build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ЕВН (бивша Градска куќа)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 29-May-2012 at 12:25
1


2


3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 03-Jan-2013 at 19:01Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 23-Feb-2013 at 18:25
Момци спори сте! Оваа карабина има веќе и кров! Ајде градски фото хроничари на работа!
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 23-Feb-2013 at 18:32
И не би било лошо да се зборува и за идни решенија и насоки кои би ги надополниле конкретниве решенија под Кале. Ете можност за сите силни мислители и архитекти храбро да помогнат во комплетирање на сликата за Скопје. Мене како дилема ми се наметнува проектот- Музеј куќа на Лазар Личеноски..пс-Тоа е онаа стара мала куќарка до мостот Гоце Делчев. Па повелете, во размена на идеи на форумов..
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 23-Feb-2013 at 18:56
Макс,градската куќа има кров или мислиш на онаа на Водовод и канализација?Малку ми е рано да има кров на градската куќа гледајќи од погорната слика
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 23-Feb-2013 at 19:01
from Jan 31. by Hip.Hop_MKD on Panoramio

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 23-Feb-2013 at 23:09
toshiba ko ludo
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 08-Mar-2013 at 21:23
by george k. 1981

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 16-Mar-2013 at 02:24
1


2

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 27-Mar-2013 at 19:37
od Skopje od SSc

]

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 30-May-2013 at 17:24
денешна

DSC00779 by george k. 1981, on Flickr[/IMG]
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 24-Jun-2013 at 17:27
Еве една слика сликана од задната страна на објектот (од кај улицата) од пред некој ден.


Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 11-Feb-2014 at 02:11
Како стои ситуацијата овде, се работи ли?
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 11-Feb-2014 at 08:08
Не,после пропаѓањето на австриската фирма што ги градеше и овој објект и неколку други. Сега одново се бара изведувач.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2463
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 11-Feb-2014 at 08:39
Овој објект (колку што можев да прочитам наназад) го гради Бетон - СКопје. На Австријците е тој до него, на Водовод.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 11-Feb-2014 at 12:17
a uste ne mi e jasno zosto e celiot objekt od beton napraven, a ne od tula. cenata mu e porasnata uste od start troduplo. dali se raboti za perenje pari ili?
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 11-Feb-2014 at 14:51
Originally posted by xnx

a uste ne mi e jasno zosto e celiot objekt od beton napraven, a ne od tula. cenata mu e porasnata uste od start troduplo. dali se raboti za perenje pari ili?


Па целиот проект СК2014 е перење пари
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 29-Aug-2014 at 01:35
За овој објект не се кажува скоро ништо, има некој информации до каде е стигнато и дали се работи?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 29-Aug-2014 at 10:26
Не се работи, стои само како карабина.
За сè има вторпат
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 29-Aug-2014 at 11:30
Седиштето на Град Скопје ќе се преименува во Градска куќа „Мајка Тереза“

Објектот каде што се сместени градските власти ќе се преименува во Градска куќа „Мајка Тереза“. Градоначалникот Коце Трајановски, предлог-одлуката за преименување на административниот објект на Град Скопје, ќе ја образложи пред советниците следната недела.

„Името на објектот во кој ќе бидат сместени органите на Град Скопје и администрацијата на Град Скопје се предлага поаѓајќи од фактот што Мајка Тереза претставува една од најистакнатите личности родена во Град Скопје. Со именувањето на административиот објект, Градот Скопје ја изразува својата почит во одбележувањето на нејзиниот лик и дело и го потенцира значењето што на светско ниво го има Мајка Тереза. На овој начин, со донесувањето на оваа одлука Градот Скопје ќе придонесе кон зачувување и негување на споменот, ликот и делото на Мајка Тереза и нераскинливата врска што ја има со Градот Скопје, како најистакната личност од историјата и културата на Градот Скопје и воопшто на Република Македонија“, стои во образложението од Градот Скопје.

Инаку градската администрација за неколку години ќе биде сместена и во нов објект што се гради под скопско Кале. Зградата е на пет ката, со фасада во неокласичен стил и се простира на површина од 1.300 метри квадратни, во близина на поранешните бараки на ЈП “Водовод и канализација”. Автори на идејното решение се архитектите Иван Кокалановски и Борче Стојковски.Во новиот објект ќе биде сместен кабинетот на градскиот татко, Архивата на Град Скопје, сала за Советот, како и други простории во кои ќе се смести градската администрација, а се планира да се изгради и нова сала за венчавки и подземна гаража. Објектот предвидува работен простор за 650 вработени. Вредноста на објектот е нешто повеќе од 14,6 милиони евра.

Градската куќа почна да се гради во летото 2011 година, а требаше да биде готова за четири години. Но изградбата на објектот се одвива бавно. Пред извесен период имаше информација дека изградбата е стопирана поради подземниот паркинг кој треба да биде заеднички со ЈП „Водовод и канализација“, со оглед на тоа дека и ова претпријатие гради нов објект во близина на Градкската куќа. Според опозициските советници застојот е поради тоа што градскиот буџет е во лоша финансиска кондиција. Сепак градските власти уверуваат дека нема проблеми, а изградбата ќе продложи согласно финансиските можности. Од годинешниот буџет на градот за изградба на Градската куќа се предвидени над 340 илјади евра.

Уште еден објект кој ќе биде за потребите на Градот Скопје, е Офицерскиот дом на плоштадот Македонија, заедно со хотелот веднаш до домот. Иако земјиштето е подготвено, темелите уште не се удрени. Инвеститор на двата објекти е грчкиот бизнисмен Димитрис Кондоминас, кој го купи земјиштето за 630.000 евра. Идејното решение во неокласичен стил, го избра Министерството за транспорт и врски. Изградбата почна лани, но градежните работи се во застој откако грчкиот бизнисмен на почетокот на годинава во својата матична земја Грција беше притворен и обвинет за перење пари. Тогаш од македонското Министерство за транспорт и врски тврдеа дека тоа нема да ја загрози изградбата. Предвидено е Офицерскиот дом градските власти да го користат за свечени приеми и коктели.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.