build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост на Уметноста

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 09-Aug-2012 at 10:30

уметност пошто логиката им е таа страна да биде нешто ко скопски скопски бродвеј, но ко што кажа петар таков епитет би му личел на камен мост, може најдобро да го именуваат ко несудениот цветен мост и да го накитат со тон цвеќиња пример бели - спиреи, сини - лаванди и зелени - хризантеми

туку Добро ќе биде на мостов да не креваат метална или полна ограда, туку да се оди на токму ваков минимализам од конструкција без ограда кој би ја растеретил визурата од таа страна, најдобро би било дебел плексиглас за ограда но слободно стоечки без држачи и столбци т.е. да се вградат ваквите стаклени панели во мостот или конзоли на истиот!

за сега тешко, со оглед дека одат по нечиј проект, но утре не гледам зошто оваа корекција не би се направила и би се истерало нешто блиску до некои чисти и едноставни решенија кои нема да ја гушат визурата [1][2] сепак то столбоите во вардар ќе си останат ко потсетник за локалната индустриска револуција, а ако некогаш биднат вакви корекции тоа треба да се потикне прво со јавна дебата, потоа со референдум и јасно на крај со ад хок решение пример дислокација т.е. замена ако веќе не може да се оди со корекција на ваквиот мост пр. ова цветниов аранжман да се паркира на треска а тука да се пушти мост од бедем до бедем без столбови во вардар, но едно по едно прво нека ги отстранат порталите од мостот око, триумфалката нека ја направат пирамида, алекс нека се прошета на кале, а самоил и јустинијан до Крстот на водно, шала на страна вакви рокади може ќе гледаме по детски сликовници а скопјани ќе се учат да живеат со нечии фантазмагорични изведби кои колку и урбанистички да се оправдани естетски се балкански дебакал на столетието...

edit:

ова не е нормално може и ќе пее статуата а она скулптурите на мнр ги немав видено бреј феномени


Edited by Max - 09-Aug-2012 at 14:41
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 09-Aug-2012 at 12:49

Статуа на Тоше Проески на мостот на уметноста (ФОТО)

09 авг 2012 12:49

На Кејот на реката Вардар, на Мостот на уметноста од денеска е поставена статуа на Тоше Проески.

 

http://www.mkd.mk/50250/skopje/statuata-na-toshe-proevski-na-mostot-na-umetnosta/

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 09-Aug-2012 at 18:09
Поради крајно патетичниот текст, ги постирам само сликите:
Петар Мазев


Трајко Прокопиев


Тодор Скаловски


Лазар Личеновскиhttp://kurir.mk/republika/skopje/80767-FOTO-Se-kompletira-fontanata-na-Voinot-i-Mostot-na-umetnosta
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 09-Aug-2012 at 18:20
kratko i jasno uzas!!!!!!SuicideSuicideSuicideSuicide
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 09-Aug-2012 at 22:57
Еве уште по некоја фотка

Погледот на мостов со неговите 29 скулптури, кон МНР во позадина со неговите 129 скулптури, изгледа апсолутно романтично, што би рекол Забит Мемедов. Уште една класична, крајно бизарна и невкусна Ск2014 сцена... Со нетрпение ги очекувам мостот „Око“ со скулптурите кои се планирани на него, заедно со контингентот споменици и скулптури кои се зацртани на кејот. Мислевте дека на плоштад и во жена парк претераа со споменици и скулптури? Уште ништо не сте виделе  Stern%20Smile


1


2


3


4


5


6


7


8


9Edited by Cloverstack - 09-Aug-2012 at 23:01
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 09-Aug-2012 at 23:06
Скопје добива една одбивна и кичозно-претенциозна слика, која е резултат на крајно загрижувачките процеси кои наместо да се стишуваат секојдневно земаат поголем замав. Навистина незнам кому може да му се допаднат стотици споменици буквално исти помеѓу себе, без никаква естетика или оригиналност во радиус од 500 метри! 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 09-Aug-2012 at 23:08
иако го подржувам проектот со над 50%,споменици и скулптури што се многу-многу се.посебно овие на мостовите и оние на МНР.Уште ако стават на театарот-театар ќе биде
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 09-Aug-2012 at 23:21
Originally posted by gjoko

Уште ако стават на театарот - театар ќе биде
Да бидеме реални, многу одамна ја стигнавме и ја надминавме таа точка. Не театар, туку ни циркус веќе не е збор кој што го опишува ова што се случува во центарот на Скопје. Ова е едноставно Ск2014, уникатен планетарен феномен, од кој што на секој рационален и непристрасен човек му се врти во глава (и тоа зборам чисто за глетките, а факт е дека проектот засегнува и многу посериозни теми од „пејсажите“).


Edited by Cloverstack - 09-Aug-2012 at 23:21
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 10-Aug-2012 at 00:13
Многу сакам да кажам но нема во овој пост затоа што е дегутантно повеќе да расправаме одново за истото.
Само ќе ги прашам ОНИЕ, ДАЛИ ИМА КРАЈ НА ОВА ЛУДИЛО?!?!?

ПРОСТИ ИМ ГОСПОДЕ ..НЕЗНААТ ШТО ПРАВАТ!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 10-Aug-2012 at 00:36
Originally posted by gjoko

иако го подржувам проектот со над 50%,споменици и скулптури што се многу-многу се.посебно овие на мостовите и оние на МНР.Уште ако стават на театарот-театар ќе биде

 
Ќе му дојде редот и на театарот. Bash
 
Како тргнале, ако останат без празен простор, ќе почнат да поставуваат споменици и во Вардар, пропратени со фонтани, се разбира.
 
Што мислите, што е подобро, повеќе пари за нови мостови за да има врз што да се ставаат споменици и скулптури, или повеќе пари за нови фонтани во Вардар, под споменици, се разбира ?
 
Можеби ќе одлучат планираните 2 нови мостови со новиот ГУП на град Скопје кои ќе ги поврзуваат Аеродром и булевар Илинденска од една страна и Керамидница и Влае од друга страна, забрзано да ги изградат, со цел истите да бидат што е можно поскоро украсени со скулптури ? Nuts


Edited by Dexter26 - 10-Aug-2012 at 00:46
Back to Top
Faciste View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Faciste Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 10-Aug-2012 at 07:09
Кога би го користел мостов, поминувајќи бе се чувствувал како да ме демнеат зомбиња.
Мостов заедно со зградата во позадина (поточно нивните скулптури) се морничави до крајност.
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 10-Aug-2012 at 08:10
ке ме заболи глава од споменици ! кај да се завртиш споменик......

За театарот нема што да се дискутира, 100 % ке има скулптури како што имало нa времето...

Edited by Alex - 10-Aug-2012 at 08:31
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 10-Aug-2012 at 08:50
Ве здоболе глава?!?!?!?!

Тек да видите што следи?


Edited by vladegf - 10-Aug-2012 at 08:52
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 10-Aug-2012 at 09:07
Мене па оваа идеа многу ми се допаѓа, мост на уметноста, и на него скулптури од македонски уметници и дејци. Што има тука лошо?

Како прво, 80% од луѓето на кои се посветени скулптуриве не ги ни знам, но сега ќе ги знам, благодарение на ова. А ќе ги знаат и многу идни генерации.


Edited by HugoGoulding - 10-Aug-2012 at 09:12
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 10-Aug-2012 at 11:46
Too much is too much!
Back to Top
Океан View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Океан Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 10-Aug-2012 at 15:08
The men make war while women breastfeed their children, the vision of a certain, religious and obscurantist, society.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 10-Aug-2012 at 16:37

Од оваа изјава се чини дека проектот особено е омилен кај оние со празнини во знаењето:

 
Originally posted by HugoGoulding

Како прво, 80% од луѓето на кои се посветени скулптуриве не ги ни знам, но сега ќе ги знам, благодарение на ова. А ќе ги знаат и многу идни генерации. 

Поставувањето на просечен поп пејач рамо до рамо со великани на македонската уметност е само уште еден показател за недостигот на добар вкус кај креаторите на СК2014. Откако со помош на тешка ПР артилерија го претворија во алатка за контрола на масите, продолжува бескрупулозното инструментализирање на неговиот лик и дело, во случајов како амортизер за критиките кон шундот од колосални размери наречен Скопје 2014 - само пробај да кажеш нешто против “Ангелот“ готов си, цел народ со испран мозок го имаш на врат и никој не се занимава со прескапиот кич него со твоето “богохулење“. Еве сепак ќе прашам: која тоа уметност ја создал Тодор Проески за да добие место на Мостот на уметноста? Ако поп рефрени од вчера се некаков карт бланш за влез во легенди тогаш дајте споменик и за Ристо Бомбата. Или критериумот е да не си жив? Ок тогаш Гоце Николовски.

 

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 10-Aug-2012 at 17:00
@kenzo, iako ne se soglasuvam so poveketo od tvoive komentari, posledniov komentar ti e potpolno na mesto.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 10-Aug-2012 at 17:02
Тоше е единствениот бренд од Македонија препознатлив надвор од границите,што би рекле некои најдобар извозен производ од РМ,што дава простор не да му се изгради скулптура туку и нешто повеќе.

Кензо:едно прашање-што направил Џемс Дин за толку да го слават во САД?три просечни филма ако се доволно за тоа,Тоше за него е икона
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 10-Aug-2012 at 17:34
@gjoko.

Ne deka ne pocituvam toa sto Tose go postignal, ama popularnosta na Tose odi do sosednite zemji.

James Din, go znaat niz cel svet, i sepak ne go stavaat vo isti cevli so Scott Fitzgerald, Edgar Alan Poe., Ernest Hamingway, itn...


Veruvas ili ne Leb i Sol, Esma Redjepova se popopularni niz svetot od Tose.

Edited by Petar - 10-Aug-2012 at 17:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.