build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Осветлување
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 19-Jun-2016 at 21:58
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 20-Jun-2016 at 11:06
Odlicno resenie za galerii, muzei i sl prostorii
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 16-Jul-2016 at 10:20

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 25-Jul-2016 at 19:10


кога немате излез едноставноста плени
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 26-Jul-2016 at 09:51
не така нова техника - алуминиумски ЛЕД профилиBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 03-Aug-2016 at 10:30
Soveti za izbor na LED svetlo.
Ne treba da se trca po sekoja cena da se kupi najeftinoto i najreklamiranoto, svetloto stana zanaet i treba da se prasaat profesionalci so tocno e potrebno za sekoj poseben slucaj.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 05-Aug-2016 at 23:32

отсекогаш практичниот дизајн пленел, особено ако има и добра симболика на плеќи

~

https://www.pinterest.com/pin/155303887128880013/~

http://www.motherearthnews.com/green-homes/home-design/energy-efficient-light-bulbs-ze0z1201zkon.aspx

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 15-Aug-2016 at 10:29
za osvetluvanje fasadi LED washeri


Edited by nenad - 15-Aug-2016 at 10:31
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 21-Aug-2016 at 21:01

мислам лед-от е веќе толку извикана работа што и бабите без него неможат, да не е без ич и јас го имам како единствена естетска опција, но само заради гаранцијата на лед глобусот, навистина корисно за 500 ден и естетика и штедливост ем гаранција

сепак лично имам одбивност кон сета оваа недоречена новотарија, што од безбедносен аспект а што и од трендовски мукает, а би ја споредил ко со финалево во баскет вечерва в рио, лед-ов е ко америте, да не му оставиш и малку простор инаку маме ќе расплаче со леснотија, хм дури и петпарачка технологија проаѓа ако нема кој на клоци да ја пречека

во случајов србите треба да делуваат како микроплазма [1] а тие како второкласен лед ќе конкурираат, така и сета индустрија за осветлување, наместо постојано да нуди нови технологии ја цеди до болка постојно извиканата та само претура од празно во шупливо!

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 22-Aug-2016 at 09:30

590ден - http://v-tac.eu/led-lights/lights1/led-bulbs/led-bulb---13w-g120-27-warm-white-dimmable-detail.html


ете оправдано или не заради некој мој метросексуален порив сијалицата да е навидум штедлива додека е ко балон висната наместо обична, си најдов супер оправдување за млечниов-лед-глобус иако за разлика од цфц варијантите и тоа живата е каде каде поеколошка опција, но и ледот има еколошки гајрет заради самата потрошена енергија во однос производството кое ја девалвира заштедената во потрошувачка, она продавање ветер и магла дека вака сме подржувачи на ОЕ (обновливи енергии)

за да се застане на пат на овие еколошки искушенија единствено што може да направиме е да размислуваме фругал уште од старт, па наместо подржување на конзумеристичкиот систем кој ни го натураат, истиот да го осуетиме преку негова научна демистификација, она на системски исполираниот дрим тим кој уште од мали нозе го дресираат разбијачки, да му го стутулиме со научни тројки од страна, односно дефанзивно лед технологијата да се демонизира како шпионски биг-брадер тројанец, а офанзивно да се нудат параболи од научни патенти и проекти за нови технологии ко што е пр. тоа микроплазмата
Originally posted by +Protagorist


dokolku ne ni bilo jasno deka od sekogas shpioniranjeto bilo faktor vo site drzavi, verojatno sega ni e pojasno, ushte povekje shto preku digitalizacijata istoto e uprosteno do stepen na kumpjuterska analitika ona nalik mashinata na baltazar koja za sekoja dilema na sluzbite kje plukne profil ili scenario vo odnos nekogo il neshto - jasno preku obrabotka na pribranite informacii koi denes osven od telefoni i kameri mozat da se sobiraat indirektno i od sijalici

pa ako mozat da prenesuvaat podatoci ova led-oite [1] zosto da ne mozat i da primaat, a eve i potvrda

Edited by beTon - 22-Aug-2016 at 09:31
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 19-Sep-2016 at 10:29
tavansko LED svetlo:Edited by nenad - 19-Sep-2016 at 10:30
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 11-Oct-2016 at 13:29
koj saka sam da se zanimava so LED osvetluvanja

YT videa
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 14-Nov-2016 at 17:34
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 19-Jan-2017 at 16:37
MOntaza na opticki vlaka

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 02-Nov-2017 at 18:44

конечно потврда како и зошто аурата на продуховените луѓе свети, односно тие светат ...

https://www.osa-opn.org/home/articles/heat_is_the_new_light/

http://www.bio-page.org/boriskina/News.htm

[1] http://news.mit.edu/2009/thermoelectricBack to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 03-Mar-2018 at 15:38

SenzoriEdited by nenad - 03-Mar-2018 at 15:41
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 25-Mar-2018 at 13:33
za klubovi i pomali diskoteki LED svetla, laseri i ostanto osvetluvanjeEdited by nenad - 25-Mar-2018 at 13:34
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 585
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 13-May-2018 at 13:35
Aluminijumski profili

Edited by nenad - 13-May-2018 at 13:40
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.