build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меѓуградски автобуски превоз

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 12-Oct-2015 at 17:23
Автобуска станица Охрид (Делфина Турс)Edited by Тркало - 12-Oct-2015 at 18:17
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 12-Oct-2015 at 20:44
Sramota e Ohrid da ima vakva BEDA od avtobuska. Zgora na se trotoarite kon centarot totalno ruinirani, obelezana stanica za gradski prevoz vo blizina NAUCNA FANTASTIKA. Se na se nedlicno za grad koj spored mene treba da razviva turizam od povisok rang.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 12-Oct-2015 at 23:08
Originally posted by kultuzin

Sramota e Ohrid da ima vakva BEDA od avtobuska. Zgora na se trotoarite kon centarot totalno ruinirani, obelezana stanica za gradski prevoz vo blizina NAUCNA FANTASTIKA. Se na se nedlicno za grad koj spored mene treba da razviva turizam od povisok rang.


Еве веќе 6 месеци како Делфина Турс ја доби концесијата од општината и не можат да се вадат на административни проблеми.Единствена промена е новата барака .
До негде беше и добро со оглед дека Галеб отвори посебна билетарница со 3 шалтери и пристојна чекална (само за нивните линии - и според истакнатиот возен ред + кочански Атом) па летните гужви се растеретија на 2 места.
За возилата внатре на пероните, секој коментар е вишок.

Edited by Тркало - 12-Oct-2015 at 23:15
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 13-Oct-2015 at 09:32
Чекај, сакаш да кажеш дека паркираниве коли се во автобуската!?
За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 13-Oct-2015 at 19:36
Originally posted by Џоле

Чекај, сакаш да кажеш дека паркираниве коли се во автобуската!?


6 перони беа зафатени (исто и од спротивна страна имаше возила), возачот на Транскоп чекаше да се тргнат за да го постават за линија автобусот   
Не мислам дека е оправдување малата фреквенција надвор од летниот период, паркингот на самата станица е сосема доволен и на 20 метри од пероните, ама менталитет...да можат со колата внатре во автобус ќе влезат.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 09-Dec-2015 at 21:00
АВТОБУС СО ПВЦ ПОРТА (СООБРАЌА ВО ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА)

За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 12-Jan-2016 at 23:06
Споредба, некогаш и денес (проблем со слики од Фб)

https://www.facebook.com/OhriganiCom/photos/a.10150406958070691.630220.232890330690/10156523260780691/?type=3&theater

Originally posted by Тркало

Автобуска станица Охрид (Делфина Турс)Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 16-Jan-2016 at 16:56
Originally posted by Џоле

АВТОБУС СО ПВЦ ПОРТА (СООБРАЌА ВО ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА)Има ли клуч?
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 16-Jan-2016 at 22:01
Originally posted by ViktorMKD

Originally posted by Џоле

АВТОБУС СО ПВЦ ПОРТА (СООБРАЌА ВО ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА)Има ли клуч?


Ова не е во Источна Македонија
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 01-Feb-2016 at 22:38
Ова не е во Македонија воопшто.Веројатно негде во Русија според изгледот на возилото и малата налепница на десната страна.
Кај нас веќе и поретко возат постари и шминкани возила, добар дел и од возилата на некогашен Санос се веќе тргнати од превоз (патем, секоја чест на издржливостаRock, штета за неработењето) посебно меѓуградските/меѓународни превозници/линии.
Со последните измени во Законот за патен сообраќај некаде од средина на 2015, превоз можат да вршат со возила со минимум Еуро 2 стандард (иако фактичката состојба е поинаква во меѓуградски превоз).

Ама (се)пак не можат да си дозволат ново возило од новата македонска автобуска индустрија Ван Хол(овски).


Edited by Тркало - 01-Feb-2016 at 22:42
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 14-Jul-2016 at 16:33
Помина над една година од предавањето на АС Охрид на концесија на тогаш релативно непознатата Делфина Турс.И еве луѓето си го одработија своето, ја средија станицата тип топ, дури и на бараката ставија натпис Автобуска Станица...секоја честБез разлика колку е со политичка позадина, без реална желба, во право се...
http://tvm.mk/vesti/ohrid/23978-seushte-ja-nema-vetenata-nova-i-sovremena-megjunarodna-avtobuska-stanica-obvinuvaat-od-sdsmEdited by Тркало - 14-Jul-2016 at 16:34
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 14-Jul-2016 at 20:36
Originally posted by Тркало

Помина над една година од предавањето на АС Охрид на концесија на тогаш релативно непознатата Делфина Турс.И еве луѓето си го одработија своето, ја средија станицата тип топ, дури и на бараката ставија натпис Автобуска Станица...секоја честБез разлика колку е со политичка позадина, без реална желба, во право се...
http://tvm.mk/vesti/ohrid/23978-seushte-ja-nema-vetenata-nova-i-sovremena-megjunarodna-avtobuska-stanica-obvinuvaat-od-sdsmНе само да обвинуваат, туку нека ни покажат како СДСМ ја изгради современата автобуска станица во Куманово, како пример на кој треба и другите да се угледаат.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 30-Jul-2016 at 21:03
Случајно налетав на вест со најава за нова автобуска (и трговски центар) во Охрид, од 26.01.2016...ни камче не е помрднато оттогаш, ама ете некој каков-таков рендер...
Овде бројам 8 перони, ако е само за тргнување е ок, ако не, тогаш нова утка (сегашната е 8 со 10 на двете страни)
1


2


3


4


5


6


Оригиналната вест на ohrid1.com е тргната, исто како и проектот кој е заглавен
http://www.ohrid1.com/delfina-turs-kje-gradi-avtobuska-i-trgovski-centar-vo-ohrid/

Не гледам ни една од двете улици, 7-ми Ноември или Кленоец (или такси улицата) да е проширена, а паркинг местата според рендерот се многу лошо поставени, супер за застои.Очигледно (логично) многу поголемо внимание се посветило на комерцијалниот дел т.е. трговскиот.

Edited by Тркало - 30-Jul-2016 at 21:05
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 02-Aug-2016 at 03:18
срамота е што во 21-ви век за нас автобуска станица е асфалтиран паркинг и барака колку да има каде вработените да имаат покрив над глава (во најголем дел од земјата ни тоа го нема)... секогаш кога ќе помислам да се гордеам со мојата земја, ме спуштаат вакви моменти во реалност и си правам џиновски facepalm
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 02-Aug-2016 at 09:35
Нова автобуска станица во Охрид. Ха, ха, ха, ха...
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 02-Aug-2016 at 22:20
Нова автобуска станица во Охрид значи изградба на затворен простор за чекање и поставување на рампи пред пероните и паркиралиштето на автобусите, а тоа доаѓа како богохулење на првите луѓе кои ги пречекуваат патниците кои слегуваат од автобусите, со зборовите "соби" и "смештај".
 
Вака си го тераат бизнисот на отворено, додека во затворен простор ќе им бидат значително ограничени нивните "деловни" активности, слично како кај дивите таксисти пред автобуската станица во Скопје.


Edited by Dexter26 - 02-Aug-2016 at 22:21
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 06-Nov-2016 at 18:52
Дечки, ај бидете сериозни, како мојт да немат нова автобуска (мојт да имат снемано ко претходните два пати).Ево ја, koнечно после 19 месеци од најавата и ние дочекавме вакво чудо на архитектурата.Едноставно нели, имаме чувство како да е Скопје во 1981 со новата железничка
Се извинувам за квалитетот, сабајле пред 6 поспано и не се сетив да уклучам блиц

Edited by Тркало - 06-Nov-2016 at 19:26
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 15-Nov-2016 at 18:48
Ете кај била финтата

...''Според деталниот урбанистички план, 70% од површината на идниот објект ќе биде наменета за автобускиот терминал, додека 30% се предвидени за компатибилни класи на намена. Вкупната површина на охридската автобуска станица ќе изнесува 58.367 метри квадратни.Објектот ќе има 6 катови, или П+4+Пк со максимално дозволена висина до венец од 17 метри ''...

Автобуска Станица you say?

Некако не мие логично автобуска станица да е со олкави димензии т.е. 70% од овие бројки.Да не е на крај обратно
http://tvm.mk/vesti/ohrid/24613-zapochnaa-gradezhnite-raboti-za-izgradba-na-sovremenata-avtobuska-stanica
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1086
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 18-Nov-2016 at 18:34
Oд вкупно 18 (осумнаесет) перони 8+10 тргнување/пристигнување + 5-6 за паркирање одмор на нелиниски превоз, според рендериве добиваме само 8 перони!И трговски центар и 5 спрата станбен и деловен простор...

Браво мафијо

http://www.ohridnews.com/vesti/101549
https://www.youtube.com/watch?v=9Lg7lmCQ8Cc

Edited by Тркало - 18-Nov-2016 at 18:45
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 05-Dec-2016 at 09:39
Каква е ситуацијата со „Галеб“-Охрид во целата оваа приказна околу охридската автобуска станица? Ќе продолжи ли да работи најголемата автотранспортна компанија во земјава? Во какви услови? Има ли некакви инсајдерски информации.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.