build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вагони

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 06-Nov-2014 at 08:22
Originally posted by avijacijamk

Ако стојат под ведро небо не заштитени џабе се До каде е постапката за реновирање на депото на македонски железници кај што ќе се паркираат?


А во која држава се заштитени товарните вагони???
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 06-Nov-2014 at 12:08
Originally posted by zookisk

Originally posted by avijacijamk

Ако стојат под ведро небо не заштитени џабе се До каде е постапката за реновирање на депото на македонски железници кај што ќе се паркираат?


А во која држава се заштитени товарните вагони???


Неможеш баш сите ама секогаш имало паркиралишта кај што може да се паркираат композиции и слично. Кај нас такво нешто нема и затоа во суштина многу од работите се дотраени
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 06-Nov-2014 at 16:02
Луѓе, со новопристигнатите вагони ќе има над 1.100 товарни вагони во возниот парк на МЖ-Транспорт. Тие не се чуваат во депоа.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 27-Feb-2015 at 22:47
Груевски: Проектот за набавка на нови 150 товарни вагони во завршна фаза
Македонија / Петок, 27 Февруари 2015, 18:50


Пристигнати се 107 од планираните 150 товарни вагони за возниот парк на Македонски железници, инвестиција во вкупна вредност од 14 милиони евра, информираше денеска премиерот Никола Груевски.– Проектот за набавка на нови 150 товарни вагони е во длабока фаза на реализација. Веќе 107 вагони пристигнаа во Македонија, 43 треба да пристигнат во наредните неколку месеци со што ќе се заокружи проектот во којшто инвестираме 14 милиони евра, изјави Груевски, по пуштањето во употреба на спортска сала во ОУ „Гоце Делчев“ во село Љубанци.

Обновата на возниот парк на Македонски железници со нови вагони, потенцира премиерот, ќе значи многу за државата и за приватниот сектор.

Планираните композиции за патничкиот сообраќај, најави претседателот на Владата, треба да пристигнат кон средината на годинава, односно од јули до јануари следната година.

-Тоа е исто така вредна инвестиција во износ од над 25 милиони евра. Се заедно тоа е крупна инвестиција во железничкиот сообраќај, најкрупна во делот на набавка на вагони досега во историјата на Македонија. Во железничкиот сектор сме имале многу инвестиции, но оваа е најкрупна во делот на набавка на вагони споредено со кое било друго време, рече Груевски.

Според него, обновата на возниот парк ќе биде на задоволство и на компаниите, но и на граѓаните затоа што околу две третини од сегашните возови за патнички сообраќај ќе бидат заменети со претстојната набавка.

Груевски се надева дека по обновата на возниот парк на Македонски железници со нови патнички композиции повеќе граѓани ќе го користат железничкиот сообраќај за превоз бидејќи ќе има многу подобри услови по примерот на набавката на новите автобуси.

Според плановите на Владата по претстојната набавка на две третини нови вагони за патничкиот сообраќај во 2017 година ќе се обноват и останатите со што во 2018 биде обновен комплетно возниот парк.

http://grid.mk/read/news/509770888/9691080/gruevski-proektot-za-nabavka-na-novi-150-tovarni-vagoni-vo-zavrshna-faza
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 27-Feb-2015 at 22:59
Со шест патнички локомотиви ќе се заменат две третини од возниот парк. Значи Република Македонија поседува 9 локомотиви.
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 28-Feb-2015 at 00:26
Originally posted by kultuzin

Со шест патнички локомотиви ќе се заменат две третини од возниот парк. Значи Република Македонија поседува 9 локомотиви.


Какви се тие патнички локомотиви?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 28-Feb-2015 at 00:39
вероватно се мисли на новите моторни гарнитури
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 03-Mar-2015 at 15:44
Македонски железници доби 107 нови товарни вагони

Возниот парк на Македонски железници е збогатен за нови 107 товарни вагони кои денеска беа промовирани во Скопје. До крајот на месецот се очекува да бидат испорачани и останатите 43 вагони од словачката „ЖОС Трнава“ со што ќе се заокружи набавката во висина од 13,2 милиони евра.целиот текст на: ekonomski.mk
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 03-Mar-2015 at 23:27
конечно една дорба вест во нашата ни тажна држава

Edited by gjoko - 03-Mar-2015 at 23:30
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 04-Mar-2015 at 09:00aman be Gjoko shto se pishmani ta ja editirashe dumata, prilichno na mesto istata, a taman pochnavme da se otvorame po nishkive, ama aj ti si na opshtestena funkcija pa razbirlivo, em nikoj ne te citirashe

~

shto mislish ima li potencijal da zakachat vagon za avtomobili po ekspresnite vozovi, logichno za megjunarodnite no i za lokalnite, verojatno idealno za vo Ohrid otkako kje pustat pruga do tamu

vakvo neshto imam videno vo Zagreb i Vilah od komshiluk, vo vtoriot sluchaj red chekaa a utovar i majki so deca, i babi, normalno raspeano drushtvo a imashe i 4ca kroseri


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 04-Mar-2015 at 09:09
Nie bi bile prezadovolni da gi donesat tie garniturite,i da obnovat nekoja lokomotiva. Na eden prijatel mu gi pokažuvav slikive od garniturite i čovekot reče nema šansa cakov voz kaj nas da dojdi. Lugjeto veće vo ništo ne veruvaat.

Ps.editirav samo pečatni greški bidejći pušuvav od mob.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 04-Mar-2015 at 09:30


за едитот ги измешав брзините со постот во НМНР [1]
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 690
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 07-Mar-2015 at 02:47

Инвестициска поправка на кушет вагон

МЖ Транспорт АД - Скопје, Подружница влеча на возови, за прв пат во своето досегашно работење спроведе реновирање на патнички вагон со легла, односно изврши инвестициска средна поправка на патнички кушет вагон од тип Bcll.

Инвестициската поправка на вагонот е направена согласно пропишаниот обем на работа за средна поправка, односно ревизија на патнички кушет вагони. Извршена е комплетна репарација на долниот строј на вагонот, репарација на елктро деловите, ентериерско и екстерно уредување на вагонот.

Имајќи го фактот дека МЖ Транспорт АД - Скопје како компанија е сертифициран субјект за одржување на железнички возила во Република Македонија, компанијата и понатаму ќе продолжи со вакви зафати, со кои се тежнее превозните средства да бидат во соодветна состојба за удобен и квалитетен превоз на граѓаните на Република Македонија.

ИЗВОР и повеќе слики: ТУКА


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11971
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 08-Mar-2015 at 14:43
Новите товарни вагони. Фотките се преземени од фејсбук.

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 08-Mar-2015 at 15:09
една од најпаметните инвестиции во последно време.но јавноста и новинарите повеќе ги интересираат за жал други работи
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 09-Mar-2015 at 10:37
Originally posted by Danielbtmk

<h2 ="ing clearfix">
          
          Инвестициска поправка на кушет вагон     

     </h2>

МЖ
Транспорт АД - Скопје, Подружница влеча на возови, за прв пат во своето
досегашно работење спроведе реновирање на патнички вагон со легла,
односно изврши инвестициска средна поправка на патнички кушет вагон од
тип Bcll.
<p style="text-align: justify;">Инвестициската поправка на вагонот е
направена согласно пропишаниот обем на работа за средна поправка,
односно ревизија на патнички кушет вагони. Извршена е комплетна
репарација на долниот строј на вагонот, репарација на елктро деловите,
ентериерско и екстерно уредување на вагонот.


<p style="text-align: justify;">Имајќи го фактот дека МЖ Транспорт АД -
Скопје како компанија е сертифициран субјект за одржување на железнички
возила во Република Македонија, компанијата и понатаму ќе продолжи со
вакви зафати, со кои се тежнее превозните средства да бидат во соодветна
состојба за удобен и квалитетен превоз на граѓаните на Република
Македонија.

<p style="text-align: justify;">

<p style="text-align: justify;">

<p style="text-align: justify;">ИЗВОР и повеќе слики: ТУКА

<p style="text-align: justify;">

Добро е што им дозволиле на МЖ-Транспорт и самите да можат да вршат реконструкција на патничките вагони. Колку што знам, досега мораше да се потпише договор со Колска од Велес, па таму да се носи вагонот, па да им се плати на нив, па они можат да доцнат итн. итн. Вака самото претпријатие одлучува кој вагон е потребно да се санира и за колкав период. Можеби некој спален вагон ќе се поправи наскоро?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 04-Apr-2015 at 21:50
Некоја слика и од ВладимирBack to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 23-Sep-2017 at 20:38
Изгорен патнички вагон во депо Лисиче:Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.