build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Деловни објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 22-Feb-2014 at 17:23
вистинско освежување за градот
Back to Top
Lerin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Lerin Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 22-Feb-2014 at 17:30
Навистина фино и интересно изгледа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 17-Mar-2014 at 00:56
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 09-May-2014 at 15:37
DSC03599 by george k. 1981, on Flickr

Веднаш до неа се наоѓа лепенкава на Палата ЗУМ, и одвратно изгледа.

DSC03598 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 09-May-2014 at 16:23
Ова црно белово зградиче е според мене прекрасно. Најмногу поради бојадисувањето на фасадата кое на објектот му дава ефект на комплициран геометриски облик, а всушност се работи за релативно едноставно решение. Секоја чест за креативноста, а можеби би требале и нарачателите на реновирање на старите фасади да го земат оваа решение како добар пример дека немора фасадите да бидат папагали или еднобојни и дека со малку креативност може да се добиат исклучително интересни решенија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 21-May-2014 at 15:55
Деловната зграда на Фармахем во населба Хром, Скопје.

DSC03717 by george k. 1981, on Flickr

DSC03719 by george k. 1981, on Flickr

DSC03721 by george k. 1981, on Flickr

DSC03727 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 21-May-2014 at 21:36
оваа беше многу јака фирма на времето,нас ни вршеа обука во една област,и тоа покриен трошок од нивна страна за цел семинар.

се чудам како до сега немаа една `поголемка` зграда во центар
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 22-May-2014 at 18:29
Од што е одвратно, не знам у што нишка спаѓа
Кај Симпо, Карпош 1 му доаѓа ваљда.

23ka.wordpress.com
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 22-May-2014 at 18:31
Го заборавив и ова, уште еден очобол, Шутка. Нешто измеѓу семејна куќа, деловна зграда, обична зграда, партиски штаб...

23ka.wordpress.com
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 22-May-2014 at 18:51
Originally posted by N23

Го заборавив и ова, уште еден очобол, Шутка. Нешто измеѓу семејна куќа, деловна зграда, обична зграда, партиски штаб...Би додал уште Замок и Тврдина.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 23-May-2014 at 06:29
Originally posted by N23

Од што е одвратно, не знам у што нишка спаѓа Кај Симпо, Карпош 1 му доаѓа ваљда.


Верувале или не, но тоа е станбена зграда. Имав еден пријател што живееше таму, се пресели пред некое време. Таа зграда се надгради за неколку ката, но навистина не знам што е работава со застаклувањето.
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 23-May-2014 at 08:50
leleeej ova mislev samo vo Romanija deka go ima !!!!Dump
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 27-May-2014 at 08:09
Originally posted by N23

Од што е одвратно, не знам у што нишка спаѓа Кај Симпо, Карпош 1 му доаѓа ваљда.Oва изгледа како да имале секс станбена зграда со доградени балкони и административна зграда и испаднало ова.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 05-Jun-2014 at 21:46
Денес работев во објектот Палата Зум спроти катната гаража на Макоил во Центар.Направив неколку слики од внатрешноста набрзинка, со мобилен се не се нешто многу добри.Еве го и зградичето до неа.Оваа ми е посимпатична

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 21-Jul-2014 at 15:26
Очигледно скоро готов е објектот до средното медицинско


23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 02-Aug-2014 at 19:45
Во Ченто. Не знам што зграда е. Но сигурно е некаков деловен објект.

DSC04798 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 09-Sep-2014 at 17:17
Според анализата на ФОРТОН Македонија: Сите сакаат канцеларии во Grawe, Hyperium и Synergy
6 ViewsSeptember 09, 2014 бизнис Петре Димитров

Според анализата на ФОРТОН Македонија: Сите сакаат канцеларии во Grawe, Hyperium и Synergy
Во првата половина од 2014 година, пазарната понуда на канцелариски простор во Скопје забележа незначително зголемување, стои во најновиот извештај на ФОРТОН Македонија.

Севкупната ново закупена површина во првите шест месеци од 2014 година го надмина за двапати вкупниот ново издаден прстор во втората половина од 2013 година, што посочува на заживување на овој сегмент од пазарот на недвижнини.

Зголемената активност доведе до опаѓање во севкупните слободен канцелариски простор и тоа претежно во објектите од “А класа”. Слободниот простор во класа А (бизнис центрите) бележи намалување на 10,3% (11,3%- 2013 година). Врз основа на очекуваната побарувачка во прогнозата за втората половина од 2014година, очекуваме неиздадениот простор на пазарот на класа А деловни недвижнини и понатаму да се намалува и да достигне ниво од 7,4% на крајот од 2014 год.

По остриот пад на закупнините за премиум сегментот од класата А во претходните периоди цените на канцеларискиот простор се стабилизираат. Цените за класа А деловен простор на премиум локација се 11-14,5 евра, додека во внатрешноста на градот 8-11 евра. Притоа и покрај промената во трендот на неизнајмениот простор, пазарот не забележа позначајни промени во закупнините. Бизнис центарот “HYPERIUM”продолжува да има највисока цена на закупнина на пазарот во деловни објекти од А класа. Споредено со моменталната пазарна понуда за слични деловни простори во централното деловно подрачје, закупнините во овој објект се за 30%-40% повисоки. Цените на закупнините за канцелариските згради од А класа ќе бележат раст во идниот период со оглед дека се очекува раст на побарувачката, во контраст со ограничената понуда на пазарот што е резултат на недостигот на нови проекти од А класа на пазарот.

Најактивни во креирањето на побарувачката во дадениот период продолжуваат да бидат компаниите од ИТ секторот. Пазарните движења укажуваат дека и понатаму ќе има стабилна побарувачка за класа А канцелариски простор. Ова се потврдува и со фактот дека бизнис центрите кои се изградени согласно строгите критериуми за класа А канцелариски простор и доследно го следат концептот на бизнис центри имаат најмалку слободен (неиздаден) канцелариски простор. Такви објекти се “GRAWE”, “HYPERIUM” и “SYNERGY” бизнис центрите кои имаат приближно 100% исполнетост на просторот.

Како подружница на ФОРТОН Интернационал, ФОРТОН Македонија е дел од најголемиот холдинг за недвижност во Бугарија – АГ Капитал, а воедно и дел од светската алијанса на Cushman & Wakefield – најголемата приватна консултантска компанија за недвижности во светот.

Фото: Build
http://emagazin.mk/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%BD-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 13-Oct-2014 at 15:36
Заборавив дали оваа зграда има сопствена тема. При крај е, се средува околината и наскоро ќе ја пуштат во употреба. Локација: на бул. Мајка Тереза, до средно медицинско училиште.

DSC05901 by george k. 1981, on Flickr

DSC05902 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 14-Oct-2014 at 10:45
Малку постара вест (од 6 октомври)...

Отворен деловен Центар на „ИНТРАМА“ Македонија во Струмица

Денеска во присуство на амбасадорката на Германија во Македонија, градоначалникот на Струмица, сопствениците на „Интрама“ Германија и „Интрама“ Бугарија, беше отворен новиот деловен центар на германската компанија „Интрама“ Македонија во Струмица.

Станува збор за компанија основана пред 20 години во Германија, а која 12 години е присутна во Македонија со седиште во Струмица и свое претставништво во Скопје, и е високо позиционирана на пазарот за машини и конзумативи за прехранбено-кондиторската индустрија.

На линкот има и фотографии од објектот https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153262136213957.1073742592.231002903956&type=1
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 14-Oct-2014 at 10:46
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.140 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.