build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вагони

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Вагони
    Posted: 09-Apr-2010 at 13:27
МЖ располага со 35 патнички вагони, и тоа:

А

A 50 65 10-10 000-7
Патнички вагон од серија А UIC-Y произведен 1973 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
non RIC, 1 класа, 10 купеа, максимална брзина 120 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=Al

Al 51 65 19-10 001-5
Патнички вагон од серија А UIC-Y произведен 1965 год. во ГОША - Смедеревска Паланка. RIC, 1 класа, 9 купеа, максимална брзина 120 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, вод за озвучување.


Alm

Alm 51 65 10-80 004-3
Патнички вагон од серија Аlm UIC-Z2 произведен 1989 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 1 класа, 10 купеа, максимална брзина 160 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, вод за озвучување.


B

B 50 65 20-10 020-3
Патнички вагон од серија B UIC-Y произведен 1973 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
non RIC, 2 класа, 10 купеа, максимална брзина 120 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=


Bl

Bl 50 65 20-10 002-1
Патнички вагон од серија Bl UIC-Y произведен 1965 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
non RIC, 2 класа, 10 купеа, максимална брзина 120 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, вод за озвучување.


Blm

51 65 21-80 002-4
Патнички вагон од серија Blm UIC-Z2 произведен 1991 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 2 класа, 11 купеа, максимална брзина 160 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, вод за озвучување.МЖ располага и со 17 Спални вагони :

WLB

51 65 70-80 004-0
Спален вагон од серија WLB UIC-Y произведен 1970 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
non WL Pool, 1 класа, 10 купеа, 30 легла, максимална брзина 160 km/h, парно &1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=.


WLBll

51 65 71-80 001-5
Спален вагон од серија WLBll UIC-Y произведен 1980 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
WL Pool, 1 класа, 11 купеа, 33 легла, максимална брзина 160 km/h, парно &1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, озвучување.МЖ располага и со 21 кушет вагони:

Bc

Bc 51 65 59-80 008-6
Кушет вагон од серија Bc UIC-Y произведен 1972 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 2 класа, 9 купеа, 54 легла, максимална брзина 160 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=


Bcll

Bcll 51 65 59-80 011-0
Кушет вагон од серија Bcll UIC-Y произведен 1984 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 2 класа, 9 купеа, 54 легла, максимална брзина 160 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, озвучување.


Bclm

Bclm 51 65 50-80 003-6
Кушет вагон од серија Bclm UIC-Z2 произведен 1991 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 2 класа, 10 купеа, 60 легла, максимална брзина 160 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, вод за озвучување.


Bcllm

Bcllm 51 65 50-80 004-4
Кушет вагон од серија Bcllm UIC-Z2 произведен 1991 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 2 класа, 10 купеа, 60 легла, максимална брзина 160 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=, озвучување.


Bcm

Bcm 51 65 59-40 005-1
Кушет вагон од серија Bcm UIC-Z2 произведен 1963 год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 2 класа, 9 купеа, 54 легла, максимална брзина 140 km/h, парно & 1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=.И исто така МЖ располага со 1 ресторан/бифе вагон :

ARm

Бифе вагон од серија ARm UIC-X произведен 19xx год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 1 класа, максимална брзина 120 km/h, парно &1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=.

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Apr-2010 at 13:46

Не си ја ставил сликата од А типот на патнички вагон
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Apr-2010 at 01:34
Еве неколку слики од Украинскиот производител на вагони "Krykovski Railway Car Building Works".

И поради тоа што купивме градски автобуси од Украина, а веќе е докажано дека бизнисот со оваа земја ни оди, може да купиме и по некој вагон од прикажаниве, кои се сигурно доста поевтини од западњачките.

За почеток:

Патнички вагон за седење со 63 седишта(бизнис, прва и втора класа), RIC, брзина од 160 км/ч, години на употреба на вагонот:30;

Спален вагон, 18 лежаи, RIC, 160 km/h, години на употреба на вагонот:28

Ресторан вагон, 36 седишта во ресторантот, RIC, 160 км/ч, години на употреба на вагонот:28
Спален вагон, 33 лежаи, RIC, 160 км/ч, години на употреба на вагонот: 40
За повеќе информации за техничките карактеристики на вагоните, еве и линк: http://www.kvsz.com/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=62:

Не знам за вас публикуме, али ја би нарачал едно десетина вакви вагони со средства од Буџетот на Р.М., па ќе правиме старо-нов Плави возBig%20smile!
Edited by BOJAN - 11-Apr-2010 at 01:36
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Apr-2010 at 08:00
Previousideata ne e losa ama nemame nikoj od vladata vo forumov da ne slusaBig%20smile
Inace vagonite se ubavi i sigurno kako sto rece i ti  se poevtini.
Nekoja druga boja bi rekol.Ne bas bela (znaete vie kolku se valkaat vozovite kaj nas).
A prviot i tretiot vagon(1+3-ta slika) ^se perfekt za mkd. mislam nie ne mozeme da imame ICE.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Apr-2010 at 14:09
Вчера вртејќи по каналите на ТВ случајно стасав до МТВ собраниски и седница на Влада, директен пренос. Не дека ме занима нешто посебно, ама успут фатив како Премиерот испрашуваше една девојчура за некакви патишта (за која подоцна ако не се лажам констатирав дека била директорка на Агенција за патишта-селективно слушање). Нејсе, низ муабетов Грујо го потпраша и Миле што е со вагоните кои се реновираат. Овој му врати, да 6 се тукушто реновирани во Колска Велес и очекуваат уште 6 да бидат реновирани. Неможело повеќе, толкав бил капацитетот на фабриката. Пак се вратија на девојчево кое со тешкотии склопуваше реченици, па морав да сменам.
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Apr-2010 at 23:24
Што е разликата меѓу спални вагони и кушет вагони?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4426
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Apr-2010 at 00:25
Sleeping cars outfitted with (generally) small bedrooms allow passengers to sleep through their night-time trips, while couchette cars provide more basic sleeping accommodation.

http://en.wikipedia.org/wiki/Railroad_carhttp://en.wikipedia.org/wiki/Sleeping_car VS http://en.wikipedia.org/wiki/Couchette_car
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Apr-2010 at 00:33
или во превод, во спален вагон имаш спална, а во кушет, рафт со душек Smile
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Apr-2010 at 00:19
WTF?   2 кушет вагони во битола??

Edited by Danielbtmk - 19-Apr-2010 at 12:43
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Apr-2010 at 13:09

Ова мора да е постара слика кога и ова се гледаше во Битола, тоа мора да е експресниот воз Битола - Љубљана со назив „ОХРИД“ негде пред 1991 год.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Apr-2010 at 14:29
... или пак евентуално да се расипал "у њиву" некој од возовите некаде меѓу Скопје и Битола, па од Скопје да морало да се "аранжира" ваква композицијаNuts.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Apr-2010 at 19:13
Овај вагон служи за превоз на машини, багери.... ???!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Apr-2010 at 23:24


Ваљда за ова може да послужи секој плато вагон, или грешам?

Инаку сликите во првиот пост се од:
http://mz-transport.uuuq.com/Index.html
, сајт кој кој е дело и кој постои благодарение на на VladimirP  Cheers
Владимир, приметив некои од категориите во англиската верзија не работат, а и кај сликата на A 50 65 10-10 000-7 има некоја грешка, не се отвара поголемата.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Apr-2010 at 08:38

Clov, благодарам за забелешката, поголемиот формат од вагонот A 50 65 10-10 000-7 е средена на сајтотА за енглеската верзија ... е кога денот би бил уште за 24 часа подолгDanielbtmk, Clov веќе одговори, со тоа да плато вагоните се разликуваат само по товарот (брутото) кое можат да го понесат.

Иначе ова од сликата е плато вагон од типот Rgs-z со носивост од 41 до 57 t.Edited by Vladimir P - 23-Apr-2010 at 08:47
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-May-2010 at 06:38
Originally posted by Vladimir P


Ова мора да е постара слика кога и ова се гледаше во Битола, тоа мора да е експресниот воз Битола - Љубљана со назив „ОХРИД“ негде пред 1991 год.
 Vladimir, Fotografijata na Danielbtmk nikako nemoze da bide napravena pred 1991
bidejci vo toa vreme bevme del na SFRJ odnosno JZ i boenjeto na vagonite ne bese kako na slikava.
Ova boenje vagonite go dobija posle megjunarodnoto priznavanje na Republika Makedonija i po registracijata na MZ kako poseben zeleznicki prevoznik.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-May-2010 at 20:59
Пред 2-3 години е сликата. Не е од 1991 Big%20smile

Edited by Danielbtmk - 16-May-2010 at 21:05
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-May-2010 at 09:12
Originally posted by Danielbtmk

Пред 2-3 години е сликата. Не е од 1991 Big%20smile
E toa e vece prifatlivo.Thumbs%20Up
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-May-2010 at 19:59
Мора да призаам сликава ми стана ноќна мора,

што воз со кушет вагони пред 2-3 години барал во Битола
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-May-2010 at 20:56
Originally posted by Danielbtmk


И исто така МЖ располага со 1 ресторан/бифе вагон :

ARm

Бифе вагон од серија ARm UIC-X произведен 19xx год. во ГОША - Смедеревска Паланка
RIC, 1 класа, максимална брзина 120 km/h, парно &1000V~17Hz & 1500V~50Hz & 1500V= & 3000V=.

 
Dali nekoj raspolaga so crtez/skica ili fotografija na vnatresnosta na ovoj vagon?
Dali nekoj moze ili ima sansi da ja fotografira vnatresnosta?
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-May-2010 at 22:51
Веќе го имаш МЖ ARm вагон бифе на http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=457&PID=49069

Но да го постираме и тукаНикаков технички цртежи за жал од него немам

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.