build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 01-May-2018 at 08:29
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 17-May-2018 at 19:42
Originally posted by Џоле

Изгледа дека ќе се надградува седиштето на Охридска банка (Сосиете женерал) во Скопје. Патем, Французите го продаваат својот удел во оваа банка, буквално се ослободуваат од сите удели во банките од Балканот, можеби и источна Европа. Можно е Охридска банка да биде купена од некоја друга европска или регионална банка.За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1301
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 25-May-2018 at 12:32
Уривањето на ТЦЦ Плаза-некако споро им оди со рушењето денес забележав дека донеле уште еден голем багер ама од заштитните завеси неможе баш да се направат некои добри фотки ама еве една од задната страна.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1301
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 31-May-2018 at 17:21
Богдановиќ.: ТЦЦ „Плаза“ има одобрение само за уривање, не и за градба

Досега инвеститорот не доставил барање за издавање одобрение за градба, но и да достави како што вели Богдановиќ тоа нема да се издаде додека не заврши мораториумот на градба. Дури откако ќе се изврши ревизија на плановите во овој случај на деталниот урбанистички план „Мал ринг“ ќе се знае колкава ќе биде дозволената висина на објектот.
Според измените на ДУП-от „Мал ринг“ направени во времето на градоначалникот Владимир Тодоровиќ за објектот на ТЦЦ „Плаза“ маркичката е за станбено-деловен објект со приземје, мезанин и 5 ката.
Инвеститорот добил дозвола од претходното раководство за доградба и надградба. Но во текот на надградбата му било речено дека темелите на објектот нема да ја издржат надградбата. Затоа побара дозвола за уривање, за одново да го гради објектот. На состанок со инвеститорот му кажав дека се врши ревизија на сите планови и дека се намалуваат висините на дел од објектите. Каква дозвола ќе добие, ќе видиме кога ќе заврши ревизијата на планот. Дотогаш нема да може да добие дозвола за градба оти на сила е мораториумот“, вели градоначалникот Богдановиќ.
Објектот на ТЦЦ „Плаза“ поранешно „Беко“ во моментов е речиси целосно урнат а просторот е затрупан со земја. Сопственикот на објектот почна со уривање на 20 март, но работите на терен беа прекинати по налог на Општината оти немаше одобрение за уривање и соодветно не го заштитил просторот. Веднаш по тоа сопственикот побара дозвола од Општината по што продолжи со уривање.http://vesti.mk/read/news/15824375/5527334/bogdanovik-tcc-plaza-ima-odobrenie-samo-za-urivanje-ne-i-za-gradba
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 31-May-2018 at 18:51

Според измените на ДУП-от „Мал ринг“ направени во времето на градоначалникот Владимир Тодоровиќ за објектот на ТЦЦ „Плаза“ маркичката е за станбено-деловен објект

Какви таленти!


Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 01-Jun-2018 at 09:08
Чудно ми е ова со мораториумот. Според кој закон смее општина мораториум да прогласи? Нели ако сите услови се исполнети општината е должна да издаде одобрение за градба?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11998
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 01-Jun-2018 at 14:13Навистина не сум упатен во правните аспекти на случајот и не знам ништо за тоа дали и каков основ има за мораториумот. Но во секој случај треба да му се честита на Богдановиќ за храброста и одлучнота да го направи тоа што беше неопходно. Особено што за случајов трпи напади и од својата партија.

Сигурно ќе му беше најлесно и најпрофитабилно да постапи како што прави Златко Марин во Аеродром, да ги продолжи воспоставените лоши пракси и токму со легалистички флоскули да го брани криминалот.

Но ако сакаме подобар град и подобра иднина, нема добра алтернатива на мораториумот и ревизијата на ДУП-овите. Се подразбира вистинска и темелна ревизија, а не некаква чисто формална ревизија без никакви резултати.

Дали некој знае што се случува во Карпош и Кисела Вода? Има ли ревизија на ДУП-ови и доколку да, колку суштински се спроведува?Edited by Cloverstack - 01-Jun-2018 at 14:15
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 04-Jun-2018 at 12:14

Да, може да му честитам за храброста, но не се сложувам со 100% мораториум. Замисли ситуација со некој инвеститор што има ок проект, си има бизнис план и очекувања кога ќе изгради свој објект, но поради ваква мерка е спречен да го направи тоа. Не ми изгледа тоа на добра бизнис клима. Веројатно е законски покриено ова, во спротивност ќе имаше и тужби кон општината.

Всушност и не му честитам, сега ми текна дека за објектот на ЗСФ кај железничка имаше прекршување на мораториумот.

Edited by <Fresno> - 04-Jun-2018 at 12:16
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1301
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 14-Jun-2018 at 10:28
Originally posted by Џоле

Originally posted by Џоле

Изгледа дека ќе се надградува седиштето на Охридска банка (Сосиете женерал) во Скопје. Патем, Французите го продаваат својот удел во оваа банка, буквално се ослободуваат од сите удели во банките од Балканот, можеби и источна Европа. Можно е Охридска банка да биде купена од некоја друга европска или регионална банка.

Денешна,завршиле веќе ги вадеа скелињата


Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1301
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 14-Jun-2018 at 12:03
Од рушењето на ТЦЦ ПЛАЗАBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 17-Jun-2018 at 20:04
За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 19-Jun-2018 at 02:22
Подолго време ја влечат некако фасадата, има работници ама како да нема некој напредок.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 20-Jun-2018 at 12:30
Originally posted by Џоле


 
На мене ми се чини, или навистина нема соодветна тема на форумов за овој објект ?
 
Како и да е, денес го крунисаа покривот на овој објект со мечкината три-кратна ѕвезда.
 
П.С. Ај што се врти ѕвездата, па уште и осветлена е навечер.


Edited by Dexter26 - 20-Jun-2018 at 19:45
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 10-Jul-2018 at 18:44
Бавно напредува.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1301
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 04-Aug-2018 at 10:40
СМС Деловен Центар(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1301
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 10-Aug-2018 at 14:02
Што се случува на градилиштето кај бившо Беко. Последен пат кога минував беше веќе целосно урнато и немаше активност??
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 04-Sep-2018 at 18:02
Од вчера:

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 04-Sep-2018 at 22:17
Многу бавно напредуваат градежните работи тука, како да не им се брза. А и зградата испадна обична коцка, ништо посебно.
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 04-Sep-2018 at 22:36
Според мене баш е елегантна зградата, едноставна, модернистичка. Само околината....
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1614
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 05-Sep-2018 at 08:01
Се надевам ќе се угледаат на Систина и ќе си го средат кејот самоиницијативно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.