build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЕВН (бивша Градска куќа)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Nov-2009 at 12:34
Сте забележале дека во последно време многу „новинари„ користат материјали од форумов, како слики и текстови. Погледнето го долниот лев агол на сликата од натписот !Bash
Прашањето ми е, дали воопшто бараат дозвола за објавување или барем информираат дека преземаат материјали од форумов ?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 11-Nov-2009 at 12:50
Една од целите на форумов е да придонесе во колективната свест кон урбаниситчките прашања, така да од страна на билд воопшто нема проблем за дистрибуцијата на слики од форумов, впрочем и за тоа се наменети и тоа треба да не радува.

Инаку во печатеното издание сликата е со друг формат па целосно е скртатено името одоздоле.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 11-Nov-2009 at 13:34
Мислам дека е баш позитивно да го има watermark-от, промотивно за сајтот...штета само што го скастриле вака простачки...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Jul-2010 at 11:03
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2E4E40156F49C44E9A114F75EBA1BAB9

Распишан нов конкурс за Градска куќа

Градските власти бараат идејно решение за Градска куќа, иако пред три години Министерството за култура избра такво решение. И покрај тоа што надлежните тогаш не доделија прва награда, трудот на Коста Мангаровски го избраа како најблизок до бараните критериуми. Токму објектот Градска куќа претставен според идејата на Мангаровски е дел и од визуелизацијата на „Скопје 2014“. Зградата е лоцирана на плоштадот „Македонија“ и претставена како дел од комплекс во кој покрај резиденција на градоначалникот и матична служба, предвиден е и елитен хотел.

Од Градот Скопје вчера не објаснија зошто распишуваат идејно решение за објект за кој веќе постои избран модел. Случајот дополнително е нејасен ако се има предвид дека во јавниот повик на Градот не е наведена локацијата каде што би се градел објектот, туку само е посочено „на предвидената“ локација и тоа со површина од 2.367 квадратни метри. Предвидено е објектот да има приземје и пет ката, со дозволена максимална висина до 21 метар. Градските власти од идејниот творец на новата административна зграда не инсистираат на посебни услови за изгледот на фасадата, единствено бараат во идејното решение да се испланирани 153 паркинг-места. (Дс.Т.)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Jul-2010 at 17:32
Бидејќи имаше конкурс на кој беше доделена прва награда (мада по обичај најавија дека ќе правеле микс со еден од откупените трудови, иако проектите беа дијаметрално спротивни) прво бев во дилема дали можеби се работи за нов проект на друга локација каде може навистина да смести градската администрација, наместо сегашново чисто репрезентативно „решение“. Но според квадратурата на парцелата изгледа се работи за старата локација - офицерски дом. Тогаш за што точно е конкурсов???


Edited by Cloverstack - 06-Jul-2010 at 17:50
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Jul-2010 at 18:14
Изгледа нема баш да го градат Офицерскиот дом туку ќе прават некоја комбинација со некој друг проект, ист случај ко со Народната банка, отпрвин рекоа ќе го врателе оригиналниот лик на старата народна банка а од новиот рендер убаво се виде дека објектот нема никаква врска со стариот објект освен оние столбчиња од напред кои малку асоцираат на стариот објект, веројатно и со Градската куќа ќе прават некаков микс од повеќе трудови.


Edited by Jumbo - 06-Jul-2010 at 18:16
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Jul-2010 at 18:25
kako kje izgleda, toa e poslednijot problem, prviot problem e lokacijata kojsto mu ,,pripagjase,, na IVZ(burmali dzamija). Ako ovaj problem e resen togas se e reseno.
Ne veruvam deka gradska kuka kje se gradi, taa lokacija taka prazna kje si stani, aj kje prajme pak muabet ovde vo build
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Jul-2010 at 18:35
Прашање: Дали ИВЗ има тапија од тоа земјиште ?
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Jul-2010 at 18:37
Pa neli rekoa deka imaat.
Samo da te informiram: I MPC nemase TAPIJA no ete dobi lokacijaBig%20smile!
Isto taka se raboti za REKONSTRUKCIJA na verskiot objekt.
Ova e lavirint, pa zatoa recev deka taka kje si stane=prazenRoll%20eyes
 


Edited by my Macedonia - 06-Jul-2010 at 18:40
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Jul-2010 at 18:39
Јас да бев градоначалник лично како градска кука ке ја реконструирав старата железничка станица, еден од најубавите административни објекти што го поседувал скопје од неговата изградба.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Jul-2010 at 18:44

@mitatos

ostaj go gradacalnikot, toj i taka e zbunet ne znae sto prajt. Jas licno pred nekolku meseci go pofaliv ama sega voopsto ne e za pofalba.Covekot nema idei, nema plan, nisto..........
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Jul-2010 at 18:55
Епа така е кога гласаат за такви луге, имаат пари за глупави идеи, а немаат за значајни проекти кои се од голема важност за градот и за Р.М
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Jul-2010 at 19:02
e da, primer: ezeroto treska ceka za investicija a gradacalnikot gradi plaza, aj te molam koja logika????
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Jul-2010 at 19:06
Јас би рекол дека кој и да дојде сепак исто ке биде, според мене треба стручна спрема од најмалку 10 години за да некој стане градоначалник.. зошто да не ги следиме европските примери ,таму никој не ја гледа општината како место за профитирање ,кај нас прво што ке рече е : ете ке има лап лап крадење .. а таму е обратно они ја сакаат својата држава , во вести едаш гледав дека направија скандал во шведска зошто една пратеничка купила мастики со кредитна картичка на државата ,значи од кога ние ке почнеме да ги штедиме и тие 2 денари тогаш ке напредуваме.

Edited by mitatos - 06-Jul-2010 at 19:06
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Jul-2010 at 19:11
Дечки не е ова Меана  Smile Скратете со офтопиков
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 06-Jul-2010 at 19:13
Митатос, никаде во свет не треба стручна спрема за градоначалник, ни 10 па ни 1 година. Не е тоа начинот да се добие добар градоначалник, туку гласачкото тело да созрее и да престане да гласа по разноразни глупави основи ами да почне да бара сериозни кандидати и нивно одговорно однесување.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Jul-2010 at 19:22
Знам дека не треба, али за кај нас треба ,ги наведов причините зошто ,а не дека нема такви што се способни за раководење со една општина или со еден главен град, обично ние секогаш мислевме дека тие што имаат пари нема да крадат, али испагаше обратно тие ги дуплираа своите пари на грб на народот, не сакам да го политизирам постот,само наведов еден мал пример дека еден градоначалник треба да го сака својот град, или својата општина , или држава за да го работи максимумот од своите можности.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Jul-2010 at 19:51
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2E4E40156F49C44E9A114F75EBA1BAB9

sto me navede da poglednam tuka:

https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieSIS.aspx?EntityId=c686ec38-e671-4cd0-8181-a69ee852e08f&Level=2

i da go zabelezam ova:

површина на парцела -2367м², површина за градба -1274м², вкупно изграден површина (бруто)-7644м², максимална висина-21м, катност П+5

e, sega:

http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/URBANISTICKI%20PLANOVI/Mal%20Ring/Mal%20Ring%2007%2001.jpg

znaci, parcelata e 5.1.1., pa da vidime za nea:

http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/URBANISTICKI%20PLANOVI/Mal%20Ring/Mal%20Ring%2007%2002.jpg

површина на парцела -2395м², површина за градба -2395м², вкупно изграден површина (бруто)-19160м², максимална висина-29м, катност П+7+По

ne e istata.. ako uplatime 500 denari, ke doznaeme kade e.

ete tolku za transparentnosta na instituciite. i sekako: prva nagrada i tri otkupi - zvuci poznato...


Edited by mladen_s - 06-Jul-2010 at 19:52
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Jul-2010 at 21:48
Originally posted by Cloverstack

.....гласачкото тело да созрее и да престане да гласа по разноразни глупави основи.....


Мислам дека сум кажал многу пати и нашироко. Попогрешна констатација од ова нема.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Jul-2010 at 22:09
Originally posted by Cloverstack

..гласачкото тело да созрее и да престане да гласа по разноразни глупави основи..ами да почне да бара сериозни кандидати и нивно одговорно однесување..
 
Поточна констататација од ова нема..
 
само би додал и партиите да созреат, па да пуштаат асални кандидати, оти избори се за избирање, а кај нас за жал, тешко дека некој до толку ќе мисли со своја глава, па да ни се случи да не искочат на гласање и да пропаднат изборите, само заради тоа што народот проценил дека кандидатите се тапа..
 
епа до толку народов не ни е паметен, а партиите за жал тоа го користат..
 
која ли само компетенција ја имаше трифке за градоначалник и што после 4 години остави.. ?  и кој е губитникот, а кој профитираше од таа ментална екскурзија
 
(го земав за пример, не дека мора да се зајадеме за него, иако не верувам дека некој би го бранел) Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.