build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Осветлување
    Posted: 13-Nov-2018 at 12:15
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Oct-2018 at 02:22

еве интересно сквер решение за еМКа Хот'ел на Ил'ин'ден'ска бб Тетово [1] но ко и за фасадата ко што за малку не ја испеглале флуидно а ја здиплиле скоцкано, така и за медитативното скверче за малку не истерале уба ем симболична симетрија, унки а и вака да ја дотерале работата со осветлувањето биднела синхронизирана естетски требало само водоотпорниот дендро рефлектор да биде во истоветна форма со арматурата на канделабрите или пак ниско да исконтрирале една под дрвото ... но исто добра комбинација би било на четири клупи да одат четири канделабри, или уште поубо над самите клупи така и покриени истоветни стакла ко од стаклената фасада на хотелот ... можеби интерактивен мод би било да има лед лента осветлување под седало нанклупите а по потреба вклучување на аплауз мрзливец на рефлектори сместени во самата крошна на дрвото ... исто за да футуризмот биде прецизен корпи за отпадоци би можеле да имаат вкопани а осветлени, но не ми е јасно што со тоа надреалниот испуст во позадина кој освен за кактус куглање бочање балотање навистина не ми оди во глава за што го токмеле, можеби тераса за кафетерија, но во тој случај паметно би било таа да е дел од самото скверче а кое за да нема чадори добро би легнале оптегнати тензилни етфе сеници [2] кои би срочиле една визуелна приказна денски една навечерна во склоп дендро извичникот в среде можеби со сребрени платна конвексно/конкавни платна [3] кои од спунт би ги расфрлале рефлексиите на присутните и светлото а навечер на боите од рефлекторите ...

незнам зошто не ошле со бел акал и место бекатонот, а наместо овие грмушки Леандри иако на таков камен сетне чистењето листои би било склет но оригинално во секој случај ...
Edited by Zelenikovo - 11-Oct-2018 at 02:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Sep-2018 at 19:14ова им е фора, да имаат ксенон име а да шиткаат лед технологија иако тоа е резултат бидејќи веќе не се тренд халогенки по ома како што ги викаат спот рефлекторчињата кои обично одеа најнапред за осветлување шанкови или слики, тро подоцна масовно почнаа да се вметнуваат во спуштени плафони, а сега се заменуваат ко тренд со скриени лед ленти или ачик плафоњерки нели под предтекст на загарантирана штеливост и опција за шаренило

https://www.lampsplus.com/products/light-bulbs/type_xenon/

https://www.sportsrec.com/185281-led-vs-xenon-lighting.html

како плазма арк светилки ксенонските сијалици се според цениве на првиот линк и поскапа опција во однос ентериерно осветлување, та и разбирливо е како така именувана фирма промовира лед опција, нели денеа битен е профитот но не и идеалот, ако се земе како репер дека нечие именување се темели врз база на идеали, во спротивно по ист терк какафонично би можеле да речеме дека Слаткарница е исто што и Кебапчилница бидејќи и едното и другото е јадење, по таа логика зошто воопшто и да постои дистинкција!?

но во однос оранжериско ин-дор осветлување, за сега сеуште поефтина опција е ксенонот ...

https://university.upstartfarmers.com/blog/how-do-led-costs-compare-to-hid-lighting


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Sep-2018 at 12:45
Mozat da menuvaat boja

Interesno rešenie - tavansko svetlo so vgradeni zvučnici i blutut opcija

VIDEO

Edited by nenad - 09-Sep-2018 at 11:08
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Jul-2018 at 22:48

денес купив лед сијалица од комшиската железарија, и оп македонски производ ајде Аирлија чинам прв локален лед бренд, или сум нешто грешка!? може ги купуваат на кило од Кина а тука само ги препакуваат во македонска амбалажа!? зошто ваква недоумица, бидејќи на амбалажата вели мејд бај волталед, а на генералиите волталед с.Студеничани ...

имет компанијата и веб сајт, но ја нема истакнато во понуда сијалицата која ја купив 18-вати со 1521-лумени, не за друго се плашам да не ми изгори куќа! мислам ако беше домашна направија требаше да има бар некој новински напис, ако не друго на самава веб страна абер од какви материјали и по чија лиценца е склепана итн. но немет, синкир тоа е техничка ерес она да имаш и ко производител спецификации за своите хоуммеид производи, но што се тие криви што ова законски не е уредено поинаку, да барем за она што е произведено тука да има јасни и прецизни назнаки како кога со што е склепано, иако нешто што треба да е норма и за секој увозник за да не се случува да влетува и по салони роба која е со сомнителни квалитети и потекла ... нека ми простат производителите што преку нивни грб укажувам на некоја системско-потрошувачка недоносеност а која дури сега ја приметив откако побарав абер за произведеното ...

http://voltaled.mk/products/

најдов во срчите и сличен наслов на фирма во Србија, но со поинакво лого иако ист наслов, но и тие ко нашиве немаат веб-генералии, иако веројатно не се истата фирма бидејќи немаат 18-ватна ледка

http://www.volta.rs/product-category/sijalice/led/?orderby=date

ако ова е истата фирма која делува и регионално арно, но да се подоправат околу аберот не ќе да е лошо, и во двата случаи доколку станува збор за различни стопани, а би им порачал да си направат и поарни логоа, освен информативни веб страници, но и некаква гаранција да дадат доколку сакаат Народ да ги есапи понатака, и покрај сите ризици кои постојат околу лед технологијава, син спектар, преслушување, скапотилак, незнам дали се опасни ко иницијатори на пожар ит.

еве најдов во САД некое инспекциско тело си работело работата та нашле некои увозни лед сијалици кои иако исти под различно бренд име ги продавале и оп фајр-хазард претставувале, ништо страшно ако и мојава е таква нели бидејќи високо надвор на улилна плафоњерка е закачена и неможам да проверам дали оверхитува, но ако се прегрее навистина и ми напраи куршлус кого да тужам, село Студеничани бб, или може оние кои им дале дозвола на пазар да извадат вака производ кој и во Продавница за Железарија ќе помине, мислам комшиите железарци секогаш имале топ понуда од материјали, но овој пат ми се чини ошле опуштено, иако кога прашав дали во случај на проблем можам да ја рекламирам добив потврден одговор та и заминав некако утешен, само сега се мислам да ја ставам единствено к за на столна ламба во двор, доколку производителот не извади озбилна спецификација на веб страница!

https://www.cpsc.gov/Recalls/2013/LED-Light-Bulbs-Recalled-by-Lighting-Science-Group/

патем кое тело го имаме за стандардизација инспекција и царина на расветни тела во Македонија, можеби само Здружение на Потрошувачи каде од спунт евентуално би се информирале ако вооппто и ви текне да прашате дали имаатвбар анкета за контрола на квалитет оо искуства на Светлосни Потрошувачи, кои изгледа после светлосни години тука ќе дочекаат на safety ако не quality продукт каталог за производи на нашиот пазар ... велат сакале лојална конкуренција, се чудам мрднаа ли со прст нешто да се промени освен да глумат елоквентност пред камери заради агитпроп поени!?


Edited by Zelenikovo - 21-Jul-2018 at 22:50
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-May-2018 at 13:35
Aluminijumski profili

Edited by nenad - 13-May-2018 at 13:40
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Mar-2018 at 13:33
za klubovi i pomali diskoteki LED svetla, laseri i ostanto osvetluvanjeEdited by nenad - 25-Mar-2018 at 13:34
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Mar-2018 at 15:38

SenzoriEdited by nenad - 03-Mar-2018 at 15:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Nov-2017 at 18:44

конечно потврда како и зошто аурата на продуховените луѓе свети, односно тие светат ...

https://www.osa-opn.org/home/articles/heat_is_the_new_light/

http://www.bio-page.org/boriskina/News.htm

[1] http://news.mit.edu/2009/thermoelectricBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Jan-2017 at 16:37
MOntaza na opticki vlaka

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Nov-2016 at 17:34
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Oct-2016 at 13:29
koj saka sam da se zanimava so LED osvetluvanja

YT videa
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Sep-2016 at 10:29
tavansko LED svetlo:Edited by nenad - 19-Sep-2016 at 10:30
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Aug-2016 at 09:30

590ден - http://v-tac.eu/led-lights/lights1/led-bulbs/led-bulb---13w-g120-27-warm-white-dimmable-detail.html


ете оправдано или не заради некој мој метросексуален порив сијалицата да е навидум штедлива додека е ко балон висната наместо обична, си најдов супер оправдување за млечниов-лед-глобус иако за разлика од цфц варијантите и тоа живата е каде каде поеколошка опција, но и ледот има еколошки гајрет заради самата потрошена енергија во однос производството кое ја девалвира заштедената во потрошувачка, она продавање ветер и магла дека вака сме подржувачи на ОЕ (обновливи енергии)

за да се застане на пат на овие еколошки искушенија единствено што може да направиме е да размислуваме фругал уште од старт, па наместо подржување на конзумеристичкиот систем кој ни го натураат, истиот да го осуетиме преку негова научна демистификација, она на системски исполираниот дрим тим кој уште од мали нозе го дресираат разбијачки, да му го стутулиме со научни тројки од страна, односно дефанзивно лед технологијата да се демонизира како шпионски биг-брадер тројанец, а офанзивно да се нудат параболи од научни патенти и проекти за нови технологии ко што е пр. тоа микроплазмата
Originally posted by +Protagorist


dokolku ne ni bilo jasno deka od sekogas shpioniranjeto bilo faktor vo site drzavi, verojatno sega ni e pojasno, ushte povekje shto preku digitalizacijata istoto e uprosteno do stepen na kumpjuterska analitika ona nalik mashinata na baltazar koja za sekoja dilema na sluzbite kje plukne profil ili scenario vo odnos nekogo il neshto - jasno preku obrabotka na pribranite informacii koi denes osven od telefoni i kameri mozat da se sobiraat indirektno i od sijalici

pa ako mozat da prenesuvaat podatoci ova led-oite [1] zosto da ne mozat i da primaat, a eve i potvrda

Edited by beTon - 22-Aug-2016 at 09:31
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Aug-2016 at 21:01

мислам лед-от е веќе толку извикана работа што и бабите без него неможат, да не е без ич и јас го имам како единствена естетска опција, но само заради гаранцијата на лед глобусот, навистина корисно за 500 ден и естетика и штедливост ем гаранција

сепак лично имам одбивност кон сета оваа недоречена новотарија, што од безбедносен аспект а што и од трендовски мукает, а би ја споредил ко со финалево во баскет вечерва в рио, лед-ов е ко америте, да не му оставиш и малку простор инаку маме ќе расплаче со леснотија, хм дури и петпарачка технологија проаѓа ако нема кој на клоци да ја пречека

во случајов србите треба да делуваат како микроплазма [1] а тие како второкласен лед ќе конкурираат, така и сета индустрија за осветлување, наместо постојано да нуди нови технологии ја цеди до болка постојно извиканата та само претура од празно во шупливо!

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Aug-2016 at 10:29
za osvetluvanje fasadi LED washeri


Edited by nenad - 15-Aug-2016 at 10:31
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Aug-2016 at 23:32

отсекогаш практичниот дизајн пленел, особено ако има и добра симболика на плеќи

~

https://www.pinterest.com/pin/155303887128880013/~

http://www.motherearthnews.com/green-homes/home-design/energy-efficient-light-bulbs-ze0z1201zkon.aspx

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Aug-2016 at 10:30
Soveti za izbor na LED svetlo.
Ne treba da se trca po sekoja cena da se kupi najeftinoto i najreklamiranoto, svetloto stana zanaet i treba da se prasaat profesionalci so tocno e potrebno za sekoj poseben slucaj.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Jul-2016 at 09:51
не така нова техника - алуминиумски ЛЕД профилиBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Jul-2016 at 19:10


кога немате излез едноставноста плени
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.102 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.