build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градска куќа - Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 30-Aug-2014 at 19:30
главниот проблем е решен фала богу Master
 ај сега некој нека објасни зошто карабинава и уште неколку други, стојат така неколку години, додека неконтролирано се започнуваат нови и нови бескорисни проекти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 16-Mar-2015 at 22:20

нема некои нови фотки

патем не ми е јасно зошто пандатифите ги оставаат празни и кај владата и тука, или може допрва имаат намера да им пуштат кров, можеби зелен со стакленик в среде

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 16-Mar-2015 at 23:36
Originally posted by beTon


нема некои нови фотки

патем не ми е јасно зошто пандатифите ги оставаат празни и кај владата и тука, или може допрва имаат намера да им пуштат кров, можеби зелен со стакленик в среде

за разлика од објектот на Водовод до него, на овој објект нема буквално никаков напредок, нити пак градилиштето е активно, и да фотографира некој, нема поента
...освен ако некој не се напне ептен детално да го обиколи објектот

инаку, тимпаноните се класичен пример како кај нас фасади се склопуваат како сценски реквизити, за да изгледа убаво од одреден агол... ама објектот на владата и општината ќе се гледаат и од кале, и од кеј, и од непосредна близина во нивната околина...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 17-Mar-2015 at 00:09

бреј лапсус пандатифи изгледа конечно ми истече времето на билдов, се надевам за арно, а таман на ваква тема и да го најавам повлекувањето од форумов иако ко незавршен објект може истото важи и за мене дека имам некој незавршен муабет тукаBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 05-Apr-2015 at 23:20
ГРАДСКАТА КУЌА СЕ' УШТЕ Е КАРАБИНА

Четири години по стартот на изградбата, Градската куќа под Кале се' уште е карабина. Со месеци на новиот објект наменет за администрацијата на Град Скопје не се работи ништо. Нема градежна механизација, ниту, пак, работници. Објектот, само изграден до фаза на карабина, зјае празен. Изградбата почна во јуни 2011 година и тогаш градоначалникот Коце Трајановски најави дека ќе биде готова до средината на оваа година. Сепак, според динамиката со која се одвиваат работите, а со оглед на тоа дека објектот во оваа состојба стои речиси две години, многу е веројатно дека изградбата ќе се одложи на неодредено време.

Сепак, иако зградата стои празна пред очите на јавноста, во Градот Скопје велат дека изградбата оди според планот. Градските власти, очигледно, не го гледаат она што можат да го видат граѓаните, а тоа е дека во градската куќа со месеци не е закован ниту еден клинец. За каква динамика на работите мислат во Градот, односно уште колку време ќе се гради новиот објект, не се знае. Не кажуваат ниту зошто доцни барокниот објект, дали финансиите се причина или, пак, нешто друго е во прашање.

„Изградбата на Градската куќа се одвива во рамки на планираната финансиска динамика и приоритетите за реализација на овој, но и на останатите инфраструктурни проекти од програмите на Град Скопје за тековната година. Согласно со така поставените приоритети ќе продолжи и реализацијата на овој проект“, велат кусо од Градот Скопје.

Градската куќа, која се гради по идејно решение на Иван Кокалановски и Борче Стојковски од „Кад биро“, се простира на парцела со површина од 1.274 квадратни метри под Кале и е во близина на новиот објект на „Водовод и канализација“. Проектот предвидува новиот репрезентативен објект во барок стил да има работен простор за 650 лица и да биде на шест надземни и три подземни нивоа. Администрацијата ќе биде сместена во океански простории распоредени од првиот до четвртиот кат. На петтиот кат се планирани канцеларии за кабинетот на градоначалникот и за секретарот на Градот, како и сала за Советот и неговиот претседател. На приземјето, пак, ќе се наоѓа архивата како и други простории наменети за директните корисници на услугите на Градот Скопје. Во подземните нивоа е планиран паркинг со капацитет за 170 возила. Главниот пристап до зградата ќе биде од новопроектираната улица која ќе води по кејот на реката Вардар, а влез во објектот ќе биде обезбеден и од страната на улицата „Лазар Личеноски“.

Изградбата на Градската куќа ќе чини речиси 15 милиони евра, а градежните работи ги изведува компанијата „Бетон“.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=9A2DC1B2D65FE44886837DD0775570A2
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 24-Jul-2015 at 13:00
ТРАЈАНОВСКИ НЕМА ПАРИ ДА ЈА ДОИЗГРАДИ ГРАДСКАТА КУЌА ПОД КАЛЕ

Месеци се одбројуваат до истекот на рокот предвиден за изградба на Градската куќа под Кале, а објектот е стигнат само до фаза на карабина. На терен едвај се видливи механизација и понекој работник. Во изминативе месеци дури имаше и денови кога на објектот не се работеше ништо. Проектот кој беше најавен на голема врата требаше да биде готов до крајот на годинава, но извесно е дека ќе треба да помине уште најмалку една година за градската администрација да може да се всели во новите простории.

Ако до скоро од Град Скопје кажуваа дека на терен се' тече според планот, сега признаваат дека проектот е забавен. Немањето пари е главна причина за задоцнетата изградба на Градската куќа.

„Не е тајна дека финансиите се главен проблем за пробивањето на рокот за изградба на објектот. Неколку пати градоначалникот и пред градските советници објасни дека проблемите за застој на работите се од финансиска природа. Изградбата на административната зграда не ни е приоритетен проект. На неа се работи, но не со планираната динамика. Видливо е на терен дека се работи забавено, а во одредени денови и воопшто нема активности. Инаку, зградата е стигната до карабина“, велат од Град Скопје и додаваат дека поради објективните причини, не сакаат ниту приближно да посочат кога објектот ќе биде готов.

Инаку, изградбата на Градската куќа под Кале почна во јуни 2011 година. Објектот се гради по идејно решение на Иван Кокалановски и Борче Стојковски и се простира на парцела со површина од 1.274 квадратни метри. И овој објект е еден од многуте нови административни кои се градат во стилот на „Скопје 2014“. Во негова непосредна близина никнуваат и новите работни простории на „Водовод и канализација“.

Проектот за Градската куќа предвидува тој да биде во барокен стил, да има работен простор за 650 лица и да биде на шест надземни и три подземни нивоа. Во план е администрацијата да се смести во океански простории распоредени од првиот до четвртиот кат. На петтиот кат се планирани канцеларии за кабинетот на градоначалникот и за секретарот на Градот, како и сала за Советот и неговиот претседател. На приземјето, пак, ќе се наоѓа архивата, како и други простории наменети за директните корисници на услугите на Градот Скопје. Во подземните нивоа е планиран паркинг со капацитет за 170 возила. Главниот пристап до зградата ќе биде од новопроектираната улица која ќе води по кејот на реката Вардар, а влез во објектот ќе биде обезбеден и од страната на улицата „Лазар Личеноски“. Градските власти најавија дека изградбата ќе ги чини речиси 15 милиони евра.


http://utrinski.mk/default.asp?ItemID=A79F945568C5504BBE5BA8A38EDF4162
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 08-Sep-2015 at 19:00
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 08-Sep-2015 at 19:19
Тука долго време работите не мрднале од мртва точка. Нека не залажува поставеното скеле.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 12-Oct-2015 at 16:49
Мало придвижување од мртвата точка (иако јас лично би сакал ова чудовиште да се срамни со земја, заедно со таа тркалезната торта до него)

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1437
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 28-Nov-2015 at 00:19
Проект за офицерскиот дом, Загреб, 1927


Проект за градска куќа, Скопје, 2011


Edited by Staro Skopje - 28-Nov-2015 at 00:20
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2410
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 28-Nov-2015 at 02:49
Ха. Добро е, не сме ни 100 години назад. :P
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 28-Nov-2015 at 11:10
Ако е вистина ова горе, тогаш претставува уште еден доказ дека најголем дел од зградите на Скопје 2014 се еден срамен плагијат без трошка архитектонска вредност.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 566
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 28-Nov-2015 at 18:20
Teshki da go napravea kako zagrepskiot proekt, presrekjen kje bev... Skopskata chudesija ima slichni elementi so proektot pogore, no po forma, stil, ideja se soesma razlichni
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 04-Dec-2015 at 15:32
Истите фотографии се објавени и во темата за нова зграда за ВодоводЗа сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 04-Dec-2015 at 18:19
Благодарам Џоле за сликите. Кејот изгледа прилично среден. Мислам дека добра идеа би било кога се ќе се заврши да се отстранат графитите (барем оние кои немат никаква вредност) и да се организира еден натпревар за графити за да се исцртат со некој графити кои имаат естетика.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2410
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 06-Dec-2015 at 02:15
Нешто со мотиви од нашата богата историја. :P
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 06-Dec-2015 at 10:52
Лајт мотив треба да биде Доле Влада.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 20-Dec-2015 at 15:29
Денес поминав оттука и видов дека во триаголникот (тимпанон ли се викаше?) е изрезбан грбот на Град Скопје кој е исто така бела боја.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 30-Dec-2015 at 10:42
Од ЅЅС...

Originally posted by mosaic74;129652707


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 22-Mar-2016 at 18:17
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.