build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Араста Џамија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-May-2012 at 18:58
Originally posted by zabegan

технички гледано, само врвот од минарето е оригинал... алал нека ни е на глупоста...

 
Нема зошто да ни е алал на глупоста, zabegan, ова не е изградено со народни пари, јас немам ни денар дадено за изградбата на ова и немам ни грам грижа на совеста бидејќи освен минарето, се останато не е според оригиналниот објект.
 
Ниту сум дал пари за изградбата на овој објект, ниту сум учествувал на било каков начин во неговата изградба и затоа немам ни малку грижа на совеста бидејќи не е верен на оригиналниот објект.


Edited by Dexter26 - 18-May-2012 at 18:59
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-May-2012 at 16:31


Ако се работи за уништување на културно наследство и ако се работи за градење на диво, ите како треба и мора да не интересира сите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 19-May-2012 at 17:47
баш од тој аспект најчесто коментира, неверојатно е што све се прави со културното наследство во земјава, кога насекаде низ светот се чува како очи...најмалку ми е битно дали сторителот е државата или приватник, едноставно се нема осет за нешто на кое треба да се гледа многу деликатно и професионално
затоа и толку се напнувам и околу „реконструкциите“ во земјава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 20-May-2012 at 12:14
Да го чуваше државата културното наследство,ова ќе се реконструираше тогаш кога многу малку беше оштетена од земјотресот, сега од кога остана само една порта и ништо од објектот лесно е да се збори за културно наследство ,таква историја имаа повеќето џамии во Скопје после земјотресот,и други верски и јавни објекти како што е хамамот во комплексот факултети тој сеуште го чува оригиналниот изглед,но никој ништо не превзема ,освен за објектите што си имаат они профит како реконструкцијата на чифте хамамот во чаршијата ( пари од влезници ,презентации ,публикации и др работи),мене ми се допаѓа изведбата на џамијата,разработена е со камен ,што ќе му даде убав лик во чаршијата.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3834
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-May-2012 at 12:22
Се согласувам целосно со тебе митатос ,,Новата верзија,, ниту не е толку лошо мислам изгледа исто како пред 500 год. (од камен работен) да не објавуваше митатос слика на поранешната ареста ќе си мислев дека исто изгледало како сега Ако одам во скопје, ќе ја посетам

Edited by my Macedonia - 20-May-2012 at 12:24
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-May-2012 at 12:33
Мислам дека се работи во внатрешноста, да се надеваме дека за светиот месец Рамазан ќе ја пуштат во употреба ,ако планираш да ја посетиш викај да сликаме нешто.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 20-May-2012 at 13:13
Митатос, не те разбирам... Затоа што не била реконструирана после земјотресот, тоа е причина сега целосно да се крене раце од колку што е можно поавтентична реконструкција, и патем реконструкцијата да се направи на диво?
Во времето непосредно пред да се почне со спорнава реконструкција, имаше услови реконструкцијата да се направи токму така како што требаше да се направи.Originally posted by my Macedonia

Се согласувам целосно со тебе митатос ,,Новата верзија,, ниту не е толку лошо мислам изгледа исто како пред 500 год. (од камен работен) да не објавуваше митатос слика на поранешната ареста ќе си мислев дека исто изгледало како сега Ако одам во скопје, ќе ја посетам
Повели истиот пристап примени го и за Ск2014. Кога ќе го посетиш Скопје, наместо да ти пречат новокомпонираните „барок“ и „неокласика“, гледај ги како да се автентични, чим можело да биде толку едноставно.


Edited by Cloverstack - 20-May-2012 at 13:14
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12241
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Jan-2017 at 09:39
Фоткиве се од летото 2016.

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr

Skopje / Скопје by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.