build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 22-Jul-2015 at 08:59

another creative juice е и новото хоризонтално осветлување на оградата од мостот Слобода [1] сношти минав покрај неа и што да кажам токму ова лед лентите ја утепаа работата, можеби неонки би биле посоодветни евентуално лед-жица, но ова сега е најдобро речено кич упад на и така единствената монументална појава сред Ск'14 ко патина, иако и тука кавалџиите ги напраиле флејтаџии, нејсе ајде лед траки стаиле ами па и жолти она горе канделабрите бели флуо а доле жолти точки, кулминација самите лед траки на секоја коцка двојат посебно и во колоритот некаде побели некаде пожолти а некаде бело-жолта комбинација

Edited by Max - 22-Jul-2015 at 09:01
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 24-Jul-2015 at 12:00

може ли некој да ископа фотка од старите канделабри на мостов, да се види дали се на истата местоположба

многу веројатно затоа столбовите се неартикулирано срочени во обемот, она со дебелината отскокнуваат од оградата, а што го наоѓам и ко битна забелшка кај сета оваа визура, макар што оградата е најмонументалното парче сред грото патинирани елементи во малиот ринг, така речи византиски бакропис и орнаментика, штета и останатата патина не ја завозеа вака

инаку глобусите на канделабрите се со супер симболика, но да беа ко придржани на плеќи на Херувими, додека за Серафими веројатно поадекватно би било место сијалици да има распламтени факели [1] инаку Херувимите се четворокрилни а Серафимите шестокрилни [2]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 06-Aug-2015 at 10:27

искрена благодарност до администрација

~

бреј баш на старите канделабри ги обврзале да навлечат патина, мислам изворно во проектот поинаку беа предвидени да легнат, но веројатно мостот е прогласен за споменик на културата од едикојси категорија та се што е изворно на него не смее да се ремети, со исклучок на оградата која одамна ја изреметиле во својата изворност, но ова со осветлувањето сега е капак макар ето оградата конечно заличе на нешто, сега останува уште бочно и одоздола да го осветлат мостов за навистина да блика од Слобода наоколу, и така кејот треба да го светнат та не е лошо со истото осветлување да се направи комбинација за сите мостови во центар, но се плашам ко по обичај да не опнат новогодишни ледои та по сите страни да тера какафонија во патинираното улично осветлување

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 28-Aug-2015 at 04:37
не ми се верува дека и Осветлувањето е на РЖИ но нели скопско и се е можно кај нас

The fourth contract, signed recently with RZ Institute, is for the placement of the fence and its illumination. [1]


а за натнување на новите врз старите столбови, веројатно демант е следнава фотка, чинам и внатре има метален столб!?
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 01-Sep-2015 at 07:59
квалитет на ЛЕД осветлување, дали е навистина штедливо? видови н ЛЕД осветлување>>>


Edited by nenad - 01-Sep-2015 at 08:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 05-Sep-2015 at 07:30ако од некого бараш квалитет на овој континент то посекако се германци, иако само големите брендови кај нив се и за нас ценовно достапни, можам да замислам тогаш каква багатела се кај нив :_ него скоро ми ги препорачаа ERCO али пошто сум здраво нафуран на аналог табиет ова нивнава дигитална кампања од старт ме одврати и' да ги тимарам а не па да ги приберам тука, но како велат и судбината може да се предизвика понекогаш ако знаете на кој разбој и за кои конци е изврзана, макар тоа значело и терсене потрошувачка, она кај нас и кристали да има за плафоњерки поарно ќе биде да се вештачки оти традиционално од комунизмот навака сме распикуќи / та и за извкани брендови немаме кабает

http://lumenation.net/linecard/indoor/track-lighting/

[1] http://www.archello.com/en/company/erco-lighting

http://www.lightology.com/index.php?module=cat&search=basic&vend_id=61~

Светлосни трикови


Расветлувачките елементи претставуваат исклучителен декоративен детаљ, со кој можат да се покријат некои недостатоци во домот, а исто така и да ги истакнат сите негови убавини.

Распоредот на расветлувачките елементи треба да биде доволно флексибилен за да може да се создадат различни амбиенти во различни периоди од денот. Различната насоченост на светлата може да го менува и изгледот на просторијата, особено кога станува збор за нејзините димензии, како и изгледот на боите.Доколку сакате собата да изгледа попространа:
• Искористете ги ѕидните светилки што ја насочуваат светлоста кон таванот. Доколку таванот е обоен со некоја посветла боја и ефектот ќе биде поинтензивен.
• Осветлете ги сите четири агли од просторијата.
• Во еден дел на собата поставете светлосна површина (на пример, обложена рамка зад која ќе ставите извор на светлина) за да привлечете внимание. На тој начин ќе направите просторијата да изгледа поголема.

Доколку сакате собата да изгледа повисока:
• Употребувајте највисоки вертикални зраци на светлина.
• Спуштете ги светилките на таванот ниско (лустерот или висечките светла).

Доколку сакате собата да изгледа попријатно:
• Во големата соба со висок таван поставете неколку мали столни ламби за да создадете низа од мали и ниски извори на светлина што ќе придонесе собата да изгледа потопло и попријатно.
• Не осветлувајте го таванот.http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Светлосни-трикови&id=dfab7b11-fbc9-40bc-8ec0-643454929f4e


Edited by Max - 16-Oct-2017 at 19:56
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 06-Sep-2015 at 16:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 07-Sep-2015 at 16:07аздисана работа

http://global-off-grid-lighting-association.org/

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 07-Sep-2015 at 16:38...


има и поаздисано, но поарно уличен него елитен хедонизам да се фура, особено ако има тераписки склоности инсталацијата, a уште поубавo ако тоа е народна кујна каде според степенот на задоволство од оброкот лајтшоу би ги наградувало услужените подобно, со лајт-терапи после заслужен мезалак

Lightening Your Load


Stop. Take a breath. You’re upset, and emotions are getting the best of you. You’ll probably regret sending that wild, crazed text message you just typed into your phone, but it needs to go somewhere, and it’s just so tempting to hit the send button. The problem is that we often just need to be heard. So, what do you do to release the pressure of a crowded mind stewing with the good, the bad and the ugly, without facing repercussions? Some turn to pen and paper; others might transform a friend into a makeshift therapist. But there now exists an outlet where the spectacle of light gives our innermost thoughts a remote spotlight, an audience and, perhaps most importantly, sacred anonymity.The pods are the portion of the artwork that reveal the textual basis behind each individual light beam. Photo courtesy of Peter Tao Photography (left) and Future Cities Lab (right).

_______________________________________________________________________________

“Murmur Wall,” an artwork that combines light, sculpture and data, is on display at San Francisco’s Yerba Buena Center for the Arts (YBCA). Consisting of LEDs, galvanized steel, acrylic tubing, 3D-printed components and custom electronics, the large interactive installation harvests local Internet activity and user-submitted text through its website, murmurwall.net, broadcasting the content into public space. LEDs embedded in the acrylic tubes transform the words into bright streams of light, illuminating the structure’s lattice as they travel along the length of the piece. When the real-time light stream meets the 3D-printed pods embedded within the piece, a small screen reveals the beam’s original text — a secret, a thought or even the latest Internet search — and displays the message briefly before it continues as light down the structure of the piece. The messages appear only once and are not collected, reused or shared.

Designed by Nataly Gattegno and Jason Kelly Johnson of Future Cities Lab, a San Francisco-based experimental architecture firm, Murmur Wall explores how data can become tangible by providing it with a sense of place and exhibition in the midst of a bustling city.

“We’re scraping social media data that’s publicly accessible,” Johnson said. “It’s expressing to you, telling you what people are thinking about, what they’re nervous about — what they’re searching for.”

And when it comes time to let your feelings, troubles or secrets air out, there couldn’t be a cooler (or, shall we say, brighter) way to do so. But the release isn’t just for San Franciscans; YBCA CEO Deborah Cullinan notes that you can divulge your secrets, frustrations or activities from any location.

“Murmur Wall is specifically about what’s happening in the world.”Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 08-Oct-2015 at 07:56
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 26-Oct-2015 at 14:57
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 04-Dec-2015 at 09:35
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 11-Jan-2016 at 17:33
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 12-Feb-2016 at 10:47
Лед осветлување во свечана хотелска сала

фото галеријаEdited by nenad - 12-Feb-2016 at 10:48
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 09-Apr-2016 at 13:00
LED svetilki:
Edited by nenad - 09-Apr-2016 at 13:04
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 617
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 19-May-2016 at 09:46
LED creva (LED light strips) - zemaat se pogolem primat vo osvetluvanjeto na domovite. Razni kombinacii

Soveti kako da se instaliraat:
Edited by nenad - 19-May-2016 at 09:53
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 15-Jun-2016 at 19:09идеални за лед плекси декор [1] гравирана плексиглас идила вешто надополнета со гајтан лед-оина [2]

~

попладнево мислам прв пат влегов во Manex [3] елитна продавница за осветлување кај јаја паша, иако елитизмот малку ме поколеба околу изборот на фенери, кои нешто подолево пластичарската улица почнувајки од првата комшиска продавница за осветлување Престиж па на даље истите фенери беа трипати поефтини, нормално некој ќе рече оригинал наспроти фалц, но и баш не сум во тоа уверен со оглед дека и оригиналните марки денес сите одред се склепани в Кина, ајде некој ќе си плати и за амбалажатаа некој и за вработените кои пр. во манекс се 20тина со се магацин и сервис заради што нормално дека и цените би биле понапумпани, иако морада се признае дека се товарени и со елитни модели [1][2][3][4][5] но и со повеќегодишно искуство а заради што и тендерски форсирани ем политички мешани, хм веќе кој не е денес од поголемите компании


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 15-Jun-2016 at 22:55

си немаат друга работа

http://www.madrix.com/en/home/forum/viewforum.php/f,3/HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 16-Jun-2016 at 00:03

минимализмот кај лед-от [1] знае далеку појако да одѕвони, но и оптоварен под некому мерак му прави

ова би било добро евентуално за ѕидна инсталација која би се симнувала понекаде удоле в под или угоре по таван, но вака да збрчи еднонасочно муабетот мислам е покичесто во комплет со се сите останати лед комбинации по таванотHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 16-Jun-2016 at 00:17

и немора некоја особена површина да се покрие за некоја атмосфера да се оплемени, или разбие некоја симетрија во просторот, доволно е и мала креативност [1] за муабетот да се оствари

дури доволно е само и подобен принт за да осветлувањето опушта и освежува вијуги

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=447&PID=141103
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.199 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.