build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЕВН (бивша Градска куќа)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 04-Jun-2011 at 02:27
Originally posted by HugoGoulding

п.с. Може некој со google earth слика да ми покаже каде точно се наоѓа локацијата на зградата бидејќи не ми е баш познато.



Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 04-Jun-2011 at 02:33
Aj да не почнуваме пак тепаници за стиловите, стил си е стил, не знам кои музички правци се тотално страни за Македонија, се можеме да правиме никој нема да ни оспори.

Плус овој стил е универзален исто како што во музиката е рокот, попот, џезот, класиката, блуз, рап итн. сите се универзални правци на музика, иако може потекнуваат од негде најпрво и имаат свои корени, секој може да го прави, користи и употребува. На никој не му е забрането ниту може некој да го осуди за тоа.

Истото важи и за архитектурата.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 04-Jun-2011 at 08:16
Потполно се согласувам дека се што е поврзано со уметност нема граници и никој не е компетентен да коментира. Архитектурата е на некој начин уметност. Но штета е што Скопје можеше да стане ултрамодерен град. На страна тоа, мене овој објект ми е од тие најмногу што ми се допаѓаат. Само не е ли многу 4 години...
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 04-Jun-2011 at 10:57
ok e sega gore kako sto e slikata so dvata objekta moze nekoj da ja odzumira i da gi pokaze i plus dvata ili nz kolku hoteli se planiraa pokraj Vardar. I da go vidime celiot prostor?
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 04-Jun-2011 at 11:32
Тука фали уште еден мост пред Градската куќа, и прочитав дека во неа ќе биде и салата за венчавки, па нели тоа се планираше во Офицерскиот дом.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 04-Jun-2011 at 11:33
Неокласичен стил за новата градска куќа


Зградата е на пет ката, ќе биде изграден на површина од 1300 метри квадратни, на локација под скопското Кале


Зграда на пет ката, со интересен неокласичен стил, почна да се гради под скопско Кале во близина на поранешните бараки на ЈП "Водовод и канализација". Вака по четири години ќе изгледа новата Градска куќазграда во која ќе биде сместен кабинетот на градскиот татко, Архивата на Град Скопје, сала за Советот, како и други простории во кои ќе се смести градската администрација. Во оваа зграда се планира да се изгради и нова сала за венчавки. Објектот предвидува работен простор за 650 вработени. На три нивоа под зградата ќе се гради и подземен паркинг со капацитет за 170 возила. Автори на идејното решение се архитектите Иван Кокалановски и Борче Стојковски.

Објектот ќе биде изграден на површина од 1300 метри квадратни. Пред главниот влез ќе се изгради нова улица која што ќе води по кејот на Вардар.
Овој објект ќе биде енергетски ефикасен и ќе ги запази сите стандарди за заштеда на енергија.
Со оглед на тоа што зградата ќе се гради во зоната под Калето, кое што е заштитен објект од областа на културното наследство, редовни контроли ќе врши Управата за заштита на културното наследство.

На почетокот на изградбата на новиот административно-деловен објект присуствуваа премиерот Никола Груевски, скопскиот градоначалник Коце Трајановски, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, како и голем број граѓани. Градежните работи ќе ги изведува компанијата "Бетон" од Скопје. Овој капитален проект ќе чини околу 900 милиони денари.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C483744A0B252D47801D412333A220FB
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 04-Jun-2011 at 11:35

Почна изградбата на Градската куќа

Поставен камен-темелник на Градската куќа во која по четири години ќе бидат сместени вработените од градската администрација

Зградата се гради под Скопското кале и ќе зафаќа 1.274 квадратни метри и ќе има приземје и пет ката. Главниот влез ќе биде од новопроектираната улица од кејот на Вардар, а еден влез ќе има и од постојната улица Лазар Личеновски. Петтиот кат е наменет за градоначалникот и за секретарот на градот Скопје, како и салата за советот и претседателот на Советот. Куќата, која ќе биде во неокласичен стил, ќе чини 900 милиони денари.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 04-Jun-2011 at 14:43
Originally posted by HugoGoulding

Aj да не почнуваме пак тепаници за стиловите, стил си е стил, не знам кои музички правци се тотално страни за Македонија, се можеме да правиме никој нема да ни оспори.

Плус овој стил е универзален исто како што во музиката е рокот, попот, џезот, класиката, блуз, рап итн. сите се универзални правци на музика, иако може потекнуваат од негде најпрво и имаат свои корени, секој може да го прави, користи и употребува. На никој не му е забрането ниту може некој да го осуди за тоа.

Истото важи и за архитектурата.
тоа се вика мода... стил е нешто друго и сите стилови си имаат свое родно место каде се најавтентични и карактеристични за регионот, иако општо биле прифатени од сите
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 04-Jun-2011 at 14:47
Да не ја затупиме пак, јас само сакам да обрните внимание на ова:

Originally posted by гитардемон



Тука никој не се потрудил да вметне ни најмал елемент на архитектура распространета и прифатена во нашето поднебје.


Тоа е дел од умешноста на еден архитект. Пример Чипан, од кого постирав примери кој ги постирале многу членови во други прилики. Да биле толку махери да успеат да го спојат традиционалното со овој стил/ови, притоа правејќи нешто ултра функционално и добро фузирано, ама не биле, па не направиле.

Edited by гитардемон - 04-Jun-2011 at 15:24
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 04-Jun-2011 at 23:21
Originally posted by zabegan


Originally posted by HugoGoulding

Aj да не почнуваме пак тепаници за стиловите, стил си е стил, не знам кои музички правци се тотално страни за Македонија, се можеме да правиме никој нема да ни оспори.

Плус овој стил е универзален исто како што во музиката е рокот, попот, џезот, класиката, блуз, рап итн. сите се универзални правци на музика, иако може потекнуваат од негде најпрво и имаат свои корени, секој може да го прави, користи и употребува. На никој не му е забрането ниту може некој да го осуди за тоа.

Истото важи и за архитектурата.
тоа се вика мода... стил е нешто друго и сите стилови си имаат свое родно место каде се најавтентични и карактеристични за регионот, иако општо биле прифатени од сите



Мода? Oчигледно си ги побркал терминиве или не владееш добро со нивното значење. Тоа се стилови во архитектурата исто како што постојат стилови во музиката, стилови во сликарството, стилови во литературата итн. Мода е сосем различен термин, во мода може да биде некој стил, а мода и стил не се никакви синоними.

Edited by HugoGoulding - 04-Jun-2011 at 23:22
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 04-Jun-2011 at 23:36
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by HugoGoulding

п.с. Може некој со google earth слика да ми покаже каде точно се наоѓа локацијата на зградата бидејќи не ми е баш познато.


a ovie kukive pod vodovod i kanalizacija sto se ?

spored mene namesto gradska kukja i v&k trebase tuka da se napravi eden muzej za skopsko kale i toj cel lokalitet da bide arheoloshki istrazuvan
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 04-Jun-2011 at 23:37

Едната од куќите е семејната куќа на познатиона македонски сликар Лазар Личеновски (онаа со мозаикот на тераса)

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 05-Jun-2011 at 00:02
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by zabegan


Originally posted by HugoGoulding

Aj да не почнуваме пак тепаници за стиловите, стил си е стил, не знам кои музички правци се тотално страни за Македонија, се можеме да правиме никој нема да ни оспори.

Плус овој стил е универзален исто како што во музиката е рокот, попот, џезот, класиката, блуз, рап итн. сите се универзални правци на музика, иако може потекнуваат од негде најпрво и имаат свои корени, секој може да го прави, користи и употребува. На никој не му е забрането ниту може некој да го осуди за тоа.

Истото важи и за архитектурата.
тоа се вика мода... стил е нешто друго и сите стилови си имаат свое родно место каде се најавтентични и карактеристични за регионот, иако општо биле прифатени од сите



Мода? Oчигледно си ги побркал терминиве или не владееш добро со нивното значење. Тоа се стилови во архитектурата исто како што постојат стилови во музиката, стилови во сликарството, стилови во литературата итн. Мода е сосем различен термин, во мода може да биде некој стил, а мода и стил не се никакви синоними.
не ме разбра што сакам да кажам, ептен ја затеравме дискусијава на страна
модата е должна за распространетоста на стиловите, не постои такво нешто како универзален стил
секој стил си има своја област како дом каде што е автентичен и карактеристичен за таа област

што ако во наредниве десет години станат модерни стиловите на азиските храмови? дали тоа ќе значи дека азиската култура е универзална за цел свет?

и ако ептен сакаш да ја тераме на страна дискусијава, „универзалноста“ на стилот се должи на колонизациите, во чие време бил модерен...
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 05-Jun-2011 at 12:31
Originally posted by гитардемон


Тоа е дел од умешноста на еден архитект. Пример Чипан, од кого постирав примери кој ги постирале многу членови во други прилики. Да биле толку махери да успеат да го спојат традиционалното со овој стил/ови, притоа правејќи нешто ултра функционално и добро фузирано, ама не биле, па не направиле.


Објектите на Чипан немаат врска од спој од традиционален и модерен дизајн. Сум ги видел неговите скици, размислувања итн. Неговите објекти си се чисто постмодернистички од тип што ги граделе низ цел свет во 60-70 години. Он само вади инспирација од нашето поднебје и толку. Си има точно дефиниција во дизајн кога е нешто направено во сличен стил или е стилски спој и тие стилови се дефинирани (неоготски, неокласицизам, пост модернизам).
Затоа и ни се случува сега да административните објекти се градат повторно во традиционални стилови, бидејќи постземјотресно Скопје се изгради во архитектура што не живее ни со македонската култура, и е не препознатлива во светски рамки, освен за одредени кругови љубители на тој правец во архитектурата.

Чипан е супер архитект ама лош уметник. Гауди би бил најдобар преставник на архитект и уметник кој што спојува традиционален стил (готски) со органски и модернизам карактеристичен за негово време, а притоа да го долови и уметничкиот аспект.

Инаку Чипан во неговото интервју
http://architect.mk/intervjua/511-boris-cipan-kakva-vlast-takva-arhitektura е многу критичен за објекти од стилот на градската куќа, али затоа обичните граѓани си ги сакаат тие стилови. Умешноста на еден архитект (па и музичр/уметник) е да промовира нови идеи, но притоа да биде прифатено од оние кои го конзумираат. Во случај на архитектурата, граѓаните и инвеститорите.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 05-Jun-2011 at 13:31
Азиски храмови не е стил туку тип на градба, а може да кажеш азиска архитектура, тоа е веќе друга, и азиската архитектура си има свои стилови. Јас зборувам за европската архитектура, Европа е коренот на таа архитектура, а правците се всушност стиловите. Европската архитектура е во мода, да, но не е мода.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 05-Jun-2011 at 13:41

@makonix:  И каде во СК014 (сосе придружните „бонуси“ како овој погоре) гледаш промоција на нови идеи? Па да беше целта на уметноста да му се допадне на „граѓанството“ веројатно немаше да ги имаме ни Пикасо, ни Дали, ни Ворхол, ни  Банкси... Којзнае дали воопшто ќе имавме некаква уметност.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 05-Jun-2011 at 14:06
Originally posted by HugoGoulding

Азиски храмови не е стил туку тип на градба, а може да кажеш азиска архитектура, тоа е веќе друга, и азиската архитектура си има свои стилови. Јас зборувам за европската архитектура, Европа е коренот на таа архитектура, а правците се всушност стиловите. Европската архитектура е во мода, да, но не е мода.
очигледно ја пропушташ поентата на дискусијата, не дискутираме за тоа какви стилови има во Азија
се разбира дека не постои стил наречен „азиски храм“... го знам тоа и не мора да ми го објаснуваш Smile

но не намеравам понатаму да дискутирам, очигледно отидовме премногу офтопик, си има соодветна тема и за оваа дискусија
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=830&PN=5
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 05-Jun-2011 at 15:05
Originally posted by fichot



@makonix:  И каде во СК014 (сосе придружните „бонуси“ како овој погоре) гледаш промоција на нови идеи? Па да беше целта на уметноста да му се допадне на „граѓанството“ веројатно немаше да ги имаме ни Пикасо, ни Дали, ни Ворхол, ни  Банкси... Којзнае дали воопшто ќе имавме некаква уметност.



Пикасо, Дали, Ворхол, Банкси се уметници чии дела можеш да ги купиш и да си гледаш приватно ако сакаш, али можеш и да ги игнорираш, додека административни објекти на една држава дали ти се дпаѓале или не, ќе мораш да ги гледаш, и стануваат дел од твојот живот ти сакал или не. Затоа одговорноста кај архитектите да градат објекти со вредност прифатена од граѓаните е далеку поголема. Јас имам уметнички дела зад себе, ама се во приватни колекции, така да и не е битно дали некој му се свиѓа мојот стил, ама ако земам сега да насликам слика на кале, ке влијаам на сите скопјани позитивно или негативно.
Со овој проблем се соочуваат голем број на колеги, не е лесно да се биде креативен и истовремено да се задоволат клиентите.

Јас ја разбирам маката на архитектите да се гради модерно, ама треба да се направи еден исчекор и да се прилагоди модерното со македонската база.

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 05-Jun-2011 at 17:56

Ах, добро. Смени ги сликарите со еве Френк Гери, Калатрава, Рајт, Корбизје, Гауди...мислиш дека ќе станеле тоа што се доколку им бил битен вкусот на граѓаните? 

И од кај излезе дека неонеокласицизмот е по вкус на граѓаните? Имаше анкети некои? Петиции? Да не имало изложби на конкурсните проекти, па народот се задржувал на неокласичните макети, а покрај модерните проаѓал како „покрај турски гробишта“? Да не имало во минатото демонстрации против некои модерни објекти каде граѓаните извикувале „Доста модерно! Дајте ни барок! Дајте ни столбови!“? 

Патем, најголемиот дел од делата на Банкси се на јавни површини, видливи за обичните граѓани и тешки за игнорирање. 

 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 05-Jun-2011 at 21:26
Originally posted by makonix



Објектите на Чипан немаат врска од спој од традиционален и модерен дизајн. Сум ги видел неговите скжици, размислувања итн. Неговите објекти си се чисто постмодернистички од тип што ги граделе низ цел свет во 60-70 години. Он само вади инспирација од нашето поднебје и толку.


Мислам дека сам си ја побиваш првата реченица. Баш тоа што го опиша ти е спој на традиционален и модерен дизајн. Модерно во 60-тите и 70-тите било баш тоа што тој го проектирал, со инспирација од традиционалното македонско. И сам кажуваш дека тоа го правел.

Originally posted by makonix



Затоа и ни се случува сега да административните објекти се градат повторно во традиционални стилови, бидејќи постземјотресно Скопје се изгради во архитектура што не живее ни со македонската култура, и е не препознатлива во светски рамки, освен за одредени кругови љубители на тој правец во архитектурата.


Зошто под „традиционален“ стил подразбираш барок и неокласицизам? Не зборуваме за Франција и нејзината традиција, зборуваме за македонското традиционално. Ерго, човекот спојувал (македонско) традиционално со (тогашно) модерно.

Originally posted by makonix


Чипан е супер архитект ама лош уметник. Гауди би бил најдобар преставник на архитект и уметник кој што спојува традиционален стил (готски) со органски и модернизам карактеристичен за негово време, а притоа да го долови и уметничкиот аспект.


Готскиот не е баш традиционален стил за Шпанија. Не споил нешто карактеристично за Шпанија со нешто тогашно модерно. Јасно е дека бил добар уметник, но и кубизмот е уметност, но и поп-артот е уметност. Не значи дека Гауди е подобар уметник од Чипан. Исто не значи дека Пикасо е подобар од Ворхол. Не се мери, едноставно по тоа кој правец е поприфатен, и двата се врвни во својот сектор. Не може Лионел Меси да е подобар спортист од Јане Ахонен, само затоа што фудбалот е попопуларен и поприфатен од ски-скокањето.

За одговорите во интервјуто, му се восхитувам неизмерно!

Edited by гитардемон - 05-Jun-2011 at 21:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.