build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 19-Sep-2018 at 19:14ова им е фора, да имаат ксенон име а да шиткаат лед технологија иако тоа е резултат бидејќи веќе не се тренд халогенки по ома како што ги викаат спот рефлекторчињата кои обично одеа најнапред за осветлување шанкови или слики, тро подоцна масовно почнаа да се вметнуваат во спуштени плафони, а сега се заменуваат ко тренд со скриени лед ленти или ачик плафоњерки нели под предтекст на загарантирана штеливост и опција за шаренило

https://www.lampsplus.com/products/light-bulbs/type_xenon/

https://www.sportsrec.com/185281-led-vs-xenon-lighting.html

како плазма арк светилки ксенонските сијалици се според цениве на првиот линк и поскапа опција во однос ентериерно осветлување, та и разбирливо е како така именувана фирма промовира лед опција, нели денеа битен е профитот но не и идеалот, ако се земе како репер дека нечие именување се темели врз база на идеали, во спротивно по ист терк какафонично би можеле да речеме дека Слаткарница е исто што и Кебапчилница бидејќи и едното и другото е јадење, по таа логика зошто воопшто и да постои дистинкција!?

но во однос оранжериско ин-дор осветлување, за сега сеуште поефтина опција е ксенонот ...

https://university.upstartfarmers.com/blog/how-do-led-costs-compare-to-hid-lighting


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 11-Oct-2018 at 02:22

еве интересно сквер решение за еМКа Хот'ел на Ил'ин'ден'ска бб Тетово [1] но ко и за фасадата ко што за малку не ја испеглале флуидно а ја здиплиле скоцкано, така и за медитативното скверче за малку не истерале уба ем симболична симетрија, унки а и вака да ја дотерале работата со осветлувањето биднела синхронизирана естетски требало само водоотпорниот дендро рефлектор да биде во истоветна форма со арматурата на канделабрите или пак ниско да исконтрирале една под дрвото ... но исто добра комбинација би било на четири клупи да одат четири канделабри, или уште поубо над самите клупи така и покриени истоветни стакла ко од стаклената фасада на хотелот ... можеби интерактивен мод би било да има лед лента осветлување под седало нанклупите а по потреба вклучување на аплауз мрзливец на рефлектори сместени во самата крошна на дрвото ... исто за да футуризмот биде прецизен корпи за отпадоци би можеле да имаат вкопани а осветлени, но не ми е јасно што со тоа надреалниот испуст во позадина кој освен за кактус куглање бочање балотање навистина не ми оди во глава за што го токмеле, можеби тераса за кафетерија, но во тој случај паметно би било таа да е дел од самото скверче а кое за да нема чадори добро би легнале оптегнати тензилни етфе сеници [2] кои би срочиле една визуелна приказна денски една навечерна во склоп дендро извичникот в среде можеби со сребрени платна конвексно/конкавни платна [3] кои од спунт би ги расфрлале рефлексиите на присутните и светлото а навечер на боите од рефлекторите ...

незнам зошто не ошле со бел акал и место бекатонот, а наместо овие грмушки Леандри иако на таков камен сетне чистењето листои би било склет но оригинално во секој случај ...
Edited by Zelenikovo - 11-Oct-2018 at 02:33
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 598
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 13-Nov-2018 at 12:15
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.