build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меѓуградски автобуски превоз

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 30-Aug-2014 at 09:53
Originally posted by kultuzin

Самото тоа што во Штип има употребливи тоалети кој за наши услови можат да се наречат чисти згора на тоа користењето е бесплатно го рангира Штип за наши услови висока А категорија. Мене сепак фаворит ми е Кавадарци станицата на која често има паркирано поглем чамец. Мислам дека со тоа сме уникатни во светски рамки. Не верувам дека во друга држава паркират чамци на автобуски станици.


Oхрид (меѓу двата автобуси)


Сликава е од пред година или две, за среќа веќе не е тука...

Edited by Тркало - 30-Aug-2014 at 20:41
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 04-Sep-2014 at 09:30
Ќе ми треба помош од некој, иако можеби прашањево не е за оваа нишка. Ме интересира дали знаете кога има комбиња/автобуси од Струга за Радожда во работни денови и за време на викенд? Информацијата ми е неопходна за претстојниот период, па кој има барем некаква информација нека пише. Дури и ако знае на која веб-страница би можел да се информирам за ова.
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 05-Sep-2014 at 17:41
сум видел во струга многу комбиња што возат за радожда 
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 05-Sep-2014 at 18:18
Јас незнам ,секогаш одма со кола бидејќи ми е блиску
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 05-Sep-2014 at 19:06
Originally posted by sanos_a

сум видел во струга многу комбиња што возат за радожда А дали знаеш каде поточно да ги барам низ Струга, односно каде стојат овие комбиња во градот?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 05-Sep-2014 at 19:14
Originally posted by Тркало

Originally posted by kultuzin

Самото тоа што во Штип има употребливи тоалети кој за наши услови можат да се наречат чисти згора на тоа користењето е бесплатно го рангира Штип за наши услови висока А категорија. Мене сепак фаворит ми е Кавадарци станицата на која често има паркирано поглем чамец. Мислам дека со тоа сме уникатни во светски рамки. Не верувам дека во друга држава паркират чамци на автобуски станици.


Oхрид (меѓу двата автобуси)


Сликава е од пред година или две, за среќа веќе не е тука...


Сепак овој е спремен секој момент да заплови оној во Кавадарци беше гаражиран
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 06-Sep-2014 at 07:37
Originally posted by BOJANА дали знаеш каде поточно да ги барам низ Струга, односно каде стојат овие комбиња во градот?

околу пазарот сум ги гледал
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 13-Oct-2014 at 12:07
Originally posted by kultuzin

ПРИЛЕП СО НОВА АВТОБУСКА СТАНИЦА
За помалку од месец се очекува да се отвори новата автобуска станица во Прилеп на која интензивно се работи. Фирмата „Пелагонија бус“ која ќе стопанисува со овој објект за корисниците на услугите ќе овозможи една нова современа автобуска станица која ќе биде партерно поврзана со железничката станица во еден современ транспортен центар.

avtobuska-vo-prilep 2

Во рамките на новата автобуска станица ќе има чекална, билетара и други придружни објекти.
Исто така, со посредство на Владата на Република Македонија и Министерството за транспорт и врски добиен е нов проект од Европската унија за реконструкција на железничката станица со кој Прилеп ќе добие и нов транспортен центар.

Porta3
http://10bez10.com/vesti/opshtina/2651-prilep-so-nova-avtobuska-stanica

архитектот на новата автобуска во прилеп сигурно се нема качено во поголемо возило од кола Bash
чист промашај е влезот/излезот од автобуската, од кој не можеш нормално да влезеш и да излезеш со малку поголем автобус
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 21-Oct-2014 at 14:07
Неколку фотографии (26.09.2014) од штипската автобуска станица која одсконува од останатите станици во Македонија по тоа што многу добро се одржува. И најневеројатното има добро одржувани и употребливи тоалети.

Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 23-Oct-2014 at 13:47
Филе Турс е на 5 перон ако добро гледам, а натака уште 3-4 празни.Дали на тој дел е некаков објект/магацин за дистрибуција на третата слика?
Освен ова, другото е добро.

Новости се дека во советот на Општина Охрид влегла во расправа Автобуската станица, урбанизирање и слично.Само да не е по стандардното сценарио.Инаку со неколку линии кон Охрид е активна една фирма која во експресен рок ги презеде линиите на Хисар, кој пак ги зеде од Симекс Кичево, возат со комбиња од 19 седишта Ск-Ох (а 23 се минимум седишта за линија) и експресно им беа дел сезонски линии преиначени во целогодишни.Се надевам ќе имаме фер услови (како никогаш досега )...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4443
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 23-Oct-2014 at 14:46
FILE TURS...

Сонувам дека некој ден ќе имаме превозници со нормални имиња, и пред сѐ, фонт кој не го употребува третоодделенец кога прв пат ќе го открие WordArt.

Поздрав до разните Пеце Турс и Bajram Reisen
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 23-Oct-2014 at 16:26
Originally posted by гитардемон

FILE TURS...

Сонувам дека некој ден ќе имаме превозници со нормални имиња, и пред сѐ, фонт кој не го употребува третоодделенец кога прв пат ќе го открие WordArt.

Поздрав до разните Пеце Турс и Bajram Reisen


Името е од кумот, се гледа умот! Во овој случај, се гледа автобусот.
Автобусите на Филе Турс се спејс шатли во однос на Гого Транс од соседниот Пробиштип. Пред еден месец, видов дека нивниот стогодишен автобус едвај искачи една блага угорнина во Куманово, можеше и со велосипед да го престигнеш.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 23-Oct-2014 at 17:08
Originally posted by Тркало

Филе Турс е на 5 перон ако добро гледам, а натака уште 3-4 празни.Дали на тој дел е некаков објект/магацин за дистрибуција на третата слика?
Освен ова, другото е добро.

Новости се дека во советот на Општина Охрид влегла во расправа Автобуската станица, урбанизирање и слично.Само да не е по стандардното сценарио.Инаку со неколку линии кон Охрид е активна една фирма која во експресен рок ги презеде линиите на Хисар, кој пак ги зеде од Симекс Кичево, возат со комбиња од 19 седишта Ск-Ох (а 23 се минимум седишта за линија) и експресно им беа дел сезонски линии преиначени во целогодишни.Се надевам ќе имаме фер услови (како никогаш досега )...


Тркало, те молам за дополнителни информации околу локацијата за изградба на охридската автобуска станица. Дали ќе биде на местото на постоечката автобуска станица на „Галеб“, кој ќе управува со неа и дали ќе се затвора сегашната станица на „Галеб“?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 23-Oct-2014 at 17:11
Edited by phenomenon - 23-Oct-2014 at 17:13
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 23-Oct-2014 at 18:11
Originally posted by BOJANТркало, те молам за дополнителни информации околу локацијата за изградба на охридската автобуска станица. Дали ќе биде на местото на постоечката автобуска станица на „Галеб“, кој ќе управува со неа и дали ќе се затвора сегашната станица на „Галеб“?


Просторот е истиот, за управување не знам, еве наводно план им е како Invest in Macedonia да ја турнат идејата, само да не е некој ‘домашен странец‘ (планиран).

Официјално засега ова:Општина Охрид официјално ќе ја започне постапката за реализирање на проектот за изградба на нова Автобуска станица, откако Советот на општина Охрид ќе ја усвои Предлог Одлука за оттуѓување на градежно земјиште во сопственост на Република Македонија, кое е наменето за изградба на овој инфраструктурен објект. Оваа предлог одлука е дел од дневниот ред на 30-та седница на Советот на општина Охрид која е закажана за 29-ти октомври 2014 година.

Се работи за локацијата на која во моментов фукционира постоечката автобуска станица и која веќе е понудена во рамки на новото издание на брошурата „Инвестирајте во Охрид“.

Во брошурата пишува дека според урбанистичкиот план тука e планирано да се изгради нова модерна автобуска станица, која освен паркинг капацитет за автобуси, ќе вклучуваа и објекти за туристички информативен центар, угостителски објекти, подавници и други содржини. Според понудениот проект се работи за површина од 14.539 метри квадратни од кои во изграден објект ќе влезат вкупно 2.800 метри квадратни. Според планираното, објектот кој ќе биде изграден треба да биде со максимална висина од 10 метри.

-На земјиштето кое претходната власт го има наречено автобуска станица постоеја нерешени имотно правни односи. Согласно со документацијата, маркичката за градба не беше доволна за просторот и зафаќаше парцели кои што не се во сопственост на Република Македонија како би можела општина Охрид да ги користи. Сето тоа од нас бараше дополнителен анагажман и изработка на нова урбанистичко планска документација, така што и со тој процес финишираме и за скоро време уверени сме дека комплетната документациска постапка за изградба на автобуската станица ќе биде завршена, по што ќе следува тендерирање за избор на фирма која што би го добила на стопанисување тоа земјиште, со цел да се изгради нова автобуска станица, изјави Спасески на 27-ми септември 2014 година.


Edited by Тркало - 23-Oct-2014 at 18:14
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 23-Oct-2014 at 18:12
Originally posted by Тркало

Originally posted by BOJANТркало, те молам за дополнителни информации околу локацијата за изградба на охридската автобуска станица. Дали ќе биде на местото на постоечката автобуска станица на „Галеб“, кој ќе управува со неа и дали ќе се затвора сегашната станица на „Галеб“?


Просторот е истиот, за управување не знам, еве наводно план им е како Invest in Macedonia да ја турнат идејата, само да не е некој ‘домашен странец‘ (планиран).


Официјално засега ова:

Општина Охрид официјално ќе ја започне постапката за реализирање на проектот за изградба на нова Автобуска станица, откако Советот на општина Охрид ќе ја усвои Предлог Одлука за оттуѓување на градежно земјиште во сопственост на Република Македонија, кое е наменето за изградба на овој инфраструктурен објект. Оваа предлог одлука е дел од дневниот ред на 30-та седница на Советот на општина Охрид која е закажана за 29-ти октомври 2014 година.

Се работи за локацијата на која во моментов фукционира постоечката автобуска станица и која веќе е понудена во рамки на новото издание на брошурата „Инвестирајте во Охрид“.

Во брошурата пишува дека според урбанистичкиот план тука e планирано да се изгради нова модерна автобуска станица, која освен паркинг капацитет за автобуси, ќе вклучуваа и објекти за туристички информативен центар, угостителски објекти, подавници и други содржини. Според понудениот проект се работи за површина од 14.539 метри квадратни од кои во изграден објект ќе влезат вкупно 2.800 метри квадратни. Според планираното, објектот кој ќе биде изграден треба да биде со максимална висина од 10 метри.

-На земјиштето кое претходната власт го има наречено автобуска станица постоеја нерешени имотно правни односи. Согласно со документацијата, маркичката за градба не беше доволна за просторот и зафаќаше парцели кои што не се во сопственост на Република Македонија како би можела општина Охрид да ги користи. Сето тоа од нас бараше дополнителен анагажман и изработка на нова урбанистичко планска документација, така што и со тој процес финишираме и за скоро време уверени сме дека комплетната документациска постапка за изградба на автобуската станица ќе биде завршена, по што ќе следува тендерирање за избор на фирма која што би го добила на стопанисување тоа земјиште, со цел да се изгради нова автобуска станица, изјави Спасески на 27-ми септември 2014 година.И некако да изведат линиите да одат по Железничка, а не ‘на барање на гледачите‘...
Така дали е можно и регистрација на линии кои би го збунале системот, пример:
Oхрид - Жито Караорман Кичево - Патарина Гостивар - Штулов Универзитет - СП Планет ЃП - Воена Болница - Влада - Хотел Континентал - Аеродром Александар Велики

Edited by Тркало - 23-Oct-2014 at 18:27
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 24-Oct-2014 at 14:29
Originally posted by Тркало

 
Така дали е можно и регистрација на линии кои би го збунале системот, пример:
Oхрид - Жито Караорман Кичево - Патарина Гостивар - Штулов Универзитет - СП Планет ЃП - Воена Болница - Влада - Хотел Континентал - Аеродром Александар Велики

не е можно да се збуни системот на таков начин затоа што местата односно попатните и почетните станици се претходно внесени  и освен тие не можеш друго да напишеш
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 20-Dec-2014 at 12:30
ПАДОТ НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА НЕМА ДА ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ НА ОХРИДСКИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ

НА 18 ДЕКЕМВРИ 2014. ОБЈАВЕНО ВО ОХРИД


Најголемиот охридски автопревозник АД „Галеб“, после драстичниот пад на цента на нафтата на светските берзи, нема да ги корегира цените. Раководителот на сообраќај од ова претпријатие Димитар Василески нагласува дека охриѓани години наназад нивните услуги ги користат по најповолни цени, посебно за меѓуопштинскиот превоз.

„Ние своевремено ги намаливме цените во времето кога нафтата направи најголем ценовен скок и тие се симболични и во градскиот и во градско приградскиот сообраќај, а цените во меѓуопштинскиот сообраќај не се поскапени преку 6 години, така да цените се минимални и нема никаков простор за корекција на цените“ - вели Василески.Василески потенцира дека нивниот став по ова прашање ќе остане непроменет се додека извесен период се задржат цените на нафтата, а дополнително прашање било дали тие се реални на светската берза.

„Ако се задржат подолго време овие цени или се намалат постои во секој случај можност за ревидирање на оваа одлука; засега како можност стои за корекција на цените ако се задржи цената на горивото и ако продолжи да паѓа“- изјави Василески.
Василески информира дека нивните поволности посебно на цената на билетот најмногу ги чуствувале студентите и учениците од меѓуопштинскиот превоз. Според него тие биле единствени превозници во државава кои на учениците им овозможувалешто користење на месечниот билет надвор од термините кои се предвидени за ученички превоз.

http://www.tvm.mk/vesti/ohrid/19637-pad-cena-nafta-nema-namali-ceni-ohridski-prevoznici

Edited by Тркало - 20-Dec-2014 at 12:32
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 08-Jan-2015 at 13:12
Оглас за закуп на скопската автобуска станица- почетна цена 170 милиони денари

Градот Скопје објави меѓународен јавен оглас за давање под закуп на Автобуската станица–Скопје, што е сместена под Железничката станица (Транспортен центар).Давањето под закуп на Автобуската станица ќе се изврши по пат на усно јавно наддавање што ќе се одржи во просториите на Град Скопје на 30.03.2015 година во 10 часот, во бараката број 13 (Сала на Совет на Град Скопје).

Според условите на јавниот повик, основен критериум за избор ќе биде највисоката понудена закупнина, при што почетната цена за закуп не може да биде помала од 170 милиони денари, без вклучен ДДВ.

Автобуската станица - Скопје ќе се даде под закуп за временски период од 15 години како целосно функционален простор дефиниран со имотните листови.

Краен рок за доставување на документите за утврдување на способноста на учесниците за учество во постапката за усно јавно наддавање е 05.03.2015 година до 14 часот по локално време и се доставуваат преку пошта или директно во архивата на Град Скопје (барака број 16), со седиште на булевар Илинден број 82, Скопје, Република Македонија.

Постапката за усно јавно наддавање ќе ја спроведе Комисија.

За потсетување, во оваа, 2015 година, се навршуваат 15 години откако Градот Скопје ја издаде под концесија Автобуската станица – Скопје, па поради истекување на договорот за закуп, се објавува јавен повик за избор на закупувач на автобуската за да се овозможи непречен транспорт на патници.

http://kurir.mk/republika/skopje/185113-Oglas-za-zakup-na-skopskata-avtobuska-stanica--pocetna-cena-170-milioni-denari
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 10-Jan-2015 at 08:58
се знае веќе кој ке биде новиот концесионер на САС Dunno
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.