build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тунел под Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Тунел под Кале
    Posted: 06-Apr-2018 at 22:10
Originally posted by Zelenikovo


може ли некој да претпостави колку би чинел тунелот под Кале, а колку две детелина клучки, и дали поефтин би бил булевар под Кале кој би ги спојувал овие две клучки едната кај Касарна Илинден а другата кај Соборна Црква, односно за да се спои Центар со бул.Џон Кенеди преку ваков нов булевар ќе треба булеварска делница и кај Топана, чинам полесно е таму да се оди со експропријација, него што тоа би било случај со булевар кај Дуќанчик и експропријација на повеќето објекти попат како би се добил спој помеѓу бул.Цветан Димов и предложениот Тунел

mozda bi bilo poprakticno i so najmalce rusenje/eksproprijacii izmegu francuski grobista i muzejot za sovremena umetnost da se spusta od zadna strana na kaleto kon ul. Lazar Licenoski i pokraj src kale preku vardar na bul. Kliment OhriTski...
Kaj Kluckata na plasticarska Istata ruta co prosiruvanje na segasnta koja i e vrska od plasticarska do kluckata ul. Makedonsko Ksovska Brigada so Dzon Kenedi ...ps: potoa bi mozelo da se razmisluva od Ul. Dzon Kenedi preku Zelezara pozadi avtokomanda i da se povrze so Cento - Madzari - Kvantaski - Lisice so sto bi se zaobikoluvala guzvata vo Strogiot centar...Edited by Portal - 06-Apr-2018 at 22:44
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2009
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Mar-2018 at 16:20
Како се велеше додека пвеводбениците и нивниот пастир беа на власт - неокласицистичките фасади ги црта некој на Илинденска бб ?
 
Изгледа овие плавиве жолтици наместо да донесат живот, само извршиле трансплантација на истиот живот од пвеводбениците.
 
Со вакви градежни и урбанистички експерти, сигурно тунелот ќе се изгради и ќе биде пуштен во употреба со брзина на светлината.
 
https://off.net.mk/net-roulette/lokalno/vaka-nekako-ne-se-praveshe-i-parapetcheto
 

Вака некако не се правеше и „парапетчето“?

 
13 Март 2018 - 12:14
 
Експерт до експерт
 

 
* Фотографија од веста “Шилегов се подготвува за тунелот под Кале“

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Feb-2018 at 20:55

може ли некој да претпостави колку би чинел тунелот под Кале, а колку две детелина клучки, и дали поефтин би бил булевар под Кале кој би ги спојувал овие две клучки едната кај Касарна Илинден а другата кај Соборна Црква, односно за да се спои Центар со бул.Џон Кенеди преку ваков нов булевар ќе треба булеварска делница и кај Топана, чинам полесно е таму да се оди со експропријација, него што тоа би било случај со булевар кај Дуќанчик и експропријација на повеќето објекти попат како би се добил спој помеѓу бул.Цветан Димов и предложениот Тунел
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Jan-2018 at 00:46
што да се објаснува подробно, 3 клучки и 1 мост ... посекако побрзо и поефтино решение од Тунелот доколку се има предвид како ќе оди натегањето и компензацијата на оние згради и куќи во Дуќанџик ...

ко што наведувам во линкот битно е да се врзат Џон Кенеди и Партизанска односно со една клучка кај Касарната Илинден и една кај Соборна Црква а булевар под Кале со мост кај Влада би ја направил конекцијата ... на сето ова ако се додаде и порано зацртаната клучка кај Јужен Булевар Скопје има шанси некако да се отпуши и поозбилно, бар до првите семафори на една ваква проточност од Север кон Центар и Водно, сосем нов сообраќаен вајб воопшто, а попат се отвора голем спунт и за парцелите кај касарната, но и растеретување на Цветан Димов до болка, бидејќи вака се добива сосем нова рута и дисперзија на постојните возила а не пак на оние во иднина кои би се таложеле кога ќе се урбанизира со комиблокои се што е парцела се до Радишани ... на ваков предлог се отвора и простор за нов Клинички таму кај к.Илинден кој би бил далеку попристапен за сите, него постојниот или онаа идејата за нов в Бардовци

~

како решение Тунелот на Кале е веќе застарено и димензионирано во однос на бул. Крушевска Република а кој сега е избришан, но и со тие две во комбинација пак проточноста на Цветан димов нема да биде песна дури ја истерале и клучката кај Мавровка та и на неа кај Веро, а камо да имаа волја до крај вака да ја заокружат и направат нов сообраќаен ринг преку кој брзо би можело да се одмине Центарот еве друг линкуван абер во тој правец, но бар и една трасферзала да направат вака со клучки многу што ќе се промени

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=96&PID=223470#223470


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3327
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jan-2018 at 14:14
Zelenikovo, јас ги читам твоите решенија што ги предлагаш, но ми се полни со нелогичности. Прво, тоа што го нудиш е многу поскапо од тунелот под Скопско кале. Второ, зошто предлагаш клучки на локации низ центар каде што се непотребни. Долж Партизанска и сл., навистина нема никаква логика такви масивни градби да се сместат на вакви локации. Особено што движењето на пешаци и велосипедисти би било многу отежнато.

Најважното, не гледам како твоите решенија би овозможиле УНАПРЕДУВАЊЕ на протокот на возила. Тунелот под Кале ќе генерира нова транспортна рута во правец север-југ во Скопје. Ова што ти го нудиш ми е недоволно објаснето, или пак неодржливо.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Jan-2018 at 11:40
Originally posted by BOJAN

Zelenikovo, твојот став не може да биде потежок од цела дузина на докажани експерти од урбанизмот и транспортот. Тунелот под Кале не е фикс идеја на Шилегов

камо да беше на Шилегов може ќе беше поарна, дузината докажани експерти ја утнаа кај обиколницата, кај трафото на к10, та и тунелот на к8, а не пак овдека, лењирчето на чика Глиша изгледа им е амајлија ...

ѕирни го линкот што го посочив таму велам има пологични решенија, него да глават во Дуќанчик како кварт, но ако нека пробаат, пак на крај ќе се правдаат кога ќе ја заглават, нивната флексибилност да решенија од пред децении ги актуелизираат, ем после закон за легализација на дивоградби, е навистина за поздрав! 

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3327
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Jan-2018 at 10:26
Originally posted by Staro Skopje

Originally posted by BOJAN

Изградбата на надземна траса од истиот овој проект некако ми се чини нелогична во случај кога имаме рид на самата траса.

Ова е реплика на мојата објава?

Не се бунам за тунелот, напротив, туку за проектот на Лазо Чакаровски кој вели дека треба да има сообраќајница на столбови паралелна на св. Климент Охридски кај Соборна. Ова решение воопшто не ми се допаѓа; мислам дека би било многу подобро за новиот мост+тунел да се припои на веќе постоечките булевари и да има крстосница со Илинденска. Против тунелот под ридот кај Кале немам ништо.


Вреди да се дискутира и за неговата идеја, но сметам дека би било нереално да се прифати. Не за друго. Локацијата кај Соборна е прегусто исполнета со објекти, просторот е пополнет од сите страни и не знам каде воопшто би можело да се вденат едни такви столбови. Искрен да бидам, не гледам ниту потреба за такво нешто на таа локација. Попрво би рекол за такво решение од страна на Пластичарската улица, каде што протокот на возила е отежнат и има густ сообраќаен метеж.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11444
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Jan-2018 at 19:46
А бе, ние не сме способни за една улица рамно да ја асфалтираме и шахти да изнивелираме, а вие разговарате тука за тунел под Кале, што е научна фантастика за неандерталското ниво на градење во државава. Дај, бидете малку посериозни.

Edited by Џоле - 25-Jan-2018 at 19:46
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Jan-2018 at 19:33
Originally posted by BOJAN

Изградбата на надземна траса од истиот овој проект некако ми се чини нелогична во случај кога имаме рид на самата траса.

Ова е реплика на мојата објава?

Не се бунам за тунелот, напротив, туку за проектот на Лазо Чакаровски кој вели дека треба да има сообраќајница на столбови паралелна на св. Климент Охридски кај Соборна. Ова решение воопшто не ми се допаѓа; мислам дека би било многу подобро за новиот мост+тунел да се припои на веќе постоечките булевари и да има крстосница со Илинденска. Против тунелот под ридот кај Кале немам ништо.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3327
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Jan-2018 at 16:47
Zelenikovo, твојот став не може да биде потежок од цела дузина на докажани експерти од урбанизмот и транспортот. Тунелот под Кале не е фикс идеја на Шилегов, туку исклучително добар предлог за решавање на сообраќајниот метеж кај Бит-пазар и Мавровка. Друга работа е што ние имавме пари за глупости, како „Скопје 2014“.

Овој проект стои од периодот по земјотресот и досега не сум слушнал некаква реална критика за неговата реализација. Те молам изјасни се во детали, да слушнеме кои се алтернативите.

Изградбата на надземна траса од истиот овој проект некако ми се чини нелогична во случај кога имаме рид на самата траса.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Jan-2018 at 17:47
Ни јас немам ништо против, проектот за тунел под Кале е одлична идеја. Не ми се допаѓа да се гради нова улица издигната на столбови кај Соборна црква и поврзувањето на новата улица кај Џон Кенеди наместо Пластичарска. Останатото е во ред.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Jan-2018 at 15:41

Сетете се на Мостот на Пенов и шиканата на него, тоа една куќа не можеа да изместат, та Дуќанчик ќе го напраеле тепсија за да има прав излез некаде ваков Тунел, и ајде до пред некое време пред легализацијата на дивоградбите ова можеше да се стори, во случај тоа таму да беа дивоградби, што не ми се верува, но и да е така, после дополната на законот, сето ова е празен муабет, освен ако на тие такви ~10к диви објекти изградени врз патни коридори им го поништат дополнувањето на законот, нели за да си отворат sds простор за реализирање на оваа предизборна идеја

не дека нема опции http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1938&PID=223336#223336

хм дрскост и небулоза е што воопшто ова околу Тунелот под Кале и го немале во предвид кога некој од експертите им го предложил како ас идеја, бар да беа малку отворени та може и да дојдеа до некакво реално решение и во овие околности, но нели чаламот им е појак од разумот сеуште, ајде може ќе почнат да се менуваат, во спротивно пак ќе ја глават и тупат дека сакале ама не можеле

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3327
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Jan-2018 at 11:58
Апсолутно никаква негативна забелешка немам за проектот, единствено што очекувам е да се реализира. Ако тунелот под Кале се изгради, заедно со Јужниот булевар под земја кај Рамстор, Скопје ќе може да го растерети сообраќајниот метеж на клучните места во градот.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Jan-2018 at 23:34
Не верувам дека ќе градат паралелна надземна сообраќајница од Соборна до Џон Кенеди. Многу поверојатно, поефтино, а според мене и попрактично и поефикасно е да се изгради мост на крајот на Свети Климент Охридски (позади Влада), да се изгради тунел лево од МСУ, а со Никола Карев и Македонско Косовска бригада да се спои со клучка.

Да се реализираа во минатото, сега ќе немавме проблеми со возењето низ Скопје и аерозагадувањето – “Партизанска” под плоштад и тунел под Кале – решенија за сообраќајниот јазол во центарот

Урбанистите сметаат дека Скопје ќе го избегнеше аерозагадувањето ако во минатото се водеше сметка за поставување на зградите што се градеа и се спроведуваше т.н. аеродинамичен модел на градот, според кој, за секоја новопроектирана зграда да се направеше макета, како и да се решеше сообраќајниот јазол во центарот на градот со пробивање на булеварот “Партизански одреди” под плоштадот “Македонија” и да се направеше тунел под Калето.

– “Партизанска” требаше да почне со постепено пропаѓање под нивото на теренот од Соборниот храм и под зградите што се направија на крајот на булеварот да помине под плоштадот. Требаше да има отворен амфитеатрален простор кај споменикот на “Воинот на коњ” со автобуска и трамвајска станица и потоа повторно булеварот да излезе кај Градската болница “Св.Наум Охридски”. Но, со градењето на зградите на крајот на “Партизанска” таа можност сега се блокира, така што се изнаоѓаат нови можности да сообраќајот од “Партизанска” сврти према мостот “Гоце Делчев” и покрај Вардар и покрај кејот излезе кај зградата на НБРМ. Ова решение од сеизмички и од еколошки аспект е многу понеповолна состојба. И тунелот што се заговара што го спомена таткото на градот, Петре Шилегов треба да помине покрај Владата и под Калето да излезе кај Битпазар. Такво решение е зацртано и во плановите на Кензо Танге и со тоа сите гужви кај Мавровка можат да бидат избегнати – вели професорот на Архитектонскиот факултет во пензија и основачот на движењето на екологисти на Македонија, Михаил Токарев кој смета дека во Просторниот план на РМ треба да се размислува за деурбанизација на Скопје.

Токарев вели дека многу брзо треба да се воведат зелените налепници за возилата и оние што не ги исполнуваат еколошките стандарди да не можат да се движат во периодите кога има загаденост на воздухот.

– Треба да се знае во деновите на аерозагадување возилата од другите градови кои ќе немаат зелена налепница да не се пуштаат во Скопје уште на пристапот кон градот – на првата патарина. Го собравме целото европско ѓубре од возниот парк, го донесовме во Скопје, испушта енормно загадување и сакаме градот да ни биде чист. Не може. Исто така, под итно да се спроведе гасификацијата и да се елиминира употребата на фосилните горива – вели Токарев.

Инаку, во Министерството за економија се подготвува нов Закон за возила кој во иднина ќе ги опфати сите автомобили да имаат еколошки налепници што ќе бидат во различна боја и ќе покажуваат кое возило колку загадува. Законот треба да биде готов до крајот на февруари. Потоа законските измени ќе бидат доставени до Владата, па до Собранието, при што реално се очекува до крајот на првото полугодие да бидат донесен и да стапат во сила.

Градот Скопје, како што дознаваме, има побарано да се подготви модел за нов јавен автобуски превоз во Скопје, бидејќи постојниот не ги исполни очекувањата. Тој предвидува брзи автобуски линии низ поширокото централно градско подрачје кои физички ќе бидат одвоени на коловозите на булеварите. Ќе има и нов начин на наплата на билетите. Реализацијата на новиот модел на автобуски превоз во Скопје би коштал меѓу 12 и 13 милиони евра.

Од Центар до Чаир преку тунел под КалеТунел под Кале беше дел е од нацрт-верзијата на ДУП за локалитетот Тетовска трошарина, како продолжение на булеварот “Свети Климент Охридски”. Според плановите, тунелот треба да биде долг 180 метри и да минува во близина на Калето под Музејот на современата уметност.

Тој постои во генералните урбанистички планови уште од 1965 година, потоа е потврден и во плановите од 1985 и 2002 година. Неговата реализација ќе има олеснителна функција во однос на сообраќајниот метеж.

Според проектот на градежниот инженер Лазо Чакаровски, сообраќајницата би требало да тргнува кај Мала станица, односно во близина на зградата на “Нова Македонија”, се движи по булеварот “Климент Охридски”. По вкрстувањето со “Партизанска” и откако ќе се измине Соборниот храм, булеварот “Свети Климент Охридски” се издигнува на мостовска конструкција. Под мостовската конструкција си останува булеварот “Климент Охридски” по кој како и сега, може да се одвива сообраќај. Улицата ќе лежи на единечни столбови кои предвидено е да се издигнат во средишното зеленило на “Климент Охридски”, така што новата сообраќајница ќе биде токму паралелна на сегашниот булевар. По издигнувањето после Соборниот храм, сообраќајницата продолжува кон Влада и излегува на Вардар минувајќи низ надземниот паркинг на Владата, покрај “Жабарот” го минува Вардар и во близина на лизгалиштето, каде депресијата на ридот е најниска, со тунел влегува под Кале.

Од другата страна на Кале тунелот излегува на крстосницата кај касарната “Илинден” каде е предвидена кружна клучка, и од тука, избегнувајќи ја Топаана излегува на улицата “Македонско-косовска ударна бригада”, во близина на крстосницата со Џон Кенеди.
Оваа нова сообраќајница предвидено е да биде брза. По неа ќе се вози со 80 километри на час, без застој. Таа нема семафори, ниту пак вкрстувања со други улици, а со неа се скокаат “Илинденска”, “Димитрие Туцовиќ”, “Загрепска”, “Лазар Личеновски” и улицата “Топаанска” после тунелот. Со овие поголеми улици новата сообраќаница би се вкрстувала доколку се гради по земја. По неа би се пренасочил целиот сообраќај запад – исток во Скопје, вклучувајќи ги тука и оние кои од Куманово одат кон Тетово или обратно. Експертите велат дека ова ќе биде улица која ќе биде основа на примарната сообраќајна мрежа во Скопје.

Главната придобивка од реализацијата на проектот е растоварување на целиот сообраќај кој минува преку Бит-пазар, а особено метежот на крстосницата кај Судска палата и “Мавровка”, каде што е проценето дека дневно поминуваат и повеќе од 86.000 возила.

(С.Блажевска)

http://vecer.press/%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%B3%D0%B0-%D1%9C%D0%B5-%D0%BD%D0%B5/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Jan-2018 at 23:27
Еве од наменската тема за тунелов:
Originally posted by lslcrew


Всушност и немора никаков дополнителен пешачки мост кога ќе се земе во предвид дека горе треба да проаѓа новопроектирана улица за нововцртаните објекти. Така да таа улица ќе има и тротоари и нема потреба од никаков дополнителен мост. Калето ќе ќе се оддржи како еден континуум. Потпорните ѕидови ги вцртав така без врска, незнам ни каков е теренот детално ниту какви нагиби треба да има.Но по сите изгледи до сега ми се чини дека подобро решение и попрактично би било вертикален ископ.
Со изградба на овој булевар, логично би било и проширување на Втора Македонска Бригада и Никола Карев (Пластичарска). Прилично корисен проект за Скопје.

Доколку добро се сеќавам, Шилегов во една ТВ дебата спомна цифра од 220 милиони евра, но не ми текнува дали тоа се однесува на прстенот околу Скопје или на сите инфраструктурни проекти коишто ги планира. Препоставувам дека е второто.

Околу тунелот под Водно, мислам дека тоа е апсолутно непотребна инвестиција. Би бил прескап, а од другата страна на Водно нема речиси ништо, така што не знам која е логиката позади ова. Освен доколку Скопје не стане двамилионски град кој би се ширел и од другата страна на Водно.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2341
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Jan-2018 at 22:05
Откаде ќе почнуваат и завршуваат тие тунели под Кале? Кај Старата Чаршија или Бит-Пазар?Претпоставувам дека еден тунел ќе следи во продолжение на булеварот Свети Климент Охридски кој допрва треба да се изгради.

Еве некои ориентациони цени:

https://www.greaterauckland.org.nz/2016/10/05/the-costs-of-tunnelling/

Инаку, треба и тунел под Водно, но ми се чини дека ем ова е преголем залак за Скопје, ем не им никаков приоритет на локалните власти, кога веќе не се нафаќаат да решат далеку понекомплексни проблеми како што се јавниот сообраќај, градска железница и изградба на паркинзи или катни гаражи кај Хиподром и Сарај за нескопјаните да си ги оставаат своите возила и да продолжат со градски превоз кој Коце поради своите каприци им го ускрати.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Jan-2018 at 21:22
Колку отприлика би чинел тунелот под Кале?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1316
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Jan-2018 at 21:21
Со тунели под Кале сообраќајно ќе го споиме градот

Како го перципирате градот откако станавте градоначалник? Претходно како граѓанин проблемите ги гледавте од една страна, а верувам дека сега е поинаку...

(...)

Горлива и неизбежна тема е загадувањето на воздухот, но не само тоа загадување. Гледаме диви депонии насекаде. Хигиената генерално е на ниско ниво, а таква е и свеста на граѓаните. Што конкретно планирате, како прв човек во градот, да сторите како план или програма за надминување на овие поразителни состојби?

(...)

Најавивте еден вид борба против насилната незаконска градба и урбанизација на градот, а паралелно со тоа и зачувување на оние зелени површини што останаа и правење нови. Што конкретно презедовте досега на овој план и што ќе преземете наредниве години?

(...)

Граѓаните бараат нова инфраструктура, поправка на дотраената... и покрај новите булевари и улици се гледа дека сообраќајот не се растовари и сѐ уште имаме паркирани автомобили на тротоарите и на улиците, многу од селата имаат лоши локални патишта. Што ќе преземете кога се во прашање сообраќајниот метеж, улиците, тротоарите...? Ќе најавите ли некој голем инфраструктурен потег што ќе се реализира во време на вашиот мандат?

- Инфраструктурата не подразбира само патни инфраструктури, тоа подразбира и развој на комуналната инфраструктура. Можете да видете во рамките на она што во буџетот е предвидено проектирање сериозни инфраструктурни објекти, за жал, градот нема таков вид капитал, а моите претходници не вложувале средства предвидени на инфраструктурните објекти. Доктрината што ја застапуваме е да загубиме повеќе време на добро планирање и средување на документацијата за да биде изградбата побрза, да не ни се случи еден булевар да се гради три години. Подобро е да загубите една година на планирање на тој булевар и да ги исчистете правните состојби отколку да почнете со нерасчистени работи и да се влече работата на терен. Затоа што секој таков зафат го нарушува секојдневието на граѓаните и треба што е можно помалку да го попречуваат движењето на луѓето. Јас и најавив можност дека многу скоро градот ќе влезе во изградба на барем еден или два моста преку Вардар. Очекувам дека напролет ќе бидеме подготвени да почнеме со реализација. Инаку инфраструктурата за која зборувам во кампањата е императивот што јас во овој мандат или ќе го реализирам во целост или ќе почнам да го реализирам. Почнуваме и геолошки истражувања на ридот на скопската тврдина, Калето, за да може таму да се изведе зафатот со изградба на тунелите под ридот за сообраќајно да го споиме градот од двете страни на Калето. Таа идеја е неопходна ако сакате Скопје да функционира. Ние сме одлучни како администрација во овој мандат да го реализираме тоа.

Скопје е град што постојано расте и по бројот на населението и по површина, и по изградени станбени единици. Проблемот со пренаселеност одамна се чувствува. Миграцијата од село во град, а конкретно во Скопје, не запира. Што мислите за овој проблем, кој не е само градски туку навлегува и пошироко? Има ли решение за ваквиот тренд и дали ќе се ангажирате во врска со тоа?

(...)

Првиот човек на градот станува своевиден синоним за градот во мандатот додека го води. Каков белег сакате да оставите на Скопје по завршување на мандатот или по добиените мандати во иднина? Едноставно каде се гледате вие а каде градот по поминати години? Какви промени очекувате да се случат?

(...)

Што би им посакале на скопјани во новава година кога е градското живеење во прашање, но и општо како нивен сограѓанин?

(...)

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%A1%D0%BE-%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B5-%D1%81%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%9C%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%BE-%D1%9C%D0%B5-%D0%B3%D0%BE-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B8%D0%BC%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%82&id=3a3d33cd-80c1-49d1-9896-f5deb82362c5
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-May-2010 at 12:47
Де бре луѓе, како се фативте за тој насип

Па јас само реков можеби насип на дел од трасата. Smile
Значи само евентуално доаѓа во предвид насип и тоа на деловите каде што не би бил премногу висок и гломазен, за да се скрати должината на мостовската конструкција и за да се намали цената. Сето ова треба да го израчунаат стручни лица кои ќе ги имаат потребните податоци, а јас само ја спомнав можноста во склоп на тоа што кажав дека веројатно коловозот ќе треба да се издига по целата должина од кај „Жабар“ па до влезот во тунелот.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-May-2010 at 09:00
А има ли воопшто потреба од насипи? Неможе ли да се реши мостов како надвозникот кај Кале?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.