваме! Сите ние сакаме 100, 200 и повеќе катници да "никнат" во нашето гратче, но сметам дека треба да бидеме ... реални!


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 29-May-2008 at 17:27
Киро го затворија, ама духот и идеалите на Киро се се уште присутни во Општина Аеродром... LOL


Добредојде STEVEY Smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 29-May-2008 at 19:38
 
Здравo STEVEY Cheers

Ама не е толку страшно ова. Никој не гради стокатници, особено не на сметка на државата па да имаме штета, туку маркицата дозволува да се градат толку високи објекти, има многу разлика. Можеби ќе дојде ден кога тие 50-60-100 катници ќе бидат потребни Dunno Мене не ми е толку страшно ова, многу пострашно е кога ќе се случуваат цркви на плоштад и обиди да се отстрани Крушевска република - тие се работи кои загрижуваат.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 29-May-2008 at 19:45
Originally posted by La Linea

 
Ама не е толку страшно ова. Никој не гради стокатници, особено не на сметка на државата па да имаме штета, туку маркицата дозволува да се градат толку високи објекти, има многу разлика.


Не е страшно, повеќе е смешно... Ама сепак доловува дека надлежните немаат многу осет и допир со реалноста и тоа е фактот кој е загрижувачки.
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 30-May-2008 at 16:29
Speechless...      Ме изнасмеа за црквите! Ако има и црква ќе има и џамија (хехехехе).
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 30-May-2008 at 16:32
Btw, јас сеуште гласам за стариот идеен проект на Кензо...
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 30-May-2008 at 17:08
Во ајродром ни падна плоча повреди 4 работника (лоша израчуната статика) а зборуваме за облакодери, дај бидете реални, со ова дивеење денеска на инвеститори ни еднокатница не е сигурна.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 30-May-2008 at 17:19
Originally posted by Vladimir P

Во ајродром ни падна плоча повреди 4 работника (лоша израчуната статика) а зборуваме за облакодери, дај бидете реални, со ова дивеење денеска на инвеститори ни еднокатница не е сигурна.


Има огромна разлика во пристапот. Еве дури и да речеме дека контролата ќе потфрли (што е тешко да се замисли), како што беше спомнато инвеститорот и изведувачот нема да бидат Зоре или Фиком и самите тие ќе се осигураат се да биде како што треба. Нивните интереси и мотиви секако би биле доста различни него интересите и мотивите на некој од урбаната мафија.
Мислам дека евентуални облакодери би биле меѓу најбезбедните градби во скопје во секој поглед.


Edited by Cloverstack - 30-May-2008 at 17:35
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 31-May-2008 at 12:14
Сето можда тоа во ред би било кога би дошле некој страни компании со нивни стандарди и обавезно со трети независни водители на проектот.

Па луѓе да почнеме од најосновното дали сте виделе некој наш работник со кацига на глава, скеле со заштита, испод скеле ако има песачки пролаз со ротациони светла и обавестување и гумен под да не се оштети асвалтот, усисиваци за шутот, перење на камионите пред излез од градилиште и иладници стандарди и норми кој кај нас се МИСЛОВНА ИМЕНКА ...
За испитуванје на секоја донесена серија на бетон веќе зборувавме, во некој од постовите.
За поставуванје на веке зарѓана арматура во столбови (да не подигам слики со школото Коменски каде аматурата од приземјето стоеше година дена, со процурена рѓа на сите страни, и нормолно, продолжива со градба како ништо да не се слуцило (што мислете кава е јачината на тој столб), а такви гледаме по цел град - погледајте.

Извинете можда сум голем песимист во ова, но искуството со 3 земјотреса и рушења  на кој сум сведок  ме тера на овакво размислување

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 31-May-2008 at 12:34


Забелешки на место. Затоа на пример Коч го ангажираше Озер за изградбата на Рамстор каде сите овие стандарди што ги наброја беа исполнети.

Сигрно дека ако се појави инвеститор (а нема да се појави скоро) кој би градел облакодер не би се зезал со изведувачот на Бизнис Центар Меги на пример.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 31-May-2008 at 13:35
ЈАСНО, Thumbs%20Up

Но во скора иднина се сомневам
За година дена загинаа 41 работник по наште градикишта - АЛАРМАНТНО



Еве го и примерот за квалитетна градба сегдека околу нас
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 31-May-2008 at 14:05
Originally posted by Vladimir P


За година дена загинаа 41 работник по наште градикишта - АЛАРМАНТНО



Ohno

Често слушаме за несреќи со трагичен крај, ама немав поим дека бројката е до толку висока. Максимално алармантно.


Edited by Cloverstack - 31-May-2008 at 14:06
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 31-May-2008 at 14:08
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by Vladimir P


За година дена загинаа 41 работник по наште градикишта - АЛАРМАНТНО



Ohno

Често слушаме за несреќи со трагичен крај, ама немав поим дека бројката е до толку висока. Максимално алармантно.


Мене никој не ми изгледа алармирано Ohno. Можеби поради тоа поима немав дека за година дена загинале 41 работник!! Испаѓа дека градилиштава се поопасни од концентрациони кампови Ohno
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 27-Jun-2008 at 20:58
Облакодер од 50 ката ќе гради Бојо Андревски во центарот
Скопје
Облакодер со три ламели од по 40, 45 и 50 ката ќе гради професорот Бојо Андревски, сопственикот на Европскиот универзитет, на местото каде што сега се наоѓаат универзитетската зграда и старата печатница на „Нова Македонија“. Андревски вели дека станува збор за површина од 6.500 квадратни метри, а зградата ќе биде супермодерен мултифункционален центар, во кој ќе се сместат повеќе фирми и институции.

ХОТЕЛ, УНИВЕРЗИТЕТ, КАНЦЕЛАРИИ И ДРУГО
Според Андревски, проектот с* уште се доработува. Но Градежниот институт веќе направил геомеханички испитувања на тлото и утврдил дека нема никакви проблеми таму да се направи објект со толкави димензии. Во испитувањата на проектот учествувал и Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија, кој исто така дал позитивно мислење за него.
- Нивните мислења укажаа дека апсолутно не постои препрека таму да се направи и објект од сто ката, а не од 50 - додаде тој.
Сопственикот на Европскиот универзитет рече дека наставата на студентите воопшто нема да се прекине или да се наруши, затоа што новиот објект ќе се гради ламела по ламела.
- Ламелата што ќе излегува на булеварот ќе има 40 ката, таа спрема ресторанот „Роза“ 45, а третата ќе има 50 ката. Сите тие ќе бидат поврзани меѓу себе. Ќе употребиме посебна технологија, така што откако ќе се изгради едната ламела таму ќе го преместиме универзитетот и тоа воопшто нема да влијае на образовниот процес - објасни Андревски.
Предвидено е на првите три ката од објектот да има трговски центар, на наредниот кат ќе се смести весникот „Вечер“, кој исто така е во сопственост на Андревски, а над него на два ката тој планира да ја смести новата телевизија што требало да ја добие. Универзитетот ќе ги зафаќа трите ката погоре, а над нив ќе има четири ката предвидени за сместување на студентите, што значи дека тој ќе добие облик на кампус.
Хотел, кој ќе има некое светски познато име треба да ги зафати наредните десетина ката, а другиот простор ќе биде за продавање или за издавање.
На покривите на ламелите ќе има и тениски терени, како и хелиодром.
КАНЦЕЛАРИЈА ОД 2.500 КВАДРАТИ
Врвот на ламелата од 50 ката ќе има форма на топка, која ќе има расположлива површина од 2.500 квадратни метри, а таму ќе биде сместена канцеларијата на Бојо Андревски и на неговите административни служби.
Сепак, за да почне изградбата треба прво да се додефинираат некои технички детали во проектот и тој да се усогласи со плановите на општината Центар.
- Маркичката постои и објектот е предвиден со планот, а целото земјиште е мое. Значи, тука немам никакви проблеми. Единствено треба да се донесе одлука за висината. Но прво треба да добиеме целосно подготвен изведбен проект за да знаеме точно што да бараме. Голем тим луѓе работат на проектот за тој да биде целосно издржан. Многу детали се следат. Не е едноставно да се однесе вода до педесеттиот кат. Исто така, во објектот ќе има 14 лифта. Треба да се направи и сообраќајно решение, а особено големо внимание обрнуваме на противпожарната заштита. Треба да има целосен концепт за гасење на пожарите, за зградата да биде целосно безбедна. Конструкцијата ќе биде главно од челик. Тој е многу поиздржлив на земјотреси од бетонот, но може да има проблеми со огнот, па затоа мораме да многу внимателно да го направиме тој дел - објаснува Андревски

. ИЗГРАДБАТА ДО ГОДИНА, ИЗГЛЕДОТ ТАЈНА
Се уште не се знае кога точно Андревски ќе почне да го гради својот мултифункционален облакодер, но тоа може да се случи наредната година. Тој вели дека прво ќе чека да завршат сите работи за проектот и за дозволата за изградба.
- Јас би сакал завчера да почнеше, но прво треба да се средат сите документи и јас да ги имам извршни и правосилни, за потоа да немам никакви препреки. Ако почнеме во март, ќе бидам среќен, но сум исклучително внимателен сите работи што ги правам да бидат правно издржани. Има и странци што сакаат да учествуваат во проектот, но немам намера никому да го дадам - истакнува Андревски.
Сепак, тој не сакаше да открие детали како ќе изгледа оваа зграда. - Јас имам и проекции и цртежи и макета, но не би сакал уште сега да ги покажам на јавност. Тоа ќе го сторам кога с* ќе биде готово, пред почетокот на изградбата. Ако го изложам сега, некој би можел да ми ја копира идејата - додава Андревски.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=0&EditionID=1047&ArticleID=57412
Blahblah
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 28-Jun-2008 at 01:21


WOW

Па кога веќе лично дава ваква најава, може да има тука нешто посериозно... Мене повеќе ме плаши како сето тоа ќе изгледа, со оглед дека на Бојо очигледно вкусот не му е баш на некое завидно ниво, а он сепак тешко дека оставил компетентни архитекти да се погрижат околу изгледот, туку веројатно самиот изигравал архитект сегде каде што можел...

Ако го изложам сега, некој би можел да ми ја копира идејата - додава Андревски.


LOL
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 28-Jun-2008 at 09:21
Rollin i jas za toa se iznasmeav.. ko detence malo nekoj ideata ke mu ja kopiral, posto vo svetov ima "nedostatok" na idei i arhitekti.. Bonk
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 28-Jun-2008 at 12:04
Бојо тачка Nuts
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.285 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.