build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 13-May-2019 at 16:24
Браво за Софија! Парите од ЕУ на дело, одлично изгледа.

Дали постои транспортна мапа што ја вклучува и новата линија?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 13-May-2019 at 18:41
Постои, на профилот на фб на градоначалничката ја има ,а и на метро станиците низ софија може да се види.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 746
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 13-May-2019 at 23:16
Метрото е голема придобивка, а и брзината со која се проширува е импресивна.Имам само замерка за дизајнот на станиците, очајни се.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 11-Jun-2019 at 09:33
Еве и мапа за мрежата на метрото. Зелената линиja е 3 метродиалетар.Уште една станица представена - Патриарх Евтиниj


Edited by ink - 11-Jun-2019 at 09:38
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 01-Dec-2019 at 20:10
Sofia - Metrodepot ,, Zemljane,, -Line 3
Thanks to racata from SSC BulgariaBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13511
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 02-Dec-2019 at 09:09
Ау, браво!
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 24-Jan-2020 at 21:50
Sofia - Line 3 - Metrostation NDK.

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Online
Posts: 2001
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 24-Jan-2020 at 22:34
Ова во мешувреме додека ние се мислиме каде да направиме сообраќаен мост...

Браво за Софија!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 24-Aug-2020 at 16:34
След два дена - на 26.08 се открива част от Линия 3 на метрото в София.
Една видео разходка от кабината на машиниста. Приятно гледане.

Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 29-Aug-2020 at 18:40
Еве и мапа и цена на секи дел от изграденото во метрото во Софиja, плус и идното прошируване.Edited by ink - 29-Aug-2020 at 18:41
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 31-Aug-2020 at 11:00
MC18 - Горна Баня е крайна спирка на Линия3. И четирите станции на линията от Красно село до Горна Баня са готови и в момента се правят тестове по трасето.
Планираното откриване на втория етап е средата на 2021.

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 24-Jan-2021 at 01:22
Конечно мрдна белградското метро CheersСе очекува да се пушти во употреба во 2028.
Копирано од SSC

Krajem godine kreće izgradnja beogradskog metroa


Dužina linija:

Linija 1 (23.3 km - 23 stanice)

Linija 2 (19.2km - 20 stanica)

Linija 3 - radi se rešenje za trasu kako bi se povezale nova autobuska stanica, nova glavna železnička stanica, kao i Blokovi uz ulicu Jurija Gagarina, a sa druge strane Voždovac i Banjica.


Prve dve linije će se ukrštati na Savskom trgu, tačnije kod zgrade stare železničke stanice.


Vozila koja će se koristiti će praviti Alstom (oni su već napravili idejnu video prezentaciju izgleda vozila)
Prva faza Linije 1 koštaće 1.83 mlrd EUR.(16.5km linije) a izgradnja dve linije koštaće oko 4.4 mlrd EUR.


Paralelno sa projektima, radi se i na reviziji pravilnika o protivpožarnoj zaštiti za javne objekte za boravak ljudi na dubini do 16m (sada je ta pravna regulativa) jer će se većina stanica nalaziti na većoj dubini.


Na proleće će biti raspisan konkurs za arhitektonsko rešenje enterijera i eksterijera stanica na Liniji 1.


Prema planu, samo tri stanice će se nalaziti iznad zemlje(Makiš, Ranžirna i Železnik)

Sve ostale stanice biće plitko ukopane (10-16m pod zemljom) ili duboko ukopane (preko 16m pod zemljom)


Najdublja stanica na Liniji 2 će biti "Cvetkova pijaca" na dubini od 38m

Najdublja stanica na Liniji 1 će biti  "Most na Adi" na dubini od 30m


Neke od stanica: Trg Republike (Linija 1) na dubini od 27m, Arena i Sava Centar (Linija 2) na dubini od 10m.


Planom je predviđeno da metro bude potpuno automatizovan, a kompozicije bez mašinovođe.Plan Linija1 i Linija2zeleno - duboko ukopana trasa

žuto - plitko ukopana trasa

plava - nadzemna trasa


https://www.novosti.rs/beograd/vesti/955384/metroom-kroz-prestonicu-sest-godina-koji-dan-bice-potpisan-sporazum-izgradnji-prve-linije-radovi-krecu-krajem-godine">https://www.novosti.rs/beograd/vesti/955384/metroom-kroz-prestonicu-sest-godina-koji-dan-bice-potpisan-sporazum-izgradnji-prve-linije-radovi-krecu-krajem-godine


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 24-Jan-2021 at 15:28
Много е рано да сфирят фанфари и да се прави генерален заключак - за сега само е подписан меморандом (намерение)за изграждане на метрото. Когато се подпише генерален договор с параметри ,срокове ,задължания и от двете страни ,тогава може да се говори за някакво реално развитие по въпроса. Пожелавам на белградчани да стане колкото се може по-скоро.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 24-Jan-2021 at 17:27
Браво за србите,ќе си добијат метро,а ние во најдобро сценарио ќе добиеме автобуси за 2 улици во градов.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 1203
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 24-Jan-2021 at 17:27
Мене малку ми делува дека линиите се промашени, особено Линија 1.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1050
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 24-Jan-2021 at 17:33
Линиите изгледаат само промашени, и јас прво помислив така. Ама метрото мора да се разгледува во контекст на фактот дека во Белград и околина веќе функционира нешто што се вика БеоВоз и во голема мера е внимавано метрото да биде дополна на БеоВоз линиите, а не да се поклапаат. Така да тоа све на куп може да се гледа како еден систем.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2526
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 24-Jan-2021 at 18:00
Малку е чуден редоследот на градење и за тоа се бунат некои белграѓани, линија 2 е некако побитна од 1.

Од SSC:

Линија 3 веројатно ќе биде портокаловата траса на слика 2, која со 1 ќе се вкрстува на главниот плоштад и ги поврзува Прокоп (нова железничка), автобуската и железничката на НБГД и Клиничкиот центар.Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 04-Apr-2021 at 16:49
Ексклузивни слики от довършителните работи на станцийте Горна Баня и Овча Купел I
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 702
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 06-Apr-2021 at 13:25
В Бургас пристигнаха първите 34 електрически съчленени автобуси от общо 56 и 35 зарядни станции на испанската фирма IRIZAR.
Интересно е ,че същата фирма спечели и конкурса в Стара Загора и до началото на следващата година ще достави там 33 автобуса и 16 зарядни станции.
Back to Top
Шарла View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Apr-2021
Online Status: Online
Posts: 9
  Quote Шарла Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 06-Apr-2021 at 13:53
Originally posted by Galileo

Ексклузивни слики от довършителните работи на станцийте Горна Баня и Овча Купел I

Со оглед на тоа дека останатите Метро станци ви се поплочени со плочки за во ВЦ,ова не е лошо
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 19202122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.