build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меѓуградски автобуски превоз

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 20-Aug-2013 at 21:48
Велес? ПРВА КАТЕГОРИЈА?

Ау јбт, па полско вц надвор од мк е посредено. Овие се луди....
Traveling.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 20-Aug-2013 at 22:54

Не се луди, туку не знаат кутрите дека постои Интернет, па ни самите не можат да претпостават колку се бедни во очите на оние кои не веруваат на нивните бајки.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 21-Aug-2013 at 06:22
Прилеп втора категорија?

На каква дрога го работеле тој список?
Дали чекале некогаш автобус во декември на пример или дали имале потреба да одат до вц???
Дали избројале колку перони се?За точноста на истакнатиот возен ред (на картите и огласна табла) не коментирам...

Edited by Тркало - 21-Aug-2013 at 06:24
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 21-Aug-2013 at 15:17
немој дан ти ја покажам кичевската станица,па да падниш во несвест.ова е за нас `велеградска` автобуска станица
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 21-Aug-2013 at 15:32
Па, зарем кичевската е во употреба? Последен пат кога влегов во неа (пред 6-7 години), еден чичко со црево од 2 метри далечина го миеше нужникот кој смрдеше толку многу што со девојка ми решивме да се измочаме некаде во близина. Летово поминавме оттаму, ама поради нејзиниот изглед си помислив дека станицата одамна е вон употреба.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 21-Aug-2013 at 17:53
а замисли тука фигурираат две правни лица(нормално едната македонска едната албанска) и пред 2-3 недел за малку ќе се `спукаа`
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 22-Aug-2013 at 07:27
Originally posted by Danndy

Велес? ПРВА КАТЕГОРИЈА?

Ау јбт, па полско вц надвор од мк е посредено. Овие се луди....

 да велес прва категорија оти исполнува неколку услови за тоа: посебен влез и излез на автобуси, електронско издавање на билети, тобако ....
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 22-Aug-2013 at 10:10

Многу гледаш Сител .
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 22-Aug-2013 at 10:38
јас не дека гледам сител, туку тоа го пишува во правилникот за превоз на патници, има услови кои треба да бидат исполнети за една автобуска станица да биде категоризирана, оди комисија од министерство за транспорт во посета на автобуската станица и издава категоризација според условите пропишани со закон. ова е една работа.
друга работа е ако газдата на автобуската станица (во случајов велес) има перфектно добри односи со министерот (исто како газдата да е министер) па да добие прва категорија Bash
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1588
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 22-Aug-2013 at 13:27
i strumickata ja stavile vo prva kategorija
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 22-Aug-2013 at 15:26
Автобуска станица во Сплит, најниска D категоријa:Згора на сето тоа, имаат и сопствена веб страница со возен ред кој се ажурира ден за ден.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 22-Aug-2013 at 15:35
Автобуска станица во Славонски Брод, В категорија (што кај нас би одговарало на втора категорија)


Исто така, и оваа автобуска станица поседува интернет страница со возен ред кој се ажурира ден за ден.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 23-Aug-2013 at 03:02
Day 3:
Уште сум под шок. Добро, ако овие автобуски станци добиваат рејтинг од прва категорија и така јавно кажуваат како нивниот систем за оценување е компетентен, што остана за другото?

Па затоа можеби и аеродромот им е најлуксузен, најсовремен, најмодерен, најголем и се нај нај и суперлативи...

Traveling.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 30-Aug-2013 at 19:57
Вчера видов автобус на Хисар, возеше линија на Симекс Кичево / Ох-Кич-Ск.Сега изгледа и официјално се преземени нивните линии.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 31-Aug-2013 at 10:43
Originally posted by Тркало

Вчера видов автобус на Хисар, возеше линија на Симекс Кичево / Ох-Кич-Ск.Сега изгледа и официјално се преземени нивните линии.

Точно така преземена е линијата на Симекс и сите нивни возачи сега се у Хисар Smile
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 02-Sep-2013 at 11:27
Originally posted by Dragan


Originally posted by Тркало

Вчера видов автобус на Хисар, возеше линија на Симекс Кичево / Ох-Кич-Ск.Сега изгледа и официјално се преземени нивните линии.
Точно така преземена е линијата на Симекс и сите нивни возачи сега се у Хисар Smile


Да се надеваме дека сега линиите ќе бидат поредовни, мене два пати досега ми се имаше случено автобус на кичевски Симекс да не е пристигнат во Охрид и да не можам да се качам на автобус за Кичево.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 02-Sep-2013 at 11:36
ако ви кажам во каква состојба се `симексите`,никогаш нема да се качувате во тие автобуси,ама да не го вадам прљавиот веш од мојот град,а плус тоа еден од браќата газди е шеф на политичка партија,па.....
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 03-Sep-2013 at 17:21
А Руле-Турс кога ќе ги преземе линиите на Југ-Турист? После Нова Година?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 10-Sep-2013 at 14:27
Се надевам дека Руле Турс час поскоро ќе инвестира во Југ-турист, дури и ако оваа компанија го промени своето име. Истовремено, мислам дека кумановската локална самоуправа треба да лобира кај новите газди за изградба на нова автобуска станица, по принципот на јавно-приватно партнерство. Општина Куманово може да им отстапи бесплатно локација за градба и да ги ослободи од комуналии, додека Руле Турс да инвестира во новиот објект со кој би стопанисувал во наредните години.
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 10-Sep-2013 at 17:44
доверителите на југ турист се уште не му дозволуваат на руле турс да го превземе југ турист
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.102 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.