build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Осветлување
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 26-Feb-2015 at 00:05

ова ЛЕД-от знае навистина да изненади правовремено

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=481&PID=190160#190160

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 26-Feb-2015 at 09:29
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 26-Feb-2015 at 17:51во ред е ЛЕД, но има и пооригинални опции [1][2] та и потака

http://www.wikihow.com/Grow-Bioluminescent-Algae-at-Home

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 03-Mar-2015 at 16:33

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 06-Mar-2015 at 00:08
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 06-Mar-2015 at 11:15

ова горе е лед во неонка, а ова доле ув неонки од страна
иако ефектот можело да го постигнат и со по еден блеклајт рефлектор од доле и горе

http://theculturetrip.com/asia/south-korea/articles/drawing-in-space-jeongmoon-choi-s-ultra-violet-installations/

http://specialtyfabricsreview.com/articles/0513_sw5_transforming_space.html


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 06-Mar-2015 at 17:31

ова горе би било уште покреативно доколку сината фосфоресценција [1] е блокирана со филтер [2] кој би го пропуштил само средниот (UV-B) спектар [3] односно да се исцртаат само кунтурите на конецот т.е. пирамидалната пајажина

~

сепак има и готoви ув сијалици или неонки со среден спектар на зрачење, но истите се ризична појава [1] иако не до толку канцерогена ко кај uv-c неонките

[url=http://www.wildfirefx.com/resources/tutorials/uvtech.aspx]http://www.wildfirefx.com/resources/tutorials/uvtech.aspx/url]


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 06-Mar-2015 at 20:37

освен кај електронската сцена, веројатно најпознајт стејџ со константно ув-осветлување се перформансите на блу мен групBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 07-Mar-2015 at 17:58
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 08-Mar-2015 at 13:13ова ув-пинг-понг ми е сеуште на градинарскиот список, а веројатно би додал и ув-слика на палките

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 09-Mar-2015 at 19:18

идеално за в бавча

http://www.uvblacklights.com/quality-control/cleaning-procedures.htmlThe use of black light in the cleaning industry is very useful.
A black light can pin point urine, blood. semen and vomit in your facility.

http://www.arrowsupplycompany.com/index.php/tips/all-about-black-lights/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 12-Mar-2015 at 20:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 15-Mar-2015 at 00:45

конечно најпрактичната употреба на ув светлина односно ув-ц спектарот е дезинфекција

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=140839#140839

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=124615#124615

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 16-Mar-2015 at 20:42

добро само ко за на свадба без гости
во спротивно таман за новогодишно шоу во велчево меанче

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 02-May-2015 at 10:14

од скопските продавници за осветлување истовремено сум и изненаден и разочаран! тук таму интересната понуда на дизајнерски парчиња знае навистина да изненади, а особено што има и ефтина алтернатива на истите кај колку што можев да пребројам 10-тината О.продавници во пластичарската улица (тек сега истата може да бидне туристички спот само ќе фали и еден плоштад пред америчка амбасада

но ме изненади непрофесионалноста кај извиканиве! за да не правам реклама ил анти-реклама само ќе ги етикетирам по локацијата, та ако кај онаа на почетокот од Водњанска воопшто не држат, кај онаа во Буњаковец немаа на лагер 40w неонка од округлите - оние големите, за понуда на лумени или производители ич абер ни по нарачка... просто требаше да заминам директно кај онаа најснабдената продавница за електроматеријали на Рампа и да не се замарам воопшто, но ај велам да видам успат што имаат овие расвета ко напумпани со дизајнерски парчиња, на крај најдов и земав успат во тоа малото но преполнето со избор продавниче во подрумот на гтц, најдов едно парче Осрам но за дупла цена а бидејки ми збоктиса од скитање та и ја купив макар 10 евра - ајде бар супер брајт со 3к лумени односно 6к келвини

ќе заборавев за 5 евра имаше две парчиња во тоа продавницата за железарија пред тц.буњаковец каде и ме препратија овие од тцб, но од двете 40ки што ги имаа на лагер едната осрам но со жолто светло т.е. 3к келвини, а другата иако 6к келвини сепак кинеска, каква иронија кај железарите поголема понуда од која и да е од оние специјализираните

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 08-May-2015 at 19:55

 

2015 - International Year of Light - http://www.light2015.org/Home.html

 

Call for Entries, 2015 Lamp Lighting Award Contest

If you are a lighting designer, architect, urban planner, interior designer, engineer, landscaper or student, Lamp Lighting encourages you to present your projects!
Spanish company Lamp Lighting is accepting entries for its 2015 contest

...

http://www.light2015.org/Home/About/Latest-News/November2014/Lamp-Lighting-Award-Contest.html

Lighting-Related Organizations: Call for ideas

The aim of this Call is to generate a collective programme of activities and initiatives between the L-RO members and have a larger and more impactful movement towards achieving the goals for IYL2015: raising awareness for Lighting Design and support the “Right to Light”.

...

http://www.light2015.org/Home/About/Latest-News/September2014/Lighting-Related-Organizations--Call-for-ideas--.htmlBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 09-May-2015 at 11:54
Совети при избор на ЛЕД сијалици
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 15-Jul-2015 at 10:00
Лед Панели

доста предности, најважна е таа дека се штеди доста струјаBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 17-Jul-2015 at 10:33
Back to Top
AndrewCampbell View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jul-2015
Location: NEWCASTLE UPON
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AndrewCampbell Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 21-Jul-2015 at 08:59
Art requires some creativity juices and boldness to try out new things out of the ordinary. I had some antique silverware which I performed some modifications to build a beautiful table centrepiece instead of the regular and boring ones. Sometimes you need to take a risk to produce a something new.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.