build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Mar-2011 at 17:45
Vo bulevarod ilinden se gradese eden mal objekt visok 5 kata, ne se vklopuvase so drugite zgradi, katastrofa izgledase
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Mar-2011 at 21:56
emi prozorci mu nacukaja sosednite objekti i nemozi kalkanski da se zatvori
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Mar-2011 at 10:30

Телеком и Т-мобиле ќе ги трампат зградите со Дивелоп Груп дооел Скопје со доплата

28.03.2011

Телеком и Т-мобиле ќе ги трампат зградите со Дивелоп Груп дооел Скопје со доплата

На претстојното собрание на акционери на Македонски телеком една од предлог одлуките е да се одобри продажбата на три згради во сопственост на Македонски Телеком и Т-мобиле и да се купи зградата на Дивелоп Груп дооел која  во моментов сеуште е во изградба. Телеком и Т-мобиле ќе ги продадат зградите за вкупно 20.700.000 евра, а ќе ја купат зградата од Дивелоп Груп за 37.300.000 евра по принцип клуч на рака, т.е. целосно завршена . Разликата ќе се плати на 6 еднакви годишни рати, откако ќе се впише сопственоста врз зградата која е во изградба. Оваа одлука мора да биде изгласана на собранието на акционерите според статутот на друштвото, бидејќи претставува измена на структура на имотот на Македонски Телеком каде сметководствената вредност надминува 10% од нето вредноста на имотот на друштвото утврдена според последните финансиски извештаи.
Фирмата Дивелоп Груп се спомнува во повеќе инвестиции како хотелот Мериот кој треба да се гради на плоштадот и хотелот со 5 звезди во Охрид кај Горица.

Инаку како интересен податок инвестицијата во хотелот Мериот во Скопје според новинарскиот текст во Нова Македонија ќе изнесува 37.000.000 евра

Предлог-одлука во целост можете да ја видите на следниот линк.
На мапата подолу можете да ги видите зградите за кои станува збор и зградата која е во сопственост на Т-мобиле и не е предмет на овој договор.View Македонски Телеком и Дивелоп Груп дооел in a larger map

http://www.mkfondovi.com/mk_MK/news/21839-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D0%B8-%D1%82-%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B3%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%B0%D1%82-%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%BF-%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF-%D0%B4%D0%BE%D0%BE%D0%B5%D0%BB-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%81%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0.html
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Apr-2011 at 13:21
Ова се неколку објекти од Струмица, некако оваа нишка најсоодветна ми изгледаше. Ги сликав само "подобрите", останатите беа во некој "тетовско-драчевски" стил, објекти изградени колку да се рече. Иначе сликано е од автобус.

1.


2.


3.


4.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 13-Apr-2011 at 19:50

Салата „Партизан“ ќе прерасне во Бизнис Инкубатор преку проект на Општина Берово финансиран од ЕУ

Преку реализирањето на инфраструктурни проекти, комплетно се менуваат визуелните ефекти и функционирањето на заедницата т.е. категоријата на населението кое најмногу ги користи бенефитите од овие реализации.

Конечно и салата „Партизан“ која се наоѓа во центарот во Берово и претставувала значајна алка од културниот живот на жителите од Општина Берово ќе ја добие својата ренесанса и најпосле ќе престане да ја нагрдува сликата на овој дел од градот.

Преку проектот „Бизнис Инкубатор – економски развој и видливост во пограничниот регион“ салата ќе биде реконструирана и надградена со средства кои се обезбедени преку претпристапните фондови на Европската  Унија (IPA), од програмата за прекугранична соработка на Македонија и Бугарија во висина од околу 280.000 евра.

Од архитектонска гледна точка реконструираната и доградена сала „Партизан“ ќе претставува спој на модерното и традиционалното и во неа се предвидени голема конгресна сала, мала сала за состаноци и канцеларии од кои најголем бенефит би имале претприемачите од општините Берово и Струмјани -  Р.Бугарија која е партнер во проектот, малите и средните претпријатија, Локалните власти како и целото население во општините.

Преку реализацијата на овој проект ќе се воспостави бизнис инкубатор кој ќе работи на развојот на економијата на пограничниот регион т.е во Општина Берово и Општина Струмјани

http://berovo.gov.mk/images/stories/partizan/part10.jpg
http://berovo.gov.mk/images/stories/partizan/part11.jpg
http://berovo.gov.mk/images/stories/partizan/part8.jpg
http://berovo.gov.mk/images/stories/partizan/part1.jpg
http://berovo.gov.mk/images/stories/partizan/part3.jpg

http://berovo.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=447%3A2011-04-13-16-21-16&catid=40%3Avesti-berovo&Itemid=62

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 14-Apr-2011 at 20:30
дај бе барем еднаш нека се загрижат за дизајн, а не за пари! мешавина од елементи кои не одат заедно и фасада чие време поминало пред 20 години, до кога ќе се сведуваме на вакво нешто?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Apr-2011 at 07:03
Originally posted by zabegan

дај бе барем еднаш нека се загрижат за дизајн, а не за пари! мешавина од елементи кои не одат заедно и фасада чие време поминало пред 20 години, до кога ќе се сведуваме на вакво нешто?


Previous

По 20 години! Bash
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 25-Apr-2011 at 20:53
Neoficijalno zgradata na QBI Makedonija ke ja menuva svojata fasada vo moderen dizajn, ke bide celata vo staklo.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Apr-2011 at 21:29
Previous

НЕЕЕЕЕЕЕ!!!

Доволно ретардирани вести чувме денеска... мораше ли и ова...


Edited by alexgizh - 25-Apr-2011 at 21:30
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Apr-2011 at 21:38
Originally posted by alexgizh

Previous

НЕЕЕЕЕЕЕ!!!

Доволно ретардирани вести чувме денеска... мораше ли и ова...
 
Зошто вака? Јас баш се израдував
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-Apr-2011 at 21:47
Originally posted by lupo

Originally posted by alexgizh

Previous

НЕЕЕЕЕЕЕ!!!

Доволно ретардирани вести чувме денеска... мораше ли и ова...
 
Зошто вака? Јас баш се израдував


Сметам дека зградата има добар идентитет, и дека кога/ако се преслече во стакленица ќе го изгуби. А Скопје нема да добие ништо.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Apr-2011 at 21:50
Originally posted by alexgizh

Originally posted by lupo

Originally posted by alexgizh

Previous

НЕЕЕЕЕЕЕ!!!

Доволно ретардирани вести чувме денеска... мораше ли и ова...
 
Зошто вака? Јас баш се израдував


Сметам дека зградата има добар идентитет, и дека кога/ако се преслече во стакленица ќе го изгуби. А Скопје нема да добие ништо.
Ајде ајде сега, кога е барокот пекате по модерно, сега кога се преправа во модерно, ке се изгубел идентитетот
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 25-Apr-2011 at 21:57
Зарем зградава до сега не беше модерна?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Apr-2011 at 22:00

Човек да не си се помешал нешто? Каква модерна бе зградата беше жива беда од надвор

...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-Apr-2011 at 22:04
Незнам, мене ми е сосема во ред. Каква што е направена таква е и сега. Не е распадната воопшто. Можеби стаклата беа за менување, но да се откорне целата постојна фасада ми е претерано.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Apr-2011 at 22:08

Ок секој си има свој вкус, што е до мене и НИП Нова Македонија плаче за реконструкција како банката до неа што ја направија, па и зградата на Народна Банка,

...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Apr-2011 at 22:25
Зградата на QBE ми е една од поомилените објекти во Скопје. Сметам дека воопшто нема потреба од комплетно менување на фасадата. Треба само редовно да се одржува ништо повеќе.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Apr-2011 at 22:57
Никако! Симбол на Скопје е. НИП-от со реновирањето кај банката не го загуби ликот, само ја освежија со нови прозорци и боја, додадоа стилски елементи и е бомбона. Може така и со QBE. Ама мермерот мора да остане. Нека ги сменат прозорите, нека го преправат влезот, околината, нека ја осветлат, нека турат горе светлеча реклама и ќе биде таман.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Apr-2011 at 23:15
Народна банка плаче за нова фасада.

МРТВ плаче за еден барок.

Другите се ок.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Apr-2011 at 04:04
Травертинот не е посебно којзнае колку на објектов. Дури и да е ново фасадно решение, и  тоа е проект и тоа си носи автентичност. Кај нас се протна некако таа теза дека обејкт не смее да семни изглед, како да е еден проект мора да биде вечно на одредено место и само тој и никој друг. ако сакате сметајте се го за нова зграда со искористена стара конструкција.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.