build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вагони

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 10-Aug-2014 at 18:42
Originally posted by jyvation

Еве само поткрепа на тоа што го збори N23 во горниот пост.


миа.мк

Оваа глетка е стара болка на железниците кај нас, потекнува уште од времето на Југославија.

Се присетувам, поради недостаток на места тогаш имам стоено на нозе од Нови Сад до Скопје,
од Белград до Скопје имам лежено на решетките за багаж во купеата,
а еднаш дури на релација Белград-Ниш (патував од Сараево преку Белград за Кичево)
имам и седено на оние преклопни подови кои служат за преоѓање од еден вагон во друг.
..
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 10-Aug-2014 at 19:17


Па кој ви е крив кога сте се стиснале да дадете пари за автобус и да си патувате како луѓе.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 10-Aug-2014 at 20:55
Originally posted by phenomenonПа кој ви е крив кога сте се стиснале да дадете пари за автобус и да си патувате како луѓе.

Ти од небо си паднат изгледа...
Да знае човек што го чека нема ни од кревет да стане, ќе го преспие цел ден...
Да знаев дека така ќе биде нити со воз нити со автобус туку со авион ќе си дојдев... хехе, ма така требало да биде.

Edited by mon - 10-Aug-2014 at 20:56
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 11-Aug-2014 at 00:31
Originally posted by phenomenonПа кој ви е крив кога сте се стиснале да дадете пари за автобус и да си патувате како луѓе.
автобусите не се ништо подобро, дури и најреномираните фирми... едноставно земјава е далеку од било какво нормално функционирање на работите
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 07-Oct-2014 at 09:50
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 07-Oct-2014 at 09:52
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 07-Oct-2014 at 09:54

DLV
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 07-Oct-2014 at 11:40
Originally posted by jyvation

...DLV...

Благодарам јуватион, ми заштеди време со поставуванјето на фотографиите на форумов.

За останатите:
доколку сакате да ги спуштите фотографиите во голема резолуција, истите ги поставив на следниов линк:
https://www.flickr.com/photos/swemon/sets/72157631408800970/
Повелете!
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 07-Oct-2014 at 12:25
Originally posted by mon

Originally posted by jyvation

...DLV...

Благодарам јуватион, ми заштеди време со поставуванјето на фотографиите на форумов.

За останатите:
доколку сакате да ги спуштите фотографиите во голема резолуција, истите ги поставив на следниов линк:
https://www.flickr.com/photos/swemon/sets/72157631408800970/
Повелете!


Не сум знаел дека е твој профилот.Како и да е добро е да ги имаме тука
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 07-Oct-2014 at 21:14
а дека сум јас на сликите Мон?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1139
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 07-Oct-2014 at 21:32
Originally posted by jyvation
Mon, 2 и 3 слика се од Кичево, а првата локација?
Ова е некогашен АBl / Y вагон со 1 и 2 класа (маслинесто зелена боја)?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 07-Oct-2014 at 22:46
Првиот вагон е во Велес на `слепиот` колосек и оставен така да скапува.Се работи за познатите зелени `бат` вагони,мислам дека се три во Македонија
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 08-Oct-2014 at 07:01
Originally posted by jyvation

Не сум знаел дека е твој профилот.Како и да е добро е да ги имаме тука

Апсолутно!
Слободно копирајте ги и пренесувајте ги секаде каде ќе стигнете - единствено на тој начин ќе ги заштитиме овие возила од заборавот!

Originally posted by gjoko

а дека сум јас на сликите Мон?

Тебе и Владимир ве „избришав„ - ја нарушувавте идилата!

Originally posted by gjoko

Првиот вагон е во Велес ...Се работи за познатите зелени `бат` вагони...

Овој вагон не е Баат Ѓоле туку еден „Гоша„ од типот Y AB.
Истиот е вистинско „закопано богатство„:
редок примерок на овој тип на вагони зашто е во неговата изворна варијанта.
Вистинска реткост како кај нас така и во останатите републики од поранешна YU.

Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 08-Oct-2014 at 16:13
Originally posted by Тркало

Mon, 2 и 3 слика се од Кичево, а првата локација?
Ова е некогашен АBl / Y вагон со 1 и 2 класа (маслинесто зелена боја)?
Велес,  „Гоша„ од типот Y AB. Smile
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 08-Oct-2014 at 21:15
Мон,ме знаеш дека јас сум `американец` ,YU просоторот ти го препуштам

a ova(или пак сум јанлаш)????Edited by gjoko - 08-Oct-2014 at 21:32
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 708
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 08-Oct-2014 at 23:02
Originally posted by gjoko

Мон,ме знаеш дека јас сум `американец` ,YU просоторот ти го препуштам

a ova(или пак сум јанлаш)????
...


Јас од принцип не се дружам со американци ама ете, тебе ќе ти прогледам низ прсти!   

Тој вагон кој го постираш е најверојатно "Бс" вагон од шеесетите години на минатиот век.

Kласичните Баат вагони се слични на овој (двоосовинци се)и ја имале истата „Бс„ ознака пред да станат Баат.
Овој вагон се разликува од класичните Баат вагони по полутопчестиот облик на краевите од покривот
и со отворените стојалишта пред влезните врати.

PS: Со тек на време се појавиле и Баат вагони со отворени стојалишта меѓутоа тоа не се оние класични Баат вагони на ЈЖ.
Класичен Баат имаш ОВДЕ.


Edited by mon - 09-Oct-2014 at 05:43
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 13-Oct-2014 at 10:00
MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr

MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr

MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr

MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr

MŽ Depot Skopje by Kosrail, on Flickr

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 16-Oct-2014 at 05:52
СТАСУВА ПРВАТА ПРАТКА НОВИ ТОВАРНИ ВАГОНИ

Првата пратка од 15 товарни вагони што за Македонски железници „Транспорт“ ги произведува словачката компанија „ЖОС Трнава“, ќе стигнат на почетокот на ноември. Останатите, вкупно 150 нарачани товарни вагони во функција ќе бидат до првата половина на јануари. Ова го соопшти директорот на МЖ „Транспорт“ Оливер Деркоски, кој посочи дека набавката на товарните вагони изнесува 13,2 милиони евра. Со оваа инвестиција, МЖ „Транспорт“ ќе го обнови возниот парк со 75 отворени вагони и исто толку плато-вагони.

Со тоа, според Деркоски, ќе се намалат трошоците за одржување на постојниот возен парк, но и ќе бидат дел од новите договори за превоз на стока од пристаништето Пиреја кон Средна Европа.

„МЖ Транспорт моментно располага со околу 1.000 товарни вагони од различни типови. Набавката значи обновување на возниот парк затоа што нашите товарни вагони се стари и одржувањето бара многу средства, нагласи Деркоски.

Покрај товарни вагони, МЖ Транспорт набавува и шест патнички железнички гарнитури. Испораката на првата треба да почне од август следната година, а до крајот на таа година да пристигнат сите. Инвестицијата во новите патнички возови изнесува 20 милиони евра. (Ек.Р.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=02F6C76CC62C334288CABD8ECACD57EA
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 05-Nov-2014 at 18:45
Пристигнаа новите вагони. Еве како тие изгледаат
     
05.11.2014 | 16:33
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1477 пати
     Испрати на пријател
     Зголеми го фонтот
     Намали го фонтот

Првата пратка со товарни вагони што за "Македонски железници Транспорт" кои ги произведе словачката компанија "ЖОС Трнава" пристигна во Скопје.
Како што веќе е најавено сите 150 треба да пристигнат во првата половина на јануари.

Набавката на товарните вагони изнесува 13,2 милиони евра. Со оваа инвестиција „МЖ Транспорт“ ќе го обнови возниот парк со 75 отворени вагони и исто толку плато-вагони.


Освен тоа во полн ек е и реконструкцијата на скопската железничка станица, која според најавите би требало да заврши до 15-ти април наредната година.


http://tocka.com.mk/1/141847/pristignaa-novite-vagoni-eve-kako-tie-izgledaat
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 06-Nov-2014 at 01:54
Ако стојат под ведро небо не заштитени џабе се До каде е постапката за реновирање на депото на македонски железници кај што ќе се паркираат?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.