build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЕВН (бивша Градска куќа)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 04-Oct-2021 at 09:35
!.7 milioni evra od Grad Skopje profit od Skopje 2014. Gi isplatija site fasadi okolu rekord so edna prodazba
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 04-Oct-2021 at 11:30
Се бара објект со површина од 4.000 до 9.000 m2, а несудената градска куќа која наводно била претесна за целата администрација има 7.620 m2. Впрочем, од сите побарани услови, оваа зграда не го усполнува само условот да се наоѓа во малиот ринг (се наоѓа на 200 m од него).
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 04-Oct-2021 at 12:48
И според условите, која е зградата?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 04-Oct-2021 at 20:49
Originally posted by skopskodete

И според условите, која е зградата?


Едно време се зборуваше дека ќе биде големата зграда на ЕВН што беше на плоштад до Гтц која патем сега делува ептен грдо откако сите тараби,скелиња и завеси ги отстранија а не слушнав за фасаден проект и нејзино финиширање во догледно време.
Евентуално објкетот на Настел на ул.Максим Горки ама тој чинам е со помала површина од наведената и таму беше планиран влез на некоја од банките.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 04-Oct-2021 at 21:26
Недоградениот Офицерски дом супер ќе им легне, таман и ќе се заврши да не стои така!
Ова само како идеја, не знам колкава му е површината (планирана) и со паркинг како е?
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 05-Oct-2021 at 09:14


Има катна гаража кај комплексот Телеком/Пошти (една грозна жолтеникава зграда што ја направија само да го покријат Телеком).

Ја најдов:Иако мислам дека оваа градска администрација никогаш нема да прифати да биде сместена во зграда на проектот Скопје 2014 и ќе бара некое модерно решение.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 05-Oct-2021 at 09:54
kako mozese da se dozvoli nesto vakvo na tolku cetralna lokacija i toa zalepeno za postata? bruka nevidena
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 05-Oct-2021 at 16:29
Офицерскиот дом би бил супер решение за Град Скопје.

А за паркинг, треба да се искористи грдава катна гаража, а сите што се неправилно паркирани во близина да се тргнат.

Edited by skopskodete - 05-Oct-2021 at 16:29
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1760
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 05-Oct-2021 at 16:51
Дом на АМР!!! Најдобро решение, супер репрезентативен објект, во центар, има концертна сала за мини настани во склоп, секако ќе настапува и градскиот оркестар. Има плато за млади собирање. Има доволно деловен простор.

Башка редно е да се тргне од центар армијата, доста е со тој милитаристички концепт на држава, сега сме пацифички. Армијата не ени итреба дом, а доста и се објекти што ги има веќе на располагање по неколкуте касарни низ Скопје.

Edited by user8642 - 05-Oct-2021 at 16:52
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 05-Oct-2021 at 20:27
Па нели менувавме име за да станеме членка во најголемиот воен сојуз, како одеднаш сега сме пацифисти

Дом на АРМ е глупо решение, патем.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.