build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Вагони

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 16-Oct-2010 at 10:02
Originally posted by lslcrew

Владимир ова е некој волонтерски учинок во хигиената на железницата? YesШто се тие позади на сликата железните цилиндри што се гледаат?

Опклада, дека може да се исчистат потполно и да изгледаат како нови.
Како велат: Се се може ако се сака.

Иначе тие цилиндри во позадина се клипови за моторите на 661 дизелките
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3917
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 16-Oct-2010 at 16:32
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by Cloverstack

... Се надевам некој има слики каде што одблиску се гледа депото и постројката за перење.

Еве ја, но за жал не е во функција.Steta sto ne funkcionira!!!Popravka na prostojkata za pereenje sigurno ne cini tolku mnogu!Se raboti za edna mala investicija ama vredi!
Sramota sto se stari pa sega i valkani!OhnoOhno
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 26-Oct-2010 at 12:26
Кушет вагон во Битола... Сигурно пак има недостаток на вагони како и порано што имаше...Dunno


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12291
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 26-Oct-2010 at 15:36
Што бидна со новите товарни вагони? Има по некоја фотка? Зоки, Владимир?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 26-Oct-2010 at 17:52
Originally posted by Danielbtmk

Кушет вагон во Битола... Сигурно пак има недостаток на вагони како и порано што имаше...Dunno
Многу можно, но можно е и одреден дел од вагоните да биле на месечен преглед, па да се јавел недостаток или некој од другите возови да се расипал.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 29-Oct-2010 at 15:15
Железници ќе се набават 36 плато –вагони за товарен превоз

Триесет и шест нови плато вагон ќе набават Македонски железници со цел да се подобриу карго транспортот во земјава. Проектот за набавка на нови вагони поддржан од Светската банка денеска им бил презентиран и на бизнисмените кои редовно го користат товарниот транспорт на состанок во Министерството за транспорт и врски.

“На состанокот се разговараше за потребите на компаниите за користење на карго транспортот кој го користат, како и нивните проекции за производство и потребите за транспорт за следната година, со цел да се утврди потребниот обем на транспорт и да се создадат предуслови за негово непречено функционирање“, соопштуваат од Транспорт.

Се разговарало и за усогласување на работното време на инспекциските служби кои се присутни на граничните премини со цел да биде синхронизиран и забрзан превозот, без дополнителни застои на граничните премини.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 29.10.2010 3:15:46 PM


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=78669&kategorija=2
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 30-Oct-2010 at 09:17
Originally posted by Cloverstack

Што бидна со новите товарни вагони? Има по некоја фотка? Зоки, Владимир?

Веќе би требало да се тргнати 6 комада (една тура) од вагоните, кој се незванично од посебен челик издржлив на - 40 C, највероватно за услевите кој владеат во Русија.
За фотни немам право да ги објавам бидејќи се фабрички
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 30-Oct-2010 at 09:36
Originally posted by Danielbtmk

Кушет вагон во Битола... Сигурно пак има недостаток на вагони како и порано што имаше...Dunno

Не се кушетите пуштени само према Битола него и према Гевгелија на локалниот воз i-R 1902

Очито е дојдено време за ревизија на постојните патнички вагони, па недостатокот веднаш го покажува недостатокот на обновени или нови патнички вагони.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 30-Oct-2010 at 10:55
Originally posted by Vladimir P

Originally posted by Danielbtmk

Кушет вагон во Битола... Сигурно пак има недостаток на вагони како и порано што имаше...Dunno

Не се кушетите пуштени само према Битола него и према Гевгелија на локалниот воз i-R 1902

Очито е дојдено време за ревизија на постојните патнички вагони, па недостатокот веднаш го покажува недостатокот на обновени или нови патнички вагони.И јас се возев со овој гевгелиски воз пред 10-тина дена, додуша тогаш имаше 2 кушет вагони во него.

Владимир, едно не ми е јасно, ако има недостаток на вагони како ќе ја организираат Пелагонија експрес како четврти воз кон Битола. Или ќе треба да укинат некои од сегашниве возови или ќе треба да обезбедат вагони во наредниве 40-тина дена.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 30-Oct-2010 at 12:04
Originally posted by BOJAN

И јас се возев со овој гевгелиски воз пред 10-тина дена, додуша тогаш имаше 2 кушет вагони во него. Владимир, едно не ми е јасно, ако има недостаток на вагони како ќе ја организираат Пелагонија експрес како четврти воз кон Битола. Или ќе треба да укинат некои од сегашниве возови или ќе треба да обезбедат вагони во наредниве 40-тина дена.

Во примерот од Гевгелија очекував дека ќе дојде електро моторната гарнитура „Горбачов“, но очигледно некоја гарнитура откажала па е пуштен класичен патнички воз. (на која ја себично се израдував, бидејќи е подобра за фотографирање од нејзе).

Но вистината е болна, на многу вагони одавно им е истечено времето на ревизијата, и под итно мора да се однесат во Колска - Велес.

Но (секогаш тоа но) очигледно сите влади од осамостувањето до сега го одложуваа финансиите во железничкиот транспор така да тој дојде до дното, сега дојдено е времето да останеме без вагони во возна состојба.

Од друга страна нешто малку во последно време се закрпи во влечните сретства, но секако тоа ни од далеку не е доволно, бидејќи со откажување на една локомотива целиот систем се пореметува, како и во овој случај.

Нема друго, дојдено е времето за државата стратешки посвети поголемо внимание на транспортот.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 15-Nov-2010 at 22:21
Денес повторно во патничкиот воз за Велес беа два кушет вагони, очигледно нема доволен број на патнички вагони, портокаловиот Горбачов е сеуште на поправка, Шпанецот 712-103/712-104 исто не вози подолго време, кај и да е ќе се возиме со спални вагони за Велес, Кичево и БитолаRockNuts!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 03-Dec-2010 at 02:55
Кои се овие товарните вагони. До сега не памтам слика ваква. Ова треба да се некои од новите или се некои стари репарирани? По боите ми изгледа дека треба да се по шемата на мж, па не како да се странски.
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 03-Dec-2010 at 11:51
Ова не е сликано во Македонија тоа се странски вагони, и тоа во некоја земја што се граничи со некоја од советските републики.
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 23-Dec-2010 at 13:19
Sakav samo da prasam na videovo na pocetok ima edna kombinacija od poveke vagoni, sto se imam vozeno preku 50 pati do bitola i 50 nazad u zivot gi nemam videno ovie vagoni. Dali ova e snimeno mnogu porano ili??
http://www.youtube.com/user/1idrizovo#p/u/12/vlBmHrEPgG0
Back to Top
polval View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote polval Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 23-Dec-2010 at 21:29
Да, старите т.н. Полјаци (1,4 и 6 вагон во композицијата) ги немам видено одамна. Инаку се работи за вагони производство на ГОША по лиценца на PAFAWAG (Panstwowa Fabrika Wagonow) - Полска , UIC-Х вагони, должина 26400 мм, имаат карактеристична шипка на вратата со која се спречува неконтролирано отварање на истата ,и  ај така да го наречам, аглест покрив, уште една особеност, прозорците се отвораат и се затвораат со рачка која се врти и се наоѓа покрај прозорецот,   додека  UIC-Y вагоните се 24600 мм , тоа се оние позаоблените од ГОША.
Back to Top
BullDoG View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 14-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote BullDoG Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 24-Dec-2010 at 11:41
 A kade se sega tie vagoni ? voopsto ne se vo upotreba??
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 22-Jan-2011 at 00:09
Како УЈП продава вагони... (но не одземени од МЖ, туку од охис) Shifty
Edited by Danielbtmk - 22-Jan-2011 at 00:10
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 22-Jan-2011 at 08:12

ОХИС сеуште е државен загубар за продажба, па со ова највероватно некој заостанати доприноси, или .... сакаат да се покријат.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 22-Jan-2011 at 18:25
Овие вагони немаат никаква врска со МЖ што може да се види и по првите две бројки од индивидуалниот број на вагонот...т.е доколку првите две бројки се 33 или 35, тие означуваат дека вагонот е во приватна сопственост или е под закуп...Исто така од првите две бројки од вагонот може да се види дали вагонот е со ознака РИЦ или не, односно дали вагонот е способен за меѓународен сообраќај или не...

Edited by zookisk - 22-Jan-2011 at 18:28
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 02-Feb-2011 at 00:31
не знам која класа е


кушет вагон кој одеше некаде во правец Прилеп, Битола...


инаку на возот со кушет вагонот, имаше и уште еден вагон со купеа, не го сликав и не знам која класа беше, изгледаше прилично ново, како и кушет вагонот


Edited by zabegan - 02-Feb-2011 at 00:33
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.