build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 11-Jun-2020 at 02:20
аберот за швицарците од #339, требаше да биде спунт за овој пост, но за да нема иновативен-вакум во однос технологијава прво мораше да оди претходниот LEP муабет, за сега нанего да се надворзи MicroLEP односно нано пристап за штанцање Микроплазма Осветлување, кое колку што мене ми држи акал е нешто налик lep плазма сијалица но резонирана пикометарски во структурата [1][1][1][1] а која иновација е револуционерна и во однос Волфрамовите (стандардните) Сијалици т.е. принципот е ист во однос подобрување на перформансите на волфрамовото влакно преку штанцање на решеткаста структура од него [2][2] дека ваквиот пристап и во однос плазма-сијалиците е сторен, може да сконтате од начинот на кој функционираат микроплазма светлечките тела, а кои допрва треба да биднат и свиени или аморфни освен флат микрокавити-резонант бидејќи на пат е соодветна бендабл опција [3][3] ...

како технологија Микроплазмата е веќе промовирана во нишкава [4] но еве дошол ден да се подосвежи муабетот, кој за чудење никому не потикнал интерес да го прокоментира на форумов ето цела деценија, ех за тоа време само студенти од ЕТФ да го мозгаа та ќе излезеше нешто слично и кај нас на виделина, навистина Чуди зошто и кај нас не се експериментира на ова поле при ЕТФ, ех швоцарци јапанци и остали сатџии бар да ги прашувавме колку е саат и колку време треба да мине во овој век за она што го едни го измислиле, други да го усовршуваат, но за такво нешто да бидме реалност кај нас, најнапред би требало Катедра за Оптоелектроника а дури потоа Чоек да се надева дека ќе имаме капацитет на ова поле ... мислам дека поарно е оние Иновативни Фондои паметно е вака да се инвестираат во Образование него ко сега по големи локални компании, а посетне тоа да му се врати бар индиректно на Народ преку јавно-приватно партнерство со фирмите на оние студенти&професори иноватори кои евентуален иден профит би го делеле со државата, што конечно секаде на запад е случај, та дури и со плазмата, само што таму ќаруваат по друг основ државите [5] впрочем кој како си ја наредил пред се’ подобно за финансирање на своите Научни Иноватори отколку приватни компании, а евентуално потоа на претприемачи пр. ко СтивЏ или ИлонМ да им препуштат некоја веќе државна технологија да ја комерцијализираат за што побрзо омасовување ...

е сега во споредба со LED-от LEC-от но и LEP-от (120 lm/W), оваа MCA (micro-cavity aray lighting) технологија, сега попозната како Microplasma Lighting, истата иако има ефикасност од 30 до 40 LP/W (лумени по ват - lm/w) сепак има поголема Осветленост т.е. CD/M2   (кандели по метар квадратен - cd/m2) која изнесува 10000 cd/m2 [1][1] за да ги разберете полесно споредбиве на светлосните мерки може ќе помогне една интересна Туш метафора, но би искористил еден поучен генерален коментар кој споредбено добро може да послужи и во однос LEP vs Microplasma премер (иако е HIM vs LEP всушност), сепак во однос Микроплазмата дефакто LEP-от покрива поголема површина (lux-ови) а што како споредба недостасува во поентава > Many advantages of plasma over HMI's: more lumens for lower wattage, less heat, more color consistent, tungsten color option [5]

Microplasma Ligting брендови веќе почнуваат да никнуваат по светот, иако повеќе ко раритетни печурки бидејќи технологијава (ко и во случајот со лед-от во ’80-ти) е сеуште скапа та комерцијално за масовна потрошувачка неатрактивна, но да се надеваме дека некој балкански ако не азиски бренд ќе ја спушта цената пополека, тро чудно но Кина не ме чуди да кулира за сега бидејќи масивно има инвестирано во ЛЕД производство, но посекако во однос масивноста и ризиците кои одат со лед-оите (заради то нивните кулери) микроплазма појавата ветува и повеќе ... за сега EPI (Eden Park Illuminations) се ороводците на пазарот, кој пак заради скапотлукот претежно е резервиран за фотографските филмските и телевизиските студија ...[1] https://www.edenpark.com/products.html

http://mipse.umich.edu/files/Eden_presentation.pdf

http://www.edenpark.com/wp-content/uploads/Microplasma_Planar_Lighting-by_Eden_Park_Illumination.pdfверојатно идни експерименти со други метали (како основа) би се покажеле поефективни, можеби некои нано-спетографи (со слична геометрија но обратни процеси наместо зрачење детектирање) би допронеле до поефективни геометриски резонанци кои би го зголемиле флуксот, којзнае не ме чуди да дотераат и до кросовер од нано-фреснел микролеќи и микроплазма та да извадат и повеќе луксои, нешто што веќе го тераат и со лед-от но и со ласерите [1][1][1] ...

In virtue of the increased surface-to-volume ratio and the decreased electrode spacing, microplasma boasts several key advantages compared with conventional plasma: the high-pressure operation, non-equilibrium chemistry, continuous-flow, microscale geometry and self-organization phenomenon [80]. In general, it possesses the characteristics of the conventional plasma but combined with microscale geometry, resulting in a new and novel branch of plasma science. Based on these reasons, microplasma is intensively researched in recent years for their potential applications in a wide range of fields.

Besides the above mentioned unique chemistry, microplasma offers the possibility of preserving strong non-equilibrium state in a wide range of gas mixtures [82], allowing for high reaction rates, and enabling a large number of fast and efficient high-throughput processes [79]. Since the micro reactor geometry can limit the particle nucleation and growth by controlling a short residence time with a narrow RTD, the production of narrow-size distributed nanoparticles is easy to achieve. On the other hand, the microscale also makes it easy to realize discharge under high pressure, along with the reduction of safety risks when handling toxic materials. By virtue of the above mentioned advantages, in latest years there have been more researches on functional nanomaterial synthesis by microplasma, although it retains a disadvantage of low product output as a result of the small scale dimension. [1]

microcavity plasma technology developed at Eden Park Illumination EPI) and the University of Illinois has resulted in flat or curved) lamps that are thin and capable of emitting UV at discrete wavelengths. EPI has, for example, commercialized lamps as large as 5 5 161 cm2) in emitting area that generate more than 10 W of average power at 172 nm. These results are well beyond the performance available in the past from lamps emitting in the deep- ultraviolet, and it appears that this technology can be readily modified to operate at other UV wavelengths [1][1]

The U.S. Air Force is strongly supportive of this technology, given that low weight, small size, cool operation and relatively high output (30 to 40 lumens/watt) are assets when installed in crowded cockpits. Its low profile makes it easy to package, ship, and store (Herring, 2012). Microplasma lighting is dimmable and has a life of 50,000 hours. Microplasma is not sensitive to temperature within the range of -200°C to 800°C. The color rendering is high, at 80-85, and the color temperature is controllable. [1]Edited by Zelenikovo - 11-Jun-2020 at 03:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 15-Jun-2020 at 07:55

после муабет го горниов, може истиот да продолжи во однос ласери, можеби авио осветлување, евентуално комбинации на микроплазма т.е. како може да се затера поефективно антибактериолошки [1] но сето тоа би било дефокусирање од самата горна поента, колку ваквиот новитет натака има потенцијал за екстериерно И ентериерно Осветлување, со акцент на декоративни спони преку разни Леќи Кристали Каледиоскопи кои микроплазма осветлувањето би го прекршувале мелозвучно, но за сега вакви егземплари во однос достапноста на оваа технологија би имало само во некој нечиј гаражен или универзитетски лабос кај нас, и нормално оние кои можат да си дозволат онакви улраскапи студиски рефлектори заради бизнис, веројатно тв-продукции ако не телевизии ќе се нафатираат со edenpark-овски микроплазма плочки, најчесто виа изборни кампањи со народни пари нали, освен ако кинезите ко и во случајот со ледот не распалат та да го сторат ваквиот муабет приуштлив за експериментирање и нели помалку се луксузираат сите, ето не’случајно за авијација ја меркале микроплазмата, хм ниту хитсинк требит ниту пак тежи, цел кокпит комотно може да свети и фиар оф дарк да си се ресетира, некогаш потребен, но секогаш топлотен ризик од запалуење инсталиција кој вака се сведува на минимум претпоставувам!?

~~~


Него, што друго би било доволно спкетакуларно за да парира ако не да се надоврзи на горнио абер, хммм, со онаков потенцијал ко микроплазмата како технологија (иако појќе од артистички аШспект) би бил Проѕирниот Бетон > Зацементирани Оптички Влакна, што е всушност абер сам за себе доволно оригинален да секое реметење колку како посоодветно би бил истурен за во нишкава е сувишен, Но би рекол треба тро волја за миксање на ваква Идеја та да се иновира онака пооригинално за да се вадат бар Лустери ако не цели Скулптури во чија основа од Иверица или Алуминиум се вткаени Оптички Влакна ... при што, ако не целосно проѕирни елементи, би добиле уникатно обележани парчиња [1] но дали е тоа возможно, линкоиве велат имет логика, или немате в акал агол за вакво нешто!?

Алуминиум

https://www.researchgate.net/post/What_is_the_limit_temperature_for_the_glass_optical_fiber

https://www.steelforge.com/literature/metal-melting-ranges/

https://www.artsy.net/artwork/astrid-krogh-meadow

~

Иверица

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5445759/


ако сето тоа пак е вадено од CNC штанцани калапи, ефектот ќе биде и повпечатлив, прашање е дали тоа така впрочем нема да се комбинира попрво со пластика та од цел овој муабет да излезе бижутерија наместо уникат, иако сами по себе оптичките влакна се вештачка појава, сепак комбинирани со природни материјали ето на истите заради разбивање монотонија бар за миг можат да им дадат разновидност, уште во витражно стакло да ги тискаат и ето гравури кои би биле и повпечатливи од плекси-ивици!

хм, слично нешто ко следнио цитат како Македонски Орнаменти или Мотиви од Лустери сеуште немам видено ... уште да беше таков цинк или алуминиумски кросовер та отсјајот дополнително да се разлева ...
Originally posted by Max

https://www.straight.com/article-113410/rising-sun-modern [1]


Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 28-Aug-2020 at 09:17
Bežično upravuvanje so osvetluvanjetoskladu sa trendovima na svim poljima elektronike sve više se javlja potreba za digitalnim daljinskim (bežičnim) upravljanjem rasvete. Najčešća je potreba za kontrolisanjem rasvete koja radi na niskim naponima 12V/24V (poput LED traka, LED sijalica), ali neretko i na 220V(gotovi proizvodi, LED lampe i plafonjere).

Kontroleri uglavnom sadrže dva dela : kontrolnu (upravljačku) jedinicu i daljinski upravljač. Kontrolna jedinica se najčešće “krije” u plafonu dok pomoću daljinskog upravljača jednostavno upravljate rasvetnim telima. Komunikacija izmedju daljinskog i same kontrole se vrši na nekoliko načina :

RF (radio frekvencija)
IR (infracrveno svetlo)
Wi-fi/Bluetooth

Kontrole se mogu deliti prema tome koju vrstu rasvete kontrolišu. U zavisnosti od toga možemo ih svrstati u dve osnovne grupe

*monohromatske (jednobojne)

*RGB (proizvodi koji imaju mogućnost menjanja boja)

Noviji modeli na tržištu koji su od skora postali dostupni i u našoj zemlji, nose sa sobom pregršt novih opcija, kao što je opcija da jednim daljinskim upravljačem upravljate sa više različitih zona, što u konkretnom slučaju olakšava posao i samom instalateru, a i krajnjem korisniku. Umesto gomile kablova i daljinskih upravljača, imaćete samo jedan sa kojim, uz pomoć sinhronizacije, možete upravljati različitim pozicijama koje su uparene sa njim.


Bezicno upravljanje rasvetom


Moramo spomenuti i novi model daljinskog upravljača 2801E koji ima opciju da uz pomoć jednog prijemnika upravlja sa više različitih zona istovremeno ili odvojeno a od skora se nalazi i u našem asortimanu. Zato ukoliko imate bilo kakvo pitanje, nedoumicu ili problem budite slobodni da nas kontaktirate jer naš stručan tim vam uvek stoji na raspolaganju.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5314
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 28-Aug-2020 at 15:49
Во ИКЕА се продаваат прекинувачи со далечински управувач за 6-7 евра.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 14-Oct-2020 at 11:39
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 22-Nov-2020 at 11:52
Vo erata na LED osvetluvanje mislev deka lusterite ke zaminat vo istorija. No so vakvi dizajni oni ne se predavaat

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 24-Dec-2020 at 11:34
Ogledalo so LED dekracija - španski dizajn LEDS.C4

Back to Top
invazijaleptira View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Jan-2021
Location: Smederevo
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote invazijaleptira Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 01-Feb-2021 at 12:42
Prelepo ove sijalice su mi prelepe kao i ogledalo
Back to Top
invazijaleptira View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Jan-2021
Location: Smederevo
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote invazijaleptira Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 01-Feb-2021 at 12:45
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 15-Mar-2021 at 09:52
Fleksibilno LED crevo

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 24-Mar-2021 at 10:24
Magnetno šinsko osvetluvanjehttps://www.youtube.com/watch?v=CWtruvnmf4M
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 29-Jun-2021 at 10:29
Montiranje na senzori za garderoberi ili kujnski elementi


Dimer prekidac TD003 - Kako montirati prekidaMagnetni senzor MC001 - Kako montirati magnetni senzor

Edited by nenad - 29-Jun-2021 at 10:30
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 27-Sep-2021 at 08:02
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.