build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 13-Sep-2012 at 00:58
6 години е старо ,тогаш беше наменето за халогени сијалички со 40 w како најштедливи??????сега сум на оние спирални штедливи,но го расипуваат стилот,излегуваат со 50% над стаклената чашка,па ќе чекам да `дојдат` диодите и во нашите краишта,па да направам смена по трет пат
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 13-Sep-2012 at 10:51

сијалициве со трафо, и неонки и ледои, ко што наведувам понапред [[1]2] имаат негативен момент околу пулсирањето на светлината, стробоскопски ефект кој предизвикува вртоглавица, потикнува мигрена, деконцентрација итн. Flickering of Artificial Light Sources односно слабо(да неречам ефтино ил неквалитено) трафо вади мал број пулсирања т.е. фрквенција што е потенцијал за некомфорно осветлување односно предизвикува поспаност ил главоболка, но и под претпоставка истото да е топ - ето купено од скап европски наместо ефтин азиски производител - повторно ќе се јави истиот проблем доколку се користи со димер [1] но и за тоа велат има чаре [2][3][4]   

така да бери памет http://www.led-depot.com.au/led-lights-downlights-flicker/

http://www.tigerlight.com.au/SpecSheets/philips-MR16-10W-Data-Sheet.pdf [1]
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 13-Sep-2012 at 18:15
по предметот ел.осветление учевме за овој проблем кајфлуоросцентните сијалици(неонки),каде се решава со поставување на светилки на сите три фази наизменично една по друга серија.така да ако една училница има 9 редови на неонки,на `С` фазата ќе бидат 1,4,7 и на `Т` фазата 2,5,8 и `Р` фазата ќе бидат 3,6 и 9 ред.

фазите во трофазниот систем се така подесени да кога едната има максимум,втората е некаде на средина третата на минимум на напон,така да сите редови на неонки поради големата брзина на треперење(фрекфенција на мрежа=50 херци) ,нема да има проблем за човековото око.средната вредност на осветленоста ќе одговара на средната вредност на сите напони(пропорционално)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 14-Sep-2012 at 09:55

ова навистина не ми е јасно како со ваква шема би се надокнадиле херци, ако трафото има мала фреквенција дефинитивно ова не би можело да се надокнади со визуелно преклопување, може ако ова било компромис во недостаток на подобно трафо т.е. имало некаква претпоставка дека ваквото врзување и маркирање би го намалило стробоскопскиот ефект кај неонките...

нејсе и денес не се работите идеални, како велат колку пари толку музика, ето и јас знам дека има и може чоек да го избегне ваквиот куршлус, но пак не му се замарам http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=119864#119864 


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 14-Sep-2012 at 11:09
кваката е што светилките треперат по 50 пати во секунда,но секоја по фазите со различна фаза,т.е.кога едната свети на максимум ,втората е на минимум,а третата некаде на средина по интензитет,ѕака да за човековото око се има илузија како да не треперат воопшто.човековото око ги апсорбира сите три светлини заедно,така да влијанието на треперењето врз човековото око е сведено на минимум.

само треба да се пази да се постават стварно на сите фази,да не би се десило да имам повторување на една иста фаза
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 18-Sep-2012 at 03:46
уште да ви биле разиграни неонкиве и ето ти училишни арт-инсталации, налик тоа кинетичките лустери од пост #64 кои сега веќе и сериски ќе ги штанцаатно едноставните ретро светлуцави столни ламби и понатака ќе си останат без конкуренција особено ако се произведени азија или африка, бидејќи европските не се толку раритетни [1][2][3]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 18-Sep-2012 at 22:32

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 23-Sep-2012 at 19:01
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 23-Sep-2012 at 21:04
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 23-Sep-2012 at 22:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 24-Sep-2012 at 00:10

кога веќе затерав амбиентално осветлување во случајов на градини идеална комбинација е лед и кинетичка скулптура ко wind spinners пр. http://www.aliexpress.com/item/Solar-Powered-Colour-Changing-Solar-Wind-Spinner-Light/572734998.html

   

Edited by Max - 24-Sep-2012 at 00:10
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 24-Sep-2012 at 11:04

ова на горниот линк иако практично е наједноставно изведено, доколку топката е лед со внатрешна батерија [1][[[2] или фосфоресцентна [1][2] и закачена на рибарски конец, цела појава ќе биде далеку пооригинална, имајќи предвид дека така само по потреба би се уклучувало светлото а и фотоволтаичната кутија би изостанала, но не му куца од тоа магарето колку од тоа што го влече на себе цело внимание заради кинетичкиот оп-арт момент, а утре сигурно и по направијата ќе закачат сијалици, плус вакви комбинации од амбиентални сијалици и ветерливи скулптури има во секакви форми http://www.metalwindspinners.com/solar-wind-spinners.htm

иако и без сијалица импонираат визуелно, доволно е да им се најде добро место во дворот пример како страшила за предатори ил несакани гости, кои и навечер индиректно осветлени од сијалица или месечина ќе фрлаат одблесоци со оглед дека се направени од алуминиум http://windspinnerz.homestead.com/Catalog.html

   

Edited by Max - 24-Sep-2012 at 11:34
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 24-Sep-2012 at 11:45

не дека нема ветерливи ледои напојувани со динамо кои ето можат да бидат и извозено кинетички http://www.windy-light.com/

http://www.kickstarter.com/projects/697387250/windylighttm-wind-operated-outdoor-lights

   Edited by Max - 24-Sep-2012 at 11:51
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 12-Oct-2012 at 17:35
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 12-Oct-2012 at 21:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 14-Oct-2012 at 21:01
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 05-Nov-2012 at 10:45https://www.youtube.com/results?search_query=infinity+mirror

~

уште да е лантерна со свилен usb факел http://www.youtube.com/watch?v=0XAiR5QX9XAEdited by +Protagorist - 03-Nov-2016 at 12:12
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 06-Nov-2012 at 23:24http://www.designsponge.com/2012/08/upholstery-basics-how-to-make-a-lampshade-3.html

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 06-Nov-2012 at 23:43http://www.woodshades.com/ExamplesLampPictsv3.html


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 13-Nov-2012 at 14:23

   

http://www.avilatinoamerica.com/en/201002191120/articulos/iluminacion/la-luz-como-elemento-arquitectonico/ver-el-articulo-completo.html

не навлегувам во пристапот на славење и модернизмот кој го преферираат на запад,но замислете Соборната Црква во Скопје да има вакво лајт шоу,може појќе народ ќе оди на Литургија


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.