build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мост на Уметноста

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 05-Mar-2012 at 11:51
Originally posted by FCBUploaded with ImageShack.us
Ова го симнав од презентацијата на градоначалникот на општина Центар на Сител, и најверојатно е официјалниот изгед на мостот. Се извинувам за квалитетот на сликата.


Да, тоа е изгледот од објектот, според веќе изработениот Проект. Му недостасуват скулптурите.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 09-Mar-2012 at 21:48
донесени беа делови од железната конструкција за поставување преку Вардар,а поставен беше и кранот за подигање на профилите.ќе биде набрзо поставена контурата на мостот


Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 11-Mar-2012 at 00:55
Одлично изгледа ова конкурсно решение. Другите конкурсни решенија не ги знам ама бар во споредба со она избраното, јас без дилема би го избрал ова. Ама стварно сето тоа е џабе со оглед дека тој цилиндерот за обвинителство и финансиска полиција расипува све

Originally posted by BKEdited by Cifra - 11-Mar-2012 at 00:55
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 11-Mar-2012 at 01:32
Извонредна идеја, како да бил проектиран заедно со МНТ во една целина уште на времето. Каква културна патека ќе беше тоа, особено ако се излегуваше на сега од барок блокираното плато. Ова е вистинскиот пристап кон надгрдбата на Скопје, но како и обично се нема сенс за тоа.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 22-Mar-2012 at 17:18
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 28-Mar-2012 at 19:05Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 28-Mar-2012 at 21:03
Mostot na umetnosta pocna da se pravi negde juni 2011 , dodeka mostot ''Oko'' juni 2010 i kolku so gledam ovaj(mostot na umetnosta ) pobrzo ke go zavrsat
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 06-Apr-2012 at 18:15
на камерите се гледа дека мостот е веќе во понапредна фаза,а утре е сабота,па ако некој шета низ центар
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 15-Apr-2012 at 16:30
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 177
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 18-Apr-2012 at 18:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 20-Apr-2012 at 12:47
1


2


3

Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 20-Apr-2012 at 13:10
Dali toa na edna od slikite se gleda deka se skoro gotovi tie postapmenti na nashive navistina zalni "Zalni Vrbi"????
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 20-Apr-2012 at 14:31
Da.. gledam tri postameni na slikata od In Motion.

Trebase vrbi da stavaat vo rekava isto kolku sto trebea splavovi da stavaat ama ajde... ke treba da pocekame da vidime kako ke ispadne, samo sto sum malce skepticen.


P.S. Fala za slikive decki!

Ke treba da ja reguliraat rekata so brani ili nasipi i filteri ako sakaat da ne im se unistat vrbite i da ne se sobiraat gjubrista na postamenite i okolu fontanite.

Edited by Petar - 20-Apr-2012 at 14:34
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 09-Jun-2012 at 17:16

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 17-Jul-2012 at 10:53
       
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 48
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 17-Jul-2012 at 11:24
Мост на Уметноста кој води кон зграда на Обвинителство и МНР?? Која е поврзаноста на имево на мостот со околината?! Се лудост до лудост.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 17-Jul-2012 at 13:31
Originally posted by antigona

Мост на Уметноста кој води кон зграда на Обвинителство и МНР?? Која е поврзаноста на имево на мостот со околината?! Се лудост до лудост.

Прв пост и удри мавај.Како треба да се вика Мост на МВР или Мост на Воздишки или Мост на Критики.Па од другата страна има Театар, Балет, Опера, Филхармонија, Музичко училиште итн.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 17-Jul-2012 at 14:07
Da, ovoj most trebase da se vika Mostot na MVR a Kameni most da go preimenuvame vo mostot na umetnosta
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 17-Jul-2012 at 14:42
МНР не МВР
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 17-Jul-2012 at 16:07
Originally posted by 4skopje

Originally posted by antigona

Мост на Уметноста кој води кон зграда на Обвинителство и МНР?? Која е поврзаноста на имево на мостот со околината?! Се лудост до лудост.

Прв пост и удри мавај.Како треба да се вика Мост на МВР или Мост на Воздишки или Мост на Критики.Па од другата страна има Театар, Балет, Опера, Филхармонија, Музичко училиште итн.

А некој чекор понатака е Скендербег па може и така да се вика.

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.