build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 14-Nov-2012 at 23:51

најдов кој го решил осветлувањето на Камениот Мост и Ристиќева Палата,но неможам да најдам кој го дизајнирал осветлувањето на новите објекти од Скопје 2014,би било интересно да видиме чија и каква инвентивност е посреди илуминацијата на неокласичните фасади,од кои ако таа на музејот на Македонска Борба ми се допадна,оваа на Архивот мислам дека ја направиле ко за во ка-ј-нада
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 15-Nov-2012 at 00:00
мој колега од факултет,битолчанец кој остана во Скопје(нормално) по завршувањето на факсот,мислам дека тврдината на калето тој ја осветли.заедно почнаа со неговиот зет `Попецо`
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 15-Nov-2012 at 01:58
Кале осветлувањето го има проектирано Чаирчанец колку што мене ми е познато го знам чоекот што работеше на тоа,е сега може работел на дел или пак соработувале,сигурно некој некому се нашол од рака,како и да е,чим го знаеш чоекот побарај (кога и ако можеш) абер за постојнава илуминација на архивот

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 15-Nov-2012 at 09:14
се немам видено со `Нонкуло`одамна,ако најдам број ќе го барам
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 18-Nov-2012 at 20:38

не се замарај,до тогаш сигурно ќе го сменат,освен ако не преплатиле за истото

да се најде некој манга да напраи ваква инсталација на плоштад,само со плазма ко од пост #42,та да си шетка некое глобусче одвреме навреме од споменик на споменик,јасно уз лајтшоу на фонтаната,тоа пример на секој саат можат на десет минути да го гасат главното осветлување и да оди пeрфoрмансот на глобусот,пример за денои на антиката
Edited by +Protagorist - 18-Nov-2012 at 20:50
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 19-Nov-2012 at 16:08
Originally posted by Max

Изведувач на комплетниот проект за фонтаната е италијанската фирма „Делта груп“, а подизведувач е македонски „Бетон“

Canadian Crystal Fountains[1][2][3] supply us with some electrical components. Electronics are fundamental for Delta’s fountains; they are used to control the play of the lights. Light has a role that is certainly not secondary in our fountains. And to offer our clients the best, we make use of the expertise of SpaceCannon http://www.deltafontane.com/deltafontane.php?lang=ita¢ro=pressa&id=9&pagina=1


незнам колку чини осветлувањето, но за 4 милиони евра колку што e фонтаната, официјално три, требало истата да биде со ласерски проектори или со акваграфика, всушност италијаните ја имаат вторава опција во својата програма

имаше коментари дека осветлувањето во живо не е како на видео, јасно бидејќи камерите го зголемуваат контрастот и ја балансираат бојата  затоа ваквите фонтани ги прават во затемнет или полузатемнет амбиент како светлосните ефекти би дошле до израз, но тоа на силно осветлениот плоштад кај нас не може да биде случај освен ако осветлувањето на плоштадот не стане дел од кореографијата па да го исклучуват кога ќе има лајт-шоу, во таков случај би светеле само канделабрите на плоштад, но сето тоа е закаснето и требало да биде осмислено уште на почетокот од самиот автор на фонтаната, но и подоцна од изведувачите на истата, за останатите нескладности нема потреба тука да коментирам, би заклучил подобро на архитект или група архитекти да им го довереа скапиов проект, но никако тендерски туку институционално и јавно изложбено како секој би дал конструктивна критика, вака излезе прилепскиот и штипскиот воин се далеку подобро замислени и изведени него скопскиов, кој ќе бара насочени рефлектори од соседните згради кон него како би бил целосно осветлен...   Originally posted by gjoko

елемент на осветлението изведено со диодна технологија
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 22-Nov-2012 at 00:10и сами можевме да си набавиме опремата директно од канаѓаниве наместо да стигнеме до нив преку италјанитеEdited by +Protagorist - 22-Nov-2012 at 00:10
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Nov-2012 at 20:52

може требаше и кај нас да ја направат кинетичка фонтаната,па кога можеа Битола зошто не и Скопје ке и легнеше добро некоја трансформер опција,иако да им побараа вакво нешто најверојатно ќе добиеја само ротирачки балетани од војници и во краен случај на алексо постаментот да тера угоре удоле по столбот,но ќе беше инвентивно ако направеја еден централен македониум во чија чаура би бил алексо а да се отвора и ротира истата околу него всушност самиот Македониум е Сонце та воедно можеше да биде и изворна реплика на крушевскиот па дури и преку рампа да може да се дојде до букефал е тука какво и светло да стават ќе личи спектакуларно,додека вака сега и крилја да му закачат на алексо нема да ја оправат постојната композиција,може нешто би прикрпиле доколку го затворат столбот по цел дијаметар на постаментот,но тогаш бадијала рељефите освен ако од два прстена не склопат еден,да не одам и понатака офтопик поентата ми е и' најдобро осветлување да закачат на фонтаната тешко дека би испеглале нешто од на тендер добиениот споменик на плоштад македонијаAnother important point to view in Reșița is its famous fountain located in the Centrul Civic witch has been built in the communist era and it is one of Europe's most beautiful fountains, which can even change the water's shape in the air. Unfortunately it is not always on because it consumes a large amount of electricity. http://en.wikipedia.org/wiki/Re%C8%99i%C8%9Ba#Features
ајде ако му здосади на букефал сред плоштад а и алексо се трониса на кале заради артикулирано себе ориентирање ко бренд од споменик,може и ќе дочека некој ваква рокада која логично би отпочнала најпрво од се што е вишак по мостоите та вака поредени нешта дури и со обични рефлектори би изгледале далеку пооригинално,а и еве самиов пример од романија доволно сведочи каде и со кроце боја во осветлувањето се добива монументалност,додека со лајт шоу ко кај нас истата се сведува до коска на турбо фолк,иако ко што напоменав самата пластифицирана композиција(ко се да е испритано почнувајќи од фонтаната па се' до споменикот кренат на толчник и тепсија) не остава простор никакво осветлување да го искупи алексо целосно,сепак секогаш може да се интервенира не дека нема опции,пример метални лакови кои би формирале проретчена топка околу столбот,пр. налик афион а алексо ко цвет над неа,плус екстра симболика > опиум за масите a ваквите лакови можат да бидат и витражи со македонски мотиви кои од под или над столбот би биле внатрешно осветлени и ето добра закрпа,бар колку толку ќе се среди композициски споменичнава фонтана,и иако пологично од рокада и ова тешко дека скоро ќе го видиме!?


Edited by +Protagorist - 25-Nov-2012 at 22:33
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 27-Nov-2012 at 01:04


[1] http://www.enlightermagazine.com/market-news/interactive-lighting-software

http://www.lightact-systems.com/what-is-lightact/2011-06-08-05-37-42/concept

http://www.colorkinetics.com/ls/controllers/colorplay3/

Сето ова програмирано осветлување може да кулминира во форма на projection mapping односно препрограмирано проектирање видео материјал врз ѕидови или форми во собата(просторот),но за тоа треба совладување соодветен софтвер што и баш не е проста математика,што на крај е преголем залак за многумина,но секогаш постои закрпа или квалитетна импровизација во некоја порудиментирана форма

Edited by +Protagorist - 28-Sep-2015 at 09:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 29-Nov-2012 at 10:04

 

http://ledlinx.com/ledlinx-awarded-patent-for-led-light-engine-solution-modular-system-enables-led-lighting-fixture-manufacturers/


16 August 2012 - LEDLinX™ Launches Modular LED Light Engine SystemFor Commercial and Industrial Lighting Applications
'Commonsense' solution answers need of 'options-restricted' customers

Houston - July 31, 2012 - LEDLinX is taking the lighting industry back to the basics and returning the power of the fixture design to the hands of the manufacturer. Lighting fixture manufacturers, designers, architects and specifiers seeking modular LED solutions for commercial and industrial applications will welcome the simple yet unprecedented LEDLinX Light Engine system. The system, which features five different geometries for ultimate design flexibility and superior scalability, is now available for immediate shipment.

The LEDLinX Light Engine system does not require special engineering beyond that required to design any traditional lighting fixture and frees all levels of design to create new fixtures or retrofits. Now any lighting fixture company's designers can easily use their normal tools and eliminate the need and cost of non-lighting engineers.

LEDLinX Light Engines, which can be used as multiples or partials for infinite design combinations, produce precise light output for virtually all requirements. For every 100 Watts expended by traditional light sources, the LEDLinX Light Engine system uses 18-24 watts, delivers better light quality, and virtually eliminates maintenance costs.


Any fixture can be replaced or retrofitted using the LEDLinX Light Engine system:

- Recessed, surface-mount and high wattage HID can fixtures can be replaced with a single, circular LEDLinX Light Engine, which consumes between 16-25W.

- Strip lights, troffers, cove, and other linear luminaires can be replaced with LEDLinX 11" or 15" Linear strip at 6.4W per linear foot and produce the same or greater light level than a 25W lamp driven with a low ballast factor

- Lower mounting height floods, wall packs, parking garages and sconces of 35 - 175W can be replaced with a single LEDLinX Light Engine low power Rectangular card delivering more than 100 lumens per watt. All high power LEDLinX Light

- Engine delivers the same or greater performance.

- High wattage applications can be replaced with fixtures utilizing a LEDLinX high power Light Engine Rectangular card producing greater light output with a 70% reduction in energy cost.

- Parking garage, architectural and ceiling mount 360° throw fixtures up to 250W can be replaced by three LEDLinX Triangular Light Engines producing 25% more light output with a 70% reduction in energy cost.


The LEDLinX Light Engine system has all the necessary components to create reliable, incentive-approved fixtures. The system includes the light module, thermal management, connectors, power drivers and secondary optics when needed for precise optical control.

Until the LEDLinX Light Engine system, fixture manufacturers were forced to make fixture design and performance compromises to accommodate the available LED technology. Now, lighting fixtures created using the LEDLinX Light Engine system will not only be here today, but tomorrow as well due to the ability to update a single component as LED technology progresses.

About LEDLinX

LEDLinX delivers a unique modular Light Engine solution for lighting fixture manufacturers, designers, specifiers and architects. The system offers a completely scalable LED solution and includes the light module, power driver, thermal management, connector, and secondary optics. LEDLinX addresses the need to realize limitless LED design options for commercial and industrial applications. For more information please visit www.LEDLinX.com.

http://ledsconference.com/ledlinx-launches-a-modular-led-light-engine.aspx

~

од нив исто и

http://www.xtralight.com/case-studies/
Edited by +Protagorist - 28-Sep-2015 at 09:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 10-Dec-2012 at 20:58
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 23-Dec-2012 at 18:06
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 09-Jan-2013 at 01:58

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 10-Jan-2013 at 17:39
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 17-Jan-2013 at 17:14

Gravity Light for rural places

Light of gravity? That sounds futuristic, but will now become a reality. The product designers at London thererfore.com has developed a light for people who do not have access to electricity. Electricity is generated from gravity. The advantage over solar lamps: Gravity lamp needs no batteries whose capacity decreases with time. And the light is independent of whether the sun shines or not. A crowdfunding campaign on IndieGoGo has already provided over $ 200,000. More information is available here
http://www.indiegogo.com/projects/282006HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 17-Jan-2013 at 17:49
лично не ми се верува во ова.се коси со законот за запазување на енергијата и плус гравитационата сила е една од основните 4 во кои спаѓа електромагнетната.како е можно да се преминува од една во друга со едноставен принцип мене не ми е јасно
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 17-Jan-2013 at 18:00

амаn бе Ѓоко кај замина,за динамо-лед-сијалица станува збор само што е поусовршен дизајн кој дава повеќе абер него постојните опции од пост #16 а и да беа фолиранти сигурно немаше да ги пишат и во гардиан http://www.guardian.co.uk/artanddesign/architecture-design-blog/2012/dec/14/gravity-light-sand-powered-lamp
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 17-Jan-2013 at 22:51
принципот е битен.ако функционира лесно можи да се унапредува до позначајни моќности.затоа се сомневам во тоа,мада нешто што не се знае по дифолт не треба да се негира дека постои.тоа го прават полуглупи и полуобразовани(со образовани и глупи лесно се средува)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12245
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 19-Jan-2013 at 17:54
Ѓоко изгледа не си го изгледал клипот внимателно, нема никаква магија или вуду, се си е LEGIT  Big%20smile

Рачно се крева вреќа со товар и потоа додека полека се спушта врти динамо. Предноста е што кревањето се врши моментално, а потоа одредено време имаш некаква слаба струја колку да свети сијалицата, само извесно време, колку да завршиш некаква работа.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 19-Jan-2013 at 20:19
фала Кловер,сега сватив(можеби дека работам во МВР )
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.