build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост на Уметноста

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 04-Sep-2012 at 16:28
Хуго на твојот цртеж е стварно подобро, поише од тоа не ни верувам дека може да се оправи мостов. А за реагирање мислиш дека има бар малку надеж дека ќе го сменат ако изреагираме? Јас не верувам. Можда сум заборавил нешто ама мислам дека од сите предлози и реакции до сега само на прометеј му ставија гаќи затоа што некакви женски здруженија се бунеле за неморалА не знам ни каде треба да го испратиме предлогот ама ете на форумов сигурно твојов предлог ќе го видат луѓе што се инволвирани во проектот пошто се докажало и до сега дека читаат овде, па нека си размислат они што натака со мостов.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 04-Sep-2012 at 17:04
ограда од балустер на мост е една од најчесто среќавана класична ограда од дамнешни времиња. Не знам што наеднаш толку паника, и реагирања. А и рендереот за мостов се знаеше одамна со висина и број на скулптури. Она што е најпроблематично е што мостов иде во зграда и не преставува пешачки коридор. Сега кога го гледам Мислам дека 29 статуи во толкава големина и близина и толку слични една на друга се гушат едни со други. Инаку идејата со полукружните огради е да се долови ефект на тераса за луѓе да стојат и имаат поглед.


Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 04-Sep-2012 at 17:13
Ќе повторам, оградата е и занемарлив проблем во однос на поставувањето на спомениците буквално на нејзе. Знае некој како да изреагираме за ова ?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 04-Sep-2012 at 17:19
реков гастарбеитерски пошто не знев друг збор за таков вид на ограда.. Оградата не оди со спомениците и металната конатрукција долу... но го!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 04-Sep-2012 at 18:40
сигурно нашиве немаат измислено топла вода,имаат видено некаде ваков спој со гаранција.кога тогаш некој ќе стави слика од каде е `позајмена` идеава што незначи дека е добро или лошо решение само по себе
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 04-Sep-2012 at 18:51
Значи никаде нема комбинација на мермер со бронза. ВО најмала рака невкусно. Мислам дека идејата била добра но изработката е катастрофална. Да беа скулптурите во мермер или некој соодветен камен можеби ќе изгледаше подобро. Но за професорот - дојдете во галичник да ја видите неговата куќа - мислам дека пластичарската улица има поубава архитектура. Галичанец да го уништи селото со таква куќа а проектира мост на уметност - страшно што некој му дал титула професор.
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 04-Sep-2012 at 19:11
Има една битна разлика на ваквите мостови - тие се најчесто правени од камен и изгледаат далеку попријатно од нашиов мермерен бум.
23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 04-Sep-2012 at 20:09
и мермерот е камен
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 04-Sep-2012 at 20:57
Originally posted by gjoko

сигурно нашиве немаат измислено топла вода,имаат видено некаде ваков спој со гаранција.кога тогаш некој ќе стави слика од каде е `позајмена` идеава што незначи дека е добро или лошо решение само по себе


Да де, зар нашиве нешто ќе измислат?! Кандидатки локации многу - Азербејџан, Туркменистан, Казахстан, воројатно и Турција или Индија.
Штета што сум во странство па немам време да одговарам. Навистина не ми се прават споредби со Тромостовје, со луѓе на кои не им е јасно следново:
-мостот е нов и навистина е прежалосно што се гради кај нас во 2012 година, а што по нормалниот свет
- е уникум комбинација од стилови, бои и материјали
-мостот е преоптоварен со различни содржини, а со тоа тежок кич
-најважно! Мостот требаше да биде мал, лесен и невидлив за да не го одтргнува вниманието или задскрива погледот од симболот на Скопје, далеку поубав, постар и позначаен мост а имено Камениот мост. Имено овој селски свадбарски мост е залепен до овој вековен симбол на градот!

Овој мост е само за динамит и ништо друго, а тоа беше и очекувано бидејќи нема никаква логика и потреба од него. Мостот си е цел самиот на себе!

Edited by Cloverstack - 05-Sep-2012 at 01:31
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 05-Sep-2012 at 10:01
Originally posted by BK

mi se place koga ke ja vidam slikava((((((((((((((
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 05-Sep-2012 at 10:02
Originally posted by makonix


плусинфо изворkolku za sporedba edno pod drugo od istiot agol, sto imame sega(((((((((
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 05-Sep-2012 at 10:36
Чекајте... ова не е ништо... ќе се згусне повеќе со канделабрите кога ќе се постават...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 05-Sep-2012 at 10:47
очигледно нема место за драв разум, ова е перална и ништо повеќе и ништо помалку. Балустрадите се најмал проблем, а дури и skyline-от со МНТ /кој според мене бил во многу сегменти проблематичен/, а кој е претставен во погорната слика со едно конкурсно модерно решение, изгледа авион во однос на ова што сега се материјализира таму. кога ги имаме на увид точка А и точка Б и кога тој вектор е во надолна линија, јасно е каде оди работава, а се имаше неповторлива шанса за нешто....
.....   .......
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 05-Sep-2012 at 12:02
Originally posted by gjoko

и мермерот е камен


Али претпоставувам дека ми ја разбра поентата погоре
23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 05-Sep-2012 at 14:50
да бе Н23,сватив и затоа направив шала
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 05-Sep-2012 at 20:37
Originally posted by xnx

Originally posted by BK

mi se place koga ke ja vidam slikava((((((((((((((


lele kakva ubavica sme pokriele
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 08-Sep-2012 at 15:10
A зошто на ниту еден од спомениците, односно постаментите на спомениците од мостот на уметноста не пишува никакви информации за личноста;уметникот на кого е посветен споменикот ?? Ако ништо друго, бар име и презиме ...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 08-Sep-2012 at 16:02
Originally posted by HugoGoulding

A зошто на ниту еден од спомениците, односно постаментите на спомениците од мостот на уметноста не пишува никакви информации за личноста;уметникот на кого е посветен споменикот ?? Ако ништо друго, бар име и презиме ...


Немало тендер до сега за тоа. Ама да те информирам дека тендерот е распишан и повторно во некоја бронза ќе се длабат имињата на сите скулптури. Страв ми е да помислам како ќе изгледа и колку ќе чини. Мислам дека мостов не можеа да го направат полошо да изгледа, ова е врвот. Дури и сопствените проекти ги тераат на полошоOhno
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 08-Sep-2012 at 17:43
луѓе, премногу се нафаќате на оградата и спомениците... и мене многу нормално ми дига коса сето тоа, ама како што беше докажано досега, ограда на мост многу лесно се менува Roll%20eyes
проблемот е што упропастија еден стварно фин проект за мост за кој барем јас прв пат слушнав уште во времето кога градоначалник беше Аларова, беше предвиден да се вклопува со модернистичката архитектура, да биде доста дискретен и да претставува битно поврзување на фреквентниот кеј 13 Ноември, со пешачкиот кеј на другата страна и платото на МОБ, кое сепак фалеше...
сега имаме мост кој е неверојатно доминантен и нападен во просторот и е тотално бескорисен со самото тоа што влегува во објект

мене ми е најмногу жал за ваквите проекти од мал ринг кои ветуваа многу, а отидоа во бестрага
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 10-Sep-2012 at 13:49
da se najdese nekoj dovolno angaziran do sega barem del od tie zamisli da ostvari super ke bese. no ne, go ostavia centarot so decenii pasishte za konji i na kraj se pojavi nekoj koj sto seto toa go iskoristi. steta, ama bese prasanje na vreme koga ke se sluci ova.

koga vikam steta mislam na raboti koi bea sosema vam pamet, kako i nasilno vmetnati, kako pokrivanje i preoblekuvanje na site objekti koi predhodno postoele tuka(mnt, vlada, posta, gtc, evn). inaku, ima i pozitivni strani za koi navistina sum blagodaren, kako non teatar, filharmonija i znacajni muzei

Edited by xnx - 10-Sep-2012 at 14:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.